Psy 'jedného pána'

Témy netýkajúce sa konkrétneho plemena

Re: Psy 'jedného pána'

Poslaťod lindulak » Uto 05.06.2012 21:26

čítali ste knihu od Konrada Lorenza - Vyšli sme so psom na psí tridsiatok? Vyd. Petrus r. 2004. Výborná kniha o psoch - a je tam presne aj o tomto písané - aký je rôzny pôvod vernosti k pánovi podľa toho, akých má psích predkov - či viac vlčích alebo šakalých.... pekná kniha
lindulak
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 63

Re: Psy 'jedného pána'

Poslaťod Monika & Parsonky » Str 06.06.2012 0:26

Podľa môjho skromného názoru je úplne prirodzené, že psi lipnú viac na jedného človeka ako na viacerým súčastne a hlavne rovnako. Ja to vidím na našich babách, som s nimi stále, venujem sa im, hrám sa s nimi, cvičím s nimi, trénujem s nimi. Ani nečakám, že by si vybrali niekoho iného než som práve ja. Ľudí majú vo všeobecnosti rady, ale tak vidím ako sa chovajú a iné.
Ja osobne by som nechcela, aby rovnako počúvali dvoch, troch, viacerých ľudí. Nech si to tí dvaja, traja, viacerí zaslúžia! Ak im dá človek večer nažrať ešte nie je ich pánom a ich bohom. :lol:
http://nellyandadri.webnode.sk/

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.


"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3009
Bydlisko: Trenčín

Re: Psy 'jedného pána'

Poslaťod Cathie » Str 06.06.2012 9:37

lindulak píše:aký je rôzny pôvod vernosti k pánovi podľa toho, akých má psích predkov - či viac vlčích alebo šakalých

Akurat, ze z novsich vyskumov genetickych kodov vyslo, ze psy pravdepodobne ziadnych sakalich predkov nemali :smile:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Psy 'jedného pána'

Poslaťod Tasha » Pia 08.06.2012 11:16

Lindulak, ja už z teba vážne nemôžem. Aj ja môžem napísať knihu, kde si povymýšľam totálne voloviny a teraz tomu všetci verte. A ako písala Cathie. Robili sa rozsiahle výskumy a všetky plemená pochádzajú jedine z vlka. žiadny šakal, žiadna líška, nič, len vlk... zaujímavé, však?
Tasha
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1920
Bydlisko: Galanta

Re: Psy 'jedného pána'

Poslaťod jurm » Pia 08.06.2012 11:23

:lol: snad sa dockame knihy, ked konecne odhalia skutocnu pravdu a jasne nam napisu ze v povode psa ma prsty (resp. nieco ine) aj diva macka :aplause:
jurm
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 128

Re: Psy 'jedného pána'

Poslaťod merri » Pia 08.06.2012 11:28

Offtopic: Inak aj Mikulica pise, ze predkom psa moze byt aj sakal. Takze to neni pravda?
Where there is a will, there is a way
merri
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1424
Bydlisko: Slovenský Grob

Re: Psy 'jedného pána'

Poslaťod lindulak » Pia 08.06.2012 12:00

no jasné, zase som blbá, že darley? toto nie je len tvoje fórum, tak si nechaj tie osobné poznámky a urážky pre seba :nie:
Konrad Lorenz je považovaný za zakladateľa etológie. ak boli niektoré jeho názory nejakým výskumom vyvrátené, to nie je pre mňa podstatné. mne sa tá spomínaná jeho kniha páčila a tak som dala tip na knihu - niekoho to možno bude zaujímať. okrem toho čítala si ju vôbec, keď mudruješ, že píše voloviny?
a choď debatiť na nejaké vedecké fóra a nechaj žiť aj ľudí, ktorí o psoch vedia menej, len ich majú proste radi dobre????
lindulak
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 63

Re: Psy 'jedného pána'

Poslaťod Tasha » Pia 08.06.2012 14:13

veľa kníh je pekných, ale nezakladajú sa na pravde. Ide o to, že možno až taká výborná nie je, možno sa dobre číta. Nehádam sa, len niektoré tvoje príspevky, prepáč, ale keď ich čítam, tak sa mi dvíha adrenalín, tak som si rypla aj do tohto. nedalo mi to.
Tasha
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1920
Bydlisko: Galanta

Re: Psy 'jedného pána'

Poslaťod lindulak » Pia 08.06.2012 15:16

tak si drž adrenalín na uzde a nerýp...
lindulak
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 63

Re: Psy 'jedného pána'

Poslaťod lila.claire » Pia 08.06.2012 16:32

a ty sa neurážaj. vždy je lepšie byť upozornený na chybu, ako zostávať v mylnej domnienke že mám pravdu. chceš sa predsa niečo nové dozvedieť, nie?
It´s not a bug; it´s a feature.
lila.claire
Big Dog
 
Príspevky: 1255
Bydlisko: Košice

Re: Psy 'jedného pána'

Poslaťod lindulak » Pia 08.06.2012 17:30

ešte raz si prečítaj, ako ma darley upozornila na "chybu" :ach: ja som predsa nepovedala, že K. Lorenz je neomylný, len že píše o téme vašej debaty vo svojej knihe, ktorá sa mi subjektívne páči. to je všetko :ahoj:
lindulak
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 63

Re: Psy 'jedného pána'

Poslaťod Patuska » Sob 05.01.2013 10:06

Haleth píše:Hmm... Asi sa nezhodneme. Ja som nehovorila iba o poslušnosti, to v poslednom rade...
A pokiaľ sa nemýlim, tak dobermani sa prestali v hojnom počte používať v civilných službách, pretože sú to práve "psy jedného pána". Ale dobre, je to jedno...


