Svorkové a nesvorkové plemená

Témy netýkajúce sa konkrétneho plemena

Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod starr » Ned 03.08.2008 11:30

Dúfam, že tu táto téma ešte nebola (nenašla som).

Ktoré plemená podľa Vás patria medzi svorkové a ktoré medzi nesvorkové?

Ja by som medzi svorkové zaradila napríklad pracovných severanov (husky, malamut), poľovnícke (bígl, baset, lajka), no a ešte ktoré? :nwm:

Medzi nesvorkové asi psov typu bull (pitbull, staford. bulteriér, amstaf, bulteriér), ale údajne aj napr. mops a franc. buldoček.

Sú nejaké plemená, ktoré by boli vyslovene šťastnejšie vo svorke a zasa naopak také, ktorým by život vo svorke vadil?
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod LadyTrixiKe » Ned 03.08.2008 12:02

ja si myslím že každý pes je iný a nezáleží na plemene ale na jedincovi ... aj keď u niektorých plemien je výraznejší počet jedincov jedného typu(svorkové/nesvorkové)
Obrázok
LadyTrixiKe
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 575
Bydlisko: Košice

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod julieta » Ned 03.08.2008 12:40

podľa mňa, medzi svorkove psi patria všetky poľovné plemená (vyžla, bígel, koker,labrador,.....) no a samo ako už bolo spomenuté psi ako malamut, husky a pod...možno by som tam zaradila aj ČSV, ale s tým osobné skúsenosti nemám, neviem ako sa v svorke chová. Medzi nesvorkové by som dala bullov, aj keď poznám ľudí, čo chovajú viacerých bullov a znášajú sa super... ale je to asi len naučené správanie resp. zvyk. pravdu ma aj LadyTrixie, ze zalezi osobitne na kazdom jedincovi....dost tazko sa v sucasnosti urcuje, ktore plemeno je svorkove a ktore nie, pretoze sa da aj nesvorkove plemeno naucit, aby sa v pohode zaradil do svorky...
julieta
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 674
Bydlisko: Zvolen

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod LadyTrixiKe » Ned 03.08.2008 12:42

ide aj o to že väčšina plemien sa postupne mení na spoločenské a u spoločenských nie je veľmi vítane to aby nemal rád iných psov
Obrázok
LadyTrixiKe
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 575
Bydlisko: Košice

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Stopinko » Ned 03.08.2008 15:20

medzi svorkove plemena patria z loveckych tie ktore sa zucastovali parforznych lovov vid. bigel , foxhound , anglo-francais de petite vénerie , Briquet griffon vendéen, Basset bleu de Gascogne, Schweizerischer Niederlaufhund .

vsetky stavace , sliedice, retrivre , jazveciky, farbiare, terieri a aj vacsina plemien duricov su samostatne pracujuce plemena .

co sa tyka severskych loveckych plemien ako lajky , karelaci , hamiltonov duric , drever vsetko su to psy pracujuci samostatne .

zo skupiny africkych duricov bol ako svorkove plemeno vyuzivany RR.
Stopinko
Junior
 
Príspevky: 380
Bydlisko: BA

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Fraga » Ned 03.08.2008 16:22

Tiež si myslím, že sa to nedá tak presne určiť. Ako napísal Stopinko vyjadrím sa k stavačom a jazvečíkom. Jazvečík neznáša samotu, ak sú aspoň dvaja už je "spokojný", stavač je tiež rád ak má akú takú spoločnosť. Ale čo sa práce týka je to krásne vidieť, keď sme na poli a oco vypustí svoju stavačku a ja krpcov "nelezú si do roboty" = každý si ide po svojom a robí svoju prácu. (nemotajú sa jeden druhému pod nohy)
Jediný psík, ktorý má o sebe ešte vyššiu mienku, než jeho pyšný majiteľ, je jazvečíček ;o)
Obrázok
Keď ti život ponúka citrón, vypýtaj si tiež soľ a tequillu...
Fraga
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4437
Bydlisko: BA

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Van » Ned 03.08.2008 21:34

Mozno by bolo dobre specifikovat, ako otazka v uvode bola myslena...ci ide o pracu alebo o "spolocensky zivot"...
Van
Hafan
 
Príspevky: 920
Bydlisko: ZM / PP / HE

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod starr » Pon 04.08.2008 10:04

Myslela som to skôr na spoločenský život, o prácu mi nešlo :smile: .
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Fraga » Pon 04.08.2008 10:11

