OT z "Výber správneho plemena pre mňa"

Témy netýkajúce sa konkrétneho plemena

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod janajka » Pia 24.10.2014 7:47

mairi píše:
nejak nechapem co je zle na tom ze pes SAM chce, ROZMYSLA a SKUSA, to je predsa to najkrajsie na uceni,
kliker vypustas az vtedy ked je cvik kompletny a spojeny s povelom, pes chape co ma robit a na aky povel, nie je dovod aby zacal vymyslat ked vie co ma robit.
No mne vadi to, ze pes saskuje. Nerobi co ma ale skusa vsetko mozne. Potom robi chyby. Ak je zle nauceny, tak je teda zle nauceny. Ale videla som aj naklikaneho psa, ktory mal byt ako ukazka ako kliker funguje a pes nespravil na prvy krat to co mal. Dal si celu seriu cvikov. A tiez preto, lebo borderka pri nic nerobeni (mala byt pri nohe) zacala samovolne robit cviky (na cvicnom videu). Ale ked vam to funguje, tak kludne ho pouzivajte. Ja len, ze da sa to aj bez neho.

Cathie píše:Offtopic: Janajka - ak ti vznikne hocijaky z danych problemov.. pouzivas kliker zle, robis niekde chybu.
Nepouzivam kliker. Preto sa mi nikdy taky problem nestal. Len som to videla u inych. Pisala som, ze moj pes caka na povel. A odmenou mu je vlastne nie zvuk kliku a nasledna pamlska ale samotny cvik. Cize nepotrebuje ani odmenu ked sa nad tym zamyslim. Len to, ze ja nieco poviem a on to moze urobit je jeho potesenim.

Bad ak je slovo FESAAAK odmena. Tak rovnako aj klik je odmena (aj ked je to myslele ako oznacenie situacie). Pes vie, ze dostane odmenu, teda uz klikom je uspokojeny. Teda odmeneny. Uff.
Vhodne presunut do klikru. Ale to je nekonecna debata, lebo ako mne ide cvicenie aj bez klikra, niekomu kliker naopak vyhovuje. Cize nech si kazdy robi to co mu je najlahsie.
Naposledy upravil janajka dňa Pia 24.10.2014 7:50, celkovo upravené 1
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3529
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Silvuch » Pia 24.10.2014 7:49

asi to bude tym, ze riesime uplne ine veci.. Ja si napriklad pri mojich cinnostiach neviem predstavit klikanie, lebo pes ma tahat (i past), ponevaač ho to baví a nie tahat, lebo dostane klik bridge, alebo odmenu, alebo ako to mam napisat..
Dnes uz klikaju aj ovce zato, ze sa idu past na pasu mam pocit..
Dalej je to uz len slovickarenie, pretoze kazdy rozumny vie, ze pri tom klikani tiez nastava urcita faza automatizacie, mechanizacie vykonavaneho povelu.

Ide o to, ze pes je tvor spolocensky a ochotny spolupracovat, (niektori menej, niektori viac :joint: ) a tak mu to prinasa urcitu "radost" plnit panovi priania. Je to aj o motivacii, samozrejme nic nie j ezle na klikri, ani lopticke, ani inych metodach, kde pes pochopi ze AHA toto mam spravit.. Kliker to prave zjednodusuje.. Nic ine som ani nepovedala..
Len ide o to, a stale narazam na psiu povahu a temperament, ze mna naozaj potesi, ak vidim ako pes splupracuje s majitelom I BEZ klikru, lebo potom je to take "prirodnejsie", co si ja cenim a ukazuje trochu aj o psovi a jeho vrodenych schopnostiach, ci ziskanych. to je jedno, rozoberalo sa to nedavno v inej teme, kde sa dospelo k tomu, ze kliker dokaze zotriet tieto DANOSTI... o tomto sa ja bavim, nic viac nic nemej.. Opakujem este raz, nevadi mi kliker, vadi mi jeho prezentacia a taktiez mi vadi ze klikeristi su zas opacneho nazoru, ze ak klikas, si super na psa, ak neklikas, si zly a pes caka na teba ako na spasenie a mechanicky robi cviky... Vid prispevok maru.
takze sme si kvit. :jop:

dalej sa prosim presumne do klikru, tu sme ozaj mimo.
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6331
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod mairi » Pia 24.10.2014 8:08

janajka píše:No mne vadi to, ze pes saskuje. Nerobi co ma ale skusa vsetko mozne. Potom robi chyby. Ak je zle nauceny, tak je teda zle nauceny. Ale videla som aj naklikaneho psa, ktory mal byt ako ukazka ako kliker funguje a pes nespravil na prvy krat to co mal. Dal si celu seriu cvikov. A tiez preto, lebo borderka pri nic nerobeni (mala byt pri nohe) zacala samovolne robit cviky (na cvicnom videu). Ale ked vam to funguje, tak kludne ho pouzivajte. Ja len, ze da sa to aj bez neho.

ako pockaj, pes saskuje KEDY? pes SKUSA vsetko mozne len uplne na zaciatku, ked este vobec netusi co sa ide ucit, v okamihu ako zacne pracovat na jednej veci uz nebude skusat nieco ine a saskovat, lebo vie co ma robit a TY ho mas vies tak aby pracoval len na tej jednej veci a nestracal sa, ak skusa tak ty ho vedies zle...
ano, vsetko sa da aj inou metodou, tvrdi niekto nieco ine? :nwm:

janajka píše:Pisala som, ze moj pes caka na povel. A odmenou mu je vlastne nie zvuk kliku a nasledna pamlska ale samotny cvik. Cize nepotrebuje ani odmenu ked sa nad tym zamyslim. Len to, ze ja nieco poviem a on to moze urobit je jeho potesenim.

tak pockaj, aj pes uceny cvik na kliker, tiez caka na povel, ked s nim cvicis, a moze pracovat, lebo ho "bavi posluchat", tu sa predsa nebavime o precvicovani cviku, ktory pes uz ovlada, ale o jeho pochopeni a NAUCENI, to je uplne ina faza, neporovnatlena, nie?
pises ze nieco povies a je pre naho potesenim to vykonat, dost pochybujem ze by prenho bolo potesenim, keby si mu povedala len prenho nezname slovo a cakala ze vykona uplne novy neznamy povel len tak, tiez by ti istotone zacal po chvili ponukat ine cviky ktore vie, keby nerozumel co od neho chces, alebo frustrovane odisiel, proovnavas neporovnatlene fazy vycviku psa :no:
The best friendships are built on a solid foundation of alcohol, sarcasm, laughter and a dislike of the same people. :D
mairi
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2639
Bydlisko: DNV

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Bad » Pia 24.10.2014 8:37

janajka píše:Bad ak je slovo FESAAAK odmena. Tak rovnako aj klik je odmena (aj ked je to myslele ako oznacenie situacie). Pes vie, ze dostane odmenu, teda uz klikom je uspokojeny. Teda odmeneny.

nějak tápu - klik není nikdy odměna a zároveň platí, že po každém kliku musí odměna přijít. Při klikání v určité fázi zařazuješ po kliku ono slovo (např.) fešák + odměna (pak před klik) a pak už klik vypouštíš, zůstává jen "fešák" a odměna a následně vypouštíš i tu jinou odměnu (tedy že ne vždy je pes odměněn i něčím víc) a zůstává jenom fešák, které má funkci obého (a následně už šetříš i fešákem nechť se vejdeš do požadavků ZŘ). Stejné to je i bez klikru... :nwm:
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5692

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod janajka » Pia 24.10.2014 8:45

mairi pes SKUSA vsetko mozne len uplne na zaciatku, ked este vobec netusi co sa ide ucit. Pisala som, ze som videla psa (skuseneho), ktory mal urobit ukazku ako funguje kliker a urobil si seriu cvikov.

