Svorkové a nesvorkové plemená

Témy netýkajúce sa konkrétneho plemena

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Offca » Pia 23.09.2011 12:20

Silvuch, nevieš si rpedstaviť, aký bordelisko vie počas samoty narobiť staffbull, amstaff a podobné plemená (sú tým známe, velmi podobne ako huskáče, no s inou dávkou vervy a sily). Naviazané silne na pána.. sú v tvojich očiach svorkové alebo nie?

Lebo zase je tu ten rozpor - svorka pes / pes / pes alebo svorka alfa / pes
Lebo v téme, ak som správne pochopila, ide o pes / pes / pes / pes ...zatial čo Exor a aj ty hovoríte o väzbe na vodcu.
Offca
V.I.P.
 
Príspevky: 3581
Bydlisko: Modranské lesy

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Amaguk » Pia 23.09.2011 12:21

Silvuch, z hladiska mojho chapania pracovneho som to brala ako plemena, ktore boli pre pracu vo svorke (a je jedno aku) primarne slachtene (svorka vo vnutrodruhovom zmysle t.j. pes-pes)
takze z tohoto hladiska by tam spadal napr. aj taky pleskac

ina vec je, ked sa zacneme bavit o psoch, ktori neznasaju samotu - tam ja osobme si napr. ziadnu jasnu deliacu ciaru nakreslit netrufam - lebo to uz zabiehama prilis do roviny individualneho temperamentu psa, subjektivneho pristupu majitela a pod. Poznam destruktivnych orechovcov aj nedestruktivnych huskyovcov (podobne je to aj zo zavyjanim)
Aj ked kazdemu vzdy hovorim, ze huskaci maju k destruktivnosti sklony, specialne ak nemaju dostatok zamestnania - ale do akej miery to suvisi so svorkovitostou to veru neviem, ani si netrufam hodnotit. Ako jeden z faktorov to iste bude, ale imho do toho spada aj prilis vela dalsich vplyvov.
Co si ale trufam hodnotit je, ze napr. konkretne huskaci prirodzene viac nez niektore ine plemena inklinuju k prislusnikom svojho plemena (zrejme geneticka pamat) a menej nez mnohe ine plemena si vytvaraju vazby na cloveka resp, prejavuju sa voci cloveku ovela samostatnejsie a nezavislejsie
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod wer » Pia 23.09.2011 12:24

ale napriklad tu spominane spolocenske ano.
a pastierske som sama spominala - typu sao, kaukaz a pod su totalne samostane sa rozhodujuce, clovek je len akysi doplnok.

Silvuch píše:bigel pracuje vo svorke, to je jasne. Ale zas bigel podla mna, nie je plemeno nejak silne naviazane na pana. Proste samota mu nerobi az taky problem.
cize bigel je podla polovnikov svorkovy pes, ale rozhodne vie pracovat aj samostatne.
.


a toto dokonale vystihuje tuto debatu. bigel - z jedneho pohladu (nasho, o ktorom stale hovorime) je pes svorkovy. je zvyknuty proste pracovat vo svorke a spolupracovat s inymi psami v tej danej svorke. ale naopak - z vasho pohladu (v zmysle ku majitelovi, cloveku) - to nie je pes az tak svorkovy, nepotrebuje na svoje rozhodnutia zvolenie cloveka.

dufam, ze sme sa uz naozaj vsetci pochopili...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12688
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Amaguk » Pia 23.09.2011 12:34

na posunutie debaty je mozno dobra aj otazka uvodneho prispevku od starr
Sú nejaké plemená, ktoré by boli vyslovene šťastnejšie vo svorke a zasa naopak také, ktorým by život vo svorke vadil?
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Silvuch » Pia 23.09.2011 12:43

nehovorim o vazbe na alfu, ale o vazbe na svorku. pes ako svoju svorku berie bud svojich ludi, alebo dalsich psov, ak zije so psami.

bigel priklad proste vie pracovat aj vo svorke (pre polovnika je to praktickejsie durit, ak je psov viac), ale aj samostatne. U nas napriklad polovnici svorky z duricov nemali, stacil im jeden.

totiz ta svorkovitost je znama u tych primitivnych plemien viac, nie tych specialne uz slachtenych na urcity typ prace, alebo vyuzitia. O krizencoch a bastikoch sa bavit nebudem, tam moze byt primiesane cokolvek..

