Výber správneho plemena pre mňa

Témy netýkajúce sa konkrétneho plemena

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod wer » Pon 21.05.2018 8:03

vystavna masineria... keby sa mali venovat vycviku / dakej praci, tak to tak rychlo neotocia.... a to niekto povie, ze je narocne pripravit psa na vystavu. :angel:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12687
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Lindchen » Pon 21.05.2018 8:04

Oni majú aj skúšky, ale však to nie je veda. Tí psy chodia trénovať po 5 kusov naraz, všetci elektriku na krku. Čo nejde, predá sa do spolumajiteľstva alebo na výstavného mazla.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod kellee » Pon 21.05.2018 8:06

a zas sme len pri tom, ze tie vystavy narobia viac zla ako dobra
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Lindchen » Pon 21.05.2018 8:08

Toto je hlavne o ľuďoch. Zas na ich obranu, bígl žil takto storočia a je v pohode, on má tento životný štýl celkom rád. :lol: Skôr na zdravie a povahu keby viac hľadeli. :ua:
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod hisham » Pon 21.05.2018 8:09

wer píše:vystavna masineria... keby sa mali venovat vycviku / dakej praci, tak to tak rychlo neotocia....

Noooo. U tych uspesnych chovatelov pracakov by sa tiez naslo zopar kostlivcov v skrini...
Nothing's ever lost forever, it's just caught inside the cushions of your couch
and when you find it you'll have such a nice surprise.

______
@haku.groen
hisham
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1189

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod wer » Pon 21.05.2018 8:20

tak so sukami sa moc nerobi, pravda. ale krycie psy su uspesne len tie, co ich aj niekde vidno. a ono zakonite treba viac vrhov - na jednom sa nic nepozna a malo to hovori o kvalite jedinca... ak ma doma niekto jednu sucku a odchova jeden vrh za zivot, tazko sa hovori o dakom chovatelskom zamere. jedine tak, ze to ma zas pod palcom daka vacsia chovka a ten jedinec je od nej...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12687
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Crossa » Pon 21.05.2018 8:38

wer píše:tak so sukami sa moc nerobi, pravda. ale krycie psy su uspesne len tie, co ich aj niekde vidno. a ono zakonite treba viac vrhov - na jednom sa nic nepozna a malo to hovori o kvalite jedinca... ak ma doma niekto jednu sucku a odchova jeden vrh za zivot, tazko sa hovori o dakom chovatelskom zamere. jedine tak, ze to ma zas pod palcom daka vacsia chovka a ten jedinec je od nej...

Super názor :jop: A ja si napríklad myslím,že presne na toto sú dobré tie spolumajiteľstvá. Je to možnosť vidieť výsledok, za kratší čas. A tým, že nemáš doma kvantum zvierat im vieš zabezpečiť kvalitnejší život pretože ich necháš ako zajace v klietkach.
Crossa
Junior
 
Príspevky: 354

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Elis » Pon 21.05.2018 9:14

Crossa píše:,že presne na toto sú dobré tie spolumajiteľstvá


co to ma spolecneho? :nwm:
abych zapůjčila fenu na chov nemusim byt jen spolumajitel...
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6367
Bydlisko: Praha

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Crossa » Pon 21.05.2018 11:28

Elis píše:
Crossa píše:,že presne na toto sú dobré tie spolumajiteľstvá


co to ma spolecneho? :nwm:
abych zapůjčila fenu na chov nemusim byt jen spolumajitel...

Myslela som to tak, že pokiaľ chcem vidieť výsledok nejakého chovateľského zámeru a prípadne kvalitu svojích odchovov nezistím to na dvoch vrchoch ročne. Pokiaľ mám tých zvierat viac je náročné zabezpečiť im kvalitný život. Zapožičať si suku samozrejme môžem, ale nie je výhodnejšie (pre chovateľa) ich mať v spolumajiteľstve? Taktiež väčšina špičkových chovateľov má svoje linie, xy svojích zvierat zo svojho chovu v rodokmeňoch. Osvieženie krvi a zapožičanie si jedinca z inej línie je samozrejme prospešné tiež, ale mať vlastný chov podľa mňa nie je o tom, že mi niekto požičia suku. Ja sa ospravedlňujem ak to nevyznieva logicky.
Crossa
Junior
 
