Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Témy netýkajúce sa konkrétneho plemena

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod Sunny » Štv 03.03.2011 13:41

Ak chcem niečo veľké a "lenivé", tak predsa siahnem po tom molosovi, nie? Napr. práve tá doga, z ktorej má niečo aj IW. Mne osobne sa takéto "prispôsobovanie plemien" ani trochu nepáči. Robiť z chrtov gaučákov sa mi nepáči rovnako ako robiť gaučákov z borderiek a huskáčov (a že sa to už veselo deje :ua: ). A s rovnakou filozofiou - páči sa mi výzor plemena, ale povaha mi nevyhovuje, chcem nech je to kľudnejšie a menej aktívne. A tak sa vyberajú kľudnejšie psi, chová sa na nich a končí to pracovnou vs. športovou líniou, ktoré sa na seba už takmer nepodobajú.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8296
Bydlisko: Morava

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod Bad » Štv 03.03.2011 13:43

starr píše:Na druhej strane, je to až taká galiba, keď je niektorý z chrtov, dajme tomu IW, menej aktívny a viac "miláčikovský"? Mne sa práve toto zdá byť správne, keď si predstavím, že niekto chce chrta, lebo sa mu dajme tomu páči podľa výzoru, no nechce temperamennté, aktívne a rezervované zviera, tak siahne po viac méďovskom IW, ktorý je možno až taký trochu molossoidný,

a četní zájemci o NO chtěli především krásného Rexe a ejhle, máme tady v podstatě dvě plemena - NO výstavní a NO pracovní, velmi výrazně se lišící jak v exteriéru tak povahách. A máme knírače pracovní a výstavní (povahově), stejné je to u dobrmanů....
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod MisheliQ » Štv 03.03.2011 13:55

Silwuska píše:No pockaj, a potom co je charakteristicka povaha plemena, ak nie to co clovek denno denne stretava na uliciach?? :nwm: kebyze niesom psickar a vidavam NOcka za plotmi a na cvicakoch, tak si domyslim ze su to dobry strazcovia a pracanti, keby ze mna a mojho psa pravidelne napada nejake NO tak si pomyslim ze psi maju problemy s agresivitou, a ak je nieco vacsinove tak sa to uz moze brat za charakteristicku crtu, takze ak budem niekomu odporucat NO tak mu poviem, ale daj s i odmala pozor na prejavy agresivity voci rovnakemu pohlaviu...rovnako ako to ze civavy su uvrieskane opicky, ono to tak proste je, je to povaha...

Na uliciach vídavam skôr rozmaznané, nevychované a nepochopené psy, čo ja osobne nepovažujem za charakteristickú vlastnosť plemena, ale vlastne ten pes sa prejaví tak ako je to charakteristické pre plemeno (samozrejme s ohľadom na individualitu) - u westíka je to tá agresivita, vzrušivosť, neznášanlivosť so samcami (hlavne rovnakého plemena). Mám dojem, že tie malé plemená sú agresívnejšie, viac drzé, netrpezlivé a háklivé na seba a možno to nejako súvisí s ich výškou.

Čo si myslíte o chudozubosti u psov?
Keď psovi chýba v papulke 14 zubov, to je podľa mňa dosť veľa (aj keď ja považujem aj 6 chýbajúcich zubov za dosť veľa :angel: ). Teraz sa snažím prísť na to na akom princípe funguje chudozubosť čo sa týka genetiky. (Ak viete o nejakom dobrom článku, literatúre k tomuto, môžete sa s ním so mnou kľudne podeliť :hih: )
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod starr » Štv 03.03.2011 14:06

Offtopic: A prečo vlastne WHT nemajú radi iných psov toho istého pohlavia? Má to korene niekde v ich histórií, že to bolo v minulosti na niečo alebo kvôli niečomu dobré či je to proste tak z nejakého neznámeho dôvodu?
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod usagi » Štv 03.03.2011 14:15

