Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Témy netýkajúce sa konkrétneho plemena

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod wer » Str 02.03.2011 11:14

ked vonkajsie sa neda prirovnat ku kotcovym, tak podla mna pes, ktory je stastny v kotci proste neexistuje. myslis, ze tie policajne psy maju na vyber? myslis, ze by radsej nespali vedla majitela?? to sa tak nerobi preto, ze to psom vyhovuje, ale preto, ze na to nie su podmienky predsa.
a pojem gaucaci neznamena, ze nechcu spat na gauci. :heh: pojem gaucaci znamena, ze maju radi pohyb-aktivitu, vyzitie pomimo oddychu samozrejme. a si pis, ze sa aj taky pes rad rozvali na gauci.
a ten zvyk plati aj opacne - ked pes nepozna nic ine ako kotec, tak moze byt neisty, ked mu chcu zmenit pravidla - ked ho chcu mat vovnutri.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod Lindchen » Str 02.03.2011 11:26

Určite treba od seba oddeliť zvyk a spokojnosť. :yes:
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod starr » Str 02.03.2011 11:27

myslis, ze by radsej nespali vedla majitela??


No toto ja vôbec neviem, keďže NO nebol nikdy moja šálka kávy a samozrejme to neviem tým pádom posúdiť.


a pojem gaucaci neznamena, ze nechcu spat na gauci. :heh: pojem gaucaci znamena, ze maju radi pohyb-aktivitu, vyzitie pomimo oddychu samozrejme. a si pis, ze sa aj taky pes rad rozvali na gauci.


Noo, ja si pod pojmom gaučák predstavujem typicky bytového psa, interiérového, napr. taký japonský čin, pekinéz, bišón a pod. To je jasné, že aj to najpracovitejšie plemeno si po riadnej práci rado oddýchne na gauči, ale mimo toho by na rozdiel od napr. toho japonského čina na ňom väčšinu svojho života asi stráviť nechcel. Takže až tak idiotsky to myslím nechápem. :no:
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod starr » Str 02.03.2011 11:28

Lindchen píše:Určite treba od seba oddeliť zvyk a spokojnosť. :yes:


To hej, ale keď nepozná nič iné, tak môže byť tak maximálne spokojný, nemyslíš?
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod Lindchen » Str 02.03.2011 11:34

starr píše:To hej, ale keď nepozná nič iné, tak môže byť tak maximálne spokojný, nemyslíš?

To je skoro až filozofická otázka. Môže byť živý tvor spokojný s aktuálnym stavom, ak nemá na výber a nič iné nepozná? Podľa mňa nejde o spokojnosť, ale o prispôsobenie sa a akceptáciu daného stavu. Často poukazujeme na to, že psíci sa v útulku nemajú dobre, potrebujú čo najskôr novú rodinu, svorku. Útulkáč je v podstate tiež len kotercový pes a predsa jeho stavu pripisujeme akúsi nevhodnosť, boli by sme radšej, keby mal každý psík svoju rodinu, ktorej by bol členom. Môj osobný názor je, že pes si môže na koterec zvyknúť, môže ho akceptovať a prispôsobiť sa životu v ňom, ale nespĺňa jeho predstavu o živote vo svorke. Keďže pes nehovorí, nespýtame sa ho, takže to ostáva v rovine môjho presvedčenia.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod vavrena » Str 02.03.2011 11:46

Lindchen píše:o je skoro až filozofická otázka. Môže byť živý tvor spokojný s aktuálnym stavom, ak nemá na výber a nič iné nepozná? Podľa mňa nejde o spokojnosť, ale o prispôsobenie sa a akceptáciu daného stavu.