Príspevky: 354

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Margita » Pon 21.05.2018 16:09

svoju liniu a chovatelsky zamer mozes mat kludne aj pri dvoch vrhoch raz za rok..za 15 rokov uz vidis vysledok
ono to nie je o tom ,ze odchovam 300 psov a 20 je uspesnych,umenie je odchovat 100 psov a 60 je uspesnych...aj pri tomto pocte vidis vysledok,len to musi byt kazde jedno krytie premyslene a take spojenie,ze by si si najradsej nechala cely vrh :lol:
spolumajitelstvo je dobre na to,ze odchovas na suke 3 vrhy do jej 8mich rokov a potom sa nestaras :heh: ked ju len zapozicias tak ju mas na krku furt :lol:

k tomu mi napadla jedna rozpravka,je to pribeh pochopitelne vymysleny :lol: chovatelka Ulrika Egrešova ma vela odchovov,chova uz roky,clovek by povedal,ze je to taka jezibaba,vek na to uz ma,ale nie je to prevda,Ulrika posobi ako mila sympaticka pani,na vystavach sa usmieva ,ma vela stupencov a obdivovatelov, a taktiez mala Ulrika steniatko,volajme ho Prometeus,malo bolave nozicky a skoncilo v utulku,ved na tom by nebolo nic zle,keby Ulrika povedala vies co Jana z nejakeho oztka xy tu mas 300 egresov a učin aby bol Prometeus opat stastne steniatko bez bolesti..ale Ulrikin plan bol nechat Prometea nech dozije v bolestiach u nej na zahrade,Ulrika ma ale hlboko do vrecka,najradsej kryje so psami zadarmo,ktorych dostane podarunkom,alebo k par dobrym psom prisla ako slepe kura k zrnu,ako sa hovori ma viac stastia ako rozumu,nakoniec Prometeus bol zoperovany ale nie za Ulrikine egrese,
nemyslim nikoho konkretneho aby ste si nemysleli,len chcem povedat,ze ano chovatelsky zamer je jedna vec,ale ten sa sa splnit aj pri mensom pocte psov,isto aj Ulrika ma nejaky zamer,ale o nom poriadne nevie,ale zaujemcom o stena o isto vie dobre predniest...mozme povedat,ze je to jedna z najsuspesnejsich chovateliek tohto vymysleneho plemena v tejto neexistujucej krajine...
nie je vsetok sniežik co sa blysti,nech sa uz kazdy rozhodne kde ma kto meritko uspesneho chovatela a kto je pre koho mnozitel,pre mna je to napriklad kazdy kto ma 5 a viac vrhov rocne...a nie ej schopny niest zodpovednost za svoj odchov akko Ulrika...
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5659
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Elis » Pon 21.05.2018 17:47

Margita píše:ze odchovam 300 psov a 20 je uspesnych,umenie je odchovat 100 psov a 60 je uspesnych...


:yes:
ono se to sekaji a prodavaji stenata nakryte doma na dvorku jak na bezicim pasu -bez jakekoliv odpovednosti za nepovedence.
ale do "svého" chovu si pak koupim psy od jinych chovatelu :lol:
to je ten zamer a cil? za peníze jinych trosku, ne?
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6367
Bydlisko: Praha

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod usagi » Uto 22.05.2018 23:02

AMadam píše:Tak nakoniec sa rozhodujem medzi NO a hnedým labradorom. Myslím, že ani s jednym neurobím chybu. Vďaka všetkým :jop:


A čo tak krátkosrstá kólia? Behať bude a veľmi rada,s domácimi zvieratami v pohode,aj postráži - pošteká. Srst má takú,že môže byť celoročne vonku :yes: Akurát teda je dosť závislá na spoločnosti,ale myslím,že v prípade núdze jej postačí aj mačka :ha:
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Puk » Str 23.05.2018 19:04

Margita píše:svoju liniu a chovatelsky zamer mozes mat kludne aj pri dvoch vrhoch raz za rok..za 15 rokov uz vidis vysledok


Absolútne súhlasím. Kvantita nemusí robiť (a väčšinou ani nerobí) kvalitu. Poviem konkrétny príklad zo svojho života. (Nie je to ani chvála a ani machrovanie, lebo ja nie som typický chovateľ za 42 rokov 16 vrhov troch plemien. Ide len o to, že chcem potvrdiť Margitin názor). Začal som chovať na suke NO (nikdy som ich nemal viac ako dve a aj to bola len výnimka na istý čas) - výborná na medzinárodke (len na okraj - vtedy bola v Československu jediná taká výstava - v Brne až neskôr prišla ešte Nitra. V triede sa viac ako tri výborné nezvykli dávať. To hovorím preto, že tú výbornú nebolo ľahké vybehať...) Suka mala zároveň tri, v tej dobe vrcholové skúšky + úplne staré jednostupňové IPO :oo: O 20 rokov neskôr, na vylučovačkách na MS, v Dubnici nastúpilo 56 psov. 80% z nich malo v PP túto suku... Toto som napísal ako názornú ukážku, ako čo len jedno chovné zviera dokáže ovplyvniť chov. (nemusí ich byť 30 v "spolumajiteľstve"). To, že potom prišla doba, že všetko čo kúsalo a aportovalo odišlo za hranice a tak tu ostalo len minimum zvierat, ktoré sa aj tak rozptýlili, je už iná vec.



