Svorkové a nesvorkové plemená

Témy netýkajúce sa konkrétneho plemena

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Amaguk » Sob 23.08.2008 19:31

ak to berieme z hladiska pracovneho vyuzitia, za typicky svorkove tj. pracujuce vo svorke sa povazuju severske sanove psy (SH, AM, gronak, samojed) - u tychto sa predpoklada, ze budu dobre vychadzat s inymi psa, zalozeny skor na spolupraci nez na rivalite
polovne psy vymenoval Stopinko
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod starr » Ned 24.08.2008 21:16

:jop:
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Dodikee » Pon 21.09.2009 10:59

hm osobne si myslím, že to asi záleží na tom, ako je pes vychovávaný. Teraz nemyslím, že ked sa zo psa stane nesvorkovy, je to chyba majiteľa, že ho vychovával zle. To nie. Len tu ide proste o to, s kým pes od šteňacieho veku vyrastá, ako je učený.
Ak nie je zvyknutý na iných psov, nevieme ako zareaguje. Ak však od malička je zoznamovaný s inými jedincami a nie je proti nim huckaný, myslím, že by to mohlo sedieť. :)
minulý rok v máji sme si domov priviezli írskeho vlkodava. Nakoľko pre toto plemeno je všetko malé čo sa hýbe pripomínajúce lov, báli sme sa ako bude nažívať s čivavami a samozrejme aj boxermi. No odkedy k nám prišiel púšťali sme ho so všetkými psami :) A dnes sú predovšetkým s Našim Inkanom a Dankou nerozluční kamaráti.
Ale naša kokeršpanielka tá je pravý opak. Neznesie sa s nikým okrem írskeho vlkodava, pred ktorým má asi najvacsí respekt.
Inak by provokovala aj boxerov a asi by sa aj nechala zabit...
Obrázok
Dodikee
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 529
Bydlisko: Krajné

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Leila Tobrok » Pon 21.09.2009 11:16

československý a saarloosov vlčiak asi najviac svorkový pes. či už ľudská svorka alebo tá psia. nutne potrebuje k životu.
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Amaguk » Pon 21.09.2009 11:26

neviem celkom , na zaklade coho to tvrdis (teda okrem zatazenosti na tieto plemena, takze su pre teba vo vsetkom tie naj :no: )
CsV ani saarlos predsa nikdy v ziadnej povodnej svorke nezili ani nepracovali :no: takze si nemyslim si, ze prave oni su typickym prikladom svorkoveho plemena, a imho ani ich spravanie tomu prilis nenasvedcuje (opatrnost voci inym psom, prejavy rivality a pod.)
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Leila Tobrok » Pon 21.09.2009 11:46

amaguk, vôbec neide o zaťaženosť - naj z môjho pohľadu asi tam chýba... neviem prečo máš ten pocit, že sú pre mňa naj - áno, sú skvelé, ale nie vo všetkom... ide o podstatu plemena, vyšľachtenie za pomoci vlka. vlk = svorkové zviera. na základe skúseností majiteľov a chovateľov. opatrnosť voči iným psom? áno, PSOM a nie prívržencom plemena - áno, čsv uprednosťňujú vlastné plemeno pred inými plemenami.
rivalita pre teba nie je znak svorkového psa? a čo teda je? svorkový pes podľa mňa si vytvára hierarchiu, potrebuje okolo seba mať buď ľudskú svorku alebo rovnaké plemeno.
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod leuska » Pon 21.09.2009 11:52

Ja povazujem za svorkove psi sanovych psov a hlavne duricov,ktori su v tomto u mna na prvom mieste,co sa tyka pracovnej stranky :yes: A co sa tyka spolunazivania doma,ci uz s clovekom,alebo inymi psami,je podla mna vecou vychovy :no: .Unas doma bolo vzdy viacero psov,neboli vaznejsie problemi,ale ziarlivost na toho druheho v predbiehani sa v pozornosti voci panovi bola aj u najvacsich kamaratov :lol: :ahoj:
ObrázokObrázokObrázokObrázok
leuska
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1374
Bydlisko: humenne