Jo, a správna otázka možno je, ktorého psa psychicky nezničí pobyt v kotci. Lebo ak pes žije v kotci, ale je venčený napríklad ráno a večer, tak tento "pobyt" sa rovná pobytu v útulku, nie? A pobyty v útulku/kotci najmenej dobre znášajú spoločenské psy. Pes môže daný stav v koterci akceptovať, ale môže ho akceptovať formou večného optimizmu, apatie, alebo len flegmatizmu. Alebo stav neakceptuje a nespokojnosť prejavuje.
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod starr » Str 02.03.2011 11:55

Ja som nemyslela taký celoživotný pobyt v kotci, proti tomu ja osobne som a nie málo :-/. Myslela som to, čo som aj písala, že keď sa tam chodí pes iba vyspať alebo keď nie je pán doma, tak by ho tam zavrel, že by tam bol zavretý akurát taký čas ako sú zavreté iné psy napr. cez deň samé doma v byte. Že v takom prípade je im to podľa mňa dosť jedno, kde sú samé cez deň na pár hodín zavreté, nie?

No a nie je určite kotec ako kotec. Napr. náš sme postavili preto, aby sme mali psy kam zavrieť, keď príde návšteva alebo keď sa napr. pracuje na dvore a chodí sa do domu dnu a von, aby tam okolo nás neskotačili, nestupili napr. na pílku, šróby, nôž alebo vŕtačku, aby sa nestalo, že sa budú dívať do zváračky a tak. No a v našom kotci máme na podlahe dry bed deky, kreslo, poličku a tak, proste vnútri to vyzerá tak ako vnútri v psej miestnosti, žiaden humus, ale čistota a pohodlie. Tak proti takému kotcu nie som fakt ani ja, ani moje psy :heh:.

Určite si nemyslím, že je vhodné a normálne, aby bol pes v kotci zavretý furt, nenávidím ľudí, ktorí tak psov držia, že ich tam nechajú s prepáčením aj srať a čúrať a tie psy nepoznajú nič iné iba koterec, takých ľudí tam zavrieť najradšej tiež :hmm:.
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod usagi » Str 02.03.2011 12:01

tak ja mam dalsie plemeno,pri ktorom si ho majitelia zadovazaju do nevhodnych podmienok vdaka svojej nevedomosti.Ako inak TP :joint: Jednak sa ludia neobtazuju zistit si ani pravy nazov plemena a o skutocnej charakteristike,temperamentu a potrebe pohybu/prace nemaju ani sajnu.Tlacia ho do formatu,maleho,utraseneho psika,vhodneho do postele na celodenne maznanie.Tot,vsjo.Neraz ked ma niekto zastavil na ulici,som si vypocula,ze aj oni by chceli take,ze to ma pekne usi a hlavne je to male - aspon s nim netreba tolko behat po vonku :oo: Teda uplne mimo,kedze ratlos toho zniesie a potrebuje naozaj vela a moj krpec je sice v skupine nasich psich kamaratov najmensi,no odpadava ako posledny a mnohokrat su vsetci grogy a on mi este vlaci aportiky.Krasnou ukazkou su TP zucastnujuci sa na Longoch (napr. aj v cechach - tuto neviem) - ked niekomu poviem ze taky pes je schopny uslapat 100kilakov a v pohode fungovat dalej - si asi pomysli ze mi jedine sibe.Na cvicakoch ich u nas nevidno vobec.Ale v zahranici je to uz o chlp pestrejsie.Praca s nim je samozrejme uplne ina ako s ovciakmi - no proste je to pinc :ha: napriek tomu to k spokojnemu zivotu potrebuje.
A pohlad do minulosti?potkaniare a casto strazili vo svorkach hydinu pred liskami.napr. kamoskin dedo ich mal v rakusku 20,spavali v mastali,pretoze tam zavitali casto lisky a vraj nejedna skoncila roztrhana na kusky (bestie :angel: ),dokonca ich braval so sebou na zajace a nemali problem vliest do nor a usiakov chudakov vyvliect von.
Treba si najst metodu,akou psa spravne namotivovat a TP spravi vsetko,spolupraca s nim je skvela,pri treningu hocicoho je sustredeny a bavi ho siroka skala aktivit (obrany,stopy.obied.,coursing,trecking,agility,frisbee,DD - hocico)...
Tak preco ich stale najcastejsie stretavam na flexinach bud tucne a znudene,alebo brutalne nasrdene,agresivne,neznasanlive? :nwm: a pritom by si stacilo precitat standart a najst dobru chs,kam by sa isli pozriet...
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod wer » Str 02.03.2011 12:10

