Malý münsterlandský stavač / Kleiner Münsterlänader (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Malý münsterlandský stavač / Kleiner Münsterlänader (FCI)

Poslaťod jujajkoo » Sob 21.03.2009 17:08

Ahojte, mám tohoto psíka asi 1,2 roka. Je skvelý, občas je (ona) neposedná, ale nedemoluje.....iba papuče.
Jediné, čo mi vadí, že nepoznám nikoho, kto by ho mal. Len v Česku.
Ak bývate niekde pri Žiline, tak sa ozvite.
Obrázok
jujajkoo
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 49
Bydlisko: Žilina-Závodie

Re: Malý münsterlandský stavač

Poslaťod jujajkoo » Sob 21.03.2009 17:13

►Originálny názov plemena : Kleiner Münsterländer Vorstehhund
►Krajina pôvodu : Nemecko
►Doba vzniku : 19. storočie
►Pôvodné využitie : Stopovanie, vystavovanie a prinášanie
►Dnešné využitie : Všestranne využiteľný lovecký pes a spoločník
►Priemerná dĺžka života : 12 - 13 rokov
►Hmotnosť : 15 kg
►Výška : Psy: 52 - 56 cm Feny: 50 - 54 cm

►História
Predkom všetkých dlhosrstých plemien stavačov boli tzv. vtáčí psy, ktorý boli v 16. a 17. storočí zobrazovaný v rôznych veľkostiach. Plemeno malý münsterlandský stavač vzniklo na prelome 19. a 20. storočia v Nemecku. Pôvodne miestne lovecké psy - vtáčie psy boli chovaný iba k práci, bez ohľadu na exteriér. Boli to psy využívaný k loveniu pernatej zvery a sliedeniu, vyznačovali sa hlasitosťou na stope a vytrvalosťou. Vtáčie psy boli krížený s nemeckým dlhosrstým stavačom, a k ďalšiemu kríženiu tak boli použité aj ďalšie plemená dlhosrstých stavačov. Pravdepodobné je aj pri kríženie anglického setra. Zakladateľom plemena je Edmund Löns, ktorý medzi sebou páril bielohnedé malé stavače. Toto plemeno neskôr nazýval vresoviskovými prepeličiakmi - Heidewachtel. V roku 1912 bol založený prvý spolok tohoto plemena, v roku 1921 bol uznaný jeho štandard. Dnes je malý münsterlandský stavač obľúbeným a rozšíreným psom nie len loveckým, ale pre svoju kamarátsku povahu taktiež rodinným.

►Typy
Malý münsterlandský stavač má rovnakých predkov ako veľký münsterlandský stavač. Skôr boli zástupcovia týchto, dnes už dvoch samostatných plemien, považovaný za jedno plemeno a boli taktiež medzi sebou krížený.

►Všeobecný vzhľad
MMS je najmenším zástupcom všetkých stavačov. Je to pes ušľachtilého vzhľadu so silnou stavbou tela. Hlava je suchá a jemná, s nie príliš výrazným stopom. Hlboko uložené oči majú mať pokiaľ možno tmavohnedú farbu. Nos je hnedý, bez svetlých škvŕn. Uši sú nasadené vysoko, sú široké, dole zašpicatené a pevne priliehajúce. Krk je stredne dlhý, hrudník hlboký a priestorný. Chrbát je dobre osvalený a pevný, predné laby rovné, zadné laby správne uhlené. Chvost s dlhou vlajkou je stredne dlhý, je nesený rovne, v poslednej tretine môže byť mierne zahnutý nahor.

►Srsť a farba srsti
Srsť je stredne dlhá, mierne vlnitá, hladká, hustá a priliehavá. Na chvoste srsť vytvára dlhú vlajku, ľahko zvlnená srsť na ušiach siaha mierne cez ich okraje a na labách vytvára ozdobné práporce. Farba srsti je hnedobiela, hnedý beluš, trieslové znaky na papuli a u očí sú prípustné.

►Povaha
Malý münsterlandský stavač je inteligentný, veľmi chápavý pes. Je všestranný, vytrvalý, priateľský a veľmi spoločenský. Je veľmi živý, a nikdy nebýva nervózny alebo agresívny.

