Severania

Témy netýkajúce sa konkrétneho plemena

Re: Severania

Poslaťod yogi » Str 19.02.2014 22:43

Ahojte,
chcel by som vas poprosit o radu. Zapacilo sa mi plemeno aljasky malamut po pracovnej stranke (hlavne ked som sa dozvedel o dogtrekingu). Vec sa ma takto. Byvam v panelakovom byte, pracujem 8 hod. denne, potom mam viac-menej volno. Ked mam chut idem si zabehat. Tiez som robil turistiku, ale odkedy sa partia porozchadzala, tak nie je s kym a citim, ze mi to chyba. Za panelakom mam uz len jeden panelak a potom same luky, hory...Otazka znie, ci AM je pes vhodny do bytu? Dalej ci pocas mojej 8 hodinovej nepritomnosti by neknucal a nezavyjal a tak nerusil susedov? A posledna vec, 1 psa, teda fenku mam je to americka kokerka mensieho vzrastu a je to vyslovene domaci maznak....ju sa bojim bravat na dlhe niekolkodnove "prechadzky"....Ak by s AM nebol problem chcel by som fenku, len sa bojim ako by na seba reagovali, a co neskor keby malamutka trochu povyrastla, nerad by som bol keby mali sarvatky medzi sebou pocas mojej nepritomnosti, alebo nedajboze premenili byt na chliev...dakujem za vase odpovede. Ak by ste chceli nieco upresnit tak sa pytajte
yogi
Okoloidúci
 
Príspevky: 5

Re: Severania

Poslaťod Sunny » Štv 20.02.2014 9:45

AM v byte - prečo nie, mám kamaráta, ktorý má v byte 3AM a 1SH a pohoda :heh: Akurát treba rátať s pár špecifikami - psovi bude v byte pravdepodobne teplo, takže to chce v zime menej kúriť a hodne vetrať (ja už som si tak zvykla, že jak mám v byte viac než 20°, tak mi je desné teplo :heh: ), v lete sú psy najradšej rozvalené na kachličkách a chladia sa tak. Druhé vec sú chlpy, z mamuta ich bude pri pĺznutí hodne veľa. No a tretia vec - v lete s turistikou opatrne, predsa len sú to severania a nejaké výkony pri teplotách nad tých 25° sa od nich čakať nedajú. Ale na jeseň a v zime môže byť AM perfektný parťák na túlanie sa lesom (na vodítku samozrejme, treba rátať s ich silným loveckým pudom).
Čo sa týka pobytu doma - ako si naučíš, tak budeš mať. Severani sú všeobecne svorkové zvieratá, takže druhý pes doma je skôr výhoda :yes: Ničiť vedia riadne, ale to je opäť o naučení a hlavne zamestnaní psa, ako pri kope iných plemien.
No a znášanlivosť - severani mávajú problém s malými psami (mýlia si ich s večerou občas), ale koker by mal byť v pohode. Akurát teda rovnaké pohlavie je vždy trochu risk, že si skočia do chlpov, to sa nedá dopredu povedať, ako bude a hodne to závisí aj od toho, ako to zvládnete vy doma s výchovou a určením pravidiel.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8291
Bydlisko: Morava

Re: Severania

Poslaťod Silvuch » Štv 20.02.2014 10:18

uz aj SH? :heh:
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6331
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Severania

Poslaťod Sunny » Štv 20.02.2014 10:44

No čo, s 3 sa blbo behá v záprahu :heh:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8291
Bydlisko: Morava

Re: Severania

Poslaťod yogi » Pia 21.02.2014 21:10

cize vhodnejsi by bol pes?
yogi
Okoloidúci
 
Príspevky: 5

Re: Severania

Poslaťod ivana1 » Pia 21.02.2014 21:26

väčšinou je to lepšie, ak sú pes a suka - ak máš ako riešiť háranie (resp. je kastrovaná?)...
ivana1
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2176
Bydlisko: Bratislava - Dlhé Diely

Re: Severania

Poslaťod yogi » Pia 21.02.2014 22:48

kastrovana nie je ale planujeme ju dat...
yogi
Okoloidúci
 
Príspevky: 5

Re: Severania

Poslaťod hruska » Pia 21.02.2014 22:56

zasa suka + pes vie byt problem vonku, ked k vam dobehne pes, moze byt zle, ked k vam dobehne suka, moze byt zle :lol:
ak su ti blizsie suciny, brala by som na tvojom mieste sucinu, plus sam vies, ako sucasny pes reaguje na ostatnych psov a aj suky a podla toho sa rozhodni.
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Severania

