Ktoré z väčších plemien je možné chovať v byte a ktoré nie?

Témy netýkajúce sa konkrétneho plemena

Re: Ktoré z väčších plemien je možné chovať v byte a ktoré nie?

Poslaťod pigie » Pon 30.01.2012 11:00

Veru tak bad, mokry fundel s mokrym hovikom sa porovnavat neda. Aspon teda ked porovnam s tym nasim susedom. A ani na to teplo nie su tak narocne a aj ten kozusok maju tensi. Vela ludi si to predstavuje celkom zvladnutelne, ono to aj je, ale zjavne si to potom vacsina uz rozmysli :heh:
Hruska - presne. U nas to fakt chvilami pripomina chlievik, staci, aby pes mokry z vychadzky sa proste otriasol a mozte malovat znova a zoskrabavat sliny z plafona :heh: Su to investicie do obkladov, umyvatelnych naterov, podlah, nabytku toho psa naozaj nie je mozne sprchovat ako normalneho psa z vychadzky, lebo by bol neustale mokry, neda sa pretriet uterakom, sak casom uschne, proste neuschne :heh: Kor ked doma je z neho pohodena handra, aj ta uschne? No za par dni urcite, tak aj fundel, ale ked ju budete 3x za den machat, tak neuschne nikdy a ten smradek bude dost vyrazny, co doma si poviete nevadi, ale ludia, co sa vezu vytahom po vas sa budu na schodzach - kde vy nebudete - stazovat samozrejme :heh: A to ten pes nemusi ani stekat, ani robit problemy, proste im bude LEN smrdiet, aj ked bude tak vychovany, ze ineho zleho slova na neho mat nebudu :heh:
Jo, zabudla som povedat, ked toho psa nebudem machat a ostriham si to, pridem o vacsinu problemov. Ale co z toho ma ten fundel? To uz budem potom spokojna len ja... :ua:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10297
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Ktoré z väčších plemien je možné chovať v byte a ktoré nie?

Poslaťod Ulfheiðr » Pon 30.01.2012 14:52

Pigie, krásne. I
Prispejem do mlynu s barzojom. Začnem tým, že pes bol na svoju rasu extrémne nasrstený, naozaj, málokedy sa také niečo vidí, ja som mala na neho smolu/šťastie. Mali sme to isté či pigie - smrad z mokrej nevysychajúcej starti, bordel so samočistiacej srsti, plus ten pes prakticky prebýval neustále na balkóne. A to sa mi zdalo trochu choré, aby mi pes býval na balkóne a v nútri doslova nevedel vydržať.
Vydržala som to cez pol roka a potom pod podmienkou buď chlpy, alebo pes, šli preč chlpy. Psovi sa strašne uľavilo, doma bol spokojný, my sme mali čisto, takže super na oboch stranách. Neskôr som mu nechala skrs výstavy chlpy späť narásť, i keď som ich tedy veľmi, naozaj veľmi riedila. Vrátila sa neochota prebývať vnútri, i keď v menšej miere a hlavne sa vrátilo hromada bordelu, už aj s tým, že pes začal pĺznuť a to dosť brutálne, lebo mu narástla dospelácka srsť.
S výstavami sme veľmo rýchlo praštili, tak po jednej výstave šiel prakticky rovno z kruhu pod strojček na 1 cm. Odvtedy je pes veĺmi spokojný, lebo mu nieje permanentne teplo, mohol sa konečne začať aj vonku normálne hýbať bez toho aby infarktoval po chvíli, rozvaľuje sa v perinách, kde predtým nevydržal ani dve minúty a podobne a to nevravím, že niečo ako mokrý smrad a tony piesku už nepoznám. Chlpy keď upratujem, tak väčšina je Viggovich. Offtopic: Plus nevravím ani o tom, že tú hodvábnu srsť trebalo neustále prečesávať, kúpať, rozmotávať, vyťahovať z nej bodliaky a podobne, čo bolo pre neho utrpenie - neznášal to U nás sa práve ostrihaním vyriešilo všetko, aj pre psa aj pre mňa. Ale boli to trochu iné chlpy ako má fundel, alebo podobné.
Čo sa týka veľkosti, tak s tým nieje najmenší problém, pes je pokojný, nikoho neruší, vonku dostane to čo potrebuje (a že je toho asi o 2/3 menej ako potrebuje môj menší pes).
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Ktoré z väčších plemien je možné chovať v byte a ktoré nie?

