Severania

Témy netýkajúce sa konkrétneho plemena

Poslaťod Amaguk » Ned 26.08.2007 13:49

Mam v panelaku uz druheho hasakaca a uplne v pohode. nejde o to, kde je pes byva, ale ako sa mu venujes a ci ma dostatok pobybu a inej cinnosti.Vela zavisi od individualneho pristupu majitela. Idealne je robist s huskym nejaky sport, suvisiaci s tym, na co bol husky vyslachreny = teda bike, skijoring, kolpbku, caniscross, dogtrekking...ale uspesne zvladaju aj agility, dokonca dogdancing. My sme s oboma absovovali aj vycvik zakladnej poslusnoti, a u teraz zvazujeme canisterapeuticke skusky.

Faktom je, ze husky, ktory sa nudi ma destruktovne sklony a moze sa z neho stat demolator. Ale rovnako ti bude nudiaci sa husky demolovat zahradu.:ua:

Husky potrebuje dostatok pohybu a spolocnost ludi alebo inych psov. to su zakladne veci, musis si zvazit, ci mu to dokazes poskytnut. ked si ochotna venovat mu napr. hodinu casu rano a nechat ho dobre prebehnut (pozor, samozrejme nie uplne male stena), tak zvysok dna prespi, a tych cca 6-8 hodin vydrzi aj sam, ale treba ho na pobyt osamote postupne po troche privykat (ked nie su navyknuti maju sklon zavyjat - ale to aj ine plemena).

Chodime s nasim casto na chalupu a tam ma moznost vybehu na dvore, ale okrem tohoto nijaky iny rozdiel medzi pobytom v byte a v dome nepozorujem. Demolator totiz dokaze byt snad kazdy pes, ktory sa nudi alebo je frustrovany. Inac vyhodou haskaca je, ze na rozdiel od mnohych "bytovych" plemien nesteka pri kazdom sustnuti za dverami a nepokusa sa zozrat kazdu navstevu, ktora k vam pride. :smile:

V podstate je to ne tebe - nie je pravda, ze sa husky nehodi do bytu, len musis zvazit svoje moznosti. husky vie byt aj celkom slusny "gaucak", ale cisto gaucova kultura mu nesvedci, ale nemyslim, ze kvoli jednemu haskacovi sa hned treba zadlzit a kupovat dom.

Takze asi toklo v skratke. Kludne sa pytaj, ak mas dalsie otazky :)

tiez si kukni: http://www.kaya.cz/husky-dotazy
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Poslaťod Ulfheiðr » Pon 27.08.2007 8:10

Jow, pekne povedane :smile:
Mam ten dojem ze jedno dievca z Prahy ma v byte dve.
U nas je to tak, ze som s nim cca 5,6 hodin vonku vcetne treningu. A snazim sa kazdy vecer zajst k tete na zahradu, ktora je oplotena, aby sa vybehal a chvilu si robil co sa mu zapaci. A aj unas je to tak ze nesteka na kazdy buch na chodbe (viem porovnat, predtym som mala spica a on bol 24 hodin denne ako na ihlach, kolko krat som ho pocula do polky ulice) a navstevy zerie, ale od radosti.
Momentalne dokoncievam skolu a pokusim sa vytvorit si take podmienky aby som bud robila doma, alebo ho bravala sebou (moj je z utulku a stale sa nevie naucit byt sam :ua: ). potom sa uvidi.
Takze presne ako napisala Amaguk, pohyb, napln zivota a laska, ale to je recept na kazdeho psika. Takze sa tesime na fotky tvojho havaca :ahoj:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Ahojcek

Poslaťod SEVERANKA » Sob 01.09.2007 22:17

Ahoj amaguk!

