Výber správneho plemena pre mňa

Témy netýkajúce sa konkrétneho plemena

Re: Vyber psika STB vs. Labrador

Poslaťod julieta » Pon 21.07.2008 16:27

Takze aj ked som chovatelkou SBT tak mojou druhou srdcovkou su aj labiky. (mozno vbuducnosti bude nejaky aj vo svorke :lol:, ak prehovorim manzela pretoze on sa do SBT total zamiloval a ja takisto). V prvom rade spomeniem to co spominali ostatni vo svojich prispevkoch. Ani jedno plemeno nie je vhodne do budy. SBT zvlast, pretoze nema podsadu, je nizsi a v zime by bolo zarobene na problem co sa tyka obliciek. Druha vec je, ze je to total zavislak na ludoch a strasne by sa trapil keby bol niekde sam zavrety. Je to taky privesok, velmi rad sa pletie pod nohy a vyslovene MILUJE pritomnost ludi. Dokonca sa ludi musi stale dotykat, bud si sadne na nohy alebo si opre hlavu atd. Druha vec je, ze nasi SBT miluju hrabanie. Neviem preco sa vsade pise ze SBT nehrabu, pretoze boli vyslachteni na lov potkanov a nasi ked na poli zacitia potkana tak sa vedia zabavit na hodiny a prehrabat cele pole. S labradormi nemam skusenosti, ale tiez to nie su psi, ktory by mohli byt mimo spolocnosti. Druha vec je, ze labrador potrebuje viac pohybu ako SBT, tzn. ze aj zahrada by mala byt vacsia aby mal pohyb aj ked by ste sa mu prave nemohli venovat. Unavit labradora je podla mna tazsie ako unavit SBT. Nasim staci hodina intenzivneho pohybu, prechadzka, aport a pol dna prespia. Ale zas ked maju moznost pohybu cely den, tak vydrzia, takze nie su to ziadny lenivci bez vydrze. Co sa tyka plota, 1,2 je dost maly plot pre obidve plemena. SBT su super atleti, dokazu vyskocit do velkej vysky a na druhej strane za harajucou fenkou by cez taky nizky plot preliezli aj potencionalny napadnici. Poradila by som, ze ak nie ste absolutne stotozneni, ze s vami bude psik byvat v dome, tak by ste si nemali vybrat ziadne z tychto plemien. Je vela inych plemien, ktore mozu byvat vonku v kotci.
julieta
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 674
Bydlisko: Zvolen

Re: Vyber psika STB vs. Labrador

Poslaťod mikro » Pon 21.07.2008 16:53

ahojte, ja by som ich nechcel dat nikdy do koterca. Bude moct normalne behat po zahrade, kde sa mu zachce, aj ked je mala, ale v ziadnom pripade ho zatvarat nebudem, ja som mu iba urobil poriadnu budu a ani k nej nebude priviazany, to by som si radsej kupil krokodila :)
mikro
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 61

Re: Vyber psika STB vs. Labrador

Poslaťod julieta » Pon 21.07.2008 16:57

mikro ja tomu rozumiem. ale to chces nechat sucku cely den vonku? a kde bude spavat v noci? a kde bude ked budete doma pozerat telku?
julieta
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 674
Bydlisko: Zvolen

Re: Vyber psika STB vs. Labrador

Poslaťod lucik » Pon 21.07.2008 19:20

mikro píše:ahojte, ja by som ich nechcel dat nikdy do koterca. Bude moct normalne behat po zahrade, kde sa mu zachce, aj ked je mala, ale v ziadnom pripade ho zatvarat nebudem, ja som mu iba urobil poriadnu budu a ani k nej nebude priviazany, to by som si radsej kupil krokodila :)


ale ved nejde o koterec (ten je uz pre harajucu suku lepsia ochrana ako 1,2m plot) ale o to, ze toho psa vyclenis zo svorky - ked budete vy v dome a pes vonku. su plemena, ktorym to nevadi, ale SBT ani LR to nie su.
ono - ked psa na seba naviazes, nebude ti utekat, ale bude nestastny, ked vy budete doma a on musi byt vonku. ked nenaviazes, mozno sa mu zapaci utek a ked sa mu to podari raz, bude utekat stale.. a s tym zamestnanim psa to myslim vazne, ked mu nedas dostatok podnetov ty, bude ich bud hladat inde, alebo sa zamestna sam a to sa tebe nemusi pacit..
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Vyber psika STB vs. Labrador

