Máte problém s prihlásením sa na fórum ? Riešenie nájdete tu !
Chcete aby zmizla táto reklama ?? Zaregistrujte sa alebo sa prihláste !!


Dlhosrstá + krátkosrstá kólia / Collie Rough + Smooth (FCI)

Sem píšte o plemenách vašich miláčikov.

Dlhosrstá + krátkosrstá kólia / Collie Rough + Smooth (FCI)

Poslaťod mairi » Štv 05.06.2008 11:03

Prissy síce tvrdí, že načo zakladať túto tému tu na dogfóre, keď máme vlastné fórum o kóliach, ale ja si myslím, že aj ľudia na tomto fóre by sa radi určite dozvedeli niečo o tomto mimoriadnom plemene, ktoré síce každý pozná, ale málo kto vie, aké skutočne je. Teda, to sa týka dlhosrstej kólie, lebo jej krátkosrstá príbuzná je väčšine sveta takmer neznáma.
Pred pár rokmi ste mohli dlhosrstú kóliu na ulici stretnúť dosť často. Keď idem dnes s mojou Corliss, zastavujú ma ľudia a spomínajú, ako oni-ich rodičia-rodina-susedia kedysi mali kóliu, aký to bol úžasný pes a že dnes už takmer nevidno.
A krátkosrsté kólie sú u nás ešte príliš krátko a je ich príliš málo.
Je to veľká škoda, pretože to sú ideálne psiská do rodiny, aj k osamelým starším ľuďom, do bytu, aj k obrovskému statku, poslušné, ľahko ovládateľné a cvičitelné, prispôsobivé, temperamentné keď to treba a kľudné, ak pán potrebuje pokoj. Sú absolútne neagresívne k ľuďom ku psom a iným zvieratám. A to obe, smooth a rough, aj keď v povahe sú isté odchylky.
Hlavný dôvod, prečo nie kóliu, ľudia uvádzajú veľkosť a starostlivosť o srsť.
V štandarde plemena sa uvádza kohútiková výška u psov 56-61 cm, u súk 51-56. Suky zvyknú vážiť do 20kg, psy tých 25 max. Čo skutočne nie je veľa, takmer všetci ľudia sa pýtajú či je moja Corliss "tá normálna veľká", pričom so svojou výškou 53 cm v kohútiku je úplne klasický priemer. Len ľudia majú tak stále zafixovanú kóliu ako obra.
A čo sa týka starostlivosti o srsť- moju Corliss češem tak raz za dva týždne. Hustá tvrdá srsť sa kóliám nezamotáva neplstnatí, len tá jemnučká za ušami a pod pažami, tam treba prečesať častejšie a potom počas pĺznutia, ale inak odumretá srsť nevypadáva, treba ju vyčesať.
No u krátkosrstých vypadáva :lol: že Prissy.
No proste ideálny pes. I love COLLIE!!! :love: :love: :love:
mairi

Chovateľ
 Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1520
Bydlisko: bratislava, DNV

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod darley » Štv 05.06.2008 11:08

nádherné plemeno. Jeden čas som veľmi túžila po dlhosrstej kolii - trikolor. Babka mala takého psíka - benyho. strašne so ho ľúbila. bol inteligentý, poslušný aj napriek tomu, že ho nikto nič neučil. Chcela som si vziať benyho, lebo oni ho nechceli. bohužiaľ som to nestihla. Bolo i za ním tak smutno, že pri každom pohľade na obrázok kolie mi bolo do plaču. tak som sa radšej rozhodla pre iné plemeno...
Podpis svojou vyskou porusoval pravidla fora.
darley

Chovateľ
 Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1267
Bydlisko: Galanta

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Priscilla » Štv 05.06.2008 11:11

mairi píše:No u krátkosrstých vypadáva :lol: že Prissy.

