Severania

Témy netýkajúce sa konkrétneho plemena

Re: Severania

Poslaťod Sunny » Uto 29.10.2013 10:15

Hej, pri Dunaji by sa jej určite páčilo - tooooľko srniek a zajacov, čo by sa tam dalo loviť :hih: :heh:
Husky sa nedá len tak pustiť na prechádzke a na, behaj si. S najväčšou pravdepodobnosťou to bude vášnivý lovec, samostatná jednotka a zdrhač. Áno, sem tam sa nájde výnimka, ale je ich veľmi málo a spoliehať sa na to rozhodne nedá. Takže treba rátať s tým, že bude musieť byť na vodítku a ty s ním budeš musieť nachodiť / nabehať / nabikovať potrebné kilometre, aby bol pes spokojný.
Husky v byte - prečo nie, my ich máme vnútri hneď niekoľko. Chlpy všade sú ten najmenší problém, na tie si človek buď zvykne, alebo to porieši pravidelné upratovanie, našťastie sa nezapichávajú, takže sa ľahko upracú. Problém ale môže byť ničenie - hlavne šteňa vie byť hodne vynaliezavé a od nudy / samoty vedia narobiť riadnu škodu (u mňa napr. vytrhané linoleum, okúsané dvere, v aute prekúsané káble a podobné srandy).
Určite by som vyberala šteňa z nejakej skôr výstavne orientovanej, "civilizovanej" chovky - s pracákom by si sa zbláznila.
Spolužitie s malým psom - ak by bolo šteňa od malička zvyknuté na civilizáciu a chápalo by, že aj malý pes je pes a nie večera, ktorú si treba uloviť, tak by to snáď mohlo byť v pohode.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8291
Bydlisko: Morava

Re: Severania

Poslaťod Exor » Uto 29.10.2013 11:46

Sunny to pekne zhrnula, úplne súhlasím. Ako by písala o huskym môjho švagra. Ono veľa ľudí ma romantickú predstavu o tom plemene, pretože je fakt krásne, pôsobí múdro a divoko zároveň, rodinne a prítulne. Každá minca má ale dve strany. Ak by som chcel takého romantického chlpáča prírodno-vlkoidného typu do bytu, osobne by som zvolil Shiba Inu. Aj keď to sú možno zase len moje romantické predstavy a ich chovatelia by ma dostali do obrazu. :ach:
Exor
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 923
Bydlisko: Nitra

Re: Severania

Poslaťod Sunny » Uto 29.10.2013 11:58

No, to by si si moc nepomohol :heh: Shiba je "mačka v psom tele" a patrične sa aj správa :smile: Ak niečo severanské, ale milé a nie až také akčné a problémové, tak samojedík :yes:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8291
Bydlisko: Morava

Re: Severania

Poslaťod kikus16 » Uto 29.10.2013 12:02

Uputal ma kvoli tomu, že to je spoločenský nekonfliktný mudry a krasny pes. A donuti ma nesedieť doma celý den pri počítači a chodiť na prechádzky a cvičiť si kondičku.
kikus16
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 58

Re: Severania

Poslaťod kikus16 » Uto 29.10.2013 12:06

napisala si ze husky bez voditka nie je pravdepodobne. nemozem s tebou suhlasit. chodim so psom von a nikdy v zivote som si ho nedala na voditko a vsetci na vokol mna maju psov na voditku (chudatka) . ak si odmalicka vycvicim psa bez voditka tak to bude v poriadku. poznam jedneho chlapa ktory ma dvoch haskacov a obidvoch ich venci bez voditka , odbehnu si dalej to je jasne ale vedia ze na cestu nesmu a vzdy ked na nich zavola pribehnu v sekunde. takze tak ako si vycvicis psa od malicka taky bude stale.
kikus16
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 58

Re: Severania

Poslaťod Sunny » Uto 29.10.2013 12:21

Takých už bolo, že ako si vycvičím, tak mám :heh: A potom poslušné šteňa dospelo a zrazu ho nebolo. Môžem ich vymenovať hneď niekoľko, ktorých osobne poznám... Vrátane mojich.
Ale keďže zjavne vieš o huskáčoch viac než ja, ktorá žijem medzi severanmi už 5 rokov, lebo poznáš jedného chlapa... tak si nebudem zbytočne drať prsty na klávesnici :ahoj:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8291
Bydlisko: Morava

Re: Severania

Poslaťod hruska » Uto 29.10.2013 12:29

Offtopic: ked je to tak lahke s tymi psami, asi ozaj pojdem do cevecka, ved vsetci tu voditkuju a ja mam psa vzdy pusteneho a dokonca ani nezdrha a pocuva ma :heh:
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Severania

Poslaťod kikus16 » Uto 29.10.2013 12:43

neviem viac o haskacoch preto som chcela radu a nie posmesky :) informovala som aj chovatelov, tí asi vedia viac ako ty a povedali mi to čo som napísala :no: chcela som len radu a nazor . nie ponizovanie :ua:
kikus16
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 58