Poslaťod Silvuch » Sob 22.02.2014 10:02

tiez hlasujem za suku, su take poslusnejsie. U AM sa to hodi.
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6331
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Severania

Poslaťod yogi » Ned 23.02.2014 19:27

neviem ci sa to hodi do tejto temy, ale aku chovnu stanicu by ste odporucili (moze byt aj ceska)....napiste do SS
yogi
Okoloidúci
 
Príspevky: 5

Re: Severania

Poslaťod peterSH » Uto 15.07.2014 19:53

Caute, mam otazku. Chcem si zadovazit huskyho. Som sportovy typ cize v lete by som zapriahol fesaka za bicykel v lete za sane pripadne by sme si sli zabehat. Chcel by som ho nejak v septembri a neviem ci by zimu zvladlo uz take male stena. A naopak co s nim v lete ked budu horucavy..? vdaka za odpoved(e)
peterSH
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: Severania

Poslaťod Sunny » Str 16.07.2014 8:19

V lete by si fešáka nezapriahol pred nič, pretože v lete bude husky zalezený v chládku a bude rád, že je rád :no: Nad tých 15°by sa zapriahať nemalo, hrozí prehriatie psa. Takže v lete keď tak prechádzky, prípadne nejaké túry do lesa, kde je chládok a dostatok vody na schladenie, možno trochu po večeroch zabehať, po vlastných. A v zime pred sánky ho tiež nezapriahneš, lebo jeden pes ťa na sánkach neutiahne :no: Tam treba buď aspoň dvoch, alebo potom miesto sánok bežky, na tých sa dá aj s jedným.
Šteňa zvláda zimu v pohode, ak sa má kde schovať, takže ak by bolo na dvore, tak dobrá búda, pre šteňa by som určite riešila zateplenú, pre dospeláka to už nie je nutné, búdu mať niekde v závetrí, kde nebude fučať a nemal by byť problém.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8291
Bydlisko: Morava

Re: Severania

Poslaťod peterSH » Str 30.07.2014 20:40

a ako so stravou ked bude este stena? a potom neskor? nejake male granule a potom vacsie? alebo kozervy? a ak granule tak ake??
peterSH
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: Severania

Poslaťod Sunny » Štv 31.07.2014 8:38

Menšie väčšie, to nie je kritérium - ale najprv by mal dostávať granule pre šteniatka, neskôr pre mladé psy a potom pre dospelé. Aká značka - skoro ku každej je tu téma, ale z tých lepších Trainer, Acana, Orijen, Forza 10, Barking Heads... Treba si prečítať témy tu na fóre.
Konzervy sú tiež fajn, ale tie kvalitné sú tak drahé, že pri kŕmení väčšieho psa by si na tom skrachoval.
A ja napr kŕmim BARFom všetkých mojich psov - tiež nájdeš info tu na fóre.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8291
Bydlisko: Morava

Re: Severania

Poslaťod IvkaTOGO » Str 01.11.2023 13:43

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať chovateľov malamuta (alebo severských psov všeobecne). Máme teraz takmer 3 mesačné šteniatko malamuta. Moja otázka je, že či počas dňa keď sme v práci - medzi 07:00-15:00 hod. môže byť 3 mesačné šteňa na dvore kde má výbeh. Po práci sme s ním na vychádzkach atď...Večer ho berieme spať dnu.

Von má výbeh, zateplenú búdu (ale zatiaľ do nej nechodí), koberec a zateplenú podložku, ale na tom nikdy neleží, len to hryzie. Keď si ľahne, ľahne si na podlahu v závetrí kde sa skúri do klbka a tak drieme. Všade som čítala, že toto plemeno by malo chladnejšie počasie vydržať von a my potrebujeme čas, kým sme v práci, aby bol na dvore. Nikde som sa nedočítala od akého veku môže byť počas jesene/zimy na dvore šteňa malamuta. Chovatelia, od ktorých sme psíka brali nám povedali, že mal by zvládnuť byť počas dňa von v chladnejšom počasí, "že mu nebude zima".
Viete mi tí, čo ste takéto psíky odchovali poradiť, či je to pre šteňa bezpečné? Alebo od akého veku je to OK aby bol počas našej práce psík na dvore. Ďakujem.
IvkaTOGO
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

PredchádzajúciĎalší

Späť na Všeobecne o plemenách