Svorkové a nesvorkové plemená

Témy netýkajúce sa konkrétneho plemena

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Leila Tobrok » Pon 21.09.2009 13:42

Amaguk píše:nechapem, ake tvrdenie som znicila ani ako som ho mohla jednou vetou znicit


pretože každý majiteľ a chovateľ ti povie, že ČsV je vysoko svorkový pes...

Amaguk píše:to ale otacas na uplne ine strany. Ak to mame brat z tohoto pohladu, tak je tato debata uplne zbytocna, lebo v principe je kazdy pes svorkovy tvor - t.j. k svojmu vyvoju a prezitiu potrebuje zit v nejakej svorke :no:


no veď o to ide
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod leuska » Pon 21.09.2009 13:43

Ja som sa nevyjadrila k csv,ale k tomu,ze mi tam nesedela ta veta,ze sa nerobil vyskum :no: Myslim,ze taky vyskum ani neni potrebny,ked sa pozries na to,k akej praci boli jednotlive plemena slachtene,musi byt jasne,ktore su a ktore niesu svorkove :smile: K csv sa nevyjadrujem,priznam,ze nemam o nich vela prestudovane :ahoj:
ObrázokObrázokObrázokObrázok
leuska
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1374
Bydlisko: humenne

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Amaguk » Pon 21.09.2009 13:43

Leiluska píše:
Amaguk píše:to ale otacas na uplne ine strany. Ak to mame brat z tohoto pohladu, tak je tato debata uplne zbytocna, lebo v principe je kazdy pes svorkovy tvor - t.j. k svojmu vyvoju a prezitiu potrebuje zit v nejakej svorke :no:


no veď o to ide

tak to si teda vobec nemyslim, ze takto stala povodna otazka... :no:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Dodikee » Pon 21.09.2009 13:44

baby, aj tak si myslím, že takto to nevyriešime. je jasne, každý si povie svoj názor, ale to je asi všetko, čo k danej problematike povedať. Keby to niekto skúmal, možno by sa o tom dalo polemizovať, ale zatiaľ sa nič takého nedialo a asi sa v najbližšej dobe ani diať nebude
Obrázok
Dodikee
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 529
Bydlisko: Krajné

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Leila Tobrok » Pon 21.09.2009 13:46

čsv je samostatný pes, samostatne pracujúci, ale neviem, či ide o svorkovosť pri práci, alebo svorkovosť celkovú, či v normálnom živote. treba stanoviť presné kritériá a potom sa dá polemizovať. každému, kto pozná čsv je jasné, že svorkový pes to je. severské plemená tiež. i keď ja sa do nich nevyznám, usudzujem len na základe toho, že veľmi dobre pracujú ako team... v bežnom živote, nepracovnom netuším.
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod adavra » Pon 21.09.2009 13:52

Je skoro rovnaké ako inteligencia u psov. Napr. nikdy by som si nedovolila posudzovať afgána a hovíka podľa rovnakých kritérii. Zatiaľ čo život s hovíkom je pohodový, toľko srandy ako s afgánom si s ním určite neužijem. U afgánov som si všimla, že sa radi združujú s poľovnými plemenami. U všetkých, čo som poznala bol problém so psami typu NO, rotvík... Celkovo boli afgáni týmito psami často napádaní.
adavra
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1156
Bydlisko: Hlohovec

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod leuska » Pon 21.09.2009 13:56

Ved chrty su polovne plemena a jedny z tych,ktore vedia spolupracovat pri love vo svorke aj bez vacsieho zasahu cloveka :no: A taketo psi ja povazujem za svorkove na prvom mieste :ahoj:
ObrázokObrázokObrázokObrázok
leuska
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1374
Bydlisko: humenne

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Leila Tobrok » Pon 21.09.2009 14:00

adavra píše:Je skoro rovnaké ako inteligencia u psov. Napr. nikdy by som si nedovolila posudzovať afgána a hovíka podľa rovnakých kritérii.


to je presne to, čo je tu problém, treba stanoviť kritériá a posudzovať všetky plemená jedným je hlúposť
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod adavra » Pon 21.09.2009 14:01

Ja viem , že sú poľovné. Preto si myslím, že určiť plemeno, ktoré je najsvorkovejšie je blbosť. Stačí zmeniť kritéria a najsvorkovejšie môže byť úlne iné plemeno.