no neviem.. pripad mojho psa a teda je to NO - narodil sa do kotca, potom nejake mesiace zil v byte a potom opat v kotci. nikdy si tam nezvykol, aj ked mal aktivit popritom haaabadej. bol tam zatvarany prakticky len na noc, isiel tam dobrovolne, ale stastny tam rozhodne nebol. kusaval do pletiva (ked som ho nevidela). teraz je opat v byte. nikdy nic neznicil, je uplne kludny, prespi cely den, ked nie som doma.
poznate pojem "kotcove zuby"? ten nazov sa ujal preto, lebo je to caste, ze psi kusu do pletiva, lebo tam stastne rozhodne nie su.
a k tym utulkovym - tazko povedat, ktory pes v akych podmienkach zil predtym a na co je zvyknuty... zase sme pri zvyku. a myslim, ze tam to vencenie sa neda porovnat so vztahom, aky si pes vybuduje k majitelovi. :nwm:

ale btw ja nie som proti kotcom, len mojho psa mi je akosi luto. on je uz trosku rozmaznany... :heh:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod starr » Str 02.03.2011 12:44

Usagi: Úžasný príklad! Bez Teba by som sa nedozvedela, aké môžu byť TP skvelé, a že to nie sú iba tie malé roztrasené krehotinky na flexinách, čo štekajú na celý svet, majú vypúlené oči a vyzerajú, že sa všetkého boja.

A prečo ich teda takých stretávame? Lebo ich ich majitelia nosia furt na rukách a nenechajú ich normálne spoznávať svet, hrať sa s väčšími psami a nemajú normálnu socializáciu?

Inak z malých psov mám rada takých drzých potkaniarov, jedného mám doma a je super. Je to kríženec, Dino, keď bol malý, tak sa veľmi podobal na JRT a teraz vyzerá niečo ako mix JRT, malého špica a možno ratla alebo sa tak minimálne teda správa. No a je to úžasné stvorenie! On je pre mňa taký univerzálny pes napríklad. Akože moc malý na to, aby seriózne strážil, jasné, že namiesto strachu vzbudzuje úsmev na tvári, ale temperament má eňo-ňuňo :). On môže byť všade, vonku na dvore aj v posteli, môže byť v kotci, v garáži, hocikde, dobre chytá myši (už mi ich pomohol zabiť asi 25), niekedy ich aj žerie, má v sebe veľa energie, ale nie takej, že by niečo ničil, to nie, doma o ňom ani neviem. Má také "mimikry", je čierno-biely a akoby hňupík vedel, že keď si ľahne na čierno-bielu obliečku na perine alebo na deku a pritisne sa k nej, tak je akoby neviditeľný! Je schopný sa schovať pod perinu, aby sa ráno nemusel ísť venčiť, a keď je už vonku, tak lieta ako šarkan a na poli pustený od radosti v behu skáče. Teraz najnovšie ho skúšam na tréning dogtrekku, je úžasný, ťahá s takou silou a nasadením, že je to až smiešne ako to berie seriózne, ide pekne vpred, drží si rovnú líniu a je šťastný, že môže ťahať. A na druhej strane, keď som bola chorá a nemohla som chodiť von, tak mesiac sa odo mňa nemusel pohnúť z postele, vôbec sa nedožadoval ísť von, nerobil zle, nič. Ako jediný z mojich psov naozaj nikdy nič nezničil, to je fakt malý zázrak. Ku nám je sumbisívny ako šľak, no napr. na veľké psy si dovoľuje, kľudne príde k 8 x väčšiemu psovi a ako len najviac na neho dočiahne, tak sa ho snaží T-čkovať alebo ošukať, a potom utečie, myšolovec, turbomyš, posteľový povalač a malý prevít, milujem ho! :heh:
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod MisheliQ » Str 02.03.2011 13:28

Ulfheiðr píše:Ono aj paleta napríklad tých teriérov je strašne široká, našťastie. A je fakt, že niektoré z nich, ako ten west sa už dnes naozaj málo používajú na prácu (prečo?).