tak pockaj, aj pes uceny cvik na kliker, tiez caka na povel, ked s nim cvicis, a moze pracovat, tu sa predsa nebavime o precvicovani cviku, ktory pes uz ovlada, ale o jeho pochopeni a NAUCENI, to je uplne ina faza, neporovnatlena, nie?
Teraz nerozumiem. Najprv si pisala, ze pes skusa. Teraz ze caka na povel. A ja sa tiez bavim o uceni novych cvikov. O pochopeni a nauceni noveho cviku. A jak sa ucilo, ked neexistoval kliker, co myslis? Mne kliker pasuje ku statickym cvikom. Tam ano ale ku dynamickym si ho neviem predstavit. By ho uplne prepocul.


dost pochybujem ze by prenho bolo potesenim, keby si mu povedala len prenho nezname slovo a cakala ze vykona uplne novy neznamy povel len tak,
Taka situacia nenastane. Nechcem po psovi vykonanie neznameho povelu, ked ho nepozna.

tiez by ti istotone zacal po chvili ponukat ine cviky ktore vie, keby nerozumel co od neho chces, alebo frustrovane odisiel,
A sme tu. Nechcela by som psa pri cviceni nikdy dostat do situacie, ze by mi sam zacal ponukat cviky, ktore vie alebo frustrovane odchadza. Este sa mi to nestalo.
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3529
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Leila Tobrok » Pia 24.10.2014 8:47

baby ste hodne mimo OT...
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod janajka » Pia 24.10.2014 8:48

Offtopic: poprosim moderatorov o presunutie.
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3529
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod mairi » Pia 24.10.2014 9:33

janajka píše:
mairi píše:pes SKUSA vsetko mozne len uplne na zaciatku, ked este vobec netusi co sa ide ucit.
Pisala som, ze som videla psa (skuseneho), ktory mal urobit ukazku ako funguje kliker a urobil si seriu cvikov.


po prve, nikde nepisem ze neexistuje pes ktory, je to nauceny zle, nevidela som co mal pes predvadzat, neviem co sa tam dialo, ale pisem po 3 krat ze je normalne ze NA ZACIATKU cvicenia, ked pes nevie co sa ide robit, skusa, to je podstata shapingu, akonahle pochopi co od neho chces, uz neskusa nic ine ale sa sustradi sa na konkrtenu cinnost, ak nie, vedie ho psovod zle!

janajka píše:
mairi píše:tak pockaj, aj pes uceny cvik na kliker, tiez caka na povel, ked s nim cvicis, a moze pracovat, tu sa predsa nebavime o precvicovani cviku, ktory pes uz ovlada, ale o jeho pochopeni a NAUCENI, to je uplne ina faza, neporovnatlena, nie?
Teraz nerozumiem. Najprv si pisala, ze pes skusa. Teraz ze caka na povel. A ja sa tiez bavim o uceni novych cvikov. O pochopeni a nauceni noveho cviku. A jak sa ucilo, ked neexistoval kliker, co myslis? Mne kliker pasuje ku statickym cvikom. Tam ano ale ku dynamickym si ho neviem predstavit. By ho uplne prepocul.


OPAKUJEM: skusa na ZACIATKU pri prvom zoznameni s cvikom, akonahle naucis cvik a spojis ho s povelom= pes chape povel a pamata si ho, vie ho spojit s konkretnym cvikom, pes uz neskusa, ale pri dalsom cviceni, odkladas kliker a cvicis klasicky tak ako popisujes ty a pes caka na povel, chapes, nie? :nwm:
a znovu, ja VIEM ze existuje milion inych sposobov ako ucit psa a kliker trening je len jedne z nich, nikde nepisem ze je najlepsi ani nenahraditelny, to si tam dodavas ty akosi nechapem preco
tiez nechapem co myslis statickymi a dynamicky cvikmi a prepocuti klikru :nwm:

janajka píše:
mairi píše:dost pochybujem ze by prenho bolo potesenim, keby si mu povedala len prenho nezname slovo a cakala ze vykona uplne novy neznamy povel len tak,
Taka situacia nenastane. Nechcem po psovi vykonanie neznameho povelu, ked ho nepozna.

mairi píše:tiez by ti istotone zacal po chvili ponukat ine cviky ktore vie, keby nerozumel co od neho chces, alebo frustrovane odisiel,
A sme tu. Nechcela by som psa pri cviceni nikdy dostat do situacie, ze by mi sam zacal ponukat cviky, ktore vie alebo frustrovane odchadza. Este sa mi to nestalo.