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Amaguk » Pon 21.09.2009 11:55

Leiluska, hierarchia a rivalita su imho 2 odlisne veci. Napr.vo vlcej svorke sa hierarchia utvara primarne na zaklade inych veci - vodcoveskej autority rodicovskeho paru, a nie rivality medz psami.
Co sa psov tyka, tak typicky svorkove plemena su tie, ktore boli urcene na pracu vo svorke - museli vediet spolu vychadzat a pracovat spolu (ako som uviedla vyssie) a na tomto zaklade sa utvarala ich jednak ich vztah a vazba na ludi - konkretne na jedneho majitela - a dvak ich schopnost spoluprace s inymi psami.
takze beriem, ze CsV uprednostnuje prislusnikov vlastneho plemena, ale oznacit ho najviac svorkove plemeno je imho trochu prehnane :no:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Leila Tobrok » Pon 21.09.2009 12:09

rivalita patrí k tomu. práve rivalitou sa chcú zlepšiť svoje postavenie aj vlci aj psy... ale dobre. pre teba špeciálne neber moje slová ako absolútne. to, že ja napíšem že naj, je môj názor. z toho dôvodu, že čsv mám, sa s nimi stretávam a oproti iným plemenám, ktoré som stretla, sa mi zdá najviac. kto chová severské plemená, tvrdí že severské, kto má poľovné, ktoré musia vedieť spolu spolupracovať, tvrdí, že oni... každý má na to svoj názor, pretože táto téma je čisto o úvahách, nakoľko nikto takýto výskum nerobil.
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod adavra » Pon 21.09.2009 12:17

Ja tvrdím, že afgán a hovík je naj :jazyk: u afgánov som videla ako rýchlo sa vedeli spojiť. Hlavne, keď bolo treba psa iného plemena uloviť. A hovík? Najväčšia katastrofa, keď člen rodiny chýba v neobvyklom čase a na neobvyklom mieste. Na chate mi Lara hodinu zavíjala, kým sa manžel nevrátil s deckami z ihriska. :pac: Asi ťažko hodnotiť, ktoré plemeno je najsvorkovejšie :nwm:
adavra
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1156
Bydlisko: Hlohovec

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Amaguk » Pon 21.09.2009 12:24

debata o rivalite vo svorke je nadlho, lebo treba rozlisovat medzi surodeneckou rivalitou v prirodzenej svorke - kde to vacsinou velmi rychlo vyriesia rodicia, ked ide naozaj do tuheho a rivalitou vo svorke s clovekom zijucih pracovnych psov - napr. pri SH sa psi, ktori neboli schopni normalneho spoluzitia a vyvolavali sarvatky, z pochopitelnych dovodov utracali, takze do chovu sa vacsinou dostavali len psi s istymi povahovymi predpokladmi.

A ono, povedat, ze "tak sa mi to zda, lebo CsV poznam najviac" a povedat "CsV su najviac svorkove psy" vyznieva o dost odlisne :no:
ano, kazda mame na to iny nazor, a ten moj vychadza najma z toho, za akym ucelom iste plemena vznikali a aky bol ich sposob prace a zivota. Preto aj tvrdim, ze CsV za tohto pohladu za svorkove plemeno povazovat neda.
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod leuska » Pon 21.09.2009 12:31

Leiluska píše:rivalita patrí k tomu. práve rivalitou sa chcú zlepšiť svoje postavenie aj vlci aj psy... ale dobre. pre teba špeciálne neber moje slová ako absolútne. to, že ja napíšem že naj, je môj názor. z toho dôvodu, že čsv mám, sa s nimi stretávam a oproti iným plemenám, ktoré som stretla, sa mi zdá najviac. kto chová severské plemená, tvrdí že severské, kto má poľovné, ktoré musia vedieť spolu spolupracovať, tvrdí, že oni... každý má na to svoj názor, pretože táto téma je čisto o úvahách, nakoľko nikto takýto výskum nerobil.

