Svorkové a nesvorkové plemená

Témy netýkajúce sa konkrétneho plemena

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Amaguk » Štv 22.09.2011 14:35

tvojej všeobecnej poznámke... pes ťa považuje za alfu a je mu jendno, či si pes, alebo človek. má s tebou presne rovnaký vzťah. to nie je moja myšlienka, ani názor, ale názory vedcov.

teda neviem, z akych vedcov vychadzas, ale takto to praveze vobec nie je
vztah pes-clovek nie je to iste ako pes-pes
vo vztahu pes-clovek ide totiz o medzidruhovu komunikacia - ono, ten pes nie je blby a vie, ze clovek je clovek a pes je pes :no:

mas to nejake domotane
ak aspoň takto to je u ČsV. presne z toho dôvodu, sa šteniatka odoberajú už v 5. týždni.

tie sa odberaju tak skoro preto, ze maju tendenciu k plachosti a nerespektovaniu cloveka ako svojej "alfy", nie preto, ze by cloveka za alfu automaticky povazovali (co nakoniec v principe nerobi ziaden pes, automatickou alfou je pre stena vzdy len jeho rodic)

tazke treba si asi doplnit nejake tie vedomosti z etologie vlkov a psov :ahoj:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Exor » Štv 22.09.2011 14:35

Presne som aj ja chcel napísať, že v tejto téme nebudem pokračovať. Možno je to len prístupom ku mne, že mám 11 príspevkov, tak mi netreba odpisovať na otázky a kľune mi môžete prevracať slová. Hlavné je, že keď si túto tému niekto prečíta (ako som to urobil dnes ja), názor si vytvorí sám a myslím si, vzhľadom na odvracanie pozornosti z faktov na bludy je zrejmé aj z debaty pred tým, než som sa sem zapojil ja. To, že nie som aktuálne majiteľom ČsV neznamená, že som nikdy nebol majiteľom žiadneho psa. To je trochu demagogické tvrdenie.
Čo sa týka socializácie a odlúčenia, myslím že som sa vyjadril jasne v predchdázajúcich príspevkoch a posledný príspevok od teba hodnotím opäť ako teátro a zdramatizovaný.
Potom už len záujemcom o ČsV by som rád odporučil o tom plemene si aj niečo naštudovať, popýtať sa majiteľov a nečítať názory a "skúsenosti" expertných všeznalcov.
Exor
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 923
Bydlisko: Nitra

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Amaguk » Štv 22.09.2011 14:39

nevidim na mojom prispevku nic zdramatizovaneho a nechapem, preco sa urazas :ach:
ale ak teda pisem bludy, uved konkretne kde a preco
nic ti predsa nebrani uviet veci na pravu mieru - len este raz podotykam, ze definiciu svorkoveho plemena, z ktorej som pri svojej uvahe (pred 2ma rokmi) vychadzala, som uviedla hadam dostatocne zrozumitelne hned na uvod.
a to, ze zrovna nezahrnula CsV bude najskor tym, ako som si stanovila kriteria pri definovani "svorkoveho plemena", tak nechapem, co ta tak poburilo :nwm:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod wer » Štv 22.09.2011 14:47

a este na jednu podstatnu vec zabudas - csv je krizenec s NO. takze ma aj jeho vlastnosti. za dalsie, ucel slachtenia nebol absolutne zamerany ako svorkove plemeno. :ach: osobne som nevidela/nepocula, zeby niekto choval 8 csv-ciek. proste nie su tymto typicki vobec. a tvrdim, ze to ani nepotrebuju.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Exor » Štv 22.09.2011 14:48

Sorry, nedalo mi, ale teraz dosť zavádzaš.
Fáza odberu ČsV tesne predchádza fázu "vtiskovania". V tejto fáze života si pes vytvára obraz o príslušnosti k svojmu druhu. V prípade zanedbania tejto fázy, môže ČsV úplne odmietnuť kontakt s ľuďmi. Vtískava si na jednu úroveň obraz matky, ale aj človeka a prijme ho za vzor svojho druhu. ... atď atď.
Odporúčaná literatúra. : Ing. Karel HARTL, Jindřich Jedlička: Československý vlčák, Brno 1996 (reed. 2002) str.31;