poznam lajku, co vyskocila z okna, lebo nezvladala samotu. Otvorila si okno sama. Neexistovalo ju nikde nechat samu. Rovnako ako sunnyna ICY, to bol katastroficky pohlad, ked som ju nechala samu a prisla po nu o hodinu.
A katastroficky pohlad rovnako na Majkynu chodbicku, kde naozaj NIEJE co znicit. Vybehla som na 10 min do obchodu pre pitie, vratim sa a kosiky na cimprcampr a veterinarne načaté ( a to som im prikryvala tehlou, ze pre istotu).. Mna by to ani nenapadlo, ze Baryho by niekedy nieco take napadlo. alebo wer pozna husky z utulku, co byval nad nimi, ako neunavne zavijaval a nicil im dvere. Potom mu kupili druheho a bol klud. Videli ste Draka, ako sa dostal z klietky?


o staffbuloch toto neviem. :heh: teda nepocula som, je jasne, ze kazdy pes niekedy nieco znici a su huskyovci, ktory su pokojny (ved nie kazdy ovciak pasie), ale toto som nechcela povedat. ine...

ano! ta otazka starr je dobra, lebo pozna niekto psa, ktoremu by vadil zivot vo svorke?
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6331
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Offca » Pia 23.09.2011 12:51

Silvuch, posledná otázka a moja blesková odpoved - Kimo.
Offca
V.I.P.
 
Príspevky: 3581
Bydlisko: Modranské lesy

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Silvuch » Pia 23.09.2011 12:53

a ty si mu chudakovi kupila tessu. :heh:

a vidis, to je ten bull, ten "nesvorkovy" ci ako to nazvat.
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6331
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Offca » Pia 23.09.2011 12:55

Offtopic: A predtým Čerta a ešte som sa pokúšala o jednu útulkáčku.. a on bol chudák znechutený už len z MOJICH pokusov o blizkosť, ked on mal na praci úplne iné veci :lol:

Ano, presne. Proste tieto plemená v megasvorkách.. no.. absurdita úplná to nie je, ale nič jednoduché. No väzba na pána tam je, v prípade bulíkov až extrémna.
Offca
V.I.P.
 
Príspevky: 3581
Bydlisko: Modranské lesy

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Amaguk » Pia 23.09.2011 12:56

totiz ta svorkovitost je znama u tych primitivnych plemien viac,

ono to totiz aj prirodzene vyplynulo z ich sposobu zivota, ked napr. huskaci zili cast roka prakticky odkazani sami na seba. Lovili vo svorke a pod. Odtial vlastne su aj ich silne lovecke pudy, kedze nikdy neboli selektivne modifikovane

myslim, ze preto sa aj taketo "svorkove" plemen inac prejavuju voci cloveku - ako samostatnejsie, a tu samostatnost ma v sebe aj bigl (je napr. zaujimave, ako majitelia biglov riesia takmer identicke problemy s majitelmi haskacov :ha: )

na druhej strane je tu pak iny typ samostatnosti - samostatnost velkych straznych pastierskych psov, kde ich primarna vazba - v prirodzenom pracovnom prostredi - je na stado, kt. strazia
a myslim, ze to su vlastne aj plemena psov, ktore nie su stavane na zivot vo svorke psov (aspon tak sa mi to javi) a pritomnost inych psov (tej spominanej megasvorky) im prekaza
(aj napr. taka filla, pitbull a pod.)
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Ulfheiðr » Pon 26.09.2011 17:44

Keď tak premýšľam, typické svorkové plemeno je aj barzoj. Preferuje život vo veľkej svorke vlastného druhu. Ak ju nemá a je jedináčik, veľmi silno sa naväzuje na človeka. Ak je v tej spomínanej veľkej svorke, naviazanosť na človeka je skoro nulová v zmysle ako takú naviazanosť chápeme napríklad pri ovčiakoch, retrívroch a spol. Aj keď sa hovorí o nich ako o osobnostiach, tak to v podstate nieje pravda, pretože oni majú hodne povahu "ovce". Nieje medzi nimi veľa skutočných osobností, väčšina z nich sa radšej "zvezie s davom". Ten mýtus osobnosti vznikol práve z nenaviazanosti na človeka, keď je tých psov viac (a povedzme na rovinu že jedináčikov barzojov poznám veľmi málo), takže sa to s plemenom nesie. Ale z osobnej skúsenosti viem, že barzoj vydaný napospas samostatnému rozhodovaniu (skutočne samostatnému) dosť často zlyháva. Výnimku tvorí len reakcia na zver. Proste k svojmu životu potrebuje svorku, či už ľudskú, alebo psiu, život typu SAO by nezvládol. Potrebuje mať pocit obklopenia a odľahčenia - to jest že nieje všetko navalené len na neho (potrebuje anonymitu davu, znie to divne ale inak to napísať neviem) a potrebuje vedenie.
(dúfam, že som to napísala aspoň trochu konzistentne :heh: )

A čo sa týka toho rozpoznávania a preferovania vlastného druhu, pre chrty je to veľmi typické. Jednak v rámci vlastného plemena a aj v rámci skupiny chrtov ako takých. Veľmi držia pohromade.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Lindchen » Pon 26.09.2011 17:58

Silvuch píše:bigel priklad proste vie pracovat aj vo svorke (pre polovnika je to praktickejsie durit, ak je psov viac), ale aj samostatne. U nas napriklad polovnici svorky z duricov nemali, stacil im jeden.