No, vypadáva, vypadáva... :ach: Ale zato je úplne samočistiaca, blato odpadne po chvíli samo, labky stačí v škaredom počasí len pretrieť handrou a hlavne žiadne bodliaky! :ha:
Priscilla

Chovateľ
 Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 710
Bydlisko: Bratislava, DNV

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod mairi » Štv 05.06.2008 11:28

Štandard kólie dlhosrstej
FCI štandard číslo 156, dátum publikovania platného štandardu 19.10.1988
Krajina pôvodu: Veľká Británia

Použitie: ovčiarsky a sprievodny pes

Klasifikácia: 1. skupina – ovčiarske a pastierske psy (s výnimkou švajčiarskych); 1. sekcia – ovčiarske psy

Celkový vzhľad: Je to mimoriadne krásny pes, mierny a dôstojný. Žiadna časť tela nesmie byť neharmonická.

Charakteristika: Telesná stavba sa vyznačuje silou a aktivitou, nesmie byť ťažkopádna ani hrubá. Najdôležitejší je výraz. Vytvára ho dokonalá vyváženosť a správny pomer lebky a tvárovej časti, veľkosť, tvar, farba a umiestnenie očí, korektne nasadené a nesené uši.

Povaha: Priateľská, ani trochu nervózny alebo agresívny.

Hlava a lebka: Veľmi dôležitá je jedinečnosť hlavy, musí sa posudzovať v pomere k veľkosti tela. Pri pohľade spredu a zboku je hlava tvarovaná ako dobre zatupený, čisto rezaný klin s plynulými vonkajšími líniami. Lebka je plochá, po stranách sa postupne zužuje v hladkých líniách od uší po špičku čierneho ňucháča tak, aby nevystupovali lícne kosti a aby papuľa nevyzerala špicatá a tenká. Pri pohľade z profilu prebiehajú horné línie lebky paralelne a rovno a sú rovnako dlhé. Sú predelené miernym, ale viditeľným čelovým sklonom. Stred medzi vnútornými kútikmi očí (ktorý je aj správnym miestom pre čelový sklon) tvorí prostriedok vyváženej dĺžky hlavy. Zakončenie hladkej, dobre zaoblenej papule je tupé, nikdy nie kvadratické. Spodná čeľusť je mocná, dobre modelovaná. Hĺbka lebky od obočia po hranu sánky nesmie byť nikdy príliš hlboká. ňucháč je vždy čierny.

Oči: Veľmi dôležitý znak, ktorý dáva psovi nežný výraz. Stredne veľké, nikdy nie príliš malé, trocha šikmo umiestnené, mandľového tvaru a tmavej farby, s výnimkou blue-merle sfarbenia, pri ktorom sú oči (jedno alebo obe) čiastočne alebo celkom modré. Výraz je inteligentný, so živým a pozorným pohľadom pri načúvaní.

Uši: Malé, nasadené nie príliš blízko, ani príliš ďaleko od seba . V pokoji položené dozadu, avšak akonáhle niečo upúta pozornosť psa, sú zdvihnuté dopredu a nesené napoly vztýčené, t. j. horná tretina sa preklopí dopredu prirodzeným spôsobom až pod vodorovnú líniu zlomu uší.

Papuľa, chrup: Zuby sú veľké, čeľuste silné s perfektným, pravidelným a úplným nožnicovým zhryzom, t.j. horný rad rezákov bez medzery dosadá pred spodný rad a zuby sú kolmé na čeľusť.

Krk: Svalnatý, silný, primerane dlhý, pekne klenutý.

Predok: Plecia šikmé, dobre zauhlené. Predné končatiny rovné a svalnaté, lakte nie sú vtočené ani vytočené, nie príliš silné kosti.

Trup: V porovnaní s výškou v kohútiku trocha predĺžený, pevný chrbát, trocha klenutý v oblasti bedier. Rebrá sú klenuté. Hlboký hrudník, dosť široký za plecami.

Zadok: Stehná svalnaté, predkolenia suché a šľachovité, kolená dobre zauhlené. Päty nízko umiestnené, silné.

Labky: Oválne, so silnými vankúšikmi. Prsty predných labiek kostnatejšie ako prsty zadných, labky dobre uzavreté.

Chvost: Dlhý, posledné stavce dosahujú aspoň po päty. V pokoji je spustený, s mierne zahnutou špičkou. V afekte je nesený vyššie, ale nikdy nad líniou chrbta.