Tak to potom si myslím, že väčšina psov je svoková, miluje spoločnosť :smile:
Jediný psík, ktorý má o sebe ešte vyššiu mienku, než jeho pyšný majiteľ, je jazvečíček ;o)
Obrázok
Keď ti život ponúka citrón, vypýtaj si tiež soľ a tequillu...
Fraga
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4437
Bydlisko: BA

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod starr » Pon 04.08.2008 13:23

Ja som myslela spoločnosť iných psov, nie ľudí. Vlastne ide o to, že či sú plemená, ktoré sú radšej iba so svojim človekom a iného psa vo svojej blízkosti nemusia, lebo na neho žiarlia. Ale asi máte pravdu, že to nie je ani tak o plemene ako o konkrétnom jedincovi.
Mňa k tejto otázke inšpiroval článok o francúzskych buldočkoch, ktorí sú vraj veľmi žiarliví a chcú človeka iba pre seba. Tak som sa nad tým zamyslela a chcela som len tak pre zaujímavosť pátrať po ďalších takýchto plemenách.
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Fraga » Pon 04.08.2008 13:32

Starr tak ale to je asi v každom plemene. Jasne že sa snažia o pozornosť človeka keď majú konkurenciu ak ma niekto len jedného psa to nezistí. Ja ked hladkám krpcov tak sa tiež pretláčajú koho skôr alebo jedného zoberiem na ruky a ten čo je dole vyštekáva, lebo aj on chce byť... Alebo ked sedia 4 relatívne zarovno a niečo im z kuchynského okna hádžem, tak minimálne jeden si predsadne aby bol bližšie a panička ho lepšie videla...ale to nevylučuje že hned další z nich si sadne zase pred toho, ktorý sa posunul no...ako nejaká chorobná žiarlivosť vedúca k bitkám to nie, ale pozornosť si vyžadujú a pániček by mal každému venovať rovnú.... :smile:
Jediný psík, ktorý má o sebe ešte vyššiu mienku, než jeho pyšný majiteľ, je jazvečíček ;o)
Obrázok
Keď ti život ponúka citrón, vypýtaj si tiež soľ a tequillu...
Fraga
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4437
Bydlisko: BA

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Van » Pon 04.08.2008 17:52

no...ja by som to mozno trochu posunula...cez vikend som bola na flatom zraze...bolo tam cez 20 psov, rozneho veku a pohlavia...samo, vsetko jedno plemeno. Co bolo pre mna obdivuhodne, ze hoci sa vacsina z nich videla prvy krat v zivote (alebo sa vidia raz do roka), tak nebol problem, ziadne stresy, ze by sa pozabijali atd...tak nejak uplne automaticky a bezproblemovo sa zaradili a fungovali tak cely den...podotykam, ze boli cely cas na volno, ci uz na lukach, alebo v mieste konania stretnutia.

Ked som minule videla vonku len 3 jedincov ineho plemena, ktori po sebe vybehli ako zmyslov zbaveni, uvedomila som si, ze ta bezproblemovost zrejme nie je typicka pre vsetky plemena...

Takze ja by som to mozno skor postavila takto...svorkove a nesvorkove...aj ked suhlasim s tym, ze otazka v uvode je velmi jednoducho postavena a moze sa za tym mysliet vselico.
Naposledy upravil Van dňa Pon 04.08.2008 21:56, celkovo upravené 1
Van
Hafan
 
Príspevky: 920
Bydlisko: ZM / PP / HE

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod julieta » Pon 04.08.2008 18:27

kedze mam stafbulov, mozem hovorit len za nich... oni medzi svorkove psi vonkoncom nepatria.. neviem si predstavit viac samcov navolno bez toho aby sa opatrne spoznali, otukali.... samo, su jedinci, ktore znasaju vsetkych psov ale pri tomto plemene superenie bolo a bude.. maju to v krvi...
julieta
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 674
Bydlisko: Zvolen

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod starr » Pon 04.08.2008 21:58

Hej, na stafbullov som to presne tipovala ako na nesvorkových :lol: . Nechcem zasa mechanicky škatuľkovať, beriem to tak s ľahkosťou, ako hru :smile: .
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod raky » Pon 04.08.2008 22:04

julieta píše:kedze mam stafbulov, mozem hovorit len za nich... oni medzi svorkove psi vonkoncom nepatria.. neviem si predstavit viac samcov navolno bez toho aby sa opatrne spoznali, otukali.... samo, su jedinci, ktore znasaju vsetkych psov ale pri tomto plemene superenie bolo a bude.. maju to v krvi...


:jazyk: pekne napísané a bez emócií.... :jop:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Ďalší

Späť na Všeobecne o plemenách