no vsak SAMOZREJME, lenze ty si pisala ze: moj pes caka na povel a odmenou mu je to, ze ja nieco poviem a on to moze urobit- toto ale funguje AZ vo faze ked pes VIE co ma robit, po tom co mu povies konkretny POVEL, teda ma spojeny povel s vykonanim konkretneho cviku, takze nie, nepises o faze ucenia sa na celkom novy neznamy povel, ako ja, ked pisem o SKUSANI pri shapingu, takze opakujem porovnavas neporovnatelne fazy treningu, ak uz teraz nechapes o com pisem, tak neviem :nwm:
The best friendships are built on a solid foundation of alcohol, sarcasm, laughter and a dislike of the same people. :D
mairi
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2639
Bydlisko: DNV

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Shel-chan » Sob 01.11.2014 16:51

Neviem, ci je este povolene pisat do tejto... erm, "temy", aj par dni potom, ale ked som si to uz precitala...

Myslim, ze by bolo presnejsie rozdelovat to "pavlovovske" a "klikrove" upevnovanie ako "aktivne" a "pasivne" ucenie sa - pasivne sa ucis tak, ze sa najes, ked ti zazvonia, ale ty si nijak neovplyvnil, ci zazvonili, alebo trebars v cudzich jazykoch, ked si len citas texty a "cakas", co sa na teba "nalepi"... Na druhej strane, ak aktivne skusas, ako by si dosiahol, aby zvoncek zazvonil, alebo ak pri uceni jazyka hladas slovicka, ktore ti treba pouzit, tak vyvijas iniciativu najst cinnost, za ktoru budes odmeneny.

usagi píše:Nie,nie je zrava - je pazrava :D ale aj kvalitne vyberava :D domapecene pamlsky,syrecek,maso - môže byť,ostatne pamlsky pre psov ee...minule pri tom osudovom agi treningu,ked mi praskli nervy,sa ju trenerka snazila namotivovat na nieco take z obchodu. :D najprv vytacala hlavu,že ee až navela si teda kusok zobrala (asi aby už mala pokoj) a nasledne ho vyplula :D agility robime na hracku a už jej to sustredenie celkom slo,no minule proste katastrofa cista.

Vcera ci predcerom som preskimovala taky clanok v PPC, myslim, ze bol tiez od Sustu, a presne tam sa pozastavil nad tym, ci pouzivanie nespravneho pamlsku a nutenie ho psovi vlastne nie je skor trest, nez odmena... stoji za zamyslenie :smile:

K tomu klikaniu a aktivnym - pasivnym povelom... ja som klikanim naucila psa na povel zivat, chodit pri nohe, ale napriklad aj tahat... lebo som to potrebovala na dogtreku a neskor na korculiach a bicykli. Kedze mam psa, ktory NIKDY netahal na voditku, a ked potiahol, bol napomenuty, bolo mu toto spravanie sa uplne cudzie. Takze spociatku som klikala, ked urobil pohyb smerom odo mna - netusil este, co ma robit... a postupne sa to krystalizovalo... posunul sa odo mna - klik - odmena. Potiahol voditko - klik - odmena. No a potom musel potiahnut dlhsie - klik - odmena.
Je vsak dolezite podla mna podotknut, ze to neznamena, ze som si psa naucila tahat na voditku!!! Spociatku sa to trenuje len pri kontrolovanych "sessions" - hodinach, pat minut s klikrom v ruke, intenzivne. Mimo tejto hodiny ti pes spravanie neponuka. A az neskor, ked si to spoji s povelom, mozes klikat v inom prostredi, a pak aj bez klikra, a pak to mozes aplikovat do praxe... Jasne, dnes uz pes taha, lebo zistil, ze to je super spas, bez klikru a bez pamlskov, ale ide o to, ze bez klikru by ho to v zivote nenapadlo.
Jasne, ze tak isto vies z tejto rovnice vypustit kliker, a psa proste slovne pochvalit, ale zaklad je ten isty. Psa nikdy nevies prinutit, aby tahal od teba, takze jedine, co vies, je upevnit ziaduce spravanie pozitivnym posilovanim, a je jedno, ci s klikrom, ci bez.

