Plemená psov vyšľachtené na Slovensku

Témy netýkajúce sa konkrétneho plemena

Plemená psov vyšľachtené na Slovensku

Poslaťod janajka » Ned 24.01.2016 10:17

http://soda.o2.sk/priroda-slovenska/slo ... mena-psov/

Na Slovensku má šľachtenie psov bohatú tradíciu. Vo veľkej miere vychádza z nemeckej, no história a charakter našej krajiny predurčili, že sa chov psov v minulosti orientoval najmä na pracovné plemená. Tie mali ľuďom pomáhať hlavne pri love a pri chove oviec.

Aj kvôli neexistujúcej tradícii sa u nás doposiaľ nikdy nevyšľachtilo žiadne spoločenské plemeno. Zato ale máme týchto päť krásnych plemien, ktorých zachovanie alebo vytvorenie je predovšetkým zásluhou cieľavedomého šľachtiteľského programu slovenských kynológov:
-slovenský čuvač
- Tak ako má na našom území silnú tradíciu salašníctvo, aj tento veľký a silný horský pes sa u nás choval ako verný pomocník horalov už pred mnohými storočiami. Pôvodné meno – tatranský čuvač – sa používalo do roku 1965. Pri jeho uznaní Medzinárodnou kynologickou federáciou za samostatné plemeno sa muselo zmeniť na slovenský. Podobný názov – Tatra owczarek podhalanski – pre svoje plemeno totižto používali už Poliaci. Hovorí sa o ňom ako pastierskom psovi, no stádo nepasie, ale skôr stráži. Ako jeden z mála psov dokáže ochrániť ovce pred vlkmi či medveďmi. Pri chove sa tradične udržiavala biela srsť, aby bol v noci viditeľný a odlíšiteľný od škodnej.

-československý vlčiak - V roku 1955 si chceli československí pohraničníci nechať vyšľachtiť psa, ktorý by mal ideálne vlastnosti na stráženie západnej hranice. Tento cieľ mali kynológovia dosiahnuť skrížením karpatského vlka a nemeckého ovčiaka. Celý projekt bol podporený kvalitným vedeckým výskumom a precíznym šľachtiteľským plánom. Výsledok však nie celkom naplnil očakávania. Na jednej strane má toto plemeno naozaj huževnatosť a vytrvalosť vlka, no nedá sa vycvičiť tak dobre ako nemecký ovčiak. Ostalo v ňom mnoho prirodzených inštinktov – napríklad narušiteľa hranice prenasledoval len do momentu, kým mu cestu neskrížila iná zver. Tým pádom bol pre armádu nepoužiteľný. Napriek tomu, že kariéru v armáde nespravil, je to sympatické plemeno kombinujúce priateľskosť psa a temperament vlka.

-slovenský kopov - Pre zachovanie čistoty plemena ho už od roku 1770 bolo zakázané krížiť s inými príbuznými duričmi. Na durenie diviakov sa choval údajne už od stredoveku. Je na to predurčený svojimi vlastnosťami – vyniká vytrvalosťou, schopnosťou vnikať do hustých lesných porastov, vie veľmi dobre udržať stopu a vyznačuje sa veľkou smelosťou. Posledné dve menované kvality sa skúšajú aj na memoriáli Andreja Renču – vrcholnej súťaži pre každého majiteľa tohto psíka, pomenovanej po jednom z nestorov slovenskej loveckej kynológie.

-slovenský hrubosrstný stavač - Slovenský hrubosrstý stavač vznikol z troch pôvodných rás: českého fúzača, weimarského stavača a nemeckého drôtosrstého stavača. Cieľom šľachtenia bolo vytvorenie stavača, ktorý by znášal drsné počasie a prácu v našich lesoch. Jeho vrodené vlohy ho predurčujú pre prácu v poli, lese i vo vode, najmä na dohľadanie a prinesenie ulovenej zveri. Pôvodne boli vedené pod názvom hrubosrstí weimarskí stavači. Avšak nemeckí chovatelia hrubosrstý variant odmietli oficiálne uznať. A keďže práve tieto jedince boli na Slovensku pomerne rozšírené, slovenskí poľovníci, chovatelia a nadšenci sa pričinili o uznanie hrubosrstého stavača ako samostatného plemena v roku 1983.

