Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Témy netýkajúce sa konkrétneho plemena

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod hisham » Uto 16.05.2017 13:53

clupko píše:... aneb "je to proste hajzl" :haha:

:haha: :jop:

Osobne by som asi ziadneho ovciaka neoznacila za psa s vlastnou hlavou. Ani pracovne plemena ako dobik ci erdel. Nie su to stroje a kazdy je iny. Dlhorocny priaznivec NO mozno povie na malinu, ze ma vlastnu hlavu, a naopak. Povedala by som, ze sa tato fraza pouziva ked: 1) niekto dane plemeno nezvlada; 2) aj ho zvlada, ale zisti, ze to je ine, ako na co bol zvyknuty, takze musi viac rozmyslat; 3) je dlhorocny priaznivec plemena a chce sa vyhnut tomu, aby sa nejaky jedinec dostal do neuvazenych ruk.
Nothing's ever lost forever, it's just caught inside the cushions of your couch
and when you find it you'll have such a nice surprise.

______
@haku.groen
hisham
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1189

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod Elis » Uto 16.05.2017 14:52

pigie píše: Pud je pre mna vlastna hlava


asi to mam podobne.
borderky, co pasou sami od sebe, psi co se snazi drzet si "smecku pohromadě" , prirozene hlidani svého prostoru - to jen tak narychlo, co me napadlo jako priklad.
to je vlastní hlava.

to ostatní - spis ze si lidi nevedi rady s výcvikem. nechce to micek, nechce to zrat a metodiky jsou v koncích :-)

postupny vycvik - ze se ke psum pristupuje jinak nez silou - funguje i na ovčáky samo. a pouziva se.
u nepracaku je to jedina mozna cesta. proto se taky tech nepracaku objevuje ve sportu vic a vic.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod wer » Uto 16.05.2017 14:57

tak takto. to, co pise pigie, to uz je praca, nadstavba, vlohy a to beriem tak inak - pri praci je samostatnost dolezita a disponuje nou aj ten NO...
ale ja to skor pocuvam v suvislosti s beznou ovladatelnostou a je to ospravedlnenie neposlusnosti psa. a to nie je v poriadku.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod pigie » Uto 16.05.2017 15:01

Tak jasne, ked mi hovori majitel JRT, ze ma vlastnu hlavu a vidim, ze pes si robi co chce. Tak to neberiem ako vlastnu hlavu, ale ako nevychovaneho psa :heh: A tych je teda drviva vacsina. Ale to pre mna nie je vlastna hlava.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod wer » Uto 16.05.2017 15:07

ja som myslela, ze sa pyta vyslovene na to, co pocut z kazdej strany a nebavime sa o praci
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod elfinka » Uto 16.05.2017 15:11

Praveze to byva pouzivane casto v suvislosti s cvicenim. Ze s tym nemozes pracovat ako s ovciakom, potrebuje "specialny pristup"
Takze ano, zaujima ma to skor z pohladu pristupu k vycviku :hi:

Zbuzerovat do sidliskovej poslusnosti musi ist kazdy pes, teda skoro - u aziata alebo akity ani to necakam.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod wer » Uto 16.05.2017 15:14

teraz uz sa bavime o sporte zas? lebo to je uz "vyssia" kynologia, nazvime to.... ale stale je to o motivacii. na sidliskovu poslusnost az tak motivaciu nepotrebujes, staci byt dosledna. ale na "vyssiu" spolupracu uz treba motivaciu. u pracovnych psov su to prave aj tie vlohy - ked samotna praca je odmenou.

elfinka píše:Zbuzerovat do sidliskovej poslusnosti musi ist kazdy pes, teda skoro - u aziata alebo akity ani to necakam.


nesuhlas. akita krasny priklad - mam dve vo vycviku a super sa mi s nimi robi. smejem sa vyrokom o "tvrdohlavosti" :no:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod elfinka » Uto 16.05.2017 15:16

wer píše:nesuhlas. akita krasny priklad - mam dve vo vycviku a super sa mi s nimi robi. smejem sa vyrokom o "tvrdohlavosti" :no:

Tak ja pod sidliskovu poslusnost ratam aj to, ze nebude reagovat na agresivitu od ineho psa. Das aj v tom pripade za akitu ruku do ohna? :oo:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod wer » Uto 16.05.2017 15:19

za tieto dve? v pohode.

v mojich rukach urcite :haha: (preto si stojim za tym, ze to je o psovodovi a jeho doslednosti a jednoznacnosti)

a teda, este si mozeme rozobrat tu agresivitu... akoze napadne ho cudzi velky pes a pes bude stat a vrtiet chvostom? lebo to asi tazko. za ovladatelnost povazujem to, ze sa za tym psom nerozbehne. lebo potom sa zase bavme o pudoch...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod elfinka » Str 17.05.2017 10:32

Elis píše:to ostatní - spis ze si lidi nevedi rady s výcvikem. nechce to micek, nechce to zrat a metodiky jsou v koncích

wer píše:stale je to o motivacii

Akoze napriklad labradori su viac zravi nez flati? Kedze jedno z tychto plemien sa oznacuje ako ze nema hlavu a druhe ma :hi: Alebo teda sa o vlastnej hlave vravi aj u plemien ktore su napriklad zravostou povestne. Alebo zaujmom o hracky.