Crossa píše:
[
Super názor :jop: A ja si napríklad myslím,že presne na toto sú dobré tie spolumajiteľstvá. Je to možnosť vidieť výsledok, za kratší čas. A tým, že nemáš doma kvantum zvierat im vieš zabezpečiť kvalitnejší život pretože ich necháš ako zajace v klietkach.


Crosa, a aký výsledok vidíš? Za tie roky (a prístup na Západ je už bežný) tu vznikla nejaká nová vetva výstavnej línie? Alebo dobre, nie línie, bude stačiť, keď povieš jedného významného krycieho psa postaveného na tebou spomínanom "princípe" v chove. Netreba rozprávať, skúsme fakty. To, že povahy majú exteriéraci tiež - nuž výnimka môže potvrdzovať pravidlo, ale je to len výnimka. Inak povahy katastrofa - a pritom by stačilo jediné kritérium : do chovu druhostupňovú skúšku. A videla by si tú selekciu :smile: Čo si spomínam, jediný pes, ktorý medzi exterierákov dával aké - také povahy bol jeden z Kirschentalovcov (už si na konkrétne meno nespomeniem Eiko, Aiko?). Problém nastal začiatkom 80 rokov, keď sa ku nám začali voziť katastrofálni psy z Maďarska - zle od samého začiatku... Lebo názor - bonitácia preverí povahu je smiešny. Najmä súčasná bonitácia nepreverí ani riť Paľovu! Pozri, aké výsledky v rámci sveta dokážu robiť naši NO: Povedz mi, kedy pes zo slovenského chovu vybehal VA? To sú porovnateľné veci...

K spolumajiteľstvu už len toľko - nemá žiadny význam, ak, tak jedine len pre chovateľa. Aj to len možno. Opýtam sa inak - v 5 rokoch chovná suka má za sebou koľko vrhov? Lebo po 5 rokoch svojho života po "chovnej stránke" končí, už nasekala dosť potomkov. Toto je gro a hlavný cieľ dnešného "chovateľa"... :hi: A končí u "spolumajiteľa" na dožitie, resp. ani tam nie... ak mám byť úprimný, toto je z môjho pohľadu jediné pozitívum spolumajiteľstva - občasné slušné dožitie na staré kolená. A uvoľní miesto novej suke na "chovateľské zámery" slovútneho pána chovateľa... Nie, neprudím, len som si povedal svoj názor. Lebo pre mňa nie je kritérium pravdy obkecávanie, či promo, ale fakty... Žiaľ, je to dané úrovňou chovu a jeho nechuťou niečo zmeniť. Aké relevantné chovateľské info dáva členskej základni SUCHNa vedenie? Ako usmerňuje a riadi chov? Mohol by som napísať pre porovnanie, ako to bolo za starých čias. Ale neurobím to, lebo mi bude vytknuté, že som stará štruktúra a plačem nad nesprávnym hrobom....
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod bibac211 » Štv 31.05.2018 7:24

Ahojte,

keď už je tu táto skupina spýtam sa aj ja :)

S priateľom sme začali rozmýšľať nad kúpou psíka. Máme už zlatého retrievera no ten žije na dvore u svokrovcov s jeho maminou a robia si spoločnosť. Je už veľmi navyknutý na dvor a keď ho zoberiem k nám, väčšiny vecí s abojí a radšej sa zdržuje na chodbe. Preto hľadáme psíka k nám a aj parťáka na cesty pre nášho Maxa (nakoľko Celine už nevládze túry). Máme 3izbák s veľkým balkónom a nevieme sa rozhodnúť či ísť do veľkého plemena alebo malého. Vždy som snívala skôr o veľkom plemene no malé plemeno sa mi zdá do bytu lepšie. či sa mýlim? :)

Rozmýšlame buď nad bielym švajčiarskym ovčiakom alebo jazvečíkom. Aké máte skúsenosti? Čo by boli hlavné veci ako sa rozhodnúť? :nwm: Samozrejme sme aktívny, radi chodíme na turistiky, výlety, atď. Hafo by sem-tam mohol ísť s nami aj dopráce, inokedy by tých 8h musel aj vydržať sám.

ďakujem za všetky rady :jop:
bibac211
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod lenli » Ned 03.06.2018 22:58

Svajciar byt zvlada, naopak bude rad, ze je s panickom. Ale treba hlavu zamestnat, rano unavit, aby cez den spal a ratat ze prvy rok aj pol bude narocnejsi. Ale toto neni len u svajciara. Pri svajciarovi skor zvazit tu srst, lebo ovciacka srst je uz taka a pri svajciarovi tie biele chumace vsade...

Inak vas vyber svajciar alebo jazvecik ma dost zaujal, kedze ide o nielen velkostne ale aj povahovo dost odlisne plemena.
lenli
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 591
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúciĎalší

Späť na Všeobecne o plemenách