Re: Severania

Poslaťod Exor » Uto 29.10.2013 12:57

Myslíš chovateľov, ktorí majú naozajsný odchov s PP? Lebo sa mi nezdá, že by nejaký seriózny chovateľ zamlčoval také vážne skutočnosti, ktoré sú pre toto plemeno všeobecne známym faktom, ako sú úteky, lovecké pudy, kvílenie, deštrukčné sklony. Ak to chovateľ bez PP, tak sa tomu nečudujem. Možno ti on vyrobí psa presne pre teba, čo nebude utekať, ani loviť a možno sa naučí vybrnkávať na gitare intro z Nothing Else Mathers of Metallici.
Nechcem ťa ponižovať, ale chcela si info o plemene, odpíšte ti majiteľ, ktorí sa v týchto plemenách vyzná a ty ho budeš presviedčať o opaku? Potrebuješ teda vôbec radu? Ak nie, treba dať šteňa začipovať, aby vedeli kam ho majú nosiť, keď ho po každom úteku nájdu na v inom okrese.
Exor
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 923
Bydlisko: Nitra

Re: Severania

Poslaťod kikus16 » Uto 29.10.2013 13:06

povedal mi to chovatel s papiermi, psa bez PP by som si nekupila. tiez som citala aj na americkych strankach ze toto plemeno bez voditka nehrozi. ale vela ludi pisalo ze ich maju pohode bez voditka. tak som si myslela ze to je individualne. citala som vela o tomto plemene ale na kazdej stranke pisu nieco ine. pisala som chovatelovi a ten mi napisal ze haskac je najvaic gaucovy pes akeho pozna. na stranke som citala ze to vobec nie je gaucovy pes. no tak vyber si :nwm: :nwm:
kikus16
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 58

Re: Severania

Poslaťod Sunny » Uto 29.10.2013 13:09

Kikuš - ja som ti svoj názor napísala - vyplývajúci z vlastných skúseností so 4 huskáčmi, 2 alaskánkami a jedným krížencom huskáča. Niektorí z nich sa občas pustiť dajú, na istých miestach, za istých podmienok, ale každý do jedného zdrhne za zverou. A to napr. toho kríženca mám od narodenia, pracovala som s ním od malička na poslušnosti, ja na mňa naviazaný až moc, ale jak zbadá / zacíti zver, je v čudu. Ďalší má spravené skúšky poslušnosti, aj canisterapeutické, a aj tak zdrhne. Atď... Netvrdím, že som zjedla múdrosť sveta, to ani náhodou, mám sa ešte dosť čo učiť, ale pohybujem sa okolo severanov už dosť dlho na to, aby som vedela, že všetko to, čo som napísala, sú veci, s ktorými treba rátať pri kúpení husky a byť na ne pripravený, že to tak môže byť aj napriek veškerej snahe majiteľa.
Ty si to ale okamžite zamietla, že to tak určite nie je, lebo si videla / čítala... A k tomu bohužial fakt nemám čo dodať - snáď len to, že príď sa pozrieť na jar na klubovku severanov, pokecaj s ľuďmi tam a pozri sa na vlastné oči, koľkí z tých psov budú pri prechádzke pustení :no:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8291
Bydlisko: Morava

Re: Severania

Poslaťod kikus16 » Uto 29.10.2013 13:10

znova som napisala inemu chovatelovi a cakam odpoved, tak dam vediet co odpisal
kikus16
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 58

Re: Severania

Poslaťod kikus16 » Uto 29.10.2013 13:12

ja si vazim ze si napisala svoj nazor a poradila mi, preto som sem napisala. a napisala som ze mam psa a nikdy som ho nemala na voditku a poznam chlapika ktorí si od narodenia trenoval dvoch haskacov bez voditka a je tak aj dodnes. z toho som usudila ze sa to da ak sa bude trenovat odmalicka. ale ak si niekto mysli opak tak v poriadku :) veds predsa kazdy mame svoj nazor :) aj som citala ze sibirsky husky uz nie su to co to byvalo. ludia ich prevychovali.
kikus16
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 58

Re: Severania

Poslaťod Sunny » Uto 29.10.2013 13:35

Iste, v mnohých veciach už nie sú to, čo bývali, s tým súhlasím :yes: Hlavne čo sa týka potreby práce v záprahu to už nie je až také akčné, najmä u tých "výstavných" chovov. Ani tie lovecké pudy nemusia byť až tak silné - ale môžu. A o tom celý čas hovorím - áno, sú aj výnimky, ktoré nelovia, nezdrhajú, ochotne spolupracujú... ALE bolo by veľkou chybou brať si huskáča a spoliehať sa na to, že zrovna ten môj bude tou výnimkou, stačí ak ho budem od malička cvičiť. Pretože to proste neplatí. A ak nie si ochotná žiť s tou najhoršou variantou huskáča, tak si ho nekupuj. Lepšie rátať s najhorším a byť príjemne prekvapená, ako sa spoliehať na to najlepšie a potom budeš nešťastná aj ty, aj pes.

Inak ešte k tým chovkám a pýtaniu sa - pozor na to, aby púšťanie navoľno neznamenalo len púšťanie navoľno na dvore (tak som totiž kedysi naletela ja a potom nestačila oči valiť :heh: )
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8291
Bydlisko: Morava

Re: Severania

Poslaťod kikus16 » Uto 29.10.2013 13:45

ach tak som tužila po Huskym, ale ak by som ho mala mať stále na vodítku tak to nie. podla mna je tyranie psa ak ma byt stale na voditku . rozhodovala som sa medzi huskym a border koliou. ale zjavne vyhrava border
kikus16
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 58

PredchádzajúciĎalší

Späť na Všeobecne o plemenách