Spoločenská charakteristika
Svojmu majiteľovi je MMS mimoriadne verný a priateľský. Priateľstvo neskôr vyjadruje aj celej rodine. Nebýva agresívny, v dospelosti je to veľmi kľudný pes. Pri stretnutiach s cudzími psami nemá sklony preukazovať nadradenosť, nevyvoláva bitky a je priateľský. Pri kontaktu s inými zvieratami je potrebné vziať do úvahy jeho lovecké inštinkty.

►Vzťah k deťom
Tento pes sa chová k deťom veľmi prívetivo a kamarátsky. Pre dokonalé súžitie psa s dieťaťom je nutné deti poučiť o tom, že pes je živá bytosť, ktorá má svoje potreby.

►Výchova
Výcvik MMS vyžaduje veľa dôslednosti, kľudu a trpezlivosti. Tento pes má sklony k tvrdohlavosti, preto vyžaduje pevnú ruku majiteľa. Výcvik však musí byť vedený taktiež s citlivosťou a láskou. Po úspešne zvládnutom výcviku poslušnosti je možné začať s výcvikom loveckým. MMS má sklony ku sliedeniu, ktoré je potrebné od mladosti potlačovať, naopak je potrebné rozvíjať vlohy k vystavovaniu, ktoré sú u MMS otupené.

►Držanie
Toto plemeno sa dobre prispôsobí aj ustajneniu v byte. Tu by malo mať k dispozícii miesto, kde bude môcť nerušene odpočívať. Pokiaľ je pes umiestnený vonku alebo v koterci, je potrebné mu zaistiť zateplenú búdu, kde sa môže ukryť pred nepriaznivými vplyvmi počasia. Vždy je však potrebné pamätať na to, že pre dobrý psychický vývoj psa je dôležité, aby bol čo najčastejšie v kontaktu s ľuďmi.

►Pracovné využitie
Malý münsterlandský stavač je všestranný lovecký pes, ktorý sa vďaka svojim vlastnostiam dokáže prispôsobiť povahe revíru a rôznym spôsobom lovenia. Je to dobrý a vytrvalý stopár, rád a dobre aportuje, ale má menšie sklony k vystavovaniu.

►Pohyb
Tento pes veľmi miluje pohyb, a je potrebné mu ho dostatok poskytnúť. V žiadnom prípade nestačia tri krátke prechádzky za deň, vyžaduje volný pohyb na čerstvom vzduchu a hodne zamestnania.

►Starostlivosť
Starostlivosť o srsť MMS vyžaduje pravidelnú starostlivosť, pretože práve ona sa veľkou mierou podieľa na ušľachtilom vzhľade tohoto dlhosrstého plemena. Pravidelné prečesávanie a kartáčovanie by sa malo stať jeho majiteľovi povinnosťou. Dôkladné prečesanie postačí jeden krát za týždeň, väčšiu pozornosť je potrebné venovať týmto úlohám v období lienenia. Srsť prečesávajte dôkladne a opatrne najlepšie hustým kovovým hrebeňom v smere rastu, ideálne je srsť prečesávať po častiach. Na srsť na nohavičkách a chvoste používajte hrebeň s riedkymi zubami. Po vyčesaní srsť ešte vykartáčujte, odstránite tým zbytky odumretých chlpov, lupiny a prach. Na záver môžete použiť flanelovú handričku ku zvýšeniu lesku. Dôležitá je taktiež starostlivosť o uši, vnútorný zvukovod je potrebný udržovať v čistote. Okolie očí umývajte bórovou vodou. Občas psovi skontrolujte zuby, či sa na nich netvorí zubný kameň. Pazúriky udržujte krátke.

►Strážne využitie
Malý münsterlandský stavač býva veľmi dobrým a nepodplatiteľným strážcom rodiny a domu.

►Vhodné športy
Agility, aportovanie, lov

►Najčastejšie nemoci
Dysplazia panvového kĺbu

►Zvláštnosti plemena
Výcvik na zver sa u tohoto plemena skladá z týchto úloh: hľadanie vo vetre i proti nemu s vystavovaním, kľud pred zverov na postriežke, stopovanie, vlečky, prinášanie, dohľadávanie a prinášanie z vody a chránenie odložených vecí a zvery. Podmienkou chovnosti u tohoto plemena je plnochruposť, vyšetrenie na DKK s nálezom max. 1, výber za kandidáta chovu (prevádza sa na každej výstave a majiteľ musí byť členom Klubu dlhosrstých stavačov. Ďalšou podmienkou chovnosti sú výstavné ocenenia, u psa je to najmenej VD, PZ I. cena a ocenenie ostrosti na škodnú so známkou najmenej 2, u feny VD, PZ II. cena a ostrosť na škodnú taktiež najmenej 2. Známka 2 u ocenenia ostrosti na škodnú znamená, že pes udržal škodnú na mieste zaštekávaním najmenej 5 minút.