- ???tatranský durič- Naše úplne najmladšie plemeno vzniklo v Michalovciach. Tatranský durič by mal mať sedemdesiatpäťpercentný podiel zo slovenského kopova a zvyšok z dvoch iných poľovných plemien – bavorského farbiara a jazvečíka hladkosrstého. Toto nové plemeno vzniklo s cieľom lepšie vyhovieť kritériám moderného poľovníctva. Oproti kopovovi má spĺnať požiadavku nižšieho vzrastu, s krátkym durením a schopnosťou dohľadávať postrelenú zver. V roku 2014 sa podarilo dosiahnuť finálny cieľ – prvykráť spáriť psa tatranského duriča so sukou tatranského duriča.

a ešte tam chýba čierny šery...

Offtopic: (vobec neviem kam to mam hodit, ked je nieco vhodnejsie tak to tam presunte)
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3529
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Plemená psov vyšlachtené na Slovensku

Poslaťod kellee » Ned 24.01.2016 10:36

nechapem existenciu tatranskeho durica vazne, Ale clanok je fajn, a mozno by to vazne chcelo nejake to spolocenske plemeno este :ha:
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Plemená psov vyšlachtené na Slovensku

Poslaťod janajka » Ned 24.01.2016 10:42

A naco :D. Alebo bradvecika myslis?

A co ja viem, kazde plemeno nejak zacinalo. A ked chceli prisposobit na dnesnu modernu dobu, tusim sa mi zda, ze kopov je vysoky podla zakona, nie? Ci ako to bolo.

Ja skôr nechápem preco tatranský, ked je z Michaloviec? :lol:
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3529
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Plemená psov vyšlachtené na Slovensku

Poslaťod kellee » Ned 24.01.2016 10:46

no napriklad :no:

co som citala aj nazory polovnikov, tak sa velmi pekne nevyjadrovali o tom plemene, hlavne kvoli jeho stvoritelovi. Kopovovi je vysoky?
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Plemená psov vyšlachtené na Slovensku

Poslaťod janajka » Ned 24.01.2016 10:50

ked za tym su medziludske vztahy a nedoprajnost, slovenskej natury, to neschvalujem. Ak by mali daky iny dovod, ku plemenu, slachtitelsky, povahovy tak ok. Ale nevyznam sa.

Neviem presne aku kohutikovu vysku ma kopov ale u nas je stanovena vyska durenia zveri na 50 cm. To Gaia a Bak - borderky moje, majú viac. (a Gaia by bol akýýý fasa duric, nestrhavala by a este aj prihanala k tebe)
http://www.polovnictvo.com/modules.php? ... nt&sid=855
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3529
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Plemená psov vyšlachtené na Slovensku

Poslaťod kellee » Ned 24.01.2016 11:18

svokor mal donedavna kopova a zas taky velky sa mi nezdal. Alexko moj ma okolo 50cm a Blesk bol mensi urcite. Mozno zavisi od jedincov. Na Huberovych dnoch v skanzene bola klubovka, niektori samci boli riadni mackovia.
No a presne o tomto je vraj tatransky duric, nie o nejakom slachtitelskom zamere
a napriklad moj svokor je polovny hospodar u nich ine ako kopova nenajdem. Jeden pan akurat tam ma ku kopovovi bavorskeho ale o tatranskom duricovi pod tatrami nic nevedia :lol: :lol:

jedna stara diskusia
http://www.loveckeforum.info/viewtopic.php?f=27&t=9213
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Plemená psov vyšlachtené na Slovensku

Poslaťod straka17 » Ned 24.01.2016 11:19

Uprimne ani SHS nie je nejaké extra super plemeno. Každý čo poznám má nejakú vadu - jeden má srsť ako páperíčko, iný ju nemá skoro vôbec, zlý chrup, každý jeden ktorého som stretla nedokáže držať zobák ani päť minút (u poľovníkov veľmi nežiaduce), nevravím o tom, že máme večne pazúry krvavé, lebo na tých neosrstených labách sú pazúry skoro holé a zákonite si ich v zime niekde zadrie pri obyčajnom brzdení. Skutek utek, chceli psa na všestranný terén a získali psa na rovné pole, ktorý ani medzi bodliaky či šípky nemôže vďaka tej srsti - jemná, mimochodom aj škaredá :D, do ktorej sa všetko zachytí a pes potom vyzerá akoby mal všade po tele pleš alebo akoby prešiel cez ostnatý drôt.