Čítala som túto tému a asi iba druhá súhlasím s týmto "faktom" .. Keďže mi bola zverená ročná dobermanka aby sme si na seba navykli a následne som mala byť jej novým pánom, hold aj keď sme spolu spávali v posteli a namiesto majiteľkiných nohavičiek začala trhať moje keď si vynucovala pozornosť (a to podotýkam že sme s jej predošlou majiteľkou bývali v jednom byte!) , bolo jednoducho vidieť že sa správa inak keď bola jednoducho "u toho svojho pána" . S naučenou poslušnosťou nemala problém ale takisto, počúvala v prvom rade majiteľku, potom mňa a potom pár ludí čo chceli trebárs "labku" .. :heh: Ale zase je pravda že u mňa vycítila väčšiu autoritu ako u nej možno to bolo aj tým a s budujúcim putom to nemá nič spoločné. Jednoducho zmenu majiteľov zvládala (keďže bohužial sa to urobilo často) ale doteraz je tam vidieť jeden rozdiel v tom aká je keď je pri svojej prvej majiteľke a keď je u "stoviek" iných nových majiteľov.
A čo sa mojho soplavého dobíka týka, nech sa na mňa nikto nehnevá ale s ním to bude ešte veľká komédia.. :heh: Teraz hovorím tak aby to niekto zle nepochopil, že už na šteňatách dobermanov sa prejavuje toto puto a nesúdim iba podla vlastnej situácie. Je pravda že som ho dostala predčasne a pomamičkoval si ma ale za pár dní má 9 týždňov, (povely: sadni, labku, už pomaličky veľké pokroky - k nohe, ku mne, papať :heh: , fuj) !!! (som zvedavá koľko mu to vydrží :heh: ) .. Priatel, kamoška, babka.. hocikto sa snaží ho niečo naučiť - neúspešne. Je hravý ku každému ale je už teraz v tomto veku vidieť že z iných má doslova prdel. :heh: To také bežné šteniatkovské že by sa rozbehol za každým nepraktizuje. Hej je pravda že občas vyskúša ale vždy ma špehuje pohladom. Pusinky, škrabkanie a podobné ceremónie dovolí asi 4 sekundy každému a potom začne tie jeho kúsacie hry. Dohrá sa a automaticky ma vyhladá (aj keď ho ignorujem a to robím dosť často vzhladom na jeho mamičkovanie) a schúli sa mi pri nohách a zaspí. Keď niečo robím na zemi tak sa mi na ne vyštverá opre si hlavu tak aby ma videl a zaspí. Ešte som nezažila že by zaspal bezomňa keď som doma. Keď nejsom tak mu slúžia moje semišové čižmy a veci ktoré si stiahne zo sušiaku na prádlo.. :heh: ale zas na druhú stranu venujem sa mu často, takže aj keby som k nemu pristupovala ako trebárs ku mojej jorkširke, nebola by zmena v tom že je na dobermanoch jednoducho aj vidieť že sú psami jedného pána. Vysmejte ma ale.. oni to majú aj v očiach jednoducho. :hi: :heh:
"There are all sorts of cute puppy dogs, but it doesn't stop people from going out and buying Dobermans." -Angus Young
Patuska
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 352
Bydlisko: Bratislava

Re: Psy 'jedného pána'

Poslaťod Vuvu » Ned 13.01.2013 19:03

Tak presne toto označenie " pes jedného pána"dostala aj jedna z mojich feniek anglického chrta tento týždeň od pani na ulici :smile:...a ja musím súhlasiť a som hrdá, že som tou šťastnou, ktorú toto nádherné stvorenie tak miluje :no:
Vuvu
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 230
Bydlisko: Miloslavov

Re: Psy 'jedného pána'

Poslaťod MAGNUS » Str 08.05.2013 5:34

Patuska.
No ja ta urcite nevysmejem. Mam skoro 11 mesacneho dobermana a tiez si myslim, ze je to pes jedneho pana. Popri nom mam aj krizenca brazilske fily x kaukazaka a irskeho setra. Irsky seter je velmi spolocenske plemeno. I ked na slovo pocuva iba mna, nema problem sa s hocikym pomaznat, pohrat, ale vzdy po hre vyhlada moju spolocnost. Toto u mojho dobosa neplati. Cudzich ludi iba ovonia a uz ho ani nezaujimaju. Ked sme v spolocnosti ineho cloveka, pes na neho zazera a nechce jeho dotyky, naopak ten irsky ich priam tuzobne ocakava. Dobosko vylucne pocuva mna, dokonca ani mojho muza nie. Caka, co ja na povely od druhych ludi a podla mojej reakcie zareaguje on. Predtym ako sme si zadovazili toto plemeno, vela som precitala a vsade sa pisala jedna a ta ista veta: Je to pes jedneho pana!
Človek si nevyberá psa, ale pes si vyberá človeka.
MAGNUS
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 598
Bydlisko: Suchá nad Parnou

Re: Psy 'jedného pána'

Poslaťod wer » Str 08.05.2013 6:47

MAGNUS píše:Toto u mojho dobosa neplati. Cudzich ludi iba ovonia a uz ho ani nezaujimaju. Dobosko vylucne pocuva mna, dokonca ani mojho muza nie. Caka, co ja na povely od druhych ludi a podla mojej reakcie zareaguje on.


heh. ale toto nie su priznaky "psa jedneho pana". to je dosledok toho, ako so psom pracujes, v akom kontakte je s druhymi ludmi, ako sa mu venuju, na co je zvyknuty. :no:
taky je aj moj pes a uznaj sama, NO medzi ne isto nepatri :heh:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

PredchádzajúciĎalší

Späť na Všeobecne o plemenách