Dakujem Ti za dobre rady.Situacia sa mi zacina vyfarbovat 'trosicka'inak.Za 2 mesiace sa budeme stahovat do domu so zahradou.Rozpravala som s priatelom a nejako prisla tema ze mozno by sme kupili psicka tento rok.Ale mame tam par negativ..;o( Rada by som sa spytala,na co vsetko mam klast doraz pri kupe psika okrem toho ze chcem vidiet jeho rodicov a vediet kedy a proti comu bol uz ockovany.Mam v umysle dat mu urobit mikrocip lebo sa tu vela kradne,ale kamarat povedal,ze ak mi ho niekto ukradne zo zahrady napriklad,uz ho nenajdem :plac: Dalsia vec co ma trapi je moj cas.Trapi ma,ze haskacik bude smutny,ked budeme prec cez den,preto rozmyslam,ze si najdem pracu na polovicny uvazok.Napriklad 3 hodky rano a 2 vecer.tak by som s nim mohla byt aspon cez den.Len naozaj zacinam o sebe pochybovat ci som schopna sa o psika dobre postarat.Ci ho naucim cikat vonku a ci ho budem spravne krmit a tak,,

Vyzeras byt ooovela viacej skusena v tychto veciach porad prosim :smile:

Dakujem Ti moc
"Ak v nebi nie su psy, tak po smrti chcem odist tam kam odisli oni."
SEVERANKA
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3

Poslaťod Amaguk » Uto 04.09.2007 10:56

Spociatku naozaj bude treba psikovi sa viac venovat - ja som s oboma bola "na materskej" - s prvym do jeho 2,5 mesiacov, potom som chodievala vencit cez obed a syn prichadzal zo skoly okolo 3 tej, tak sa mu venoval on.
Ked bol vacsi - tak okolo 1 roka, zacali sme s nim chodit aj rano tak na cca 45 min az hodinu vybehat, a potom poobede s nim syn chodil na dalhsiu prechadzku.
Teraz pracujem hlavne z domu, tak je to s tymto druhym jednoduchsie.

Treba si to rozvrhnut tak, aby spociatku nebol doma sam viac ako 3-4 hod. a na samotu ho navykat postupne po pol hodinkach.

co sa tyka informacii - treba sa spytat aj na hip dysplazia a eye cataracts - na zapade su tieto vysetrenia u psov s PP povinne, lebo obe su geneticky podmienene. Psik musi mat tiez obe vajka/semeniky zostupene do mieska.

celkom dobra stranka s info o haskacoch je: http://aniaksibes.com/
Naposledy upravil Amaguk dňa Uto 11.09.2007 14:46, celkovo upravené 1
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Poslaťod mika » Uto 11.09.2007 12:04

Ahoj, tak sa presuvam :smile:
No, nas tiez stekne len raz, ja som ho to chcela naucit pre pripad, ze by som v noci/vecer stretla dakoho neprijemneho, ale neviem ci by sa dakto jeho stekotu na povel zlakol. Ale mozno by zacal stekat normalne a branil ma.
Inak najcastejsi zvuk je vauauvauau, ked sa tesi von, alebo zafrflanie. A ked sa nudi, alebo stoji pred zavretymi dverami a chce ist dnu, tak piska. A vyt som ho pocula asi len raz.
mika
Hafan
 
Príspevky: 602

Poslaťod Amaguk » Uto 11.09.2007 12:33

:ahoj:

mika píše:Ahoj, tak sa presuvam :smile:
No, nas tiez stekne len raz, ja som ho to chcela naucit pre pripad, ze by som v noci/vecer stretla dakoho neprijemneho, ale neviem ci by sa dakto jeho stekotu na povel zlakol. Ale mozno by zacal stekat normalne a branil ma.
Inak najcastejsi zvuk je vauauvauau, ked sa tesi von, alebo zafrflanie. A ked sa nudi, alebo stoji pred zavretymi dverami a chce ist dnu, tak piska. A vyt som ho pocula asi len raz.


ja tiez kolkokrat uvazuje, ci by ma ten nas branil, keby sa nieco dialo, lebo on je zo vsetkymi strasny kamarat - ci ludia, ci psi.
Vystrazne stakat som ho pocila len raz, ale bol taky riadny wuf, az som sa zlakla, takze mozno by to fungovalo,. ale to bol e uplne iny zvuk, ako to jehi pindanie (presne to vauavauavau) ale domahacne vystekovanie :smile:
je to ale sila, aku skalu vokalnych signalov tieto severske potvory maju - skor ako vlci.

nas zavyja, ked zavyjame aj my - to je tazka srande, len neviem, ci si to myslia aj susedia
:hi:
raz som mu pustala nahtavku vlcieho vytia - chvilu pocuval, ale myslim, ze mu bolo jasne, ze to neni real. podobne, ako ked su nejaki psi alebo ine zvery v TV.