Tak isto som ho naucila davat pusu... to, co mal prisne zakazane. Sadne si - bez reakcie. Stekne - bez reakcie. Urobi krok vedla - bez reakcie. Urobi krok ku mne - klik - odmena. Cucha smerom k telefonu - bez reakcie. Priblizi sa - klik - odmena. A takymito malymi krockami som docielila, ze pes mi cuchal ruku (bez), polozil packy na mna (klik), stekol (bez), ocuchal mi tvar (klik), stekol (bez), ocuchal tvar (klik) - oblizal (klik)... a to bolo radosti, ked mu to doslo!
Cele to trvalo asi pol hodinu.
Vsimla som si, ze pri tychto tazsich cvikoch psa uz bavi samotny cvik - skusa, a potom sa veeeeeelmi tesi, ked sa konecne dostal k spravaniu, ku ktoremu sme sa chceli dostat. Najprv su kliky tiche a vedu psa k spravaniu, ale ked konecne prinesie ten telefon ci sa dostane k tomu, ze zhasne svetlo alebo zavrie dvere, radost je "nahlas".

Naposledy sme trenovali povel "down", co by bol shapingom problem, lebo sam od seba mi nikdy neponukol ako spravanie lah. Akonahle som ho luringom primäla k tomu, aby si lahol a polozil hlavu na zem, i ked to este celkom nechapal, zrazu mi zacal pri shapingu ponukat aj lahnutie aj down a takto sme to mali moznost docvicit.

Bad ak je slovo FESAAAK odmena. Tak rovnako aj klik je odmena (aj ked je to myslele ako oznacenie situacie). Pes vie, ze dostane odmenu, teda uz klikom je uspokojeny. Teda odmeneny. Uff.
Vhodne presunut do klikru. Ale to je nekonecna debata, lebo ako mne ide cvicenie aj bez klikra, niekomu kliker naopak vyhovuje. Cize nech si kazdy robi to co mu je najlahsie.

Kliker nie je odmena. Zvuk klikru v psovi vyvola prijemne pocity preto, lebo v mozgu sme vytvorili premostenie medzi kliknutim a zradlom. Mozes si skusit, ako rychlo na kliker pes prestane reagovat, ked vypustis odmenu a tym padom pre neho kliker starti vyznam. Alebo este lepsie - naco skusat, ked staci ist na vystavu a sledovat, ako niektori "experti" v kruhu ostosest klikaju, lebo na zaujimavy zvuk pes na prvy raz zdvihne usi... a po troch/desiatich/sto kliknutiach ho znova ignoruje, lebo panicek vlastne vyvolal desenzitivizaciu - teda ho naucil, doslova, ze zvuk klikru prenho nic neznamena... kiez by to vedel aplikovat neskor s petardami, hned by mal na silvestra menej starosti.

Potom sa moze stat, ze ked psa naucis, aby si sam nachadzal sposob, dovedies cvik dokonca a chces postupne vypustit kliker ako oznacenie momentu - ze ti vlastne pes zacne presne vtedy vymyslat. Lebo nekliklo, skusa dalej. A potom sa mozes cudovat, ze ako je mozne, ked to uz vedel, ze to opat nevie.[/ot]

No mne vadi to, ze pes saskuje. Nerobi co ma ale skusa vsetko mozne. Potom robi chyby. Ak je zle nauceny, tak je teda zle nauceny. Ale videla som aj naklikaneho psa, ktory mal byt ako ukazka ako kliker funguje a pes nespravil na prvy krat to co mal. Dal si celu seriu cvikov. A tiez preto, lebo borderka pri nic nerobeni (mala byt pri nohe) zacala samovolne robit cviky (na cvicnom videu).

