Vyhynuté plemená

Témy netýkajúce sa konkrétneho plemena

Re: Vyhynuté plemená

Poslaťod Federika » Uto 27.01.2009 20:01

Talbott hound ma od baseta daleko. Je z neho vyslachteny Black and tan coonhound, a to je duric. Za toho Alano sa ospravedlnujem, info z knihy je starsie a od vtedy sa mnoho plemien obnovilo.
Federika
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 508
Bydlisko: Košice

Re: Vyhynuté plemená

Poslaťod Zaria » Uto 27.01.2009 20:11

dobre dobre...mne to tak na tej mini fotke pripadalo ako chlpaty basset.... ja sa velmi do tych malych plemien nestaram... tak pardon :friends: :otaznik:
Zaria
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 89
Bydlisko: Bratislava

Re: Vyhynuté plemená

Poslaťod Federika » Uto 27.01.2009 20:26

Nevadi, aj ja si casto myslim ze je tam daco ine. A vidis, napr, ja som tam uviedla nevyhynute plemeno, ale hned teraz to dam do poriadku a vymazem ho. Takze dik tebe za opravu.
Federika
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 508
Bydlisko: Košice

Velšské ovčiarske plemená

Poslaťod Wickyy & Classy » Pia 20.11.2009 21:35

Starovelšský šedý pes
(Old welsh grey)
Obrázok

Velšský čierno-trieslový ovčiak

Velšský modrošedý ovčiak
(Welsh Blue-Grey)
Obrázok

Velšská kólia
(Welsh collie)
viewtopic.php?f=3&t=5422&start=0

Velšský pastiersky pes
(Welsh Hillman)
Obrázok

Jedná sa o plemená v dnešnej dobe považované za takmer vyhynulé, a so skoro nemožným obnovením, pretože ich majitelia (pastieri) si neuvedomujú ich "hodnotu" a feny zväčša sterilizujú :ua: .
Pozerala som si dnes v kníhkupectve jednu skvelú knihu, kde sú fakt plemená, čo ich existencia siaha až do dnešnej doby, a veľmi ma zaujali tieto typy psov. Bohužial sa o nich neviem nič dopátrať :ua: .
Wickyy & Classy
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1841

Re: Vyhynuté plemená

Poslaťod Vikiki22 » Pia 19.11.2010 13:42

No, takže trošku obnovým aj túto tému...
Silvuch nám vyhľadala
Vyhynuté FCI plemené - vymazané z FCI plemien (z témy Delenie plemien podľa FCI)

Skupina 2
č. 69 - Chien de Trait Belge (Belgický Mastif) - (provizórne)
č. 210 - Harlekijnpinscher

Skupina 5
č. 112 - Grahund
č. 211 - Esquimau
č. 256 - Japanese Middle Size Dog
č. 258 - Sanshu

Skupina 6
č. 18 - Basset d'Artois
č. 23 - Levesque
č. 26 - Chambray
č. 27 - Normand Poitevin
č. 29 - Artésien Normand
č. 275 - Rastreador Brasileiro
č. 280 - Steinbracke

Skupina 7
č. 79 - Belgische Staande korthaar - (provizórne)


A tu je pár informácií o týchto plemenách:
Chien de Trait Belge (Belgický Mastif)
Plemeno sa najviac preslávilo tým, že ťahalo vozíky, ale bolo používané aj k stráženiu. Bol to impozantný a silný pes. Dnes sa súdi, že už vyhynul. Jeho rola ťažného psa vymizla v 20. storočí a obe svetové vojny jeho populáciu zdecimovali tak, že sa už nikdy nespamätal a potom zrejme vyhynul. Belgická kynologická organizácia uvádza, že je ,,zrejme vyhynutý´´, takže ponecháva pootvorené dvere k možnosti, že snáď kdesi v zapadnutom kraji sa uchovalo niekoľko predstaviteľov tohto plemena. V inej časti sveta by sa tomu dalo veriť, ale v Belgicku sa zdá byť silno nepravdepodobné, že by o takýchto psoch, keby naozaj existovali, nikto nevedel. Bol to veľký, robustný a svalnatý pes so silným krkom a veľkou hlavou. Chvost sa skracoval. Kohútková výška činila až 78 cm a hmotnosť dosahovala až 50 kg. Krátka hladká srsť bývala plavá alebo žíhaná, niekedy s tmavou maskou a bielymi znakmi. Belgický matin (ako sa naozaj volá) bol údajne inteligentný, pokojný a poslušný pes. O jeho pôvodne vedno málo, snáď mal pochádzať z nejakých väčších francúzskych psov.
Obrázok

