OT z "Výber správneho plemena pre mňa"

Témy netýkajúce sa konkrétneho plemena

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod merri » Str 22.10.2014 21:33

Offtopic:
renqa píše:Ale zas je to teriér a u neho by som si musela pozornosť vynucovať inými ako pozitívnymi metódami a za to mi to nestojí.

Toto ale vobec neplati. :no:
Where there is a will, there is a way
merri
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1424
Bydlisko: Slovenský Grob

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Silvuch » Str 22.10.2014 21:35

prave naopak, si maximalne v teme...

pokial nevytrhal parkety do pol izby ako Donnina catahula, alebo neprekusal dieru v aute v sedadle, tak je este vsetko v norme. Pre mna. :ha: Usagi, navstim temu csv.. Myslim, ze ta tak trochu ukludni.
Naposledy upravil Silvuch dňa Str 22.10.2014 21:47, celkovo upravené 1
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6333
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod renqa » Str 22.10.2014 21:37

Offtopic: hej hej, chcela som dopísať, že u neho konkrétne, lebo som vedela že sa toho dakto chytí. :heh:
nechcela som to zovšeobecniť na všetky teriére, to zas nie.
renqa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3300

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod merri » Str 22.10.2014 21:44

Offtopic: A neverim, ze ani u neho konkretne. :jazyk: Ale to sme uz uuuplne OT.
Where there is a will, there is a way
merri
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1424
Bydlisko: Slovenský Grob

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Margita » Str 22.10.2014 21:46

merri píše:Offtopic:
renqa píše:Ale zas je to teriér a u neho by som si musela pozornosť vynucovať inými ako pozitívnymi metódami a za to mi to nestojí.

Toto ale vobec neplati. :no:

ja mam teda tiez teriera,a to terierovskeho teriera,ale neviem si inak predstavit ako si u neho vynutit pozornost ako pozitivne,terier je saso,chce sa stale hrat,pozornost sa da vynutit akurat hrou
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Silvuch » Str 22.10.2014 21:50

moment, este som niekde zachytila. Tusim merri, ze nefunguje na jej psa pavlovske ucenie, ale kliker..
SAK ale to je podstata klikru - upevnovanie podmienenych reflexov, ako pavlov studoval a napisal o tom celu knihu.. Nerobte z toho klikru co nie je.
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6333
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod merri » Str 22.10.2014 21:56

Offtopic: Som pouzila na to vyraz zo Sustovej knihy. On tam dava do protikladu pavlovovsky sposob vycviku vs. operativne podmienovanie = kliker. Kazde je na inom principe. Vychadzala som z toho a iny vystiznejsi vyraz mi neprisiel na um.
Where there is a will, there is a way
merri
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1424
Bydlisko: Slovenský Grob

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Silvuch » Str 22.10.2014 21:59

Offtopic: v com je rozdiel?
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6333
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Barbor » Str 22.10.2014 22:03

..renqa ako kazdemu vyhovuje nieco ine. Pes mojich rodicov je taky isty a tiez je to terier. Ked som este byvala u nasich tak som sa mu venovala, hrala, ucila vsetko a nebol taky kedze nebola prilezitost. Ked som odisla nikto sa mu kvazi nevenuje uz dooost dlhu dobu, iba hladkanim a hadzanim hraciek co je super ale aj tak oproti tomu co som ho ja vsetko naucila :ua: Ono to je v podstate v poriadku. Lenze tiez vonku sa 'nudi' a tak mu neostava nic ine ako nuchat a hladat tu zabavu niekde inde ked ju nedostava od nasich. To iste ako u teba. Neviem ako si ho vychovavala ale asi si prenho nebola dostatocne zaujimava a motivacna aby ti venoval pozornost a preto uz teraz asi aj zo zvyku ho nezaujima nic ine ako macky a ježkovia lebo je to jedina :aaa: vec prenho. Ine nepozna. Lebo si mu to asi neukazala :nwm:
Sama viem ake je narocne psa zaujat, motivovat. Stale su u nas viac TOP ostatne psiky ako ja, zalezi od situacie. A je to urcite iba moja vina, nikoho ineho.
Ale pokial ti to vyhovuje ze to robi, ze je taky aky je a vramci moznosti aj poslucha. Tak to urcite nevnimaj ako nejaky problem. Hlavne ked sa s nim nicomu nevenujes. To pisem iba na margo toho ze preco si myslim ze tvoj Dinko je taky aky je.
Barbor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1144

