Vyhynuté plemená

Témy netýkajúce sa konkrétneho plemena

Blue Paul Terrier (vyhynulo)

Poslaťod zuzupes » Str 21.05.2008 12:36

poculi ste uz o tomto plemene? ja som sa prave o nom docitala v jednej knizke, ze to bol predchodca pitbula. viete o tom nieco viac? :otaznik:
bullterriér je najúžasnejší psík na svete!
http://www.kralovstvobulterierov.jex.cz
zuzupes
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 129
Bydlisko: Trenčín

Re: Blue Paul

Poslaťod Tatiana » Str 21.05.2008 13:37

v knihe IL PITBULL je uvedeny pes typu bull s tymto nazvom,zrejme bol pouzity na krizenie,ale v dnesnej dobe uz asi neexistuje, ak som to dobre prelozila z italstiny :ach: predkovia su uvadzani molossi aj buldogy atd,vlastne sa presne nevie ake plemena boli pouzite k slachteniu :no: v google som nasla nieco ,ale moj englis je na dlhsie :hi:
Obrázokwww.tanyastaffs.wbl.sk
www.lacnesteniatka.sk
Tatiana
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2051
Bydlisko: partizanska 89,95617 solcany

Re: Blue Paul

Poslaťod zuzupes » Str 21.05.2008 15:02

Ahoj Tatiana,

ja som tiež našla čosi po anglicky, ale to bude problém u mňa :ach: . ale pokúsim sa to preložiť a potom napíšem.

No ja som sa to dočítala v knižke Staford.bulteriér od Zdeňka Spiesa. Je tam napísane toto:

"Plemeno Blue Paul vzniko krížením Irish Blue (neskôr teda Kerry Blue) a bieleho psa (teriéra) z chovu veľ vodca Hamiltona. Stalo sa to niekedy okolo roku 1830. Plemeno Blue Paul bolo vyhlásene za zápasníka a bitkára. Typovo zrejme pripomínalo najviac dnešného pitbulteriéra. Možno že z potomkov tohoto plemena dodnes žije niekoľko psov u cigáňov v hlbinách irských alebo škótskych pláni a lesov, ale to sa už nedozvieme..."

takže to je všetko čo zatiaľ o ňom viem :ahoj:
bullterriér je najúžasnejší psík na svete!
http://www.kralovstvobulterierov.jex.cz
zuzupes
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 129
Bydlisko: Trenčín

Re: Blue Paul

Poslaťod Tatiana » Str 21.05.2008 19:28

mas pravdu,nieco mi to hovorilo :smile: vsak tu knihu mam hlavne ze doma :hi:
Obrázokwww.tanyastaffs.wbl.sk
www.lacnesteniatka.sk
Tatiana
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2051
Bydlisko: partizanska 89,95617 solcany

Re: Blue Paul

Poslaťod zuzupes » Str 21.05.2008 21:00

Blue Paul

Obrázok
bullterriér je najúžasnejší psík na svete!
http://www.kralovstvobulterierov.jex.cz
zuzupes
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 129
Bydlisko: Trenčín

Re: Blue Paul

Poslaťod Bibiana » Str 21.05.2008 21:56

Blue Paul Terrier
Blue Paul Terrier je vyhynuté plemeno psa.
Vzhľad
Blue Paul Terrier sa podobal súčasným pit- psom. Mali hladkú srsť a mohutnú postavu. Vážili okolo 20 kg a kohútiková výška bola okolo 50cm. Hlava bola veľká, čelo ploché, svalnaté, krátke, štvorcové a široké, no nie také ako je známe u plemena Bulldog. Papuľa a zuby boli rovné. Mali jemnú ryhu medzi očami, ktoré boli tmavé orieškovohnedé a nie klesnuté ani vystúpené, „neprejavujúce rehot“. Uši boli malé, tenké, nasadené vysoko, vždy kupírované. Tvár nikdy nebola zvráštená. Výraz tváre Blue Paula nikdy nebol viditeľný u žiadneho iného plemena a teda vždy bolo možné rozoznať ich v prípade ich zkríženia. Telo bolo okrúhle a dobre osvalené, chrbát bol krátky, široký a svalnatý a jeho hrudník bol hlboký a široký. Chvost bol nesený nízko, bez lemovania, častejšie voľne spustený a nikdy nestúpal nad chrbát. Pes stál priamo a pevne na svojich nohách. Jeho predné nohy boli pevné, svalnaté a rovné, bez zakrivenia. Zadné nohy boli veľmi silné a mohutné s veľmi dobrým osvalením. Farba bola tmavá modrá ako môžeme vidieť u Greyhoundov, hoci občas boli aj škvrnití alebo červení, ktorí boli známi ako červená sadza v Škótsku.