►Príprava na výstavu
Do výstavného kruhu by mal byť pes predvedený v dokonalej výstavnej kondícii. S prípravou exteriéru je nutné začať asi 2 mesiace pred plánovaným termínom výstavy. U MMO sa upravuje srsť na krku, kedy sa za použitia efilačných nožničiek odstráni tzv. límec. Dlhšia srsť na zadných končatinách sa od päty k labe upravuje strihaním. Prerastená srsť na labkách sa vystriháva tak, aby laba pôsobila uzavreto, odstrihnite aj srsť zospodu medzi vankúšikmi. Po tele sa odumretá srsť odstraňuje prečesávaním alebo trimovaním. Kúpte aspoň jeden týždeň pred výstavou. Na poslednú úpravu srsti pamätajte ešte tesne pred vstupom do výstavného kruhu. K dobrému hodnoteniu však neprispieva iba krásny vzhľad, dôležité je taktiež výborné chovanie a ovládateľnosť, pripravujte teda svojho psa na túto udalosť už od mladosti dôsledným výcvikom.

►Výživa šteňaťa
V dobe rastu podávajte psovi čo najkvalitnejšie krmivo, potrebuje ho ku správnemu vývoju kostry a svalstva. Krmivo by malo obsahovať, okrem ďalších dôležitých živín, taktiež vitamíny a minerálne látky.

►Výživa dospelého psa
Kvalita výživy má v dospelosti psa vplyv na jeho fyzickú kondíciu, zdravie a kvalitu srsti. Podávajte psovi preto také krmivo, ktoré mu bude vyhovovať nie len chuťovo, ale taktiež zabezpečí potrebný príjem energie vzhľadom k jeho pracovnej vyťaženosti. Vyberajte iba kvalitné, vyvážené krmivo, ktoré obsahuje všetky potrebné živiny.

►Výživa starého psa
U staršieho psa sa mení metabolizmus, pes častejšie spí a menej sa pohybuje. Nie je preto nutné dodávať mu krmivom príliš veľa energie, pes by mohol začať tlstnúť. Je preto vhodné prejsť na odľahčenú stravu pre seniori, ktorá vášmu psovi zaistí všetky potrebné živiny bez toho, aby zaťažovala jeho organizmus.

►Dôvetok pre budúcich majiteľov
Každý poľovník, ktorý sa rozhodne vlastniť tohoto loveckého psa iste ocení jeho úžasnú vytrvalosť a obrovskú pracovitosť. Získa v ňom taktiež krásneho, chytrého a verného spoločníka a mimoriadneho kamaráta.
Obrázok
jujajkoo
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 49
Bydlisko: Žilina-Závodie


Re: Malý münsterlandský stavač

Poslaťod jujajkoo » Sob 21.03.2009 20:39

Tu je všeobecne MMS:
Obrázok
Obrázok
A tu je moja PACKA:
http://picasaweb.google.com/jurajcernansky
Obrázok
jujajkoo
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 49
Bydlisko: Žilina-Závodie

Re: Malý münsterlandský stavač

Poslaťod wewerica » Sob 21.03.2009 20:43

krasny pejsanek :jop: :poklona:
wewerica
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4115
Bydlisko: Dolná Krupá

Re: Malý münsterlandský stavač

Poslaťod LadyTrixiKe » Ned 22.03.2009 10:30

poznam jednych ludi co maju taku fenu byvaju v BA ak chces skusim ti zohnat na nnich kontakt :D
Obrázok
LadyTrixiKe
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 575
Bydlisko: Košice

Re: Malý münsterlandský stavač

Poslaťod jujajkoo » Ned 22.03.2009 11:37

To by bolo fajn :dancing: ...ale skus niečo iné, ako telefón :no:
Obrázok
jujajkoo
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 49
Bydlisko: Žilina-Závodie