Odoslané z Lenovo A319 pomocou Tapatalku
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Plemená psov vyšlachtené na Slovensku

Poslaťod janajka » Ned 24.01.2016 11:22

:lol: mas asi pravdu. A nie je to plemeno na pokraji vyhynutia? Kolko ich vlastne je?
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3529
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Plemená psov vyšlachtené na Slovensku

Poslaťod Bery » Ned 24.01.2016 13:39

Neviem koľko ich je, ale chovných staníc moc vela nie je. A vrhov tieš vela nie.
Bery
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 47
Bydlisko: Bratislava

Re: Plemená psov vyšľachtené na Slovensku

Poslaťod wewerica » Pon 25.01.2016 7:25

Offtopic: Ak by bol vysoký dopyt, začnem so šlachtením bradvečíkov :hih: :hih: :hih:
wewerica
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4115
Bydlisko: Dolná Krupá

Re: Plemená psov vyšľachtené na Slovensku

Poslaťod Margita » Pon 25.01.2016 9:29

a nie su ti zohnatelni bradvecici kastrati? :lol:
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5659
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Plemená psov vyšľachtené na Slovensku

Poslaťod wewerica » Pon 25.01.2016 9:40

Jeden je, ale druhy este moze byt zakladatel v slachteni :heh:
wewerica
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4115
Bydlisko: Dolná Krupá

Re: Plemená psov vyšľachtené na Slovensku

Poslaťod kellee » Pon 25.01.2016 9:46

zo stranky klubu SHS, vyzera to fakt biedne

Paradoxne plemeno slovenský hrubosrstý stavač od svojho oficiálneho uznania v roku 1983 postupne strácalo svoju pozíciu a početné rozšírenie. Malý záujem chovateľov a poľovníkov spôsobil zúženie genetickej základne plemena, pričom v súčasnej dobe pri počte zhruba 30 chovných jedincov na Slovensku je situácia pomerne kritická. Genetickou skladbou sa toto plemeno posunulo do skupiny ohrozených plemien, preto je len na nás, aby sme ho udržali aj pre ďalšie generácie. Slovensko ako krajina pôvodu tohto plemena je v zmysle chovateľského poriadku FCI oprávnená robiť zásahy do krvného zloženia plemena. Bežne využívanými formami aj u iných plemien a krajín sú metódy plemenárskej práce ako osvieženie krvi, prípadne nové medziplemenné kríženie.
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Plemená psov vyšľachtené na Slovensku

Poslaťod vavrena » Pon 25.01.2016 15:28

V posledných rokoch počet vrhov troška SHS stúpa, a aj kvalita tých vrhov. Ono to samozrejme potrvá, kým sa dostane viac na verejnosť. Dosť to pokrivkáva podľa mňa na propagácii plemena - na webe je o nich strašne málo. A poľovníci asi nie sú typy, čo by psom robili fan page alebo instagramové kontá :heh: . Ale napríklad v takom Škótsku je klub SHS a má okolo 300 členov. Jeden Škót na Crufts mi povedal, že je to vynikajúci rodinný pes a iného už nechce :heh: . A vraj veľa ľudí z toho klubu má tohoto stavača ako rodinného psa.
Zopár som ich mala aj v ateliéri, aj skúšky som im fotila :smile:
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Plemená psov vyšľachtené na Slovensku

Poslaťod kellee » Pon 25.01.2016 15:43

vyzorovo su to pekne psy, ale mat polovneho psa doma to si neviem predstavit, neviem ci by som niekedy dala privolanie od zveri a podobne.
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Ďalší

Späť na Všeobecne o plemenách