Harlekijnpinscher
Je to vzácne plemeno, ktoré je už zrejme vyhynuté. Bol to pôvodne spoločenský pes. Ide v podstate o zvláštne sfarbenie nemeckého pinča, ktoré priaznivci tohto plemena odsudzujú a odmietajú uznať, ale ktoré si niektorí iní obľúbili a snažili sa, aby takto sfarbené pinče boli uznané ako samostatné plemeno. Nejakú dobu boli úspešní, ale okolo roku 1930 začali stavy harlekýnskych pinčov klesať a mnoho jedincom sa nepodarilo prežiť 2.SV. Nie je celkom jasné, aké plemená boli použité pri krížení, ktorého cieľom bolo dosiahnuť sfarbenie blue-merle. Zrejme nešlo o teriéry, na to má harlekýn príliš pokojnú povahu. Práve preto sa hodil skôr ako spoločník.
Obrázok

Grahund
O tomto plemene som nič nenašla, ale faktom je, že sa zrejme veľmi podobal na nórskeho losieho psa sivého.

Esquimau
Je to zrejme všeobecné pomenovanie pre eskimáckych psov starého typu. Nič konkrétne som nenašla.

Japanese Middle Sized Dog
Zrejme tiež nejaký starý predchodca japonských plemien ako šikoku, kai, kishu alebo ainu. :nwm:

Sanshu
ide o málo známe plemeno z oblasti Aiči v strednom Japonsku, vytvorené ako strážny pes. Je to typický špicovitý pes s hustou srsťou, hore neseným, nad chrbát stočeným chvostom, vztýčenými ušami, svalnatým krkom a silným trupom. Plemeno vzniklo zámerne po roku 1912, na konci obdobia Meidži. Miestni chovatelia krížili miestne stredne veľké poľovné psy s dovezenými hladkosrstými čau-čauvmi. Výsledkom bol robustný, ststný a inteligentný pes merajúci v kohútiku 51 - 56 cm, v rôznych farebných kombináciách čiernej, červenej, trieslovej a bielej. Vyzerá ako menšia akita s kompaktnejším telom. Chvost nie je tak zatočený nad bedrami a u iných špicovitých psov. V súčastnosti sa plemeno presadzuje stále viac ako spoločenský pes, ale zatiaľ nebolo oficiálne uznané. (Takže zrejme ani nevyhynulo, ani nebolo nikdy uznané.)
Obrázok

Basset d'Artois
Toto plemeno spolu s basset normand tvoria východzie plemeno pre dnešného artézsko-normandského baseta.

Levesque
Vzácne francúzske plemeno dostalo meno po svojom tvorcovi, Rogatienovi Levesqueovi z bretónskeho Paimpontu. Ide o svorkového duriča určeného k lovu rôznej zveri. Bol vytvorený ku koncu 19. storočia zložitým spojením viacerých plemien. Rogatien Levesque spojoval veľké modré gaskonské duriče, veľké gaskonsko-sainntogeské duriče, veľké vendéeské hrubosrsté duriče a anglické foxhoundy. V roku 1873 potom plemeno hrdo pomenoval po sebe. Dnes je tento durič nesmierne vzácny, ale ešte úplne nevyhynul. Väčšina prežívajúcich jedincov sa do roku 1957 rozpustila v novom vznikajúcom francúzskom bielo-čiernom duričovi. Levesqueov durič je štíhly pes so silnou, pretiahnutou hlavou a podľa popisov s nadšenou, divokou a citlivou povahou. Charakteristické je jeho bielo-čierne sfarbenie, ktoré pôsobí dojmom, že cez bieleho psa niekto hodil čiernu deku.
Obrázok

Chambray
Toto málo známe starobylé plemeno je blízko príbuzné s billym, ja však väčšie a silnejšie. Jeho kohútková výška činí asi 71 cm. Okrem toho má tiež hlbší hrudník. Je sfarbený prevažne bielo, ale v mladosti máva na bielom podklade plavé škvrny, ktoré vekom miznú. V mladosti máva tiež tmavšiu škvrnu na temene hlavy.