Pohyb: Je nezameniteľným charakteristickým znakom plemena. Dobre stavaný pes nikdy nevytáča lakte, napriek tomu sú predné labky v pohybe dosť blízko seba. Križujúci alebo valivý pohyb sú vrcholne nežiaduce. Pri pohľade zozadu sú zadné končatiny od piet nadol úplne paralelné, ale nie príliš blízko pri sebe. Pri pohľade zboku je pohyb plynulý. Zadné končatiny majú mocný záber. Žiaduci je primerane výdatný krok, ktorý má prebiehať ľahko a bez námahy.

Osrstenie: Prispôsobuje sa obrysovej línii tela, je veľmi husté. Krycia srsť je hladká, na dotyk tvrdá, podsada je mäkká, huňatá a veľmi hustá, takmer cez ňu nevidieť kožu. Bohatá hriva a golier. Na tvári priliehavá, krátka srsť. Srsť na špičkách uší krátka a hladká, smerom k nasadeniu ucha srsti pribúda. Na zadnej strane predných končatín má zástavy (strapce). Zadné končatiny nad pätami bohato osrstené, od piat nadol krátka srsť. Chvost bohato osrstený.

Farba: Tri uznané farby sú: sobolia s bielou, trikolor a blue-merle (M gén).
Sobolie sfarbenie: všetky odtiene od svetlej zlatej po sýtu mahagónovú alebo odtiene sobolej. Farba svetlej slamy alebo krémová sú nežiaduce.
Trikolor: prevažne čierna so sýtymi trieslovými znakmi na hlave a končatinách. Hrdzavý odtieň na krycej srsti je nežiaduci.
Blue-merle: prevažne jasná strieborno modrá, s čiernymi fľakmi alebo čierno mramorovanou kresbou. Sýte trieslové znaky sú žiaduce, ale ak nie sú, nemá sa to penalizovať. Veľké čierne fľaky, bridlicová farba alebo hrdzavé odtiene krycej srsti či podsady sú nežiaduce.
Biele znaky: všetky vymenované farby môžu mať pre kólie typické biele znaky vo väčšom alebo menšom rozsahu. Nasledujúce znaky sú prednosťou: celkom alebo čiastočne biely golier, biela hruď, končatiny a labky, biely koniec chvosta. Na tvári a na čele môže byť lysinka.

Veľkosť: Výška v kohútiku: psy 56–61 cm, sučky 51–56 cm

Chyby: Každá odchýlka od uvedeného sa má hodnotiť ako chyba, ktorej hodnotenie priamo závisí od stupňa odchýlky.

Poznámka: Psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.

zlatá
Obrázok
toto tiež
Obrázok
blue merle
Obrázok
a tricolor
Obrázok
Naposledy upravil mairi dňa Štv 05.06.2008 11:49, celkovo upravené 1
mairi

Chovateľ
 Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1520
Bydlisko: bratislava, DNV

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod mairi » Štv 05.06.2008 11:29

Štandard kólie krátkosrstej
FCI štandard číslo 296, dátum publikovania platného štandardu 24.6. 1987
Krajina pôvodu: Veľká Británia

Použitie: ovčiarsky a sprievodny pes

Klasifikácia: 1. skupina – ovčiarske a pastierske psy (s výnimkou švajčiarskych); 1. sekcia – ovčiarske psy

Celkový vzhľad: Veľmi inteligentný, pozorný a aktívny pes. Jeho dôstojnosť je zvýraznená perfektnou telesnou stavbou, ktorej žiadna časť nesmie byť neharmonická. Celkovo pôsobí ako stvorený na prácu.

Charakteristika: Kólia sa vyznačuje silou a aktivitou. Nie je ťažkopádna, ani nemá znaky hrubosti. Veľmi dôležitý je jej výraz, ktorý vytvára úplná vyváženosť a správny pomer lebky s tvárovou časťou, veľkosťou, tvarom, farbou a uložením očí a správne nasadenými a nosenými ušami.

Povaha: Veselá a priateľská, nikdy nie nervózna alebo agresívna.