Leiluska,ale tu nejde o to,ze sa vyskum nerobil :no: Tu ide o vyvoj urcitych plemien,o prapociatky ich vzniku,na co boli slachtene :no: :ahoj:
ObrázokObrázokObrázokObrázok
leuska
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1374
Bydlisko: humenne

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Leila Tobrok » Pon 21.09.2009 12:33

Amaguk píše:Preto aj tvrdim, ze CsV za tohto pohladu za svorkove plemeno povazovat neda.


touto vetou si zničila celé tvrdenia chovateľov a majiteľov čsv, ich tvorcov a odborníkov na toto plemeno... :pac: to ako keby si tvrdila, že vlk nie je svorkový tvor... asi tak. mne je to vlastne šuma fuk, vyjadrila som svoj názor, podložila som ho. neberiem ti že severské plemená sú vyšľachtené na prácu v teame - vo svorke, boli tu spomenuté, tak som spomenula aj čsv, ktoré tu spomenuté nebolo...
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Leila Tobrok » Pon 21.09.2009 12:34

leuska píše:
Leiluska píše:rivalita patrí k tomu. práve rivalitou sa chcú zlepšiť svoje postavenie aj vlci aj psy... ale dobre. pre teba špeciálne neber moje slová ako absolútne. to, že ja napíšem že naj, je môj názor. z toho dôvodu, že čsv mám, sa s nimi stretávam a oproti iným plemenám, ktoré som stretla, sa mi zdá najviac. kto chová severské plemená, tvrdí že severské, kto má poľovné, ktoré musia vedieť spolu spolupracovať, tvrdí, že oni... každý má na to svoj názor, pretože táto téma je čisto o úvahách, nakoľko nikto takýto výskum nerobil.

Leiluska,ale tu nejde o to,ze sa vyskum nerobil :no: Tu ide o vyvoj urcitych plemien,o prapociatky ich vzniku,na co boli slachtene :no: :ahoj:


a na čo bolo šľachtené čsv? z čoho bolo šlachtené?
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Svorkové a nesvorkové plemená

Poslaťod Amaguk » Pon 21.09.2009 12:39

Leiluska píše:
Amaguk píše:Preto aj tvrdim, ze CsV za tohto pohladu za svorkove plemeno povazovat neda.


touto vetou si zničila celé tvrdenia chovateľov a majiteľov čsv, ich tvorcov a odborníkov na toto plemeno... :pac: to ako keby si tvrdila, že vlk nie je svorkový tvor... asi tak. mne je to vlastne šuma fuk, vyjadrila som svoj názor, podložila som ho. neberiem ti že severské plemená sú vyšľachtené na prácu v teame - vo svorke, boli tu spomenuté, tak som spomenula aj čsv, ktoré tu spomenuté nebolo...

nechapem, ake tvrdenie som znicila ani ako som ho mohla jednou vetou znicit
CsV nikdy na pracu vo svorke slachtene neboli, ani sa na pracu v psej svorke nikdy nevyuzivali, to dufam, nemozu popriet ani tvorcovi ani odbornici
sama dobre poznas historiu CsV, takze vies, ze primarny dovod slachtenia bolo posilnenie genfondu sluzobnych psov, ktore mali byt urcene na samostatnu pracu so silovymi zlozkami

to ako keby si tvrdila, že vlk nie je svorkový tvor...

to ale otacas na uplne ine strany. Ak to mame brat z tohoto pohladu, tak je tato debata uplne zbytocna, lebo v principe je kazdy pes (kedze pes bol domestikovany z vlka) - tak isto ako vlk - svorkovy tvor - t.j. k svojmu vyvoju a prezitiu potrebuje zit v nejakej svorke :no:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

PredchádzajúciĎalší

Späť na Všeobecne o plemenách