Vidím, že sme sa s Leiluskou zhodli :joint:
adavra
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1156
Bydlisko: Hlohovec

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Elar » Pon 21.09.2009 14:05

Amaguk píše:Co sa psov tyka, tak typicky svorkove plemena su tie, ktore boli urcene na pracu vo svorke - museli vediet spolu vychadzat a pracovat spolu (ako som uviedla vyssie) a na tomto zaklade sa utvarala ich jednak ich vztah a vazba na ludi - konkretne na jedneho majitela - a dvak ich schopnost spoluprace s inymi psami.
takze beriem, ze CsV uprednostnuje prislusnikov vlastneho plemena, ale oznacit ho najviac svorkove plemeno je imho trochu prehnane :no:

Jáá neviem ale podľa mňa je typické pre vlkov to, že žijú vo svorke a celý ich život sa točí okolo života vo svorke. A ČSV má k vlkovi určite bližšie ako SH, Malamut či Bígel(nič proti). Nepotrebovali šľachtenie nato, aby sa naučili žiť vo svorke alebo, aby vedeli spolu pracovať či loviť potravu a komunikovať s ostatnými. Majú to v sebe
Chovateľská stanica z Devínskej
Zuzana Melkusová
www.zdevinskej.vlciak.eu
Elar
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 286
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Amaguk » Pon 21.09.2009 14:06

Leiluska píše:čsv je samostatný pes, samostatne pracujúci, ale neviem, či ide o svorkovosť pri práci, alebo svorkovosť celkovú, či v normálnom živote. treba stanoviť presné kritériá a potom sa dá polemizovať. každému, kto pozná čsv je jasné, že svorkový pes to je. severské plemená tiež. i keď ja sa do nich nevyznám, usudzujem len na základe toho, že veľmi dobre pracujú ako team... v bežnom živote, nepracovnom netuším.

Ja som ale tie kriteria predsa presne pomenovala (dokonca niekolkokrat). :no: Dufam len, ze dostatocne jasne. A z nich som teda aj vychadzala pri rozlisovani "svorkovy" plemien.
Ine kriteria sa mi nejavia ako velmi zmysluplne,(kedze kazdy pes je svojou druhovou prislusnostou svorkovy) lebo to uz zabiehame prilis do oblasti individuanej vychovy ci zazitkov, cez ktore ten ci onen pes svojom zivote presiel(napr. preco su niektore psi nesamostatne, ci horsie znasaju samotu a pod.) a tam sa uz naozaj neda velmi o com debatovat, len povedat, ze je to individualne :no:

a co sa SH v beznom zivote tyka, mozem povedat, ze tiez prirodzene inklinuju k svojmu plemenu, no vacsinou nemaju problem ani s inymi plemenami (samozrejme, hovorim o normalne socializovanych psoch), priatelskost voci inym psom maju dokonca aj v popise povahy v ramci plemenneho standardu
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod leuska » Pon 21.09.2009 14:09

Ja to beriem z toho pohladu,ze svorkove plemena su tie,ktore vedia bez zasahu cloveka spolupracovat vo svorke okrem ineho hlavne pri love :smile: Ked maju co jest,preziju aj bez cloveka :ahoj:
Naposledy upravil leuska dňa Pon 21.09.2009 14:20, celkovo upravené 1
ObrázokObrázokObrázokObrázok
leuska
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1374
Bydlisko: humenne

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Amaguk » Pon 21.09.2009 14:09

Elar píše: Nepotrebovali šľachtenie nato, aby sa naučili žiť vo svorke alebo, aby vedeli spolu pracovať či loviť potravu a komunikovať s ostatnými. Majú to v sebe

tomto nerozumiem...ako vies, ze je to tak ? Existuju nejake CsV, ktore niekde prirodzene ziju vo svorke alebo v nej pracuju? lebo ak nie, tak je to len cisto tvoja spekulacia :nwm:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Leila Tobrok » Pon 21.09.2009 14:22

definuj žitie vo svorke... podľa mňa je svorkou 2-3 a viac čsv pokope, dokonca za svorku sa považuje aj ľudská rodina... či myslíš voľne v prírode?
poznám čsv čo pracujú v záprahu a nemajú problém... len to nie je pre nich typická robota, pretože sú na to lepšie plemená SH,... takže aj z tejto stránky sú také čsv.


Amaguk píše:
Elar píše: Nepotrebovali šľachtenie nato, aby sa naučili žiť vo svorke alebo, aby vedeli spolu pracovať či loviť potravu a komunikovať s ostatnými. Majú to v sebe

tomto nerozumiem...ako vies, ze je to tak ? Existuju nejake CsV, ktore niekde prirodzene ziju vo svorke alebo v nej pracuju? lebo ak nie, tak je to len cisto tvoja spekulacia :nwm:


stačí ti pozrieť na čsv
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Elar » Pon 21.09.2009 14:23

Skús sa ísť pozrieť k nejakému chovateľovi čo má viac čsv.. potom možno pochopíš, ako som to myslela. Lebo povahu plemena nespoznáš tak že si ho odfotíš na výstave alebo podobne. :no:
Chovateľská stanica z Devínskej
Zuzana Melkusová
www.zdevinskej.vlciak.eu
Elar
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 286
Bydlisko: Bratislava - DNV

PredchádzajúciĎalší

Späť na Všeobecne o plemenách