História
Nikto presne nevie ako vznikol Blue Paul a ani to odkiaľ pochádza. Existuje legenda o tom, že ich istý John Paul Jones, americký námorník, kúpil v cudzine a pár z nich vylodil, keď navštívil svoje rodné mesto Kirkcudbright v roku približne 1770. Tiež sa hovorí, že kočovníci v kraji Kin Tilloch si Blue Pauls ponechali pre ich vlastné potešenie. Boli ako stvorení pre zápasy až do konca, keďže bolesť znášali veľmi dobre. Boli dômyselnými expertmi v bojových taktikách, ktoré z nich robili favoritov všetkých tých, ktorí sa zúčastňovali zápasov. Predpokladali, že Blue Pauls pôvodne pochádzajú z pobrežia Galloway, čo pridáva na pravde legende o Paulovi Jonesovi.
Psy, ktorí prišli do Spojených štátov s anglickými emigrantami v polovici 19teho storočia boli Blue Paul Terriéry a Staffordshire Bull Terriéry.

Chov
S jeho excelentnými bojovými schopnosťami bol Blue Paul použitý pri krížení Staffordshire Bull Terriera na začiatku 19teho storočia, kedy vďaka jeho modrej farbe vznikol modrý stafford. Taktiež jeho korene môžeme nájsť v pitbulloch.

Baby, preložila som to narýchlo takže ak tam nie je dobrý slovosled alebo niečo nedáva úplný zmysel, ospravedlňujem sa, no niektoré slová som vedela preložiť len slovníkovo (ako napríklad ten rehot :lol: ) a teda majú trošku inakší význam :hi:
Preložené z wikipedia.org :ahoj:
Bibiana
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2299

Re: Blue Paul

Poslaťod zuzupes » Str 21.05.2008 22:13

:poklona: :poklona: :poklona: Bibiana,
ja som si už predstavovala ako to budem prekladať so slovníkom až sa mi bude z hlavy pariť. Super, mooooc pekne ďakujem si super :aplause:

no teraz už len chcem zistiť dačo o tých rómoch čo žijú v tých hlbinách írska a škótska :lol: ale to sem nepatrí.
bullterriér je najúžasnejší psík na svete!
http://www.kralovstvobulterierov.jex.cz
zuzupes
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 129
Bydlisko: Trenčín

Re: Blue Paul

Poslaťod Vikiki22 » Pia 23.05.2008 10:58

To som aj ja o ňom už počula, ale nenašla som o ňom, bohužiaľ ništ. Ale vďaka, Bibiana... :no: Už som o dačo zase múdrejšia.
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11057
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Blue Paul

Poslaťod Tatiana » Pia 23.05.2008 11:03

tak nie som az tak zle s tou englis,ked som vycitala ze uz neexistuje :heh:
Obrázokwww.tanyastaffs.wbl.sk
www.lacnesteniatka.sk
Tatiana
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2051
Bydlisko: partizanska 89,95617 solcany

Re: Blue Paul

Poslaťod Vikiki22 » Pon 26.05.2008 20:49

A nevieš náhodou, kedy vyhynulo toto plemeno? :smile:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11057
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Vyhynuté plemená

Poslaťod unicorn » Pon 11.08.2008 11:50

tak som nahodou pri beznom surfovani narazil na wikipedii na zoznam vyhynutych plemien.takze keby to niekoho zaujimalo, moze si prebehnut ten link. mna zaujala informacia, ktora je u plemena Cordoba Fighting Dog.
toto plemeno malo taky silny pud agresivity voci ostatnym psom, ze samce a samice by sa radsej pobili ako by sa mali parit.

co je este zaujimave, cordoba bola zakladnym plemenom pouzitym pri tvoreni dogo argentino.
Obrázok
unicorn
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 693
Bydlisko: KE

Re: Vyhynuté plemená

Poslaťod Rauke » Pon 11.08.2008 12:23

unicorn, je tam napisane ze samce a samice by sa radsej pobili nez spriatelili. a nie ze by sa neparili. netreba prehanat :no:
Čím viac poznávam ľudí okolo seba, tým viac si vážim svojho psa.
Rauke
Big Dog
 
Príspevky: 1212

Re: Vyhynuté plemená

Poslaťod unicorn » Pon 11.08.2008 12:28

v tom kontexte je to urcite sparit sa. je to aj jeden zo zakladnych vyznamov toho slovesa. mozno ta splietlo ze podstatne meno mate je kamarat. ale sloveso oznacuje spojenie, spajanie, branie sa, sparenie, dokonca aj sobasenie... :ahoj:
Obrázok
unicorn
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 693
Bydlisko: KE

Re: Vyhynuté plemená

Poslaťod Ivanka.P » Pon 11.08.2008 12:30

:lol: Asi preto vyhynuli nie? :haha:
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: Vyhynuté plemená

Poslaťod unicorn » Pon 11.08.2008 12:31

ano, bol to jeden z hlavnych dovodov, dalsim boli umrtia v psich zapasoch. ktore ich historiu uzavreli..
Obrázok
unicorn
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 693
Bydlisko: KE

Ďalší

Späť na Všeobecne o plemenách