VLK (rod Canis)

Témy netýkajúce sa konkrétneho plemena

Re: VLK (rod Canis)

Poslaťod NemesiS » Pia 25.04.2008 21:06

ulf, tak sa zamysli, prečo by potom každý chcel vlka. hm? :nwm:
ide tu iba o prestíž, nič viac.
aj ja sa priznám, aj ja by som doma veľmi rád vlka, hoci nie až tak kôli tomu, aby som sa mal s čím ukázať, no aj kôli tomu, že chovať doma niečo divo žijúce, neskrotené, niečo nezvyčajné ma fascinuje.
vlci nepotrebujú na prežitie, aby ich ľudia odchovávali.
to je vec prestíže a ľudskej hlúposti.
Najhoršie je to mučivé čakanie na niečo, čo nikdy nepríde.
NemesiS
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 875
Bydlisko: Sobrance(19)

Re: VLK (rod Canis)

Poslaťod Ulfheiðr » Sob 26.04.2008 19:29

No šak to. namiesto toho, aby niektorí vkladali energiu do záchrany divožijúceho vlka tak budú vkladať energiu do toho aby vlk chodil na vodítku, alebo si ho mohli pestovať v klietke. To ja nemusím.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: VLK (rod Canis)

Poslaťod Babula » Pon 28.04.2008 8:00

ani ja by som nepodporovala aby ludia chovali dive zviera doma :pac:
Bella ma v povahe vlcieho vela a si myslim ze ti ludia ktori by to chceli
mat doma len aby sa mohli vystatovat, velmi rychlo by to vzdali... a co
potom kam ich daju alebo este horsie utratili by ich ... no nieeee to by bolo
desne...dive zvierata patria do prirody, tam su doma a tak aj by to malo zostat :jop:
Babula
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425
Bydlisko: Tomášov

Re: VLK (rod Canis)

Poslaťod Ulfheiðr » Pon 28.04.2008 8:37

To ano. Zrovna mám jedno divé zvieratko doma na rekonvalescenciu, a hoci je to len vták, je to ozaj vidieť, že je divý a nebolo by ho možné chovať doma. Jedine na úkor jeho normálnosti. Letí za týždeň a už teraz mám obavy, ako ho ten mesiac u nás poznačil.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: VLK (rod Canis)

Poslaťod Babula » Pon 28.04.2008 8:49

co to mate doma? mi sme mali vyra doma.. tiez ale len kym sa nezotavil a odletel ...bol kraaaasny :jop:
drzime palce aby bol navrat hladky a aby sa zaclenil spat bez problemov :yes:
Babula
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425
Bydlisko: Tomášov

Re: VLK (rod Canis)

Poslaťod Vikiki22 » Pon 28.04.2008 14:05

Nuž, chovať doma takého vlka môže byť naozaj fascinujúce, ale koľko ľudí, toľko zmýšľania. Niekto chce divé zviera, teraz konkrétne vlka, aby sa mohol pred ostatnými predvádzať, aby ukázal, čo má. Dakto si zas zaobstará vlka, lebo už nemá čo doma robiť (istá podoba predvádzania). Ale nájdu sa aj takí, ktorí by radi preštudovali napr. chovanie vlka v zajatí alebo správanie (dajme tomu, že na porovnanie so psom). V podstate ja nie som ani za zoologické záhrady, nie je to prirodzené prostredie pre žiadne tam žijúce zviera. OK, je to zábavné, deti sa poučia, aj o zvieratá je tam často krát lepšie postarané ako prírode. Ale aké by bolo, keby takého človeka zavreli na celý život do klietky? Keby vlci mali takú antropologickú záhradu? :heh:
Ale tak, či onak, najlepšie je vlkovi (a ostatným divo žijúcim zvieratám) v divočine, kde si ich príroda sama vychovala a sama sa o ne stará. Niet krajšieho pohľadu, ako vlk v zasneženej krajine, pod splnom, ako sa stará o svoju rodinku... :smile: V dnešnom svete to už len málo ľudí vie oceniť. Každý myslí len na seba. Našťastie sa nájdu ľudia, ktorím to nie je ľahostajné a robia pre to všetko, aby príroda zostala zachovaná. :jop:
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: VLK (rod Canis)

Poslaťod lusy » Pon 28.04.2008 14:52

a co ked je tym ci uz vlkom alebo inym divym zvieratam v zajati lepsie a doziju sa vyssieho veku ako keby boli vo volnej prirode a zabije ich nejaky polovnik. :ach:
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: VLK (rod Canis)