Poslaťod mirocl » Pon 30.01.2012 19:41

Ulfheiðr píše:Neni to o veľkosti, ale o povahe daného plemena, resp. aj jedinca. Poznám aj stredné plemená, ktoré by som si do bytu nevzala. Isto by to zvládli, ale tie psi sú niekde inde ako v bytovke, ak nechcem ísť proti ich prirodzenosti. A keď je aj ten SAO nejaký netypický truľko v povahe tak prosím. Treba sa pozerať v prvom rade na povahu jedinca.

Presne takto som to myslel. :jop: A tá povaha jednotlivca sa dá brať do úvahy iba vtedy, keď už ten pes existuje a ja sa rozhodujem, či ho môžem presťahovať do paneláku. Ale keď sa rozhodujem akého psa si kúpim do bytu na sídlisku, tak musím pozerať hlavne na povahu, alebo prirodzenosť plemena. Lebo rozhodnúť sa napr. pre kavkazáka a dúfať, že ten môj nebude mať potrebu strážiť pol bloku, či ochraňovať ma pri vystupovaní z výťahu pred "lumpami" čakajúcimi na výťah a pod. to asi nebude fungovať. Ale keď sa niekto rozhodne napr. pre leonbergra a nebude mu vadiť to, čo písala PIGIE, tak nech sa páči.
Ináč k tomu ostrihaniu, je permanentne ostrihaný fundel ešte fundel, keď aj tá srsť ho robí tým, čím je? Načo som si potom vybral psa so srsťou, keď je vlastne bez srsti?
...sme nekonečným oceánom uväzneným v akváriu vlastnej mysle...
mirocl
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 168

Re: Ktoré z väčších plemien je možné chovať v byte a ktoré nie?

Poslaťod Ulfheiðr » Pon 30.01.2012 21:44

Srsť u fundla je jeho pracovný nástroj a myslím, že bez nej by to nebolo ono.
Ale musím si obhájiť ostrihanie barzoja, lebo tam srsť v takej forme, ako ju dnes poznáme je len oštara pre parádu. :ach:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Ktoré z väčších plemien je možné chovať v byte a ktoré nie?

Poslaťod pigie » Pon 30.01.2012 21:48

Priznam sa, ze nerozumiem tomu, ked si niekto kupi fundla a ostriha ho a ze som uz takych videla, nie jedneho ani dvoch, dokonca ani troch... Viem si to predstavit v pripade dlhodobych koznych ochoreni, proste kvoli skutocnemu dovodu... Ale preto, ze mi to ulahci zivot? To teda nie :nie: Ale kazdy sme nejaki :ua:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10297
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Ktoré z väčších plemien je možné chovať v byte a ktoré nie?

Poslaťod Ulfheiðr » Uto 31.01.2012 14:40

Možno je to neinformovanosťou. Oni nevedia do čoho idú, sú presvedčený, že to bude ok, však je to "len" dlhá srsť. Nemá im kto povedať, že aké to bude v každodenných! situáciach. A jednoducho potom zistia, že to je s ich životom nezlučiteľné. Zas čo ja viem, lepšie, keď ho ostrihajú, akoby ho skrs to dali preč, keď je inak všetko ostatné ok.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Ktoré z väčších plemien je možné chovať v byte a ktoré nie?

Poslaťod pigie » Uto 31.01.2012 14:58

Mna v tomto smere aj prekvapuju chovatelia. Ja mam psa od chovatelky, ktora istu dobu nedavala psov do bytu. Proste by som mala smolu, psa by mi nepredala. Bola presvedcena, ze skor ci neskor to s tym psom nie dobre dopadne, nechcela, aby jej psi chodili po svete ostrihani, resp. sa ich ludia zbavovali. Potom prisiel zlom, kedy ju "oklamali", zistila az neskor, ze pes je v byte, ale vsetko bolo v poriadku, psica sa mala fajn, tak prehodnotila svoj nazor. Ale co som si ja musela vypocut, kym som si psa vzala, ci uz do telefonu, alebo aj osobne... Chvilami som toho psa ani nechcela od nej :heh: Ale tak nejak by to malo byt.
Priznam sa, ze ani ja som nevedela, co vsetko to bude obnasat, ale nemala som ruzove okuliare - skutocnost aj tak bola horsia.
Ulfi, mas pravdu, radsej nech ho daju ostrihat, ale aj tak... ved to si kludne potom mohli kupit nieco kratkosrste. Ja preto fundla proste do bytu nedoporucujem nikomu pausalne. Je velmi malo ludi, co sa s tym dokazu vysporiadat a este menej je tolerantnych susedov v poslednej dobe. Takze ja som napr. sla do toho s tym, ze ked to nepojde, idem do rodinneho domu - nie ze ho dam ostrihat. Preto hovorim, ze ludia su rozni...
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10297
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Ktoré z väčších plemien je možné chovať v byte a ktoré nie?

