Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Témy netýkajúce sa konkrétneho plemena

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod wer » Str 17.05.2017 14:12

a ked sa nauci, tak ne-ovcak to nezabudne tak lahko. u ovciaka to lahsie vyhasne - tak ako zle, tak aj dobre. nejde jedno bez druheho - pes nerozlisuje dobre / zle v ponimani cloveka.

a teda sklznutie k chybe po preuceni existuje aj u NO :nwm: to sa vobec neda povedat, ze nie - zavisi od strasne vela premennych proste
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12687
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod elfinka » Str 17.05.2017 16:21

No, máme síce na cvičáku pani, ktorá vraví presne že jej rtw čo sa raz naučila to už nikdy nezabudla... Ale ja len smutne kyvem hlavou. Môj si to dobré nepamätá, strašne rýchlo mu vyhasina naučený cvik, ale zato chyby si pamätá :haha:

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod wer » Str 17.05.2017 16:27

Tak asi ich dobre utvrdzujes...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12687
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod Elis » Str 17.05.2017 16:48

wer píše:u ovciaka to lahsie vyhasne - tak ako zle, tak aj dobre. nejde jedno bez druheho


pri frekvenci cviceni sportovky nema sanci, aby vyhaslo to dobre :lol:

wer píše:a teda sklznutie k chybe po preuceni existuje aj u NO


ano.
nic nemyslim jako dogma. pisu o pravdepodobnosti.

reset NO je okolnost, se kterou se pocita. a nepocita se s ni treba u bom.

wer píše:Tak asi ich dobre utvrdzujes...


to uz je zase o cloveku.
ale me se opravdu zda, ze tohle je vlastnost ciste psu.

vem si, kdyz se pri cviceni stane psovi neco neprijemneho. kdo zapomene, kdo ma problem na dlouho?
rozbity pes na metrovce treba...
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6367
Bydlisko: Praha

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod wer » Str 17.05.2017 17:01

Aaaaaaaaa. Kto zas vravi, ze nie? :pac: Mota sa tu 10 veci... Kazdy o inom...
Krasny priklad vedla v teme. Stena ma stigmu na cele - chuda, ani nevie - ale uz je tvrdohlava. Ludia si tym tooooolko chcu ospravedlnit vopred.... Povacsinou prave svoju neschopnost
Ja som tie slova pocula len a len od laikov - nikdy nie od sportovkarov.... Ze je tazsie motivovatelny, menej kontaktny, a pod ano, ale teda nikdy nie v takom style, ako napisala na uvod elfinka.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12687
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod wer » Str 17.05.2017 17:12

Elis, keby si sa riadila odporucaniami o reflexnom obluku - molosi dllllhy, myslis, ze mas rychle psy? No tazko. Ak dam psovi priestor na spekulacie, tak to vyuzije. A to ti ludia (laici!) s tymi "tvrdohlavymi" psami robia. Cakaju, ze ten pes sam pochopi, prejavi zaujem, davaju mu na cas. No chyba lavky, samozrejme.
Nemala som v kurzoch vela ovciakov - teraz su v mode ine plemena - avam poviem, ze tie ovciaky ani zdaleka nevynikali.

INak je to taka ista debata ako o "inteligencii" psov...

Edit: A kde je priestor pre tvrdohlavost pri tom zakladnom vycviku? Ved pointou je zamedzit chybam , mat to cele pod kontrolou, nic neuponahlat. Ved toho psa vediem, ucim, nenecham ho skusat a tapat a robit chyby :nwm:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12687
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod elfinka » Str 17.05.2017 18:01

Neviem preco sa furt vracias k zakladnemu vycviku, otazka sa tykala vyssich cielov - najvyssich dosiahnutelnych vramci plemena. U huskaca alebo chrta to asi bude ledva zakladna skuska, u echt pracakov trojky. Tych s hlavou aj tych bez.
Takzee vlastne je jedno ako to vyzera u kurzistov na zakladnom kurze, ze NO neexceluju. Zaujima ma to u tych co idu cielene na sport, napr bosika, to je tiez typicke plemeno s hlavou :smile:

Elis píše:pri frekvenci cviceni sportovky nema sanci, aby vyhaslo to dobre

Nj, tak opravujem, neni to o pamatani zlych veci. Len chyba frekvencia aby dobre nevyhaslo :heh:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod wer » Str 17.05.2017 18:13

Spominas akity... :ach:
Debatu o vlohach sme tu mali xkrat... A ano, je to o drive amotivovatelnosti, aj to sme uz.rozoberali. Myslela som, ze si prisla s nuecim novym.... A v tom mani svojej hlavy zohrava teda velku rolu pohlavie, ako som uz napisala - aj v ramci plemena obrovsky rozdiel.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12687
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod elfinka » Str 17.05.2017 18:25

O drive tu debata bola.
O motivacii tiez.
Ale z popisaneho mi prave pride, ze to neni len o tom - vid dobici. Su menej motivovatelni ci maju mensi drive?

Inak prave co si pisala rozdiel pes vs. fena, ze pes ma vlastnu hlavu viac - tak mne prave vela ludi tvrdi presny opak :heh: Ze pes je tvrdsi, ale co ho naucis to je nauceny. A ze fena ma tu hlavu a vymysla si svoje verzie aj u niecoho co uz davno vie
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod wer » Str 17.05.2017 18:31

A ja ze tvrdohlavost je to, ako dlho a akymi prostriedkami psovi daco vysvetlis... Asi sa rozchadzame v pojmoch, lebo pre mna je tvrdohlavost spojena aj s tvrdostou a presadzovanim sa... A to o sukach pocujem prvy raz...

A k tomu dobermanovi. Doberman je pinc, rtw molos, ovciak je ovciak. Nic viac by sm za tym nehladala.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12687
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod Lindchen » Štv 18.05.2017 7:03

V tej tvrdohlavosti:
tvrdohlavý príd. m. neústupný, nepovoľný, nepoddajný, hlavatý, zaťatý, svojhlavý, tvrdošijný: t. človek;


To s pamäťou, schopnosťou učiť sa nemá nič. Toto mi sedí na toho nepoddajného samca, ako píše wer. A ten pes môže mať aj drive, aj inteligenciu, aj výbornú pamäť.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod elfinka » Štv 18.05.2017 7:11

Tvrdohlavosť je možno jeden z aspektov, ale nie to celé o čom som chcela debatovať. Šlo mi o celý komplex vlastností, ktoré má či nemá pes čo "má vlastnú hlavu"
V kontexte dobrovoľnej spolupráce - prípravy na skúšky. Proste vtedy, kedy sa chce po psovi niečo viac, aj jeho vloženie sa do veci a záujem.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod wer » Štv 18.05.2017 7:18

Tak jedine tie vlohy, povod, dedicnost, slachtenie.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12687
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod lollkoo2 » Štv 09.08.2018 15:18

su podla vas nejake polovnicke plemena vhodne ako rodinne a strazne psy?
napr. rr alebo weimar - aktualne spolocenske plemena.
pytam sa hlavne ludi ktori dane plemena maju alebo s nimi pracuju. diky
lollkoo2
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 51

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod Vikiki22 » Pia 10.08.2018 6:58

RR je už viac rodinný pes ako poľovný. Weimar sa stále používa ako poľovný pes a je to celkom dobrý pracant. Ak poľovný pes a do rodiny, asi by som zostala pri labradore alebo goldenovi. Stavačom by som sa vyhýbala. Možno ešte "rozumný" teriér do rodiny, ale tam treba rátať so svojskou povahou a niekde vybiť energiu. Nevravím, že by stavač nemohol byť do rodiny, len tá výchova vonku navoľno by mohol byť trochu problém. Záleží veľa aj od prístupu a ako je pes od malička vedený.
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11057
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

PredchádzajúciĎalší

Späť na Všeobecne o plemenách