Hlava a lebka: Veľmi dôležitá je jedinečnosť hlavy, musí sa posudzovať v pomere k veľkosti psa. Pri pohľade spredu alebo zboku hlava vyzerá ako zatupený klin s plynulými vonkajšími líniami. Lebka je plochá a postupne sa zužuje v priamej línii od uší až ku špičke čierneho ňucháča, pritom však vystupujú lícne kosti a papuľa nevyzerá tenká a špicatá. Pri pohľade z profilu prebiehajú horné línie temena a tvárovej časti paralelne a rovno a sú rovnako dlhé. Sú rozdelené miernym, ale viditeľným čelovým sklonom alebo prechodom. Stred medzi vnútornými kútikmi očí (ktorý je súčasne správnym miestom pre čelový sklon) vytvára stred vyváženej dĺžky hlavy. Zakončenie hladkej, dobre zaoblenej tvárovej časti je tupé, nikdy kvadratické. Spodná čeľusť je mocná a dobre formovaná. Hĺbka lebky od obočia po hranu spodnej čeľuste nesmie byť nadmerná. ňucháč: je zásadne čierny.

Oči: Sú veľmi dôležité, dávajú psovi milý výraz. Sú stredne veľké, v žiadnom prípade nie príliš malé, trocha šikmo uložené, mandľového tvaru, tmavohnedej farby. Výnimku tvoria psy farby "blue-merle", ktoré majú oči (jedno alebo obe) často celé alebo čiastočne modré alebo fľakaté. Výraz je inteligentný, so živým a pozorným pohľadom pri načúvaní.

Uši: Primerane veľké, širšie pri koreni, nie príliš blízko, ani nie príliš ďaleko od seba umiestnené. V pokoji sú položené dozadu, avšak akonáhle niečo upúta pozornosť psa, sú posunuté dopredu a nesené napolo vztýčené, t. j. asi dve tretiny uší sú vztýčené a horná tretina je prirodzene preklopená dopredu pod vodorovnú líniu zlomu

Papuľa, chrup: Zuby sú dobrej veľkosti, čeľusť mocná, s perfektným, pravidelným a úplným nožnicovým zhryzom, t. j. horný rad rezákov bez medzery dosadá pred spodný a zuby stoja kolmo na čeľusť.

Krk: Svalnatý, silný, primerane dlhý, pekne klenutý.

Predok: Plecia sú šikmé a dobre zauhlené. Predné končatiny sú rovné a svalnaté, lakte nemajú byť vytočené ani vtočené, s primerane silnými kosťami.

Trup: V pomere k výške v kohútiku o niečo dlhší, chrbát rovný a pevný s miernym klenutím nad bedrovou partiou. Rebrá sú dobre klenuté. Hlboký hrudník, za plecami pomerne široký.

Zadok: Stehná sú svalnaté, predkolenia suché a šľachovité pod dobre zauhleným kolenným kĺbom. Päty sú nízko postavené a mocné.

Labky: Oválne, s dobre vyplnenými vankúšikmi, prsty na predných labkách kostnaté, na zadných trocha menej, pevne uzavreté.

Chvost: Dlhý, posledné stavce dosahujú aspoň po päty. V pokoji je spustený s trocha zahnutým koncom. Keď je pes vzrušený, môže niesť chvost vyššie, ale nikdy nie nad chrbtom.

Pohyb: Nezameniteľný, charakteristický znak plemena. Dobre stavaný pes nikdy nevytáča lakte, napriek tomu sú predné labky v pohybe dosť blízko seba. Prepletajúci, križujúci alebo valivý pohyb je nanajvýš nežiaduci. Pri pohľade zozadu sú zadné končatiny od piat po zem paralelné. Pri pohľade zboku je pohyb plynulý. Zadné končatiny výrazne zaberajú. Žiaduci je primerane výdatný pohyb, prebiehajúci ľahko a bez námahy.

Osrstenie: Krátke, priliehavé, tvrdej štruktúry, s hustou podsadou. Nesmie byť trimované ani strihané.