Poslaťod Ulfheiðr » Uto 31.01.2012 15:07

To sú a hlavne nieje tak veľa ludí, čo sú ochotný urobiť tak veľké ústupky ako ty a povedať si, že nevadí.

Tiež každého varujem, čo to je dlhá srsť v byte. Aj tetu, čo si pred Vianocami kúpila kavaliera som sa snažila vystrašiť...nevyšlo to :ha:

Aha a k téme, že akej veľkosti v byte? Aká sa zmestí :joint: lebo fakt ide o iné veci ako o veľkosť.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Ktoré z väčších plemien je možné chovať v byte a ktoré nie?

Poslaťod calwen » Uto 31.01.2012 15:08

Offtopic: Uuulfi a vidis, teta nakoniec ako dopadla s cavalirkom?
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Ktoré z väčších plemien je možné chovať v byte a ktoré nie?

Poslaťod L+A » Uto 07.02.2012 12:48

Dobrý deň, dovolím si prispieť mojou skúsenosťou, skôr pre informácie, keďže treba pri chovaní psíka v paneláku zvážiť toho viac ako len vlastný byt. Ja mám v byte nemeckú dogu a tam problém nevidím, skôr si ju neviem predstaviť inde, keďže je to typický závislák :no: Ale vždy sa snažím brať ohľad na susedov, najmä v spoločných priestoroch, pretože väčšina má strach už len z jej veľkosti. A ja to rešpektujem. Napriek tomu, že moja fenka by neublížila ani muche, som to ja, kto vždy dáva pozor, aby sa niekto nezľakol, nebol nútený sa nám vyhýbať a pod. Obzvlášť pri deťoch. Mnohí majitelia si toto negatívum neuvedomujú a ohradzujú sa tradičným ,,však on nič neurobí,,. Ale človeku, ktorý ma raz strach to moc nepomôže, takže je to na nás aby sme ich zbytočne nestresovali, pretože potom to má značný vplyv na celkový postoj susedov k chovateľom psov v byte. Raz je to panelák, spoločné bývanie a tak to treba aj brať. A aj keď sa snažím byť maximálne tolerantná, stále sa nájde mnoho ľudí, ktorým môj pes vadí, už len preto, že je. Dokonca aj niektorým psíčkarom, ktorí majú malé nevychované psíky bez vodítok je jednoduchšie kričať po mne nech sa im vyhnem, ako zvládnuť si vlastné uštekané a nervózne zviera. Takže sa treba obrniť aj dávkou trpezlivosti a klapkami na uši pred klebetami a pod.
L+A
Okoloidúci
 
Príspevky: 5

Re: Ktoré z väčších plemien je možné chovať v byte a ktoré nie?

