Appenzellský salašnícky pes / Appenzeller Sennenhund (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Appenzellský salašnícky pes / Appenzeller Sennenhund (FCI)

Poslaťod drymarchon » Pon 12.01.2009 15:28

KRAJINA PÔVODU: Švajčiarsko

DÁTUM PUBLIKOVANIA PLATNÉHO ORIGINÁLU ŠTANDARDU: 25.03.2003

VYUŽITIE: Pastiersky, strážny, domáci a sedliacky pes. Dnes tiež mnohostranne využiteľný pracovný a rodinný pes.

ZARADENIE FCI: II skupina (pinče a bradáče, molosy a švajčiarski salašnícki psi a iné plemená), sekcia 3 švajčiarski salašnícki psi. Bez pracovnej skúšky.

KRÁTKY HISTORICKÝ PREHĽAD:
V roku 1853 bol appenzellský salašnícky pes po prvý krát popísaný v časopise "Život zvierat alpského sveta" ako "štekajúci, krátkosrstý, stredne veľký, viacfarebný salašnícky pes", "plemeno vyznačujúce sa pravidelným pruhom bielej farby, čiastočne používané ku stráženiu chatrčí, čiastočne k paseniu stád". V roku 1895 vyzval veľký zástanca plemena, starosta Max Sieber SKG, aby pre appenzellských salašníckych psov niečo urobili. V roku 1898 udelil vládny poradný zbor kantóna St. Gallen 400 švajčiarskych frankov na pozdvihnutie chovu appenzellských salašníckych psov. Na príkaz SKG bola založená komisia, aby stanovila charakteristické znaky plemena. Na výročnom jarmoku v Alstätten sa objavilo 9 psov a 7 súk. Získali prémie vo výške od 5 do 10 švajčiarskych frankov. Následne na prvej medzinárodnej výstave psov vo Winterhure v roku 1898 sa v pokusne zavedenej triede objavilo osem appenzellerov. Vďaka pobádaniu Prof. Dr. Alberta Heima, ktorý sa angažoval za švajčiarske salašnícke psy a appenzellského salašníckeho psa aj pomenoval, bol v roku 1906 založený „Klub appenzellských salašníckych psov“ s cieľom viesť a udržať plemeno v svojej prirodzenosti. Povinnými zápismi šteniat do plemennej knihy appenzellských salašníckych psov sa začal cielený čistý chov. V roku 1914 vypracoval Prof. Dr. Alebert Heim prvý platný štandard plemena. Prapôvodná oblasť chovu bola Appenzell, dnes je plemeno rozmiestnené po celom Švajčiarsku a chová sa aj za hranicami krajiny. Pojem "appenzellský salašnícky pes" je dnes jasne stanovený a plemeno ako také je jednoznačne vyčlenené spomedzi ostatných švajčiarskych salašníckych psov. Aj keď má appenzellský salašnícky pes mnoho milovníkov, je chovateľská základňa stále ešte veľmi malá. Iba zodpovedným, uvedomelým a pozorným chovom bude možné jeho prirodzené a vynikajúce dedičstvo prehlbovať a upevňovať.

CELKOVÝ POPIS:
Trojfarebný, stredne veľký, takmer kvadraticky stavaný pes, vo všetkých častiach harmonicky proporcionálny, svalnatý, veľmi pohyblivý a bystrý, s chytráckym výrazom v tvári.

DÔLEŽITÉ PROPORCIE:

kohútiková výška k dĺžke tela = 9:10, skôr zavalitý ako dlhý
dĺžka papule k dĺžke hlavy = 4 : 5

SPRÁVANIE / CHARAKTER:
Čulý, temperamentný, sebaistý a nebojácny. Mierne nedôverčivý voči cudzím; neúplatný strážca; veselý, učenlivý.

POHYB:
Silný odraz, dobrý posun vpred. V kluse, pri pohľade zpredu a zboku priamočire vedenie končatín.