ČsV nie je pes ako tvoj ťahač saní. Čím skôr to pochopíš, tým lepšie pre teba.

a to, že si si sama zadefinovala termín "svorkové plemeno" neznamená, že tá definácia je tvoja a správna.. :jupi:
Exor
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 923
Bydlisko: Nitra

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod wer » Štv 22.09.2011 14:49

halooo, ty si mimo temy. hovoris o niecom uuuplne inom. tato tema je vyslovene o tom, ako to my teraz prezentujeme.

takze toto mozme uzavriet s konstatovanim, ty o voze, my o koze... :ach: Offtopic: hehe, offca mi cita myslienky :lol:
Naposledy upravil wer dňa Štv 22.09.2011 14:51, celkovo upravené 2
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Offca » Štv 22.09.2011 14:50

A hlavne by sme mohli konečne rozoznať "svorku", o ktorej hovorí Amaguk = pes / pes (pes / pes / pes, atd)
a "svorku", ktorú analyzuje Exor = alfa / pes.
Podla mna v tom tkvie kamen úrazu, a preto sa nikde nestretáte :nwm: Koza-voz.
Offca
V.I.P.
 
Príspevky: 3581
Bydlisko: Modranské lesy

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Exor » Štv 22.09.2011 14:51

wer píše:a este na jednu podstatnu vec zabudas - csv je krizenec s NO. takze ma aj jeho vlastnosti. za dalsie, ucel slachtenia nebol absolutne zamerany ako svorkove plemeno. :ach: osobne som nevidela/nepocula, zeby niekto choval 8 csv-ciek. proste nie su tymto typicki vobec. a tvrdim, ze to ani nepotrebuju.



Nepotrebuju to. ale termin "svorkové plemeno" je čo? termín podľa vip amaguka? ešte raz si pozrite pôvodný príspevok tejto témy.
Exor
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 923
Bydlisko: Nitra

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod wer » Štv 22.09.2011 14:54

citam, citam a vidim to nase vnimanie... :nwm:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod vavrena » Štv 22.09.2011 14:57

Exor, popisuješ svorku aj ako majiteľ pes, takže ti budem oponovať pomerne jednoduchým argumentom - spoločenské plemená znášajú samotu oveľa horšie ako čsv :no: . A to až tak, že spoločenský pes na dvore trpí, pritom vlčiaky chová kdekto aj v kotercoch. Pudla by si takto nikdy chovať nemohol, stala by z neho troska. Čsv to zvládajú, ako som si všimla.
Takže toľko k nesamostatnosti tvojho plemena a k strachu z odlúčenia. Čsv sa neposerie od strachu, keď sa v lese stratí, nezľakne sa, že je SÁM. Spoločenský pes sa okamžite rozsype (a áno, aj ten, ktorý je zvyknutý byť sám doma alebo pred obchodom a pod.), keď sa stratí pániček bezdôvodne či bez povelu. Stále si myslíš, že vlčiaky sú na špici "svorkovitosti" človek-pes?

Offtopic: A ďalšia vec, ja nechápem, prečo imprinting uvádzaš ako niečo extra pre čsv :ach: . Prechádza ním každé jedno šteňa,a pre každé jedno šteňa je rovnako dôležitý!
vavrena
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod starr » Štv 22.09.2011 14:58