Poslaťod Ulfheiðr » Uto 07.02.2012 14:48

:jop:
A ešte aj trochu času na permanentné umývanie priestorov na prízemí, lebo nájdu sa experti, čo tam uvidia jednu odtlačku labky a už sa toho človek napočúva, poprípade upratovačka pozametá tri chlpy a nezabudne vám to pripomenúť.
Ja chodím denne večer zametať a umývať prízemie, plus mám, keď je čo len trochu mokro, dole malý uteráčik a laby umývam hneď za bránou na rohoži.
Susedia sú vtipný, lebo vždy že jééj a bla bla, prečo to umývam, veď tu je na to upratovačku a bla bla bla. Ale som im vravela, že aha, a keby som to nerobila, tak "sa" zase vypráva, aký tu je bordel po psoch. :no:
Vo vedľajšom vchode (sme dom s dvoma bránami) má jedna ženská retrívera a zrejme po ňom neupratuje dole, zhruba štvrť roka na to ako sa nasťahovali sa objavili na bránach lístočky, ako si máme po sebe upratovať a podobne. Pre istotu to vyvesila (upratovačka) aj na náš vchod, pričom každý dobre vie, že to upratujem :ach:
Je to proste tak, človek s veľkým psom (takým ozaj veľkým) sa musí 8x toľko snažiť ako každý iný a aj tak je často krát menej akceptovaný ako niekto s uvrieskaným milým malým psíčkom, čo kúše a vreští po každom. :ach:
Nuž, keď chce človek trčať z radu, musí sa na to pripraviť :joint:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Ktoré z väčších plemien je možné chovať v byte a ktoré nie?

Poslaťod Lindchen » Uto 07.02.2012 15:14

Ulf, ty máš jediná vo vchode psa?
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Ktoré z väčších plemien je možné chovať v byte a ktoré nie?

Poslaťod pigie » Uto 07.02.2012 15:26

Ulf - obdivujem. Ja take nerobim a mam realny dovod. U nas si totiz tu spinu, co narobi pes medzi ostatnou spinou, co narobia ludia nik nevsimne... Ak nam konecne vymenia a daju doporiadku podlahu a vytah a ludia sa zacnu o to naslednej aj starat, tak to uz asi bude ine a budem musiet zacat umyvat aj nieco ine ako chodbu pred dverami a schody. Ked som byvala este so stenatom inde, tak som umyvala casto, aj preto, ze obcas boli mlacky, to som hned telefonovala drahemu, ze ma utekat s handrou, popripade psa len vonku postavila, nech dokonci dielo skazy a letela upratovat. Preto ma tu v nedelu prekvapilo, ked zjavne vyvracanie psa - take to odgrgnutie - nik na prizemi pri vstupe do vytahu neodpratal... Si neviem nieco take ani predstavit, zeby sa to stalo nam a necham to tak :hmm:
L+A - co pises mi tiez pride absolutne automaticke. Ja malokedy pustim psa tak, aby bol medzi mnou a susedom, necham cloveka ist prveho do vytahu, atd, len aby sa nik nestazoval... Ale ako pises, niekomu vadi uz len to, ze ten pes je, lebo podla neho, tam pes nema co byt :ua:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10297
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Ktoré z väčších plemien je možné chovať v byte a ktoré nie?

Poslaťod calwen » Uto 07.02.2012 15:34

U nas (12 poschodi x 4 byty) je psov MRTE. Ani ma nehne nejak strasne sa aktivizovat v upratovani. Ale pravidelne v brane ci vo vytahu niekto nechava psie hovna :oo: Pre mna neexistuje, nastastie sa nam nikdy nestalo, ale keby ano, tak hned utekam odpratat alebo poverim mamcu keby bola doma.
Co sa tyka priestorov na poschodi, tie si upratujeme sami. Kedze na poschodi mame v troch bytoch psov (a moji asi nechaju najvacsi bordel), tak my raz za tyzden umyjeme tu spolocnu chodbu velku aj spolocnu s druhym bytom (maju kokra) a do toho este kazdy druhy - treti den povysavame ci pozametame tu malu chodbicku.
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Ktoré z väčších plemien je možné chovať v byte a ktoré nie?

Poslaťod Offca » Uto 07.02.2012 15:40

Ja bývam v "rodinných podmienkach" = 3 poschodia, psy som mala donedávna len ja, dokonca dva a dokonca velké. Takže prišli námietky zo strany upratovacej tetušky, že chlpy a alergia a lepia sa na ústa, víria sa.. Tak som namietala, či je normálne kategorizovať špinu, za ktorej upratovanie je už tak či tak platená. Ale keby chcela dlhšie diskutovať, a hlavne nepaprčiť sa, tak by som bola ochotná pristúpiť k alternatíve, že raz za čas pozametám schodisko (pretože bývam na treťom a psy prechádzajú celým schodiskom). Takto iba raz za čas povysávam pred svojimi dverami.
Offca
V.I.P.
 
Príspevky: 3581
Bydlisko: Modranské lesy

PredchádzajúciĎalší

Späť na Všeobecne o plemenách