Mudi (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Mudi (FCI)

Poslaťod Esticsillag » Štv 05.06.2008 16:57

Maďarské národné plemeno
V aprili som si importovala psika plemena mudi z madarska ku nam na slovensko, a zatial som s vyberom spokojna! :lol: Su velmi inteligentne, hyperaktivne :pac: , miluju najmä svojho pana cudzich sa trochu strania, maju radi pohyb a neustalu cinnost... Cakam otazky ohladom plemena! :aaa:

Mozte sa s plemenom oboznamit na nasej osobnej stranke http://www.mudi.weblahko.sk
Esticsillag
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 268

Re: MUDI

Poslaťod Amaguk » Štv 05.06.2008 17:03

Si spominala, ze je to zatial jedniny Mudi na SK...
ako to?
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: MUDI

Poslaťod Rika » Štv 05.06.2008 17:06

No veru, aktívne sú riadne :heh: . Madari s nimi chodia na agi. preteky, tak som si ich ako-tak omrkala :lol:
Inak som zistila, že u nás ich majú na salaši... alebo, žeby taká náhoda, že sa až tak podobajú :ach: . No ked už budem chodiť na prechádzky asi sa ich opýtam.
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1619
Bydlisko: Liptov / KE / BA

Re: MUDI

Poslaťod Amaguk » Štv 05.06.2008 17:09

Mne sa tito hafovia strasne pacia, spolu s chorvatskym ovciakom
podla mna su rozkosni :pusa:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: MUDI

Poslaťod Esticsillag » Štv 05.06.2008 17:12

Skusala som zhanat info o tom kolko ich tu je, ale neuspesne. Dokonca samotny klub chovatelov madarskych pastierskych psov mi neodpovedal ani na moju vyzvu o zaslani prihlasky do klubu... :ua: Pokial viem tak je tam presnejsie napisane ze je jediny vystavny, kedze som zistila ze v BA je jedna nestandardna sucka, ktorej sa nepostavili usi, a aj pan rozhodca Matyas mal na marcovej vystave v NR sucku mudiho ale este nevedel ci si ju necha lebo ju dostal len do daru... Takze ostava len ten moj Čilinko! :oo:

No ono je to taka zvlastnost a zaludnost starych pastierov, ze 3 rozne plemena (mudi, puli, pumi) nazyvaju rozne podla oblasti v madarsku. Priklad: to co jedni nazvu mudim na severe madarska, na juhu to iste nazyvaju napr. pumi. A aj krizence tychto psov i ked nie su cistokrvne volaju mudi, pumi, puli... A preto si treba davat pozor na ciste chovy a zakernost "chovatelov"...
Esticsillag
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 268

Re: MUDI

Poslaťod Amaguk » Štv 05.06.2008 17:31

heh, nejako sa im to tam pletie :ha:

divam sa na tu tvoju stranku, Csiliho tatko ma zaujimavu farbu. :smile: A co to znamena, ze pracuje s chrtmi?
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: MUDI

Poslaťod Esticsillag » Štv 05.06.2008 17:38

Csiliho otec je farby merle (madarsky cifra), a je to jedna z povodnych farieb mudiho. Jeho praca s chrtmi pozostava z vypomoci chrtom na polovacke na vysoku zver, kedze v madarsku je takyto sposob lovu dodnes zauzivany. Presnejsiu napln prace neviem, len viem ze je sikovny a velmi pekny, no napriek tomu sa vystavy zucastnil iba raz. Jeho majitel je vyznamnym chovatelom chrtov a Csiliho oco je pre neho iba maznacikom a pomocnikom na dvore s ostatnymi zvieratami.
Esticsillag
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 268

Re: MUDI

Poslaťod Priscilla » Štv 05.06.2008 17:43

Tí merle sú krásni :love: , ja mám skrátka pre merlovanie slabosť u všetkých plemien.
Priscilla
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1078
Bydlisko: Nová Dedinka

Re: MUDI

Poslaťod Esticsillag » Štv 05.06.2008 17:48

Mne sa tiez strasne pacia merle psy, povodne som mala mat merle mudiho, ale z daneho krytia sa narodilo iba jedno merle steniatko, ale chudatko neprezilo... :ua: Kedze sa mi toto krytie velmi pacilo rozhodla som sa aj tak vziat si stena no cierne. A je úúúúžasny! :lol:
Esticsillag
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 268