Jedna vec co mi pride ze sa tym mysli najskor je, ze je lahke toho psa sklamat. Tak, ze aj ked odmenu naozaj velmi chce, tak neveri ze poziadavky ktore ma splnit na to aby ju dostal su realne.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod Elis » Str 17.05.2017 10:34

elfinka píše: Ze s tym nemozes pracovat ako s ovciakom, potrebuje "specialny pristup"
Takze ano, zaujima ma to skor z pohladu pristupu k vycviku


specialni pristup při cviceni ano -nejdou nacpat a pracovat s nimi podle jedne sablony :ha:
to je jejich jediny problém.
ale kdo ma v hlave mozek - dela uplne stejne i s pracakama :nwm:

motivace - ano, nekdy se daji snadneji odradit od práce, motivace se jim hure hleda.
i když - je tohle vlastne vůbec pravda? však ti pracaci buduji motivaci velmi propracovanyma zpusobama :nwm:
kdo vymyslel krmeni jen z ruky, unikani koristi, narustani psa? pracaci.

majitele nepracovních plemen se prave tehle specialni oblasti vycviku moc nevenuji...
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod Elis » Str 17.05.2017 10:45

elfinka píše: Jedna vec co mi pride ze sa tym mysli najskor je, ze je lahke toho psa sklamat. Tak, ze aj ked odmenu naozaj velmi chce, tak neveri ze poziadavky ktore ma splnit na to aby ju dostal su realne.


tak spoluprace s clovekem je taky odmena. Když není pro psa dulezita -nebot uz se několikrát zklamal, naucil se, ze neprichazi spravedlive - ztraci se chut plnit ukoly.

primitivni plemena to mají nastaveno na nizkou hodnotu. resi si vse sami, bez člověka.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod Efa » Str 17.05.2017 11:52

... táto debata je lepšia osobne a nie na písanie, pretože často sa napísané pochopí úplne inak ako je pôvodne myslené ... pôvodne som ani nechcela reagovať, nakoľko ma nejak prestalo baviť nekonečne slovičkáriť ... nakoniec som sa ale predsa len rozhodla sem dať čisto len môj uhol pohľadu na rozdiely pri tých plemenách, ktoré môžem povedať že poznám:

.... s dobermanmi žijem od roku 1993, pracujem s nimi od roku 2004 až takmer po dnes a preto môžem s čistým svedomím napísať, že každá jedna bola vždy zvládnutá a vycvičená (v rámci mojich vlastných skúseností v aktuálnej dobe) a všetky 3 boli vždy plne ovládateľné a spoľahlivé - skrátka lepších psov som nikdy nemala a asi ani už mať nebudem ... s BOM mám osobné skúsenosti od roku 2015 ... NO som zatiaľ poznala len sprostredkovane cez bližších známych ... avšak za tie roky už viem porovnať a za seba zhodnotiť minimálne tieto 3 plemená – všetky sú pre mňa veľmi ľahko motivovateľné a cvičiteľné ... zásadný rozdiel je u nich len v tom, že BOM a NO vedia „chyby“ zabudnúť a pomerne ľahko sa dá s nimi pracovať pri ich odstraňovaní = ukáž čo chceš a ja to tak spravím ... pre mňa sú ako „stroje“, ktoré ak dobre preprogramujem tak idú viac menej spoľahlivo ďalej ... DOB sa taktiež učí rýchlo (avšak ich strop úrovne vycvičiteľnosti je daný pôvodom = exteriérová línia je ťažkopádnejšia a proste ich limity ich veľmi nepustia, naopak s pracovnou líniou je to stále veľmi, veľmi slušné), no tak ako sa niečo naučí už to tak bude poznať navždy = ak sa spraví chyba pri nácviku, tak sa človek spotí pokiaľ ju (ak vôbec) bude vedieť (spoľahlivo) odstrániť.... (nie len) pri cvičení rozmýšľajú a doslova za pochodu si vylepšujú nie len cviky, ale aj obyčajnú hru... a nech sa človek snaží, ako chce byť „krok pred ním“, tak nikdy to proste nestihne a vždy tam bude táto ich „pridaná hodnota“ a pozor toto nie je o (ne)schopnosti psovoda, ale je to ich plemenná vlastnosť ...
http://kkdogsport.webnode.sk/

Obrázok
... moje okolie mi každý deň dokazuje, že život bez mozgu je predsa len možný ....
Efa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2948

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod wer » Str 17.05.2017 12:04

tak ja zas k tomuto... ked sa chyby lahko odstranuju, tak to znamena, ze aj lahsie vznikaju... a isteze je to o sikovnosti (a skusenosti) psovoda - musi vediet zareagovat v danej chvili...

dalej k vlastnej hlave. to je OBROVSKY rozdiel aj pes a suka. psi maju tendencie sa presadzovat a urcite su tvrdsi ako suky (ked sa bavime o pracovnych plemenach). moji psi - obaja NO, napriek tomu, ze boli obaja lahko cvicitelni, dobre motivovatelni, tak teda mali tiez "vlastnu hlavu" a mali tendencie sa presadzovat, respekt u nich ziskat bolo narocne - a nerepsektovali nikoho okrem mna. ale aj preto mne osobne imponuje viac pes-samec, je to taka vyzva.

takze ano, tazko sa diskutuje na tuto temu.... lebo kazdy hodi iny pohlad na vec, a pritom vo vysledku je rovnaky :haha:

a zase sa tu pletie "vyssi" vycvik s tym zakladnym. :nwm: o com je teda rec? :nwm: ja osobne uplne inak vediem od zaciatku "SOP-karov" a uplne inak buducich sportovcov. proste nemiesat...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod Elis » Str 17.05.2017 14:01

wer píše: ked sa chyby lahko odstranuju, tak to znamena, ze aj lahsie vznikaju... ...


no -ne, nemyslim si.
ale konkretne ovcaci lepe zapominaji.
zacnes něco ucit jinak -a oni to berou jako novy cvik.
to ja neznam. pokazde to zklouzne zpátky k chybe, co jsem se snažila obejit.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

PredchádzajúciĎalší

Späť na Všeobecne o plemenách