inac, nas ma 14 mesiacov. Ako stary je tvoj?
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Poslaťod mika » Uto 11.09.2007 13:01

Hihi, tak to je este steniatko :lol:
Nas ma odhadom 4 roky a mame ho rok. S ludmi je kamarat, psov (samcov moc nemusi, iba ak sa okamzite podriadia), feny mu mozu robit hocico a je kamarat, a stenata znasa chvilu, ked su moc otravne, alebo sa do toho pripletie zradlo, tak ich napomina.
Zvuky z TV obcas vnima a vzdy sa divi a kruti hlavou a ja som vtedy z neho hotova :heh:

Siroku skalu signalov maju, uz som ho pocula aj nariekat, neboj, netyrali sme ho :no: , len som sedela v inej lodi ako on a priatel, tak cely cas vydaval zufale zvuky, tak sme potom museli byt vsetci traja v jednej lodi :smile: A tiez spieva, s piskacou loptickou.

Myslim, ze keby slo do tuheho, tak by ta branil. Raz sa kamaratka (ktoru pes moc nepoznal) "kockovala" s mojim priatelom, tak na nu pes zacal vrcat. Ale u ludi, ktorych pozna, nevrci, ani ked sa "bijeme". Berie to ako hru, alebo vie, ze to neni na vazno.
mika
Hafan
 
Príspevky: 602

Poslaťod Silwuska » Uto 11.09.2007 13:17

Mika to je zaujmave :ach: Ja zas nemozem dojst na to...jak ma ma moj pes ulozenu v jeho pseudosvorke...nas tatko by mal byt samozrejme unho hlava...vrchol smecky. No a ja pocitam ze som o priecku podnim a podomnou moj Maco...ale ako je potom mozne ze ked tatko na mna zrukne, tak pes nanho zacne vrcat...na mna si to nedovoli. Je to zvlastne ale moze ma mat nieco ako "mamu"?? Ja ho krmim, kupem, osetrujem(u nas treba dost casto), chodim s nim na veterinu, kadernicke...takze vsetky "zle" aj dobre veci ma spojene so mnou...ale co potom ten tatko?? :ach: nejak tomu nemrozumim...
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Poslaťod Amaguk » Uto 11.09.2007 13:39

mika píše:Hihi, tak to je este steniatko :lol:
Nas ma odhadom 4 roky a mame ho rok.


no je to taky nevymachany pubis - chvilu mazel a chvilu mala podla potvorka, ktora skusa, co si moze na nas dovolit.
ked bol maly tak bol ako masielko, poslusny, privolacka super, v 7 mesiacho ale prvy krat zdrhol a 3 hodky ho nebolo :oo:
som mala nervicky na dranc, bolo to dost neskoro vecer.

ako ste sa dostali k vasmu? utulkac, alebo ste ho "zdedili"? :smile:

Silwuska píše:Mika to je zaujmave :ach: Ja zas nemozem dojst na to...jak ma ma moj pes ulozenu v jeho pseudosvorke...nas tatko by mal byt samozrejme unho hlava...vrchol smecky. No a ja pocitam ze som o priecku podnim a podomnou moj Maco...ale ako je potom mozne ze ked tatko na mna zrukne, tak pes nanho zacne vrcat...na mna si to nedovoli. Je to zvlastne ale moze ma mat nieco ako "mamu"?? Ja ho krmim, kupem, osetrujem(u nas treba dost casto), chodim s nim na veterinu, kadernicke...takze vsetky "zle" aj dobre veci ma spojene so mnou...ale co potom ten tatko?? :ach: nejak tomu nemrozumim...


myslim, ze ta moze mat ako "mamu", aj vo vlcej svorke mas vlastne "alfa" par - nielen jednotlivca, a to su rodicia, vlcia svorka su totiz vascinou rodicia s potomkami do isteho veku, pripadne zopar dalsich spribuznenych jedincov.
kludne v ponimani tvojho psa mozes byt aj na urovni tvojho tatka :smile:
Naposledy upravil Amaguk dňa Uto 11.09.2007 13:45, celkovo upravené 1
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Poslaťod Silwuska » Uto 11.09.2007 13:56

Acha...on si mysli ze ja a tatko.... :nechutne:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Poslaťod Amaguk » Uto 11.09.2007 13:58

Silwuska píše:Acha...on si mysli ze ja a tatko.... :nechutne:


:heh:
to si tak neber!
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Poslaťod Silwuska » Uto 11.09.2007 14:05

jasneeee :no: ...to bolo for funny.... :ahoj:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Poslaťod mika » Uto 11.09.2007 14:21

Amaguk píše:
mika píše:Hihi, tak to je este steniatko :lol:
Nas ma odhadom 4 roky a mame ho rok.


no je to taky nevymachany pubis - chvilu mazel a chvilu mala podla potvorka, ktora skusa, co si moze na nas dovolit.
ked bol maly tak bol ako masielko, poslusny, privolacka super, v 7 mesiacho ale prvy krat zdrhol a 3 hodky ho nebolo :oo:
som mala nervicky na dranc, bolo to dost neskoro vecer.

ako ste sa dostali k vasmu? utulkac, alebo ste ho "zdedili"? :smile:


Tie nervy ti nezavidim :ua: Nas ked zdrhne, tak iba na chvilu (klopklop na drevo), mozno preto, ze je z utulku, tak si nas strazi, ale aj tak som na nervy.
Je utulkac; psa sme planovali, ale az o par rokov a uplne ine plemeno. Ja som byvala v podnajme, kde som psa mat nemohla a priatel bol na tom podobne. :ua:
Lenze sme sli pomahat na tyzden do utulku. Ja som vo svojej naivite nepredpokladala, ze bez psa sa z utulku neodchadza. :aaa: Pri prezerani kotcov som sa na prvy pohlad do tej potvory zamilovala, a navyse nam ho majitelia dali na vencenie (nevediac, ze som zamilovana :hi: ), s tym, ze si ma pon o par dni dakto prist. Hmm, nikto neprisiel, tak sme ho vencili nadalej. Cely tyzden sme rozoberali ci psa mozeme mat alebo nie, vychadzalo nam skor nie :plac: Posledny den, ked sme ho vencili, tak navrat do kotca sme oplakali obaja. Hodinu pred nasim odchodom som sa dozvedela, ze psa berieme, ani som nestihla od uzasu zavriet usta a uz sme sedeli v aute a leteli dat zacipovat psa (momentalne som v CR, tak sme museli). Takze behom pol hodiny bol pes nas :jupi: No a do mesiaca sme sa prestahovali do prenajateho domceka so zahradou :smile:
Ale obcas mi je trochu luto, ze ho nemam od steniatka, na makko som zo vsetkych steniat, ale zo severskych zvlast :lol:

P.S.. skusat neprestane nikdy :no:
mika
Hafan
 
Príspevky: 602

Poslaťod Ulfheiðr » Uto 11.09.2007 19:14

Mika: no tak to s tymi psami to je u nas podobne, tiez len stence, baby a bud velmi mlady,a lebo ty co sa hadzu na chrbat :smile:

zvukova skala u nas je asi taka ze stekanie, knucanie, mrncanie, potom akesi krochkanie, mrucanie a pradenie. Tiez som mu pustala vlky, a tak sa zacal na reprak sustredit, ze som to radsej vypla. :cool:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Poslaťod mika » Uto 11.09.2007 22:14

Silwuska píše:Mika to je zaujmave :ach: Ja zas nemozem dojst na to...jak ma ma moj pes ulozenu v jeho pseudosvorke...nas tatko by mal byt samozrejme unho hlava...vrchol smecky. No a ja pocitam ze som o priecku podnim a podomnou moj Maco...ale ako je potom mozne ze ked tatko na mna zrukne, tak pes nanho zacne vrcat...na mna si to nedovoli. Je to zvlastne ale moze ma mat nieco ako "mamu"?? Ja ho krmim, kupem, osetrujem(u nas treba dost casto), chodim s nim na veterinu, kadernicke...takze vsetky "zle" aj dobre veci ma spojene so mnou...ale co potom ten tatko?? :ach: nejak tomu nemrozumim...


Ak sa mu viac venujes, tak je mozne, ze ma na prvom mieste teba. Koho viac/lepsie poslucha?
Ale zalezi aj kolko mas rokov, a ako dlho psa mas. Obcas sa pes do vychovy dietata stara, ale nemal by :ua:
mika
Hafan
 
Príspevky: 602

PredchádzajúciĎalší

Späť na Všeobecne o plemenách