Ale toto nie je chyba kliker treningu, toto je vyslovene len o tom, ze clovek "prepasol" cas, kedy bolo vhodne psa odmenit.
Pes este nemal zautomatizovane, ze tento povel znamena toto a plati do odvolania. Predpokladam, ze bud bol v stadiu spajania si povelu s cvikom, alebo panicek cvicil viacero veci na raz cez jednu "session". Lebo to, ze pes chape, ze "k nohe" znamena, ze sa zaradi a po piatich krokoch bude odmeneny, neznamena, ze mozes spravit hned krokov 30. Samozrejme, ze ked nepride pochvala alebo uistenie psa, ze jeho spravanie je spravne v case, ked je zvyknuty (5 krokov) alebo o nieco neskor (10 krokov), tak zneistie, a kedze pri klikri nekorigujes, ale pes je nauceny, ze ignoracia jeho spravania znamena, ze dane spravanie nie je to, co od neho chces, automaticky prechadza zo stavu "urobim este dva kroky a budem odmeneny" do stavu "aha, tak toto nie je to, co chcela... sakra, zeby som mal spravit otocku? stekat? panackovat?" Ditto odlozenie. Ak pes v racionalnom case nebude odmeneny, prichadza neistota a pes zacne vymyslat. Treba cvicit po malych krokoch a cas predlzovat postupne.

Pripomina mi to, ked clovek vonku venci a pes zbada ineho psa. Presne ked sa pes rozbehne, zreve clovek "KU MNE!" a tym padom si dokonale pokaslal privolacku, lebo jasne, ze pes sa nauci, ze "ku mne" uz neznamena, ze musi prist, ale je to len taky "sum", ktory vobec nema ziadny vyznam a netreba ho vnimat.

Inak videla som take psy, co sa nimi vobec nedalo pohnut, presne dvakrat - jeden vlci spic v Ivanke, a cinsky chochlac tu v Nitre. V obidvoch pripadoch som mala psy cvicit bez majitela, ale pes ma vobec v nepritomnosti majitela nevnimal, a vsetko, co som robila, bol prenho sum. Mala som aj "hlupe" psy - dve stence rotvikov, ktore ma sice tiez ignorovali a nemali ochotu cvicit, ale nejak sa na nich po dvoch tyzdnoch manualneho sklapania zadku nalepilo, ze ked zastavim, treba si sadnut, a to znamena, ze prestanem otravovat. Po mesiaci sa naucili aj povel. Ten spic a chochlac sa vsak nedostali ani tam, vobec korekciu nevnimali. Chochlac spolupracoval len s majitelom, nebol zravy, nehral sa, pochvala prenho nic neznamenala.
Grafca mi tieto dva psy pripomina - len s tym, ze nereaguje ani na Usagi, takze ako pisala tusim Bad, chyba hlavne vztah pes-majitel.

Este ze uz sme presunuti ako komplet OT vlakno.
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5359
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: OT z "Výber správneho plemena pre mňa"

Poslaťod Bad » Sob 01.11.2014 17:24

Shel-chan píše:Vcera ci predcerom som preskimovala taky clanok v PPC, myslim, ze bol tiez od Sustu, a presne tam sa pozastavil nad tym, ci pouzivanie nespravneho pamlsku a nutenie ho psovi vlastne nie je skor trest, nez odmena...

tak to je základ - co je odměna a co je trest určuje PES a ne člověk
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5692

Re: OT z "Výber správneho plemena pre mňa"

Poslaťod hriva » Sob 01.11.2014 23:19

Offtopic: tam článok od Sustu bol super :jop: v minulom PPČ
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4813

Re: OT z "Výber správneho plemena pre mňa"

Poslaťod akuk » Ned 02.11.2014 8:22

Bad píše:
Shel-chan píše:Vcera ci predcerom som preskimovala taky clanok v PPC, myslim, ze bol tiez od Sustu, a presne tam sa pozastavil nad tym, ci pouzivanie nespravneho pamlsku a nutenie ho psovi vlastne nie je skor trest, nez odmena...
tak to je základ - co je odměna a co je trest určuje PES a ne člověk

po nejakom roku a pol sme pamlsky prestali pouzivat, lepsou motivacou sa stal hlasovy prejav, nasledna hra, take to pocapanie :lol: pomojkanie :no:
trava su jej vlasy, vodne toky su jej zily, skaly su jej kosti..
akuk
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1054

Re: OT z "Výber správneho plemena pre mňa"

Poslaťod janajka » Ned 02.11.2014 11:20

No lebo toto tema mala byt uz dávno inde spojená.