Poslaťod julieta » Pon 21.07.2008 20:06

a este k tomu ocikavaniu stromcekov. to len kvoli tomu ste sa rozhodli pre sucku? pretoze sucka ocikava travu a potom su na travniku take vysusene kruhy na miestach kde cika. a zvlast ked sa hara, to cika kazdu chvilu.
julieta
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 674
Bydlisko: Zvolen

Re: Vyber psika STB vs. Labrador

Poslaťod mikro » Pon 21.07.2008 20:13

Sucku sme si vybrali preto, ze je mensia a vernejsia a lahsie cvicitelna, pretoze ja som zaciatocnik. Mozete mi poradit nejake ine plemena, prave preto som tu na tomto fore, aj ked tieto dve plemena su proste nadherne. Psi sa mi pacia kratkosrsty....

Pokial ide o tie otazky, ano mal by byt vonku a dnu by nemal chodit, aj ked v mladosti by som ho rad naucil hyg.navykom, takze zaciatok by bol asi s nami, pretoze ked pojdem ku rodicom, chcel by som ho bravat so sebou a venovat mu vela casu a nasi byvaju v panelaku...
mikro
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 61

Re: Vyber psika STB vs. Labrador

Poslaťod julieta » Pon 21.07.2008 20:25

mikro, ja osobne by som ti nedoporucovala sbt keby mal byvat vonku. jednoducho sbt je stvoreny na to aby s panickom pozeral TV, spaval s nim v posteli, proste bol stale pri nom. Bol na to vyslachteny.
Co sa tyka inych kratkosrstych plemien ktore by mohli byvat vonku: napr. doberman, rotvajler.... tito psi plnia aj straznu funkciu. Nie vzdy je vhodne, vybrat si psa podla vzhladu. Hlavne rodinni psi by mali byt so svojou rodinou a to aj v noci, vnutri.... Myslis ze budes mat cas sa venovat psikovi cely den vonku? Aby si mu vynahradil tu absenciu toho ze by bol vycleneni od ludskej svorky? Mozno urcity cas, ale 12 rokov nerobit nic ine len byt so psom na zahrade to je nemozne.Skoncilo by sa to zavijanim, plakanim psika. Ved SBT ani nezaspi ked nema pri sebe cloveka. Ver mi, je to az prilis zavisly psik na cloveku. Mam doma dvoch. A oni nevedia prezit keby som ich zavrela len do inej izby. To su hned nareky, skrekoty, plac. Neviem ako je na tom labrador ale toho by som tiez vonku nenechavala a nedovolila mu pristup do domu. Psikovi sa treba vacsinu dna venovat aj keby si ho mal len vonku. a cim vacsi pes tym viac pohybu potrebuje.
Mas podmienky na to aby si mu dennodenne zabezpecil dlhe prechadzky mimo domu, socializoval ho s inymi psikmi?

este ma napadol Rodezsky Ridgeback....(teda nie fyzicky napadol, ale ze by bol mozno skor vhodnejsi k domu aj ked neviem ci ma podsadu.... :ua: )
julieta
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 674
Bydlisko: Zvolen

Re: Vyber psika STB vs. Labrador

Poslaťod Kaca » Pon 21.07.2008 22:36

len taka malickost: ak chces fenku, mal by si ju vediet zabezpecit tak, aby ste sa vyhli nechcenym steniatkam. Na to je kotec lepsi ako plot. Ostatne tu uz ludia popisali. Mam psov v kotcoch, ale aj vnutri. V kotci je vlastne celorocne iba aziatka, ktora by vnutri nevydrzala (ked opomeniem, ze este nie je dostatocne socializovana), zvysok funguje aj - aj, ako sa im prave zachce. V lete mnohi daju prednost spanku vonku, resp. v bude. ZIADNY pes nie je vyhosteny zo svorky (okrem jedineho, ktory sa vyhostil sam - je to samotar, nema o ostatnych zaujem, ale v perinach sa vyvala rad :ha: ). Pes vyhosteny zo svorky bude reagovat uplne inak nez si predstavujes. A zvlast ked nemas podla vsetkeho skusenosti a bol by to prvy pes... odporucala by som radsej ine plemeno, kvoli pobytu vonku radsej nie kratkosrste.
Vodca svorky :)
Kaca
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 109
Bydlisko: Sastin Straze