Farba: uznané sú tri farby: sobolia s bielou, trikolór a blue-merle.
Sobolia: každý odtieň od svetlozlatej po sýtu mahagónovú alebo soboliu. Farba svetlej slamy alebo krémová sú nežiaduce.
Trikolor: prevažne čierna so sýtymi trieslovými znakmi na hlave a končatinách. Hrdzavý odtieň krycej srsti je nežiaduci.
Blue-merle: prevažne čistá striebornomodrá s čiernymi fľakmi alebo čiernomramorovanou kresbou.
Sýte trieslové znaky sú žiaduce, ale nie sú podmienkou. Veľké čierne fľaky, bridlicová farba alebo hrdzavý odtieň krycej srsti ako aj podsady sú nežiaduce. Biele znaky: všetky vymenované farby môžu mať pre kólie typické biele znaky. Prednosťou je nasledovná kresba: celkom alebo čiastočne biely golier, biela hruď, končatiny a labky, biela špička chvosta. Na tvári alebo temene má byť biela lysinka.

Výška, hmotnosť: Kohútiková výška: psy: 56–61 cm, sučky: 51–56cm
Hmotnosť: psy: 20,5–29,5 kg, Sučky: 18–25 kg

Chyby: Každá odchýlka od uvedeného sa má posudzovať ako chyba, ktorej posúdenie priamo závisí od stupňa odchýlky.

Poznámka: Psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.

zlatá
Obrázok
blue merle
Obrázok
zlatá+tricolor
Obrázok
tricolor
Obrázok
mairi

Chovateľ
 Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1520
Bydlisko: bratislava, DNV

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod lucik » Štv 05.06.2008 12:44

su kratkosrste a dlhosrste povahovo odlisne? su ustekane? maju nejake specifika?
ja co som mala docinenia s dlhosrstymi, tak to boli za branou, nervaci jak svina, takze to nemozem posudzovat, s krstkosrstymi - tie boli celkom fajn, ale trosku plache a nekontaktne..
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik

Šampión
 
 
Príspevky: 4156
Bydlisko: Piešťany

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Vikiki22 » Štv 05.06.2008 13:53

Hmmm...prekrásne plemená, ale ja by som ich nechcela. Ani neviem, prečo...povahovo sa ku mne asi nehodia. Jo, a veľa ľudí si myslí, že je to bohviejaké inteligentné plemeno kvôli Lassie...Nehovorím, že nie. Ale ani jedna kólia sa nenarodí ako Lassie! :heh:
(Love & Peace) Obrázok
Vikiki22

Šampión
 Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3087
Bydlisko: Dvory nad Žitavou

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod darley » Štv 05.06.2008 14:08

Vikiki to je jasné, že sa nenarodí ako lassie, ale sú naozaj inteligentné, vnímavé a citlivé. Sú to úžasné psi.
Podpis svojou vyskou porusoval pravidla fora.
darley

Chovateľ
 Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1267
Bydlisko: Galanta

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Sezen » Štv 05.06.2008 14:24

Krátkosrsté kólie patria medzi plemená, ktoré sa mi veľmi páčia. Dokonca sa mi jeden malý šteník, tak hrozne páčil, že ma napadla myšlienka kúpiť ho, ale potom ma aj opustila, pretože tretieho momentálne nemôžem mať. Tak som ho len chodila obzerať na stránku chovky Bila Kaífa.
Sezen

Hafan
 Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 893
Bydlisko: Zvolen

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Linduska » Štv 05.06.2008 16:10

taaaak tohto psika raz urcite budem mat na svojoom dvore, nadherne psy... oni iste ucaruju kazdemu :)
Linduska

Snoopy
 
 
Príspevky: 181
Bydlisko: Levice

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Priscilla » Štv 05.06.2008 16:35

lucik píše:su kratkosrste a dlhosrste povahovo odlisne? su ustekane? maju nejake specifika?
ja co som mala docinenia s dlhosrstymi, tak to boli za branou, nervaci jak svina, takze to nemozem posudzovat, s krstkosrstymi - tie boli celkom fajn, ale trosku plache a nekontaktne..

