Svorkové a nesvorkové plemená

Témy netýkajúce sa konkrétneho plemena

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Exor » Pia 23.09.2011 9:27

Tak na doplnenie o Mushingu, len krátka diskusia na mushing.cz aj s linkom, ktorý mi ale v práci nejde otvoriť, tekže nepoznám jeho obsah.

http://mushing.cz/index.php?kod=&modul= ... N&temata=N

:ahoj:
Exor
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 923
Bydlisko: Nitra

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Silvuch » Pia 23.09.2011 9:41

Obrázok
http://wolfdog.wbs.cz/VideoENG64.html

nemaju povinne do chovu skusku vytrvalosti?
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6331
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Exor » Pia 23.09.2011 9:44

Majú. Základná podmienka na uchovnenie SPV1 - beh 40km. Ale to už by sa fakt hodilo do témy plemena.
Exor
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 923
Bydlisko: Nitra

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod wer » Pia 23.09.2011 9:45

btw, v tom tvojom odkaze je: "...není to na závody.. Každý kdo s nimi tahá má podobné zkušenosti, že je obecně těžké motivovat čévéčko k tahu. Takové to nadšení z tahu u nich není...."

a okrem toho, nepletiete tu opat nieco ine???? ste mimo temu, stale!
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12688
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Silvuch » Pia 23.09.2011 9:49

to bolo len na doplnenie.
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6331
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Exor » Pia 23.09.2011 9:56

Tomuto plemenu chýba motivácia pre akúkoľvek činnosť. Chýbajúca motivácia ale neznamená, zlú spoluprácu v záprahu a teda aj vo svorke. Celé to sem dávam preto, lebo Amaguk napísala, že ČsV za svorkového psa nemôže považovať. Pritom ťahá záprahy rovnako ako husky. Nehovorím o výkone, rýchlosti,... ale o svorkovom duchu.
takže si treba dávať do súvislosti veci, inak si mimo obrazu ty.
Exor
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 923
Bydlisko: Nitra

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod lusy » Pia 23.09.2011 10:00

Tomuto plemenu chýba motivácia pre akúkoľvek činnosť.

to co je za blbost? kto chce motivaciu pre psa najde.
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod wer » Pia 23.09.2011 10:07

ale zaprahy rekreacne tahaju aj ine plemena, dokonca sutazne aj psickovia z utulku... :heh: (keby sa mi chcelo hladat, pridam aj pocinu fotku..)

proste kazdy o inom. ja ti tvoje csv neberiem, ani mu nemienim upierat inakost. ale proste to je do inej temy debata! tam by som ti kludne za pravdu dala!
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12688
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Exor » Pia 23.09.2011 10:14

Lusy: Ja netvrdím že sa nedá motivovať, ale že nemá veľmi motiváciu pracovať, napríklad v porovnaní s NO, ktorý pracuje viacmenej dobrovoľne. Napríklad motivácia pre lov mu asi nechýba, motivácia aportovať zasa určite. Určite sa ale motivovať dá.

wer: Pozri, nechcem sa hádať. Ale Amaguk ako kritérium svorkovosti plemena uviedla príklad ťahania záprahov. Preto na to reagujem, pretože v záprahu dokážu kooperovať zrejme rovnako dobre aj ČsV. Majú iné mínusy a plusy, ale to je jedno. Nepoprieram, že to dokáže aj xy ďalších pelemien. To len hovorí o tom, že sú tiež svorkové plemeno, podľa kritérií Amaguk.

viac info o záprahoch a úspechoch (konečne som si spomenul, kde som to čítal):
http://www.zdubnicanky.estranky.sk/stra ... eho-dvora-
Exor
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 923
Bydlisko: Nitra

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod wer » Pia 23.09.2011 10:43

ja nereagujem na amaguk, nechcem ani potvrdzovat jej slova, ani nic podobne.

ked sa pozriem na tvoj pohlad o "svorkovosti" - tak okrem takych samostatnych plemien typu SAO, kaukaz apod - su svorkove vsetky. nutne potrebuju k svojmu zivotu cloveka, vodcu, partaka.. a preto ho clovek kedysi davno zobral k sebe, ze jo.
hoci napriklad NO je velmi casto vonku na retazi, neznamena to, ze netrpi.. ovciaci boli slachtene na uzku spolupracu s clovekom. takze z tvojho pohladu su taktiez silno svorkove. :nwm:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12688
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Exor » Pia 23.09.2011 10:47

Tak to ti ďakujem, lebo máme zrejme rovnaké názory a viac krát som to aj napísal. Akurát v kontexte zvyšného textu to zrejme zanikalo. Tvrdil som, že sú svorkové všetky, akurát niektoré sú na svorku naviazané ešte viac a sobne si myslím, že som to aj podložil. A stále prizvukujem, že nešlo len o ČsV, ale neustále som omielal a pripomínal aj Saarlosa,...
Exor
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 923
Bydlisko: Nitra