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod merri » Str 22.10.2014 22:06

Offtopic: Nemam tu teraz knihu, tak nechcem napisat nieco, co nie je uplne to. Ale hlavnym rozdielom je, ze pri pavlovovskom principe psovi danu vec "natlacis" do hlavy, nepride na to sam, vacsinou sa uci cez korekcie, vmanipulujes psa tam, kde ma byt. Operativne podmienovanie, cize system pokus-omyl, vychadza z iniciativy psa, sam svojim spravanim, ktore mu prinasalo odmenu, sa dostava k cielu.
Rozdiel napr privolacka klasika na stopovacke - pavlovovske. Trhnutim stopkou u psa vyvolavas reakciu.
Privolanie na kliker - shapujes psa zachytavanim ziaduceho spravania od otocenia hlavy k tebe az po konecne privolanie. Pes na to prichadza sam.
Where there is a will, there is a way
merri
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1424
Bydlisko: Slovenský Grob

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Cathie » Str 22.10.2014 22:07

Silvuch píše:Offtopic: v com je rozdiel?

Offtopic: Pavlov a jeho klasicke podmienovanie - zvoncek = slinenie = potrava vytvori reakciu zvoncek = slinenie, cize vytvaranie podmieneneho reflexu na nieco, co predtym bolo neutralne (zvoncek).
Operativne podmienovanie je o inom.. tam NAJPRV musi pes nieco aktivne SAM podniknut a ak sa trafi, je odmeneny. Posiluje sa spravanie, ktore bolo odmenene a naopak, vytraca sa to, co odmenene nebolo.

Pri klasickom podmienovani pes CAKA, kym bude zazvonene a dostane zradlo. Pri operativnom sa snazi vymysliet nieco, co by mohol spravit, aby to zradlo dostal.
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod renqa » Str 22.10.2014 22:14

Offtopic: margita - ved som dopísala, že na môjho konkrétne pozitívna motivácia vonku neplatí.
ja som to skôr myslela tak, že keď napríklad zbadá niečo na lovenie (mačku, ježka, psa - on niekedy má sklony loviť aj psy :pac: ), tak proste u neho nastane zatmenie a vtedy mi proste nič pozitívne na neho nezaberá. o jedlo nemá vtedy záujem a na hru sa mi úplne vyprdne. on má vtedy v hlave lepšiu hru - popreháňať mačku. :heh: a ešte pri tom aj kňučí a trasie sa ako posadnutý. :heh:
a podla mňa to je typické pre teriéra, že keď zbadá niečo na lovenie, tak proste prepína do "iného režimu" :heh:
Barbor - určite nad tým popremýšľam, čo si mi napísala. :no: Ale akože on ovláda kopec vecí, či už dogdancingové triky a kadejaké hovadinky, ale vonku ho to proste nebaví. A pravdu povediac ani si neviem predstaviť ako inak mám zabaviť psa vonku... :hi: Niekedy mu hádžem papek, ale to naozaj len málokedy má takú chvíľku, to už musí byť celé sídlisko označkované a všetko oňuchtené. :heh:
renqa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3300

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Margita » Str 22.10.2014 22:24

renqa píše:[ot]margita - ved som dopísala, že na môjho konkrétne pozitívna motivácia vonku neplatí.
ja som to skôr myslela tak, že keď napríklad zbadá niečo na lovenie (mačku, ježka, psa - on niekedy má sklony loviť aj psy :pac: ), tak proste u neho nastane zatmenie a vtedy mi proste nič pozitívne na neho nezaberá. o jedlo nemá vtedy záujem a na hru sa mi úplne vyprdne. on má vtedy v hlave lepšiu hru - popreháňať mačku. :heh: a ešte pri tom aj kňučí a trasie sa ako posadnutý. :heh:
]

tak ked uz sa dostane to toho stavu tak tam uz vela nepomoze,preto treba trenovat vtedy a tam kde ho nic nerozptyluje,dobre je naucit ho na nejaky povel,ja napriklad pouzivat "sem,sem" a vtedy ide Der pri mne a kuka na mna,a odmena, ako jasne este to nefunguje za kazdych okolnosti ale uz sa lepsi,ked su nejaki mali psi co nic nerobia tak to funguje celkom dobre,ale ked zacnu donho skakat tak je to uz horsie,ale aj tak sa uz skor dostane "k sebe" ako predtym no a Darina a mačka vonku,to je kapitola o inom :lol:
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Barbor » Str 22.10.2014 22:28