Offtopic: Keď som pred vyše tromi rokmi túto tému založila, tak som netušila, ako všelijako rozlične sa môže jej obsah pochopiť. No a mne sa to zdalo byť také jednoduché :angel:.
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Amaguk » Štv 22.09.2011 14:58

to, že si si sama zadefinovala termín "svorkové plemeno" neznamená, že tá definácia je tvoja a správna.. :jupi:


a ja niekde vravim, ze je to ta jedina spravna ci mozna definicia??? (ale to ze, je moja, to je fakt :jupi: :heh: , navyse mi v kontexte tejto debaty prisla logicka - vyssie tiez aj uvadzam preco). Pytal si sa vsak, na ZAKLADE COHO som CsV vylucila zo svojej definicie - a to je myslim uvedene dostatocne zrozumitelne.
Ale ako vidim tvoje rozhorcenie, tak mi je vlastne uprimne luto, ze tato jasna, hoci uznavam, ze na zaklade istych kriterii aj limitujuca definicia, tak kruto vylucila to najsvorkovejsie plemeno na svete :hi:
(btw, vylucila ho zo svojej definicie svorkovych psov aj Lindchen - ta hovori o duricoch. To ta nepoburuje? :no: )

+CsV nie je pes ako tvoj ťahač saní. Čím skôr to pochopíš, tým lepšie pre teba.

neviem o tom, ze by som niekde bola co len v naznaku tvrdila, ze CsV je ako SH, :heh: skor pisem, ze nie :heh:

ale inak dakujem za radu
a dam teda aj ja jednu tebe:
aj CsV, hoci ma svoje specifika, je "len" pes, nie je to vlk, a cim skor sa zbavis pocitu nadradenosti a vynimocnosti, ktore ti moze davat inklinacia k tomuto plemenu, tym lepsie najma pre tvojho buduceho psa :ahoj:

(inak, ten citat od Hartla vravi inymi slovami to iste, co vyssie vravim ja :no: )
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod wer » Štv 22.09.2011 15:04

uplny suhlas s amaguk, tiez mam pocit, ze z neho robis akehosi nadpsa. (a pritom ja nemam nic proti csv, prave naopak, nesmierne sa mi pacia)
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Renata » Štv 22.09.2011 15:13

Offtopic: [OT][quote="Amaguk"]aj CsV, hoci ma svoje specifika, je "len" pes, nie je to vlk, a cim skor sa zbavis pocitu nadradenosti a vynimocnosti, ktore ti moze davat inklinacia k tomuto plemenu, tym lepsie najma pre tvojho buduceho psa [quote]
vytesat do kamena :yes:

a btw ja som precitala celu temu od jej vzniku a suhlas s amaguk a wer a starr a ... tiez som to tak pochopila a dokonca som to pochopila uz z nazvu temy.. asi som CsV :jazyk:
Maybe the reason I love animals so much, is because the only time they have ever broken my heart, is when they've crossed that rainbow bridge
Renata
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 932

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Exor » Štv 22.09.2011 16:30

Ešte raz. V prvom príspevku bola otázka stanovená jasne a teda, ktorý pes je vo svorke šťastný a aktorým život vo svorke vadí. Ja odpovedám znovu a jednoznačne, že ČsV je bez svorky týraný. Nechápem, čo na tom nechápete. Nemám nič proti duričom, stavačom, špicom, ani ťahačom saní. Len nechápem, prečo tie blbé sane do toho stále ťaháte vy!

Nenadradzujem ČsV nad ostatné psy. Mám rád viacero plemien a dlho som túžil aj po huskym. Ide mi len o to ukázať, že je to plemeno oveľa špecifickejšie. Každé plemeno je špecifické, akurát, že u ČsV je to špecifikum okrem vzhľadu práve v jeho spoločenskom cítení. Práve tým je výnimočné.

Ďalšia vec je, že ked hovorím ja o svorke, myslím stále svorku ako vzťah a puto. Nerozlišujem medzi putom medzi psami a psom a človekom. Znova poukazujem na citát z knihy vyššie, pretože tento pes považuje pána za člena svorky. Ale aj odhliadnuc od tohto faktu, ČsV údajne ťažšie znáša aj odlúčenie po nakrývaní a odlúčenie od ostatných psov, tak aj šteniat.
Exor
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 923
Bydlisko: Nitra

PredchádzajúciĎalší

Späť na Všeobecne o plemenách