Schelchan, uff. Si sa dobre rozpisala. No o co ide. Tie chyby co popisujes, mne su jasne z čoho vznikajú. Ze človek robí chybu. Ze samotná vec kliker za to nemôže. Ale to je presne to. Ze dakto neskuseny tu cita o akejsi zazracnej pomocke. Tak si ju zaobstara a veselo caruje. Potom sa dopusta chyb. Ked nerozumie psovi.



A ja neklikam lebo nemám cas. Ja sa nemam kedy toľko psovi venovať a ani sa mi nechce. Na toto som leniva. Bavkat sa. niektoré veci co si písala som psov ucila tak primitivne. Ze ani neucila. Napr. tahanie biku. Aj tak sú psi takí ze musia byt vzdy prví. Predomnou. Takze beh najprv navolno pri biku s podpornymi povelmi makaj, vpred. A ked som ju zapriahla stacilo povedat vpred makaj. Alebo poslať jej druhého pana dopredu a uz som nestihla nič povedať. Uz som letela s nimi. Ale bojím sa ja na biku. Mala som uz škaredý pád.
Ale úprimne, ani si neviem predstaviť ucit tahanie klikanim. Však po kliku je odmena, cize prestane tahat aby dostal odmenu? To je ten dynamický cvik kde mi kliker ani nesedi.
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3529
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: OT z "Výber správneho plemena pre mňa"

Poslaťod wer » Ned 02.11.2014 12:07

to je presne to, co niektorym vadi na klikeri - uz netreba vlohy, staci kliker :prd:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12687
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: OT z "Výber správneho plemena pre mňa"

Poslaťod Shel-chan » Ned 02.11.2014 14:16

Jop, Wer, je to tak. Ale vzdy to inak vyzera, ked taha Nira a ked taha Sheimi, tie vlohy sa nezapru, ale ked uz psa mas, tak ucis toho, co mas, tak ako to aspon trochu ide, nevyhodis z okna a nekupis noveho.

Janajka, tak potom chapem, co ti vadi, a suhlasim. Kliker nie je zazracna pomocka a tiez to nie je "skratka" alebo "zlepsovak", je to drina, hlavne na logiku, a da sa vela pokazit. Tak ako by podla mojho nazoru nemal hocikto mat psa, tak nie kazdemu patri do ruky kliker - alebo napr. elektrina. Mam pocit, ze este aj sprosta retiazka a pistalka by sa mali predavat s navodom na pouzitie.

K tomu tahaniu - ano, tak to bolo, v prvych pokusoch dostal za kazde napnutie voditka ihned odmenu, a potom si musel spominat, co to vlastne bolo za co to dostal.
Ale inak sa nedalo. Moj pes sa prirodzene mota pod nohami, Kesa sa drzi za clovekom, a kedze mna to vytaca, ze ich nevidim (a neviem, ci je Sheimi este tam a nevyziera nieco z travy alebo ze ci si vsimol ineho psa a ide zdrh), tak som sa v jeho pol roku nastvala a dost... ehm, necitlivym (neklikacim) sposobom som ho naucila povel "dopredu", t.j. nezachadzat za mna. Lenze moje psy nemali nikdy dovolene tahat na voditku, za napnutie voditka prisla korekcia, takze "dopredu" nikdy neznamenalo to iste co "go" (tahaj).

Ale Sheimi velmi rychlo chape, jeho stacilo trochu nabudit a potiahol, pochopil. Nespominam si, ci som to uz Kesu cielavedome ucila... ach, to zas bude.

No co, pri "neprirodzenych" tahacoch sa aspon nemusim tak bat, ze ma stiahnu z bicykla :lol: Jedine, coho sa bojim, je vlastna smatlavost, bicykel som nemala snad 15 rokov, a minule som sa uz vyplestila na chodnik tak uvidime :lol: Ja radsej pomaly dalej zajdem :jazyk:
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5359
Bydlisko: Bratislava – Lamač

PredchádzajúciĎalší

Späť na Všeobecne o plemenách