Áno, isté odlišnosti medzi nimi sú. Krátkosrstky sú všeobecnosti temperamentnejšie a menej citlivé ako dlhosrstky. Uštekané vo všeobecnosti nie sú, výnimky sa síce nájdu (ako napr. moja Phoebe, tá keď je rozbláznená, papulu nezavrie :lol: , ale doma vie že nesmie štekať). Špecifiká? Hmm, pomerne citlivé a empatické plemeno - takže treba na nich jemne, žiaden krik, násilie. Nič iné mi nenapadá...Dlhosrstky nerváci? No, pokaziť sa dajú, ale vo všeobecnosti, sú to skôr taký jemní gentlemeni, cudzí ich veľmi nezaujímajú, zato svoju rodinu milujú nadovšetko. Krátkosrstky sú skôr také kontaktnejšie a "vcíravejšie" aj k cudzím. Preto sa čudujem, čo píšeš, neviem aké krátkosrstky si to poznala. Ono, všetko je to samozrejme od psa k psovi, každý jedinec je individualita.

Vikiki22 píše:Hmmm...prekrásne plemená, ale ja by som ich nechcela. Ani neviem, prečo...povahovo sa ku mne asi nehodia. Jo, a veľa ľudí si myslí, že je to bohviejaké inteligentné plemeno kvôli Lassie...Nehovorím, že nie. Ale ani jedna kólia sa nenarodí ako Lassie! :heh:

Ale oni sú veľmi inteligentné! Samozrejme, kompletne vycvičené sa nerodia, ale to žiadne plemeno. Ale na svojom majiteľovi, rodine, doslova visia, držia sa ho a majú vrodenú ochotu spolupracovať, vyhovieť mu, učiť sa.
Hollywood spravil z Lassie akéhosi nadpsa, samozrejme, že sa to ľudom zdá prehnané a umelé a pochybujú, že to tak skutočne je, s tým názorom som sa stretla už viackrát... Ale kólie veľmi inteligentné skutočne sú. :love:

Sezen píše:Krátkosrsté kólie patria medzi plemená, ktoré sa mi veľmi páčia. Dokonca sa mi jeden malý šteník, tak hrozne páčil, že ma napadla myšlienka kúpiť ho, ale potom ma aj opustila, pretože tretieho momentálne nemôžem mať. Tak som ho len chodila obzerať na stránku chovky Bila Kaífa.

Bila Kaífa? Odtiaľ je moja Meghan. :no: Ktoré šteňa konkrétne myslíš?

No a aby tu neboli len samé statické fotky, pridávam, aj dáke akčné, aby bolo vidieť, že kólie dokážu aj pracovať a športovať:

Agility
ObrázokObrázokObrázokObrázokObrázok

Frisbee
ObrázokObrázok

Dogdancing
ObrázokObrázokObrázok

Flyball
ObrázokObrázok

Záchranársky výcvik
ObrázokObrázok

Pasenie
ObrázokObrázokObrázok

Obrana
ObrázokObrázok

Vodiaci a asistenční psi
ObrázokObrázokObrázokObrázok

Canisterapia
ObrázokObrázok
Priscilla

Chovateľ
 Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 710
Bydlisko: Bratislava, DNV

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Sezen » Štv 05.06.2008 18:41

:lol: Ja viem že máš od nich sučku, mne sa páčil Meghanin brat Bahrajn.
Sezen

Hafan
 Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 893
Bydlisko: Zvolen

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Aris » Štv 05.06.2008 20:15

osobne sa mi páčia viac krátkosrsté. No jo koliu som dáááááááááááááááááávno nevidela :ua: :plac:
ObrázokObrázokObrázokObrázok
Aris

Šampión
 Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2033
Bydlisko: Hrádok( 15km od Nového Mesta nad Váhom)

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Linduska » Štv 05.06.2008 20:16

aj jaaa strasne malo ich je :(
Linduska

Snoopy
 
 
Príspevky: 181
Bydlisko: Levice

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod lucik » Štv 05.06.2008 20:19

tie plachsie kratkosrste som spoznala od Janky Semianovej.. oni neboli plache doslova.. len take nekontaktne..
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik

Šampión
 
 
Príspevky: 4156
Bydlisko: Piešťany

Ďalší

Späť na Plemená

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Google Adsense [Bot] a 3 hostia