Re: MUDI

Poslaťod Amaguk » Štv 05.06.2008 17:49

jj, krasni
ale mne sa tito mudaci pacia vo vsetkych farbach...su to take chuliganske papulky :lol:

Esticsillag , asi sa ta to pytaju vsetci a tvoja prva odpoved zrejme je, za lebo sa mi paci, ale neda sa mi nespytat: preco si sa rozhodla pre toto plemeno? :smile:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: MUDI

Poslaťod Esticsillag » Štv 05.06.2008 17:57

No vsetci sa ma to pytaju...Prečo? Lebo... pravda je ze moj oco by mi velkeho psa po nasej nemeckej doge nedovolil (financie...)...a preto som musela najst psa, ktori by vyhovoval najmä rodicom. Tazke viem... Potom ma napadlo, ze moj oco hrdy madar tak skusim patrat co to nasi juzny susedia chovaju, a nasla som mudiho, potom som si spomenula ze som take kucerave certisko uz niekde videla, tak som zistovala, zistovala, zistovala, kontaktovala, kontaktovala, kontaktovala, rezervovala stena, cakala, cakala, narodili sa, blizil sa cas odberu, potom prislo oznamenie rodicom o prichode noveho psa...a je ozaj super! Pozornost venujte poradiu jednotlivych mojich ukonov pri kupe psa! :lol: :lol: :lol: Vsetko co sa o nom docitate na webe je ozaj pravda! Su nesmierne inteligente, potrebuje byt neustale zamestnavany (psychicky aj fyzicky), su nenarocny, pekny.... Moj Csili napr. vo veku 4 mesiacov sada na povel, na povel si lahne, vie dat labku, vie pekne zakyvat na povel...
Esticsillag
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 268

Re: MUDI

Poslaťod Lucifer » Štv 05.06.2008 18:27

Konecne tu mam uz na fore nejaku madarsku spriaznenu dusu :jupi: Vsak "Vecerna hviezda"? :ahoj:
When you bring a dog into your life, don’t just think of what you want from him. Think first of what he needs to make him happy. (Cesar Millan)
Lucifer
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1303
Bydlisko: Dunakiliti - Hungary

Re: MUDI

Poslaťod Esticsillag » Štv 05.06.2008 18:35

Hehe!Moze byt! :lol:
Esticsillag
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 268

Re: MUDI

Poslaťod šeltie » Štv 05.06.2008 22:21

jooj mudi ... kedysi sa mi plemena ako mudi alebo chorvatsky ovčiak nepáčili ale postupne ako starnem sa akosi začínam o tieto plemená zaujímať ... mudi ma začali fascinovať a tak si dnes hovorím, že raz keď budem mať priestor jedneho si určite zaobstarám... mala som tu česť spoznať viacej predstaviteľov tohto plemena, no určite no.1 je polonina šja, tento pes ma proste fascinuje, nesmiem zabúdať ani na snad buduceho majstra sveta pletyku, verim tomu že keď tento pes dotrénuje bude no.1 na svete už teraz mi behaju po chrbte zimomriavky, ked ju vidím pracovať na parkúre... tak snad raz ked ubehne par ročkov si aj ja domov prinesiem malu mudinku :lol:

Obrázok
Obrázok
šeltie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1033
Bydlisko: Nitra

Re: MUDI

Poslaťod Efa » Pia 06.06.2008 8:14

veru krasny psik! :jop: drzim palecky nech mas z toho svojho radost :yes:
bola som kuk na tvoju stranku, a priznam sa ze o tomto plemene som este nepocula :hi: zaujalo ma ze si spominala
No ono je to taka zvlastnost a zaludnost starych pastierov, ze 3 rozne plemena (mudi, puli, pumi) nazyvaju rozne podla oblasti v madarsku. Priklad: to co jedni nazvu mudim na severe madarska, na juhu to iste nazyvaju napr. pumi. A aj krizence tychto psov i ked nie su cistokrvne volaju mudi, pumi, puli...

... a na tvojej stranecke som videla fotky rodicov Csilliho a ich srst sa mi nezda zeby bola v dospelosti taka dredova ako maju pulici. Mudici su teda "krartkosrsty" alebo boli iba ostrihany?
http://kkdogsport.webnode.sk/

Obrázok
... moje okolie mi každý deň dokazuje, že život bez mozgu je predsa len možný ....
Efa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2948

Ďalší

Späť na Plemená psov FCI