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Amaguk » Pia 23.09.2011 11:49

Exor,

ty stale zdoraznujes tahanie v zaprahu (inak, vdaka za konkretne priklady), ale to je len jeden z prikladov prace psa vo svorke

pre osviezenie pamati napisala som toto
ak to berieme z hladiska pracovneho vyuzitia, za typicky svorkove tj. pracujuce vo svorke sa povazuju severske sanove psy (SH, AM, gronak, samojed) - u tychto sa predpoklada, ze budu dobre vychadzat s inymi psa, zalozeny skor na spolupraci nez na rivalite

podobne Lindchen uviedla ako priklad bigle ako typicky svorkove durice - a tie predsa ziadne zaprahy netahaju. Tahanie zaprahov nemusi byt ziadne kriterium, kriteriom podla tohoto vymedzenia je pracovne vyuzitie psa vo vseobecnosti - tie psy boli na pracu vo svorke zamerene slachtene. Chapes?
to je vsetko
nic a viac a nic ine som sa tym nesnazila povedat a uz vazne neviem, ako inac to mam povedat :ach:
opakovane som ti aj povedala, ze ak sa ti nepaci tato definicia, kludne mozes ponuknut nejaku inu - napriklad zivot vo svorke, alebo cokolvek ine, co povazujes z dostatocne relevantne kriterium, kadial povedies deliacu ciaru, aby si na nom mohol demonstrovat rozdiel medzi svorkovym a "nesvorkovym" plemenom (ale nie v zmysle, ze CsV/Saarlos pochadza z vlka, vlk zije vo svorkach, a preto aj CsV je najviac svorkove plemeno, to je tautologia)...


inak, zrejme si si opakovane nevsimol, ale
ked sa pozriem na tvoj pohlad o "svorkovosti" - tak okrem takych samostatnych plemien typu SAO, kaukaz apod - su svorkove vsetky.
sme tu viackrat povedali viaceri,
len ty to stale cyklis dokola a sporis sa o veciach, na ktore mame rovnaky nazor
nikto tu predsa nijako nepoprel, ze CsV (a Saarlos, aby som ho teda explicitne spomenula tiez) su na svorku naviazane inac, nez napr. taky SAO
v com sa nezhodneme je tvoje tvrdenie (ak som to pochopila spravne), ze Csv (a Saaarlos) su v tejto vazbe nejako extra vynimocne, t.j. ze ine plemena take vazby nemaju, neutvaraju alebo nepotrebuju atd.. Lebo to pravda nie je.

Tak dufam, ze uz rozumies v com je rozdiel, lebo sa mi uz dalej naozaj nechce v tejto nikam neveducej debate pokracovat, kedze sme stale tam, kde sme boli na zaciatku
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Silvuch » Pia 23.09.2011 12:08

amaguk. to je to moje sukromne tajne delenie.
bigel pracuje vo svorke, to je jasne. Ale zas bigel podla mna, nie je plemeno nejak silne naviazane na pana. Proste samota mu nerobi az taky problem.
cize bigel je podla polovnikov svorkovy pes, ale rozhodne vie pracovat aj samostatne.
dalej mame stavace, ktore podla polovnikov su nesvorkove. Pracuju samostatne. Aj by zavadzal stavacovi dalsi stavac, by ho len rozptylovat pri praci. Zas na druhej strane, musheri si ich prikrizili, vznikli pleskace a tie v zaprahu podla vyuzitia svorkove su. Z ktorej strany sa to teda berie?

pre mna su svorkove tie, ktore neznasaju samotu - maju destruktivne chovanie, ked su same - tzn tam radim huskyov, a aj chrti vraj s tym maju problem.. moj skromny laicky sukromny nazor, ktory si nechavam len pre seba a nerozsirujem ako fakt.
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6331
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod wer » Pia 23.09.2011 12:15

Silvuch píše:pre mna su svorkove tie, ktore neznasaju samotu - maju destruktivne chovanie, ked su same - tzn tam radim huskyov, a aj chrti vraj s tym maju problem.. moj skromny laicky sukromny nazor, ktory si nechavam len pre seba a nerozsirujem ako fakt.


preco myslis, ze psy, co neznasaju samotu musia mat destrukcne sklony? to nie je predsa ukazovatel. su predsa psy, co sa uzavru do seba a naoko to proste nie je poznat. :nwm:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12688
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Silvuch » Pia 23.09.2011 12:18

lebo to je to co ma na huskyov vzdy odrazdalo a bola to jedna z mojich top poziadaviek na psa, aby taky nebol. :ach: a vraj ovciarske s tym problem nemaju. (nie nemyslim teraz nevyburenu aktivitu)
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6331
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

PredchádzajúciĎalší

Späť na Všeobecne o plemenách