Plemená psov vyšľachtené na Slovensku

Témy netýkajúce sa konkrétneho plemena

Re: Plemená psov vyšľachtené na Slovensku

Poslaťod erik70 » Uto 26.01.2016 8:44

Ono je to na dlho...dalo by sa o tom hovoriť hodiny a hlavne to pozadie o tomto celom " novom národnom plemene" je zaujímavé...Veď koľko len trvá až sa vyšľachtí nové plemeno? A toto je dokonalé už od začiatku...Jasné je, že tie zvieratká za to nemôžu... :ua:
erik70
Snoopy
 
Príspevky: 130

Re: Plemená psov vyšľachtené na Slovensku

Poslaťod janajka » Uto 26.01.2016 9:09

mne ten alpsky jazvecikovity pride taky mohutny pes. TD ani nie. Inak super, ze ste sa ozvali. Kludne nech sa vyjadri aj druha strana.
Tiez si mysim, ze je viac vyuzitelnejsi ako SHS, ktory mi pride zbytocny. Kebyze stavaca, tak nemeckeho. Ak ma byt TD lepsi ako Alpsky jazvecikovity v svojej praci, tak preco nie zdokonalovat?
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3530
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Plemená psov vyšľachtené na Slovensku

Poslaťod Vikiki22 » Uto 26.01.2016 9:36

AJD je dobré plemeno, ale oproti TD je mohutnejší a celkovo sa mi zdá byť iný. Na druhej strane ich povahu nepoznám, takže nemôžem porovnať ich prácu. Tiež poznám "pozadie" vzniku TD, ale môže sa na to pozerať dvojako. Buď to rovno odsúdiš alebo sa o to začneš zaujímať viac a snažíš sa pochopiť novodobé potreby poľovníkov. Áno, isto sú za tým aj ľudské faktory, ale tie už dnes kde nie sú. :ach:
Bohužiaľ, problematika TD je a bude vždy, keďže sa kvôli tomu poľovníci delia na 2 tábory - pre a proti TD, čo sú väčšinou zástanci kopovov a nikdy nebudú zmierení s krokmi k vzniku nového plemena. Ja osobne nie som pre ani proti, čas ukáže, čo z toho bude.
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Plemená psov vyšľachtené na Slovensku

Poslaťod erik70 » Uto 26.01.2016 10:17

Vikiki22 TD zatiaľ nemá žiadny ustálený výzor...mala som možnosť posudzovať ich na FSMP boli tam traja a každý vyzeral úplne inak...jeden sa tváril ako farbiar s veľmi úzkou papuľkou, druhý ako krásny hladkosrstý jazvečík a tretí vyzeral ako AJD...Po pracovnej stránke boli priemer skončili v II. a III. cene a najlepšie im išlo sliedenie :lol:
Môj názor je taký, že pokiaľ treba nech vznikajú aj nové plemená ale hlavne by sme mali rozvíjať a pracovať na zdokonaľovaní tých, ktoré tu máme...A tiež je to o peniazoch. Veď komu z nás obyčajných smrteľníkov by vychádzali v ústrety tak ako pánovi "šľachtiteľovi", že áno :no: ! Presne ako mnohý hovoria čas ukáže o takých 40 rokov sa môžeme baviť o TD kam to dotiahol...
erik70
Snoopy
 
Príspevky: 130

Re: Plemená psov vyšľachtené na Slovensku

Poslaťod kellee » Uto 26.01.2016 10:23

Erik, za tieto nazory som rada, ze clovek sa dozvie aj B, nie len A- ze super nove narodne plemeno, pomaly lepsie ako kopov
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Plemená psov vyšľachtené na Slovensku

Poslaťod erik70 » Uto 26.01.2016 10:43

Reklamu TD urobili teda perfektnú aj v niektorých časopisoch...ale to je iba to A to B tam už nie je. Na skúškach som sa pýtala toho vodiča, že prečo práve TD? A on mi odpovedal: lebo som ho dostal zadarmo! Tak tomu už hovorím "dôvod"... :ach:
erik70
Snoopy
 
Príspevky: 130

Re: Plemená psov vyšľachtené na Slovensku

Poslaťod Margita » Uto 26.01.2016 10:44

darovanemu konovi.... :heh: :heh: :heh:
Offtopic: preco Erik je zena? :angel:
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Plemená psov vyšľachtené na Slovensku

Poslaťod kellee » Uto 26.01.2016 10:49

erik70 píše:Reklamu TD urobili teda perfektnú aj v niektorých časopisoch...ale to je iba to A to B tam už nie je. Na skúškach som sa pýtala toho vodiča, že prečo práve TD? A on mi odpovedal: lebo som ho dostal zadarmo! Tak tomu už hovorím "dôvod"... :ach:


no presne na to som narazala, staci zadat do googla a vsade je len o tom ake to je uzasne nove plemeno bla bla. Ked uz sa clovek opyta polovnikov, dozvie sa aj ine, teda dovod vzniku- ten skutocny, alebo to, co pises ty.
no videla som na bazosi aj inzerat, kde TD predavali s PP za 50€ takze ano, zjavne za financne straty, ale predaju velke mnozstvo psov. zhanali sme steniatko svokrovi kopova, tie idu tak cca 500€ niekedy menej, TD ovela ovela menej
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Plemená psov vyšľachtené na Slovensku

Poslaťod lucik » Uto 26.01.2016 11:20

Margita píše:aky je postup pri par force nauicit daun?to ako ze plesknem psa o zem a zhucim daun?

Offtopic: nie, pri parforze neplieskaš psa, pri parforze sú úplne bežnými pomôckami elektrika, lopata, puška (skoro som sa poblila, keď mi rozprávali ako strieľajú ponad psov pri nácviku down).. a to som asi ani nepočula všetko, ani som nechcela počuť.. a teda ak cvičia psov parforzom, zvyčajne ich dávajú cvičiť niekomu druhému (resp. navzájom si menia psov), aby sa pes nebál psovoda..