K tomuto len drobnú poznámku. Nie je durič ako durič. Bígl je vo svojej podstate v podmienkach kontinentálnej Európy nepoužiteľný. Jeho import bol prakticky len experimentom a ujal sa nakoniec ako pes spoločenský s nespoločenskými vlastnosťami :lol: . Ak poľovník potrebuje duriča, bígla si nevyberie, pretože najlepšie pracuje práve vo svorke, ako individuálovi mu chýba ostrosť.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Exor » Sob 26.11.2011 14:28

Tak po dlhej odmlke, bez zámeru provokovať, alebo rozpútať ďalšiu hádku, udávam ďalšie dva zdroje časopiseckej literatúry, ktoré označujú československého vlčiaka za svorkové plemeno. Znova dodávam, nejde mi teraz o to, aby som ho označoval za najsvorkovejšie plemeno vôbec. Len o obhajobu proti predchádzajúcim tvrdeniam, že toto plemeno za svorkové nemožno pokladať vôbec... Bol som obviňovaný, že považujem jednu knihu za smerodajnú. Vela literatúry ale o tomto plemene nevychádza. Skoro všetko čo však vyjde, na svorkovosť tohto plemena poukazuje.

Zdroje:
Planéta zvierat, Československý vlčiak - portrét plemena, Január 2011, autor: Helena Hubáčková a Martina Trávníčková
- "majú ambície viesť svorku, svorkový pud je veľmi silný..."

Kynologická revue, Československý vlčiak - náš národný klenot, Február 2011, autor: Bc. Petronela Komorová
- "prevládajú v ňom divoké vlčie znaky, zmysel pre svorku a prirodzené inštinkty..."
Exor
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 923
Bydlisko: Nitra

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod hriva » Sob 26.11.2011 16:08

a ja len suhlasim s vyssie napisanym, bull plemena su podla mna typicke nesvorkove, cim dalej ich spoznavam tym viac si to myslim. zivot u nich vo dvojici, trojici sa mozno este da no ale neviem si predstavit taku velku skupinu psov v ktorej by mali zit. Vazba na pana je u nich podla mna velmi silna-aspon co sa pitbulikov tyka. Moja Bria je extremne naviazana na mna, ale vyslovene jej vadi ked sa ma s druhym psom delit o priestor. Ako strpi ho ale nie je to "ono"
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4813

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Exor » Uto 29.11.2011 10:09

S poukazom na svoj predchádzajúci príspevok, dopĺňam ďalšie zdroje informácií potvrdzujúce, že ČsV má silný svorkový pud.

...Členovia svorky sa mu musia denne venovať, aby sa cítil byť členom diania vo svorke...
...po vlkovi zdedil silný svorkový pud...
http://psickari.sk/ceskoslovensky-vlciak

...Toto plemeno je veľmi naviazané na svoju rodinu či svorku...
http://sk.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesko ... l%C4%8Diak
Exor
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 923
Bydlisko: Nitra

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Exor » Str 04.01.2012 10:45

Práve čítam ďalší článok od skúseného chovateľa ČsV, pod hlavičkou českého klubu chovateľov ČsV, tak mi nedalo to sem znovu dať a znovu bodnúť do osieho hniezda. V uvedenom článku sa slovo "smečka" spomína viac ako 20 krát:

...Československý vlčák má velmi vyvinuté sociální (řekněme smečkové) chování, můžeme připustit že více než většina ostatních plemen, čímž se od nich liší. U ostatních plemen je tato odlišnost dána především dobou, po kterou je plemeno domestikováno, přičemž úměrně této době se u psů postupně vytratila velká část tohoto původního přirozeného chování. Projevy tohoto chování pozorujeme u ČSV celý jeho život. Ve smečce je jasně daný řád a jsou v ní důsledně dodržována nepsaná pravidla. Také proto jsou velmi důležité pro naše psy, chované člověkem, důslednost a řád. Tyto dva faktory určují rozhodující měrou chování jedince, který je jimi ovlivňován....
http://www.cswolfdog.cz/index.php?optio ... &Itemid=46
Exor
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 923
Bydlisko: Nitra

PredchádzajúciĎalší

Späť na Všeobecne o plemenách