Poslaťod Vikiki22 » Pon 28.04.2008 15:19

Môže im tam byť lepšie, ale nikdy nebudú mať tak bohatý život ako vo voľnej prírode. Keby som bola vlkom a mohla vybrať medzi životom v klietke, kde by bolo o mňa doživotne postarané alebo život vo voľnej prírode, kde by to síce bolo nebezpečnejšie, ale isto by som bola silnejšia, odolnejšia a mala nejaké skúsenosti, radšej by som volila druhú možnosť. A isto by som sa nenudila ako v klietke. :smile: Ale toto je len môj názor.
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: VLK (rod Canis)

Poslaťod Poca » Pon 28.04.2008 15:24

Aj ja by som volila divocinu.. Nedávno som mala doma divého zajaca, chcela som ho zachrániť, ale nepodarilo sa. Možno práve kôli tomu, že som mu na čas vzala to najvzácnejšie - slobodu.
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

Re: VLK (rod Canis)

Poslaťod Vikiki22 » Pon 28.04.2008 15:26

Jojo, sloboda vie robiť divy... :smile: O tom niet pochýb...
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: VLK (rod Canis)

Poslaťod lusy » Pon 28.04.2008 16:03

ja som teraz narazala na tych ludi co ich chovaju a chodia s nimi na prechadzky. ti ich snad v klietke zatvorenych nemaju.
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: VLK (rod Canis)

Poslaťod Vikiki22 » Uto 29.04.2008 12:30

Tak, v klietke ich neni isté, že majú, ale na vyhradenom území ich majú na 100 %. Ani to nie je taká sloboda, akú by mohli mať...Ale je pravda, že vďaka takémuto prístupu vieme o tom o vlkoch viac, ako keby boli pozorované vo voľnej prírode. Tam by aj pozorovateľom možno dačo ušlo. Ale tak, aj tak lepšie ako v klietke. :no:
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: VLK (rod Canis)

Poslaťod Amaguk » Uto 29.04.2008 14:36

neda sa povedat, zeby studium vlkov v zajati obohatilo nase poznanie o cokolvek viac, nez o zistenia, ze ako ziju vlci v zajati :no:
zivot umelo vytvorenych svoriek vlkov v zajati a prirodzenej vlcej svorky v prirode je totiz obrovsky rozdiel. V sucasnoti uz vykuknici prisli na to, ze vysledky pozorpvanie v zajati nemaju skoro ziadnu vypovednu hodnotu o ich zivote v prirodzenom spolocenstve a prirodzenom prostredi.
vysledky pozorovania v zajati sa vobec nedaju prenasat na volne zijucu svorku
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: VLK (rod Canis)

Poslaťod Vikiki22 » Uto 06.05.2008 17:44

No, ano. Ale pre veľa ľudí je pohodlnejšie pozorovať vlkov doma alebo v zajatí ako vo voľnej prírode. :smile: Závidím ľuďom, ktorí môžu pozorovať vlkov v prírode. Ísť po ich stopách a doslova žiť s nimi. Juuj... :smile:
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: VLK (rod Canis)

Poslaťod Ulfheiðr » Str 07.05.2008 8:37

Prečítala som si tú knižku Arktický vlk. Je super a hlavne tam veľmi dobre popisuje to, že so svorkou v normálnych podmienkach, teda hocikde inde na svete sa prakticky žiť nedá. Dá sa ich stopovať, skúmať zbytky stravy, hovienka alebo ich pozorovať s helikoptéry, ale nieje možné dlhodobo pozorovať ich skutočné vzťahy a život.
Preto sa to robí s vlkmi v zajatí a preto sú mnohé poznatky o vlkoch naprosto skreslené, alebo neúplné. Je to tým, že vlka v podmienkach kde žijú ludia dlhodobo prenasledovali a sú natoľko plachý, že sú možné len horeuvedené možnosti pozorovania.
Taktiež písal, že pozorovanie Arktického vlka, bolo praktický prvé také, kde človek skutočne s tou svorkou žil (so skutočnou divožijúcou svorkou), niekoľko metrou od seba po dobu 10 rokou. Bolo to tým, že tento vlk ako jediný žil a žije v takých podmienkach, kde nesídlil človek, ktorý by ho mal dôvod prenasledovať a vybíjať (žranie dobytka,...) a preto si práve tieto vlky nevytvorili plachosť a brali človeka ako zaujímavé spestrenie svojho života.
Keď poslal na rozbor kosti, ktoré našiel zahrabané pri dúpäti, ukázalo sa, že kosť je stará cca 700 rokou.
Obrázok
Obrázok

zdroj fotiek:
http://www.arctic.noaa.gov/gallery_wolf.html
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

PredchádzajúciĎalší

Späť na Všeobecne o plemenách