Viki, ale pri zámere vyšľachtiť menšieho duriča kvôli tomu, aby neodbiehal ďaleko - to potom ako merajú, keď v chove používajú tých kopovov, od ktorých ich vlastne chcú odlíšiť? A teda tak všeobecne - čo má tomu psovi dať AJD, čo kopov? Ako zabezpečia, aby nebehal ďaleko, ak bude nižší? Keď si predstavím takého jagteriéra, malý vzrastom, ale neskutočný výdržou a húževnatosťou (ok, je to teriér, ale nízky, používaný na durenie a teda dokáže ubehať veľké vzdialenosti napriek "veľkosti").. :nwm:
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Plemená psov vyšľachtené na Slovensku

Poslaťod Margita » Uto 26.01.2016 11:24

a ked mu "kamarat" omylom odstreli psa?mu daruje zo svojho odchovu dalsieho? :lol:
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Plemená psov vyšľachtené na Slovensku

Poslaťod pigie » Uto 26.01.2016 11:28

lucik píše:Viki, ale pri zámere vyšľachtiť menšieho duriča kvôli tomu, aby neodbiehal ďaleko - to potom ako merajú, keď v chove používajú tých kopovov, od ktorých ich vlastne chcú odlíšiť? A teda tak všeobecne - čo má tomu psovi dať AJD, čo kopov? Ako zabezpečia, aby nebehal ďaleko, ak bude nižší? Keď si predstavím takého jagteriéra, malý vzrastom, ale neskutočný výdržou a húževnatosťou (ok, je to teriér, ale nízky, používaný na durenie a teda dokáže ubehať veľké vzdialenosti napriek "veľkosti").. :nwm:

Ja myslim, ze o tom je chovatelsky zamer, vyberas jedincov, ktori by proste odbiehat daleko nemali. Tam musi byt brutalny odpad a vzdy by sa malo ist podla prveho bodu, co je najdolezitejsie a potom dalsie a dalsie. Takze napr. vzhlad ako posledny... To je praca na desiatky rokov, ale treba nejak zacat. Ja sa novemu plemenu vobec nebranim a absolutne nesuhlasim, ze mame dost plemien. Kazda poctiva chovatelska praca ma vyznam. Ale nie, ze skrizim yorka, aby bol biely, alebo ciernych psov nazvem sery... Chapeme sa, ako chovatelsky zamer neberiem zmenu vizaze plemena, ale vyber psov s povahou a vlastnostami a az uplne naposledy sa ustaluje vyzor. Som zvedava ako bude toto plemeno pokracovat.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10298
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Plemená psov vyšľachtené na Slovensku

Poslaťod kellee » Uto 26.01.2016 11:29

videla a zazila som tieto polovnicke praktiky a zial som aj videla nasledky tych praktik, lebo nie kazdy pes znesie to zaobchadzanie
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Plemená psov vyšľachtené na Slovensku

Poslaťod wer » Uto 26.01.2016 11:39

Offtopic: hlavne, ze su zakazane ostnace, skrtaky, EO... :pac: :ach:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Plemená psov vyšľachtené na Slovensku

Poslaťod Vikiki22 » Uto 26.01.2016 11:42

lucik píše:
Viki, ale pri zámere vyšľachtiť menšieho duriča kvôli tomu, aby neodbiehal ďaleko - to potom ako merajú, keď v chove používajú tých kopovov, od ktorých ich vlastne chcú odlíšiť? A teda tak všeobecne - čo má tomu psovi dať AJD, čo kopov? Ako zabezpečia, aby nebehal ďaleko, ak bude nižší? Keď si predstavím takého jagteriéra, malý vzrastom, ale neskutočný výdržou a húževnatosťou (ok, je to teriér, ale nízky, používaný na durenie a teda dokáže ubehať veľké vzdialenosti napriek "veľkosti").. :nwm:


Kopov preto, lebo je to náš najlepší durič. Chcú z neho dostať tie lepšie vlastnosti. Chcú v podstate vytvoriť "lepšieho kopova", kde by sa jeho povaha zlepšila práve kvôli jazvečíkovi a farbiara. Výsledkom by mal byť všestranný durič, ktorý by zvládol rovnako duriť ako aj pracovať ako farbiar. Celkovo ide o vylepšenie a podchytenie najlepších vlastností kopova, jazvečíka a farbiara. Zatiaľ sa im to darí, ale treba brať do úvahy, že v prvej generácii išlo o tzv. heterózny efekt (Google vám povie). Musíme počkať na ďalšie generácie, kde by sa jeho povaha mala ustáliť vďaka šľachteniu a výberu ďalších psov do plemenitby. Naozaj je to teraz ešte len na začiatku a až o niekoľko rokov bude vidno, čo z toho naozaj bude.
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Plemená psov vyšľachtené na Slovensku

Poslaťod erik70 » Uto 26.01.2016 11:45

Margita píše:darovanemu konovi.... :heh: :heh: :heh:
Offtopic: preco Erik je zena? :angel:

Ja neviem prečo som žena?! :nwm: Ja som sa tak narodila... :haha:
A k tomu odbiehaniu...to je hlavne o poslušnosti, výchove, o tom aké ma jedinec predpoklady na hľadanie zveri, či to robí na kratšiu alebo na väčšiu vzdialenosť...keby sa to dalo naprogramovať do génov tak máme dokonalých psov, ktorým zadáme na akú vzdialenosť majú behať a je to hotové...
erik70
Snoopy
 
Príspevky: 130

PredchádzajúciĎalší

Späť na Všeobecne o plemenách