Normand poitevin
Pochádza z rôznych krížení normandských a francúzskych duričov. Je to veľký svalnatý pes so silnými kosťami. hlava podlhovastá, okrúhle tmavohnedé oči, inteligentný pohľad. Chrbát nosa rovný, nos čierny. Uši nízko nasadené, dlhé, zavesené. Krk silný, chrbát rovný, bedrá široké, rovné, hrudník hlboký, brucho mierne vtiahnuté. Nohy rovné, s oválnymi labkami. Chvost dlhý, nesený vysoko. Srsť krátka, hustá, farba tricolor. Je nenáročný, inteligentný, vytrvalý, učenlivý a odvážny. Používa sa na hon diviny. Výška 60-72 cm, hmotnosť 27-30 kg. (Kedysi uznaný FCI, ale teraz ho už neuznáva.)
Obrázok

Artésien Normand
Zrejme vyhynutá dlhonohá varieta artézsko-normandského baseta.

Rastreador Brasileiro
Brazílsky durič bol špeciálne vytvorený na lov jaguárov. Vzniklo zásluhou brazílskeho lovca Oswalda Aranha Filho. Ten krížil niekoľko plemien duričov vrátane amerického foxhounda, Walkerovho coonhounda, a bluetic coonhounda. Vraj použil aj nemeckého ovčiaka. Výsledkom bol silný, veľmi vytrvalý a nebojácny durič s dobrým nosom. Jeho sfarbenie je buď biele s modro škvrnitými, gaštanovočervenými alebo čiernymi znakmi alebo čierno-trieslové. Srsť je krátka, drsná. Trup má veľmi svalnatý, hrudník hlboký, chvost šabľovito prehnutý. Uši dlhé, zavesené. Výška 63-69 cm. Pretože jaguáre sú dnes už veľmi vzácne a ohrozené vyhubením, upadol aj brazílsky durič nevyhnuteľne v zapomenutie.
Obrázok

Steinbracke
Kedysi uznané, dnes ho neuznáva FCI.
Obrázok

Belgische Staande korthaar
Belgický krátkosrstý stavač je podľa všetkého možno už vyhynutý. Vie sa o ňom pramálo. Pritom v 19. storočí bolo pomerne obľúbené. Jeho popularita však slabla a v 20. storočí, keď sa rozsah poľovných revírov v Belgicku výrazne zmenšil, a keď naviac bolo dovážaných stále viac pointrov a stavačov z Francúzska a Nemecka, klesala ešte rýchlejšie. Okolo roku 1960 bol tento pes v Belgicku veľmi vzácny a v roku 1984 prehlásila belgická kynologická organizácia plemeno za úplne vyhynuté. Panuje domnienka, že pri zrode tohto plemena stál veľký modrý gaskonský durič a starodánsky krátkosrstý durič. Šlo o plemeno skôr silné ako rýchle. Chvost sa kupíroval a farba srsti bola biela s hnedými platňami a niekedy aj so škvrnami.
Obrázok
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11057
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Vyhynuté plemená

Poslaťod Silvuch » Pia 19.11.2010 18:12

ten brazilsky je peknyyyy veru :lol: ale ostatne, to su uplne kopie dalsich plemien. az na toho harlekýna..

kto máte doma knihu Svet zivočíšnej ríže z roku 1990, je tam strom vývinu plemien... a bordodoga je tam vyznačená ako vyhynutá :lol:
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6331
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Vyhynuté plemená

Poslaťod Lindchen » Pia 19.11.2010 18:45

Zaujímavé je, že medzi vyhynutými plemenami sú najmä duriče. Čo je asi prirodzené, pretože v období rozmachu zábaviek bohatej šľachty mal pomaly každý okres vo Francúzsku a Anglicku vlastného duriča a jeho hrdého tvorcu. Dnes už nám asi stačia tie duriče, čo máme, však s nimi aj tak robíme agility :heh: .
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Vyhynuté plemená

Poslaťod Barca » Sob 20.11.2010 14:52

Ja mam svet zivocisnej rise este z roku 1978 4. vydanie
A tam mam medzi vyhynutými plemenami aj bordeauxska doga, ale ved ona nevyhynula nie? A dalej sa mi nezda v tom rodokmeni maltezsky psik :nwm: A este su tam niektore plemena s trochu inymi nazvami, ale zas pred niekolkymi rokmi sa mohli volat inac. :nwm: :nwm:
Barca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1211
Bydlisko: Bratislava, Brno