Re: Vyber psika STB vs. Labrador

Poslaťod raky » Pon 21.07.2008 22:49

Ulfheiðr píše:tieto plemená určite niesú vhodné kotcové a búdové psi.
:no:



podľa mňa žiadne plemeno..... :yes:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Vyber psika STB vs. Labrador

Poslaťod lucik » Uto 22.07.2008 5:56

raky, jasne, taky SAO, alabaj alebo leonberger su typicke interierove psy :ach:
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Vyber psika STB vs. Labrador

Poslaťod mikro » Uto 22.07.2008 6:25

RR, to je tretie plemeno, aj ked o nom naozaj nemam az tak vela nastudovane, ako o tychto dvoch, len to je uz vacsi pes....nuz, ja sa nazorom nebranim a preto som prisiel aj na toto forum.
mikro
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 61

Re: Vyber psika STB vs. Labrador

Poslaťod julieta » Uto 22.07.2008 7:21

RR je plemeno ktore tiez, ako aj SBT potrebuje doslednu vychovu. Ale v podstate to potrebuje kazdy pes. Ako uz spominala tusim Kaca, ked chces psika vonku, nemal by si uvazovat o kratkosrstom plemene. Neviem ci chces psika s PP ale ak nie, tak mozno by este stalo za to, zobrat si nejake steniatko z utulku. :no:
julieta
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 674
Bydlisko: Zvolen

Re: Vyber psika STB vs. Labrador

Poslaťod mikro » Uto 22.07.2008 7:35

Kazdy pes potrebuje dusevnu vychovu, nechcem psika, ktory bude cele dni sam na zahrade a bude sa nudit. RR moze byt vonku, maju ho susedia, je to krasne plemeno, len je dost velke....
mikro
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 61

Re: Vyber psika STB vs. Labrador

Poslaťod calwen » Uto 22.07.2008 7:48

To, ze susedia ho maju na dvore neznamena ze je to pre psa dobre.
Kamaratka ma na dvore LR-pes je tam v noci a ked nie su doma-inak sa mu venuju rovnako ako bytovemu psovi-minimalne tak by to malo byt.
Ak sa naozaj budes psovi takto venovat takje to super, no aj tak LR, SBT, RR na dvor podla mna nepatria. Pozri sa po psoch s podsadou, napr. ovciaky-ale pozor! Tie psy ozaj potrebuju zamestnat a potrebuju pritomnost cloveka a svojej svorky(ako kazdy)
Aha a pod pojmom bytovy pes si predstav psa ktory je co najviac so svorkou :jop:

//upravuj prispevky, nepis dva za sebou :nie:
//silwus
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Vyber psika STB vs. Labrador

Poslaťod julieta » Uto 22.07.2008 8:42

micro len si musis uvedomit, ze RR je pes, pri ktorom ked zanedbas vychovu a bude velmi casto mimo svorky moze sa ti to vypomstit. Preco nechces namiesto toho aby si si vybral ine plemeno ako sa ti paci, naucit psika na jedno miesto v dome, v centre diania (napr. v obyvacke),kde by bol v pelechu a tam by spal ale bol by stale s vami a mal vas na ociach. MYslim ze to nie je nijaky problem. Ked bude nauceny ze moze byt v dome len na mieste, ktore si mu vyhradil a bude nauceny pytat sa von.
uz davno neplati to, co s oblubou pouziva vela ludi: pes do domu nepatri a pes patri len na dvor... :pac:
ak sa tymto riadis tak si potom ziadneho psa nezaobstaravaj.
julieta
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 674
Bydlisko: Zvolen

PredchádzajúciĎalší

Späť na Všeobecne o plemenách