OSRSTENIE:

SRSŤ:
Drsná, pevná a priliehavá srsť. Krycia srsť je hustá a lesklá. Podsada hustá, čierna, hnedá alebo sivá. Presvitanie podsady je nežiadúce. Mierne zvlnená srsť na kohútiku a na chrbte sa toleruje, ale je nežiadúca.

SFARBENIE:
Základná farba je čierna alebo havana hnedá, s podľa možnosti symetrickými hnedo-červenými a bielymi znakmi. Malé hnedo-červené znaky (škvrny) nad očami. Hnedo-červené znaky na lícach, na hrudi (vľavo a vpravo, v úrovni ramenného kĺbu) a na končatinách, pričom hnedo-červená farba musí ležať medzi čiernou resp. havana hnedou a bielou.

Biele znaky:
o Dobre zreteľná biela lysinka, ktorá siaha z vrchnej časti hlavy bez prerušenia cez chrbát nosa až na nos, ktorý môže čiastočne alebo úplne pokrývať.
o Biela prechádza z brady cez hrtan bez prerušenia až na hruď.
o Biela na všetkých štyroch labkách.
o Biela na špičke chvosta.
o Toleruje sa biely fľak na šiji alebo polovičný obojok.
o Celistvý tenký biely obojok okolo krku sa síce toleruje, ale je nežiadúci.



VEĽKOSŤ A VÝŠKA:
Kohútiková výška:

Psi: 52 - 56 cm
Suky: 50 - 54 cm

Tolerancia plus alebo mínus 2 cm.

Obrázok

Obrázok

Obrázok
ZAMARATAN FCI - chovateľská stanica československých vlčiakov
http://www.csv.wbl.sk
drymarchon
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2924
Bydlisko: Liptov

Re: APPENZELLSKÝ SALAŠNÍCKY PES

Poslaťod Vikiki22 » Uto 13.01.2009 20:14

Ešte upozornenie :smile: :
Appenzellský salašnícky pes je často zamenený za entlebuchského salašníckeho psa.
Obrázok

Najbadanejšie rozdiely sú v dĺžke tela (entlebuchský je dlhší) a v nosení chvosta.
Pozn. Entlebuchskému salašníckemu psovi sa zvykáva/l kupírovať chvost. :ahoj:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: APPENZELLSKÝ SALAŠNÍCKY PES

Poslaťod Owecka753 » Uto 13.01.2009 20:16

velmi pekny havo,len ten chvostik sa mi na nom nelubi,ten druhy hafan je krajsi,ma pekny rovny chvostik
Owecka753
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1055

Re: APPENZELLSKÝ SALAŠNÍCKY PES

Poslaťod meraja » Uto 13.01.2009 20:18

Ale niektorým sa aj kupírujú chvosty.Neviem u ktorého plemena z týchto dvoch,ale videla som.
meraja
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2554
Bydlisko: Slovensko

Re: APPENZELLSKÝ SALAŠNÍCKY PES

Poslaťod Vikiki22 » Uto 13.01.2009 20:38

meraja píše:Ale niektorým sa aj kupírujú chvosty.Neviem u ktorého plemena z týchto dvoch,ale videla som.


Vikiki22 píše:Pozn. Entlebuchskému salašníckemu psovi sa zvykáva/l kupírovať chvost. :ahoj:


:no:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: APPENZELLSKÝ SALAŠNÍCKY PES

Poslaťod meraja » Str 14.01.2009 18:48

Ježiši ja som slepá :hi: zbežne čítaam a to najdôležitejšie prekuknem. :pac:
meraja
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2554
Bydlisko: Slovensko

Re: APPENZELLSKÝ SALAŠNÍCKY PES

Poslaťod Mariska » Uto 24.02.2009 14:26

Ahojte,
ako slepe kura k zrnu som sa dostala k tomuto psovi - takze momentalne ho mame doma - a je take zvlaastne - je to devatmesacny ustekany vystraseny skoropubertiak, a moja kolia velmi velmi na neho ziarli - zatial to beriem ako velku vyzvu a hadam sa nam podari z neho vychovat slusneho psa.
Mariska
Okoloidúci
 