Re: Vyhynuté plemená

Poslaťod Vikiki22 » Uto 23.11.2010 15:05

Barca, bordeauxská doga nevyhynula! Kedysi stála na pokraji vyhynutia, možno v tom roku vydania tej knihy ich bolo práve menej. Ale dnes sa toto plemeno dosť rozšírilo. A pochybujem, že mal nejakého predka maltezáka. Tá kniha musí byť veľmi ,,múdra´´, by som ju rada videla. :pac:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11057
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Vyhynuté plemená

Poslaťod Barca » Uto 23.11.2010 15:42

tam nie je ze mala predka maltezaka, ale ze maltezak tam ma nejaky zaujimavy povod- mozno pravne, ale mne sa to nezda.
Na zaciatku je Tomarctus ten uz vyhynul potom bol Canis Familiaris Intermediums- vyhynul a z neho vznikol egyptsky domaci pes- aj ten uz vyhynul a od neho uz ide maltezak :nwm:
A este hned z toho Canis F.I. ide aj Lhasa Apso :nwm:
Barca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1211
Bydlisko: Bratislava, Brno

Re: Vyhynuté plemená

Poslaťod Vikiki22 » Uto 23.11.2010 16:37

To rozdelenie je tam dáke vadné. Ja mám v knihe Encyklopédia psov od B. Fogla:
Creodonta - miacis - hesperocyon - cynodictis - tomarctus - canidae (vlky, šakaly, líšky, hyeny), až potom psy.
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11057
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Vyhynuté plemená

Poslaťod kubi » Str 16.02.2011 17:44

Zaria píše:Obrázok ALANO ,,, Spanielsky bulldog alebo Spanielsky Alano


Alano (spanielsky alano) nepatri medzi vyhynute plemena, je sice malo rozsireny a mozno malopocetny , ale stale existuje.... pred niekolkymi rokmi sa myslelo, ze Alano vyhynuli , toto sa rozhodla overit skupina nadsencov a hladali , hladali az nasli niekolko jedincov ktory zodpovedali povodnemu alano psovi. Testy DNA dokazali ze alano je vo svojej povodnej a nezmenenej podobe bez primesi inych plemien , pomocou DNA tiez oddelili krizencov od cistokrvnych psov a zacali s obnovou plemena. Alano su dodnes vyuzivane hlavne na pracu ( lov diviakov,..... )

* 16.3.2011 téma prečistená od OT. (Vikiki22)
kubi
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 390
Bydlisko: Bratislava, Petrzalka

Re: Delenie plemien podľa FCI

Poslaťod usagi » Sob 09.04.2011 22:51

Harlekijnpinscher


V rusku sa snazia o ozivenie harlekyna - jedna chovatelka,ma kontaktovala kvoli krpcovi - zevraj ta jeho biela slza v predu moze byt "volanie minulosti" :pac: (biele znaky sa na pincoch objavuju,bud ako taketo goliere,alebo "papucky" - take steniatka su predavane ako pet kvality)...teta si myslela,ze poletime do ruska,aby maly mohol :iha: :pac:
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

Re: Vyhynuté plemená

Poslaťod marina.mingyar » Sob 16.04.2011 20:12

kubi píše:
Zaria píše:Obrázok ALANO ,,, Spanielsky bulldog alebo Spanielsky Alano


Alano (spanielsky alano) nepatri medzi vyhynute plemena, je sice malo rozsireny a mozno malopocetny , ale stale existuje.... pred niekolkymi rokmi sa myslelo, ze Alano vyhynuli , toto sa rozhodla overit skupina nadsencov a hladali , hladali az nasli niekolko jedincov ktory zodpovedali povodnemu alano psovi. Testy DNA dokazali ze alano je vo svojej povodnej a nezmenenej podobe bez primesi inych plemien , pomocou DNA tiez oddelili krizencov od cistokrvnych psov a zacali s obnovou plemena. Alano su dodnes vyuzivane hlavne na pracu ( lov diviakov,..... )

* 16.3.2011 téma prečistená od OT. (Vikiki22)


múdro vravíš, ja som akurát dnes náhodou na neho natrafila u susedov :no: http://www.alano-espanol.net/
gold has a price but tibetan mastiff doesn´t
http://www.klub-tibetskej-dogy.sk

Obrázok
marina.mingyar
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 66

Re: Delenie plemien podľa FCI

Poslaťod moschino » Uto 10.05.2011 21:17

Aj my máme biely golier alebo fľak na krku :lol:
@frrr_dogtricks_agility
moschino
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2688
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúciĎalší

Späť na Všeobecne o plemenách