Switch to full style
Témy netýkajúce sa konkrétneho plemena
Odoslať odpoveď

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Štv 10.01.2019 21:08

jakut.riesenie je velmi jednoduche,ma spat vo svojom pelechu :no: je doma, je so svorkou,je v teple,je v spalni..co este viac?

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Štv 10.01.2019 21:15

Margita, ona bola v pelechu keď sa to stalo 1x (spala v klietke otvorenej, dobrovoľne, nikto ju tam neposlal, tam spava). Na posteľ môže, ale nespava s nami. A uz to nerobí, to píšem. Mne len nejde do hlavy preco, resp čo ju to napadlo, že takto reagovala.
Edit prvy prispevok, je tam z postele, malo byt z pelechu. Prepac Margit, idem to opravit
Naposledy upravil jakut dňa Štv 10.01.2019 21:20, celkovo upravené 2

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Štv 10.01.2019 21:17

ja si myslim,ze su ludia,ktori so psami problem nemaju ziadny,lebo im nedavaju prilezitost aby ten problem spravili
prilezitost robi zlodeja

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Štv 10.01.2019 21:23

Margita píše:ja si myslim,ze su ludia,ktori so psami problem nemaju ziadny,lebo im nedavaju prilezitost aby ten problem spravili
prilezitost robi zlodeja

Tak jasne.
Napriklad poznam ludi, pre ktorych vobec neni problem ked ich pes nahana srnky po lese :nwm:

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Štv 10.01.2019 21:25

Tak zas aby bol clovek vecne v strehu a furt riesil psa? :nwm: ja som napr zvyknuta na nic neriesiace psy (coz jakut asi tiez), tak teraz nebudem sa zapodievat tisickou roznych scenarov a dopredu vsetko zabezpecovat.. vzdy sa nieco prihodi nepredvidatelne, clovek akurat musi vediet spravne reagovat.

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Štv 10.01.2019 21:46

Ja som to vobec nepovazovala za problem. Udialo sa, vyriesili sme, sme sa na tom zasmiali ako davno nie. :heh: Ja som len chcela vediet, ci niekto nema podobnu skusenost, lebo doteraz nechapem ako ju toto napadlo.

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Štv 10.01.2019 21:52

A ten stafbull, ktohovie, či sa dá "odložiť" len tak a bude ležať pri nohách, keď človek niečo rieši, napríklad si lieta s dronom... a či nemusi byť stale na voditku, aby sa za niečím nerozbehol :ua:

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Štv 10.01.2019 22:08

jakut píše:Ja som to vobec nepovazovala za problem. Udialo sa, vyriesili sme, sme sa na tom zasmiali ako davno nie. :heh: Ja som len chcela vediet, ci niekto nema podobnu skusenost, lebo doteraz nechapem ako ju toto napadlo.

Podla mna psy nejak chapu naprah a plesnutie rukou ako gesto agresie uz hm... "geneticky"? Je fakt, ze psy maju velku schopnost chapat ludske gesta aj bez toho aby sme ich ucili, tak toto moze byt v jednom balicku.

Ja sa preto vzdy smejem na "moj utulkac bol urcite predtym tyrany, lebo ma reakciu na naprah". Really :haha:

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Štv 10.01.2019 22:10

robstar píše:A ten stafbull, ktohovie, či sa dá "odložiť" len tak a bude ležať pri nohách, keď človek niečo rieši, napríklad si lieta s dronom... a či nemusi byť stale na voditku, aby sa za niečím nerozbehol :ua:


ked ho to naucis tak bude lezat pri nohach cloveka

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Štv 10.01.2019 22:21

Predstav si, že ideš s ním okolo brány za ktorou huláka nemecký ovčiak alebo na dedine pes za takmer každou bránou.ćo to s tým chudákom musí robiť.Len od malička socializovať a stretávať sa so psami.Lenže na dedine tak akurát s tými čo sa túlajú, lebo zdrhli. neviem si celkom predstaviť, čo robiť v takej situácii...Môj čau-čau bol flegmoš-mal to v sebe, hrýzol len, keď niekto prešiel za bránu..ľudia ho chodili okukávať ako šteniatko, keď nikto nebol doma a fúkali mu do tváre.Keď som sa to dozvedel, bol už veľký a trhal aj ropuchy a ježkov, proste, čo chcelo prejsť za bránu, nepustil :ua:

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Štv 10.01.2019 23:07

robstar píše:A ten stafbull, ktohovie, či sa dá "odložiť" len tak a bude ležať pri nohách, keď človek niečo rieši, napríklad si lieta s dronom... a či nemusi byť stale na voditku, aby sa za niečím nerozbehol :ua:

ooo no veru ze nebude len tak lezat.
ale ty ho to vies naucit!!!!
je to casovo narocne, a napor na nervy. ale ide to, a dokonca roznymi sposobmi.
ja to mam celkom cerstve - šteňa sme si doniesli v aprili. oba stare psy sme mali naucene, ze ked ideme k priatelkinym rodicom na obed, odpracu sa do pelechov a neotravuju (neznesiem, ked žobrú pri stole), az kym vsetci nedojedia a psy nedostanu volno.
prvy nedelny obed bol nocna mora - pes nechapal, nemal odkladacku, vedel si len sadnut. kazde dve minuty som musela vstat a vratit ju do pelechu, parkrat sa mi ju podarilo odmenit. mi trvalo hodinu, kym som sa najedla.
ani neviem, na kolkom obede som si zrazu uvedomila, ze sa sama schulila v peliesku do klbka hned ako sme prisli, a skoro cely cas vydrzala pekne cucat. bolo to fakt rychlo... dve? tri? nedele mozno.
da sa to. ale pri vychove psov je najdolezitejsia DOSLEDNOST, a to si bohuzial mnoho ludi neuvedomuje a ked to hned nejde, tak to vzdaju a povedia, ze sa to neda, resp. ze ich pes je hlupy, pripadne dominantny.

a inak prave prechadzat okolo plotov som vzdy riesila len tym, ze som psa podporila v tom, aby pokracoval v ceste, a ignorovala nejake hystericke prejavy. akurat pri joyce som musela davat pozor, aby sa nehodila pri tom pod auto, ta mala zo stekajucich psov paniku. ale nejako sa naucili vsetci traja. obcas si šteknú, vtedy dostanu vynadane, ale nikdy to s nimi neriesim, proste sa ide dalej a psy za plotom nas nezaujimaju.

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Pia 11.01.2019 0:38

Robstar, nie si si velmi isty, ale to sa da chapat vzhladom na skresleny obraz, ktory si nadobudol o psoch a ich dominancii z citania dnes uz nie velmi relevantnych zdrojov. A navyse vyber plemena beries dost zodpovedne, co je velmi fajn. Tie knihy, ktore ti boli odporucane, su naozaj dobre (Skoda, ze si nesiahol po Sustovi, ale to je len moja preferencia).:

Stafbul z toho vlakna (zo str.131) sa tazko hodnoti, lebo nepozname cele pozadie vychovy a komunikuaciu majitelky so psom, nikdy sme ich spolu nevideli. A to, co vidi a popisuje majitelka, moze byt len velmi mala cast skladacky na to, aby sme si mohli vytvorit ten spravny obraz o celej situacii. Pes, ktory buzeruje male a slabsie psy, kym nezosilnie a netrufne si aj na silnejsie - preco mal vobec potrebu toto robit a preco sa to nezastavilo uz na zaciatku? Majitel by mal vzdy vediet predvidat reakciu svojho psa, vzdy by mal byt aspon o krok pred nim. Najma ak ho chce vencit na volno.

Stafbul (str. 133) ako pisala Shel vo vlakne.

Su plemena, ktore pri nespravnej vychove/vedeni mozu narobit velke skody, hlavne tie, co to riesia bitkou s inym psom (napr teriere) (za to nepoznam kavaliera, ktory by sa pobil, pridu mi, ze maju velmi jemnu povahu).

Pes z utulku, hen tuto Shel-chan ma 2 sucky z utulku. Tu poslednu si brala ako polrocnu a toto sa im podarilo. Tie psy nie su este uplne odpisane. Je tam kopa steniat a psov, ktore nie su na cely zivot poznacene. Najdu sa tam aj flegmosi, ktori proste neriesia a oklepu sa raz dva.

Moje psy by som nikdy nenechala lezat pri plote, kde je ostekavajuci pes. Ja sa odtial vzdy co najrychlejsie pracem, nie to este aby som tam psy nechavala.

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Pia 11.01.2019 8:33

robstar píše:...Môj čau-čau bol flegmoš


Offtopic: Môžem poprosiť o podrobnejší popis, aký bol (povaha, reakcie, vzťah k ľudom, zvieratám...) ? Mám záujem o to plemeno, hľadám info od ľudí, ktorí ho vlastnili - kľudne aj do SS - ďakujem