Príspevky: 17

Re: APPENZELLSKÝ SALAŠNÍCKY PES

Poslaťod Vikiki22 » Uto 24.02.2009 14:32

No, hádam sa ti podarí z neho vychovať ,,správneho´´ psa. :smile: A nemohla by si hodiť nejakú foto? Aby sme videli, aký je nový prírastok?
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: APPENZELLSKÝ SALAŠNÍCKY PES

Poslaťod Mariska » Str 25.02.2009 10:38

Obrázok

Obrázok

tak tu je cela moja svorka :)
Mariska
Okoloidúci
 
Príspevky: 17

Re: APPENZELLSKÝ SALAŠNÍCKY PES

Poslaťod wewerica » Pia 27.02.2009 17:58

mariska...krasny psik :poklona:
toto plemeno som objavila az teraz a je fakt krasny :poklona: :jop:
wewerica
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4115
Bydlisko: Dolná Krupá

Re: APPENZELLSKÝ SALAŠNÍCKY PES

Poslaťod Mariska » Pon 02.03.2009 11:19

Ano, je to krasny pes - a tak ako kazdy iny vie robit "oci" a tym si omota kazdeho, teda zatial celu nasu rodinu :aaa:
A vyzera to tak, ze z neho aj cosi bude, zatial sme ho boli socializovat na prechadzke - tak sme mu vysvetlili, ze nema po kazdom psovi hned vystartovat a steniatka nie su na dokazovanie si sily a ze sa da chodit aj bez tahania a dusenia sa. Len nasa Havinka je z neho vystrasena, teda, ze to nekricime na nu, ale na neho. Tak po ceste ziapem na Baxxa a chvalim Cassienku.
Je to fesak s PP inac - Baxx di Cortina

* 15.2.2011 prečistená téma od OT. (Vikiki22)
Mariska
Okoloidúci
 
Príspevky: 17

Re: Appenzellský salašnícky pes / Appenzeller Sennenhund (FCI)

Poslaťod Bohuško » Štv 07.07.2011 20:43

Chcem Vám predstaviť nášho miláčika. Volá sa Bohuško a je to ten najučenlivejší pes na svete. Síce je uštekaný, ale má to v povahe s tým sme počítali. Veď je to pes na stráženie a to naozaj robí veľmi dobre. Je temperamentný niekedy až moc živý a dokáže aportovať až do nášho bezvedomia. Ako rodinný pes je neskutočný a odporúčam ho ako rasu. Nikdy sme neolutovali, že sme sa rozhodli práve preňho aj keď je to na Slovensku ešte stále vzácna rasa... :jop:
Bohuško
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1

Re: Appenzellský salašnícky pes / Appenzeller Sennenhund (FCI)

Poslaťod BasenA » Sob 09.07.2011 15:57

Prave mam psika tohto plemena vo vycviku,je to skvela vyrovnana povaha a je aj ucenlivy. :no: Radost s nim pracovat.
BasenA
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 745
Bydlisko: Prešov

Re: Appenzellský salašnícky pes / Appenzeller Sennenhund (FCI)

Poslaťod carol1982 » Pon 11.07.2011 8:21

Ja mám taktiež 10 mesačného Appenzella Baxa. Je to jedno úžasné plemeno. Ako prvého psa som mala beagla, ale ten sa vôbec nedá s Baxom porovnať. Appenzel l je super plemeno. T
carol1982
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: Appenzellský salašnícky pes / Appenzeller Sennenhund (FCI)

Poslaťod Vikiki22 » Pon 11.07.2011 10:31

Vitajte, Bohuško, carol1982! :ahoj: Appenzelláci nie sú u nás ešte veľmi rozšírené, tak som rada, že ste sa k nám pridali. Odkiaľ ich máte? Máte ich s PP? A mohli by ste pridať aj foto, nech sa pokocháme. :yes:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Ďalší

Späť na Plemená psov FCI