Možno to môže byť pre ich farbu alebo sa v poľovníctve až tak neuplatnili. Naozaj nepoznám westíka, ktorý je využívaný v poľovníctve (ale zase nepoznám ani žiadneho poľovníka). A len pár westíkov s PP má porobené skúšky. Asi sa WHWT lepšie uplatnil ako spoločenský pes :nwm:
Lindchen píše: To však neznamená, že si nezvykne a nebude to považovať za normálne (pes nepremýšľa spôsobom "čo by bolo, keby").

Presne tak
Lindchen píše:To je skoro až filozofická otázka. Môže byť živý tvor spokojný s aktuálnym stavom, ak nemá na výber a nič iné nepozná? Podľa mňa nejde o spokojnosť, ale o prispôsobenie sa a akceptáciu daného stavu. Často poukazujeme na to, že psíci sa v útulku nemajú dobre, potrebujú čo najskôr novú rodinu, svorku. Útulkáč je v podstate tiež len kotercový pes a predsa jeho stavu pripisujeme akúsi nevhodnosť, boli by sme radšej, keby mal každý psík svoju rodinu, ktorej by bol členom. Môj osobný názor je, že pes si môže na koterec zvyknúť, môže ho akceptovať a prispôsobiť sa životu v ňom, ale nespĺňa jeho predstavu o živote vo svorke. Keďže pes nehovorí, nespýtame sa ho, takže to ostáva v rovine môjho presvedčenia.

:jop:
Úžasný príklad! Bez Teba by som sa nedozvedela, aké môžu byť TP skvelé, a že to nie sú iba tie malé roztrasené krehotinky na flexinách, čo štekajú na celý svet, majú vypúlené oči a vyzerajú, že sa všetkého boja.

Starr, to si si naozaj myslela, že pre TP je toto úplne charakteristické, že je to ich plemenný znak? Predpokladam, že si to myslíš aj o iných "kabelkových" psoch
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod starr » Str 02.03.2011 13:40

Logicky áno, keďže som ešte nikdy v živote nevidela TP, ktorý by sa správal inak než hystericky-kabelkovo. Nemyslím si, že by to znamenalo, že som blbá alebo čo, ak si mierila svoju podľa môjho názoru mierne sarkastickú otázku inak, tak pardón. :heh:

Nemyslím si samozrejme o všetkých "kabelkových" psoch, že sú také, ale veľa som ich takých zažila, to je fakt. A čomu inému verí človek viac ako tomu, čo vídava na vlastné oči?

(pozn.: "kabelkové" myslím malé rozmerovo, miniatúrne)
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod MisheliQ » Str 02.03.2011 14:12

Ani ja si nemyslím, že by to znamenalo, že si blbá, len ma to u teba prekvapilo.

Každý pes sa dá pokaziť nech je akéhokoľvek plemena.
Napr. westíci:
sú väčšinou agresívni a ľahko sa vzrušia pre čokoľvek. Pobijú sa aj so psom, čo je 2x väčší ako oni. Samci sú voči iným samcom (hlavne rovnakého plemena) nevraživí, agresívni.
Medzi ich charakteristické čŕty patrí rezervovanosť voči cudzím ľuďom. Sú tvrdohlaví, energickí...
Dokáže sa ľahko pre niečo nadchnúť, ale rovnako tak sa vie pre niečo znechutiť.
EDIT: A sú veľmi naviazaný na svoju rodinu, svorku (psiu, inú)
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod starr » Str 02.03.2011 14:23

Offtopic: Prečo práve u mňa Ťa to prekvapilo? :nwm: Podľa mňa to je normálne, že keď niekto celý život vidí nejaký rámec správania sa, tak to považuje za bežné, ako napr. pomyslené malé hysterické psy. Možno práve vďaka tejto téme názor na TP/MHP zmením alebo mám minimálne radosť, že môžu byť aj iní, a že to s nimi nie je také zlé ako si myslí väčšina ľudí. Myslíme si to asi preto, lebo ich až tak dobre nepoznáme.
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod MisheliQ » Str 02.03.2011 14:35

Offtopic: Pretože si tu už dlho a psom myslím rozumieš. Podľa mňa sa nedá škatuľkovať nejaké plemeno na základe psov, ktorých človek stretne na ulici.
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

PredchádzajúciĎalší

Späť na Všeobecne o plemenách