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Pia 11.01.2019 18:18

Mirah- k plemenu chow-chow. Jeho tatko bol taký flegmoš, že keď sme boli pre šteňa, motal sa po dvore a neprišiel si nás ani očuchať, zato mater bola taká ostrá, že majiteľ ju musel zavrieť do koterca.Bola tam aj iná sučka, ktorá tiež nejavila záujem obzrieť si nás.Bolo to v roku 1990 a vybrali sme si psíka.Celú cestu domov sedel v aute v košíku, hlava hore, ani nekňukol...Keď som ho priniesol do detskej izby, prekukol každý kút, pomotal sa, stal si doprostred izby, hlava hore, uprene sa mi zadíval do očí a cikal s tým sebavedomým pohľadom na mňa...Potom zaliezol pod posteľ a ľahol si tam.
Dal hneď najavo, že to nebudeme mať s ním ľahké.
A ani nebolo...Bol chovaný vonku a dovnútra sa nikdy netlačil, len keď začalo hrmieť pred búrkou, zaliezol do kotolne, tam si ľahol a nikto ho do skončenia búrky nedostal von...To bol schopný zabiť človeka, ak by sa o to bol pokúsil-ani priblížiť ku nemu.Keď zavrčal, bolo jasné, že bude on pánom situácie.Po búrke v pohode vyliezol a nič sa nedialo.Robili sme na dvore plôtik, aby nechodil do skalky.Latky pekne rozostavené, pribíjali sme, všetko vymerané...prišiel, labou ich rozhádzal, odišiel, čumeli sme...Nastavili, pokukal a keď to bolo upravené, prišiel a labou rozhádzal, dostal príkaz, že nesmie, urobil to aj tretí raz-pes tvrdohlavý..no na zabitie :smile: O tých ľuďoch, čo mu robili zle cez bránku som spomínal vyššie.Mal hovadsky dobrú pamäť a preto som vedel presne , kto mu robil zle, lebo ho vyštekával ako dospelý už zo 100m.Inak neštekal, flegmaticky ležal na betóne, stále vyhľadával tie najstudenšie miesta...Ak sa niekto nahol cez bránku, útočil, bol by schopný utrhnúť človeku ruku, keď ho chcel niekto pohladiť-nenávidel maznanie už odmalička,ani od domácich, on bol hneď dospelý :smile: Poznal som jedného asi v roku 1980 a ten sa správal takisto teritoriálne a žiadne mazlenie a Jožo Ráž mal tiež jedného a takisto dobrá sviňa...Ropuší jed?-neúčinkoval..pena z papule nenormálna ale kým ju nezabil, trhal, takisto ihličky z ježka-dopichaná a krvácajúca papuľa, ale kým nebol ježko na franforce-trhal...Pod bránu nič neprešlo...bolo to jeho teritórium.Chow sa nikdy nevzdáva, on bojuje do posledného dychu-mám pamiatku na tele a môj foter ju mal tiež a Jožo Ráž spomína, že ho dohrýzol práve vtedy, keď mu liečil zranenú labu.Je v tých psoch niečo majetnícke, hľadajú si jednu osobu a keď nenájdu vhodného lídra, prevezmú velenie, a možno aj keď nájdu....oni chcú ten svoj vlastný pokoj.Daj mi nažrať a nestaraj sa o mňa, nechaj ma žiť-komplikované plemeno.Okrem ropúch a ježkov neublížil ničomu z domácich zvierat a moja sučka husky, ktorú som si priniesol keď už bol fakt starý, tá si z neho neskutočne uťahovala :smile: Preskakovala ho a chytala za chvost-v živote jej neublížil,iba zavrčal /aj tak bola rýchlejšia, ako jeho reakcie/ :smile: V starobe ochorel na sivý zákal- u nich typické a nechcel sa dať už ani česať, bol z toho nervózny, nejaké kožné problémy, ale pozrieť si to nedal.Bol nervózny, lebo dobre nevidel a preto som schytal hryzance...Hádzať mu niečo a potom si to vziať sa rovnalo smrti...To, čo človek hodil/ hračku/, bolo už jeho a bojoval na smrť.Museli sme ho utratiť, bol starý, chorý, takmer nevidiaci a z toho nervózny a agresívny...
Čo som poznal, alebo počul, viem len o takýchto jedincoch.Jediného, čo som stretával, vodila stará babka na vodítku a chodil jej pri nohe!!!Ale nič viac o ňom neviem, čo dokázal.Dobre si to premysli, chow je viac okrasný pes za bránu, ako bežné psy. Pred 30 rokmi to bolo iné aj s literatúrou aj cvičením a o týchto psoch sa vedelo málo.Teraz možno nájdeš viac, aj ja by som ho vychovával inak, ale určitú mentalitu má v sebe a aj keby si ho zabil, to asi nezmeníš.

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Pia 11.01.2019 18:29

http://www.tvnoviny.sk/domace/1806733_n ... bola-vsade Aj tu máš niečo o tom.
Odoslať odpoveď