Offtopic: ale ja nie som odbornik ani nic, to je iba moj nazor tak mozno nech sa vyjadri niekto iny k tomu :lol:
...presne ako pises, v podstate pes je lovec, je jedno ake plemeno, a prave to by si mala vyuzit vo svoj prospech. Lovi to co sa hybe a prepina do ineho režimu? Vezmi hracku, pripevni na šnuru/voditko a tahaj po zemi nech ju nahana :aaa: doma je doma-to je uplne ine, tam nie je tolko inych vzruchov ako vonku. Nebavi ho lebo vie ze tam su ine veci ktore su zabavnejsie, mozno ty ich ako zabavne nevidis ale prenho su lebo ine vonku nepozna, ine mu neostava, tak je prenho zabava aj ta maličkost ale aspon nieco. A mozno aj to uz je o zvyku, ze za tie roky (neviem kolko ma dinko) ked nic ine vonku nemusi robit, ma tam to svoje a nikto ho ine neucil/vsetky naznaky ucenia niecoho ineho boli rezignovane :heh: tak to uz robi automaticky. Ma taky režim. Inak mam doma tiez nieco podobne-vyjdeme z domu a hned tu mame tiez mačky, začala si ich vsimat a teraz ked ideme von tak hned ako vyjde ide cela nastrazena a hlada mačky, sice nie je tym taka posadnuta a ani to nejak extra neriesim, obcas ju privolam atd a vie normalne fungovat so mnou takze to neberiem tragicky ale viem o tom! Len to je presne to ze vie ze tam su, par x ich nahanala, je to perfektne a panicka mi na to nic nepovedala tak idem znova znova a zas. A casom to tiez moze dojst do štadia ze nebude vediet vnimat ked vyjdeme von. A ten papek je super, ved aj cvicit mozte vonku, vezmi pamlsky, poskusaj-teda ak chces, vela veci mozes robit povymyslat. A moju tiez nechavam nech si nucha, chodi, pozera ale ked od nej nieco chcem tak reaguje
Barbor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1144

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Bad » Štv 23.10.2014 6:15

Silvuch píše:prave naopak, si maximalne v teme...

si taky myslím......to "kolia tazsie motivovatelna (nechcem pouzit vyraz tvrdohlavejsia, lebo budem za antiklub), borderka lahsie motivovatelna.prejavuje sa to aj v stekote napriklad, stekaju zbytocne, ked netreba a ked treba, tak nesteknu" platí i pro DK (a prosím klidně používej výrazy přímé antiklubácké bez zdvořilostních opisů :lol: )


merri píše:On tam dava do protikladu pavlovovsky sposob vycviku vs. operativne podmienovanie = kliker.

Pozor - naklikání = vybudování klasického podmíněného reflexu u psa, a teprve tento vybudovaný reflex používáš při operantním podmiňování (to v knize Šusta má :no: ). Právě proto mi nesedí, jak usagi píše, že klikr Graffi nepochopila - pes klikr nemá chápat, psovod má vytvořit podmíněný reflex. A to musí jít u každého zvířete s nějakým mozkem (však třeba holub, že...). A pokud usagi píše, že jí jde po ruce, tak vytvořila reflex na ruku a ne na zvuk a to je problém nácviku a ne psa... :nwm:

Usagi, je žravá?

merri píše:Privolanie na kliker - shapujes psa zachytavanim ziaduceho spravania od otocenia hlavy k tebe az po konecne privolanie. Pes na to prichadza sam

To není přivolání na klikr, ale shaping, klikr můžeš používat i při navádění, klikr je jenom signál "tohle je dobře+přijde odměna" nic víc, nic míň
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

PredchádzajúciĎalší

Späť na Všeobecne o plemenách