Re: Malý münsterlandský stavač

Poslaťod stan » Štv 28.01.2010 9:32

Ahoj, mal som tiež dávnejšie MMS. Bol som veľmi spokojný. Teraz zase hľadám, ale ako si napísal, len v Čechách. Na nete som nenašiel ani jeden inzerát na Slovensku. Máte nejaký kontakt na niekoho na Slovensku? Ďakujem. Stan
stan
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Re: Malý münsterlandský stavač

Poslaťod Federika » Sob 30.01.2010 15:12

Ja poznam jedneho MMS, byva v KE, myslim, ze je priamo z Nemecka. Je zlaty, s mojim Ronom sa vzdy hraju. Teraz ma asi rok, alebo tak nejak. Mily havko. Len mam dojem, ze majitelia trosku zanedbali vycvik, kedze nevie ani ist normalne na voditku. Donedavna nosil stahovak a teraz postroj. Ale tak to uz je kazdeho vec. Inak fakt pekny pes, len kazdy ked nas vidi spolu, tak si mysli, ze to je to iste plemeno. :lol:
Federika
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 508
Bydlisko: Košice

Re: Malý münsterlandský stavač

Poslaťod ondriss » Str 24.02.2010 2:01

No ja mám psíka MMS, v marci mu bude 13 rokov, je to už taký starší pánko, ale stále veľmi vitálny. Mám ho od šteňaťa a pre toho psa nieje nič lepšie ako poľovačka - proste ju zbožňuje, nikdy v ňom nieje toľko radosti ako keď ho otec berie na polovku. Je to perfektný prítulný pes avšak pozor na ľudí ktorých nepozná, dobrý strážca sa v ňom nezaprie... :smile:
Inak som z Piešťan a viem, že tu niekto má aj suku. Môj pes kúpený v obci Čataj pri Trnave.
ondriss
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Re: Malý münsterlandský stavač

Poslaťod beren » Uto 09.03.2010 21:00

nazdar,no ja mam takeho psika,ma jeden rok v jeseni sa s nim chistam na skusky a nikdy neolutujem ze som po neho cestoval takmer cez dve republiky.
beren
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Re: Malý münsterlandský stavač

Poslaťod Kača » Uto 09.03.2010 21:37

Ahoj beren:) a Nejaké fotky máš? By som si ho chcela "porovnať" s jujajkovou (kamarátovou) Packou :ahoj:
Odkiaľ ho presne máš? Plánuejte viac skúšiek? Aj výstavy?
Kača
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2501
Bydlisko: Žilina

Re: Malý münsterlandský stavač

Poslaťod lucik » Str 10.03.2010 6:48

ondriss píše:No ja mám psíka MMS, v marci mu bude 13 rokov, je to už taký starší pánko, ale stále veľmi vitálny. Mám ho od šteňaťa a pre toho psa nieje nič lepšie ako poľovačka - proste ju zbožňuje, nikdy v ňom nieje toľko radosti ako keď ho otec berie na polovku. Je to perfektný prítulný pes avšak pozor na ľudí ktorých nepozná, dobrý strážca sa v ňom nezaprie... :smile:
Inak som z Piešťan a viem, že tu niekto má aj suku. Môj pes kúpený v obci Čataj pri Trnave.

teba som nevidela, ale pána so sučkou sme stretli pri Váhu, veľmi si s mojou čiernou labradorkou sadli - naháňali sa.. a to moja si už kamošky vyberá, už nie je taká hravá ako kedysi :smile:
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Malý münsterlandský stavač / Kleiner Münsterlänader (FCI)

Poslaťod Kača » Pon 30.08.2010 16:42

Pridávam fotky Packy čo som fotila na poslednej túre :smile:

Obrázok

Obrázok
Kača
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2501
Bydlisko: Žilina

Re: Malý münsterlandský stavač / Kleiner Münsterlänader (FCI)

Poslaťod bubble » Str 22.09.2010 19:34

ahojte :smile:
v nedelu by sa mal moj dedko stat majitelom steniatka tohto naozaj velmi pekneho plemena :smile:
mohli by ste mi tu napisat vase skusenosti, dobre aj zle, pls :no:
uz sa velmi tesime, moj kokrik bude mat kamarata a tiez polovne plemeno :hi:
“The better I get to know men, the more I find myself loving dogs.”
—Charles de Gaulle
bubble
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 126
Bydlisko: Košice

Ďalší

Späť na Plemená psov FCI