MisheliQ - aj vyskou,ale aj tou necinnostou :yes: das malemu psovi pravidelne zamestnanie a uz je jeho spravanie mimo skaly beznych sidliskacov :no:
napr. ta ustekanost ktoru silwuska spomina.Pri ratloch to je asi prve co kazdeho napadne.Ano TP strazi,nesie to v sebe po plemenach z ktorych bol vyslachteny - tak preco je to stale podsuvane ako negativum?Ked NO nestrazi je zle - tak to by malo potom platit pri vsetkych plemenach s touto danostou. TP sa tesi zo zivota,steka na parkure,steka pri apotre,steka na stopach - ale nejedna sa o ziadne chronicke stekanie s akym sa stretavam na sidlisku pri flexinovych psoch.Moj nema potrebu obstekat kazdeho okoloiduceho,kazdy podozrivy krík,strom,rozbitu flasu,tien,igelitku a reagovat na kazdy suchot.Nejde ho rozthnut,lebo sa mu niekto prihovoril a doma steka akurat ked niekto klope,alebo zvoni,nereaguje na chodenie po schodoch,alebo vytah - proste len oznami ze AHA,niekto k nam ide.Viem vsak na 100% ze pri nedostatku aktivit,by sa tiez zamestnaval stekanim.Takze nejaku zvlast ustekanost by som ako charakteristiku neuvadzala - skor potrebu aktivit.Napr. ja sa casto stretavam s tym,ze aky su tyto mali psy ustekany,ale napr. sheltie,kolie blacia ovela viac :nwm:
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod Sunny » Štv 03.03.2011 14:26

starr píše:Offtopic: A prečo vlastne WHT nemajú radi iných psov toho istého pohlavia? Má to korene niekde v ich histórií, že to bolo v minulosti na niečo alebo kvôli niečomu dobré či je to proste tak z nejakého neznámeho dôvodu?


Lebo je to teriér :smile: Rovnako ako parson, rovnako ako staford, rovnako ako york - všeobecne teriér nemá k bitke nikdy ďaleko, sú to ľahko vzrušivé psi. Dá sa to výchovou od malička ako tak zvládnuť, ale nikdy to nie je na 100%. Gili som od malička dosť tvrdo cepovala za každé jedno vrknutie. Vyplatilo sa - aj keď dospela, sama od seba bitky nezačínala, ale stačilo, že do nej vrkol iný pes a nebolo jej treba dvakrát hovoriť. A to som mala šťastie, že ako krpatú mi ju žiadny pes vonku nenapadol. Lebo v dospelosti stačila jedna bitka a už som ju do pôvodného stavu dávala dosť dlho. Po úraze sa to pokazilo na veľmi dlho. A bohužiaľ zakaždým keď som ju ako tak dala dokopy, tak ju vonku napadol nejaký pes a sme opäť na začiatku. Sama od seba cielene po psoch nejde, ale ak nejaký pes kontaktuje ju, vyletí po ňom. Aj keď príde vrtiac chvostom a chce sa hrať. (netýka sa psov, ktorých pozná) A keď sa už začne biť, dostáva sa do úplného amoku, kedy nevidí nepočuje nevníma. Rovnako rýchlo sa opäť ukľudňuje. V jednej sekunde je schopná Monču prizabiť, o 5 minút na to jej oblizuje dierky po zuboch, ktoré jej sama vyrobila. :nwm:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8296
Bydlisko: Morava

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod MisheliQ » Štv 03.03.2011 14:33

Offtopic: Neviem prečo majú túto vlastnosť. Možno je to pre ich temperament, odvahu :nwm: Zdá sa mi, že také sú všetky teriéry
Obrázok http://www.gryffindor.pl/espanol/historia2.htm

Ešte ďalšia poznámka k whwht zvyknú byť aj dosť majetnícki
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod usagi » Štv 03.03.2011 14:38

Offtopic: Sunny - Gilli je detto ako moj krpec - fakt,akoby som to ja pisala :ua: jediny rozdiel je ten,ze zuby zatial nepouzil na ine,ako vytahanie fuzov/srsti,ale este par "skvelych" skusenosti a nebude od toho daleko.
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod starr » Štv 03.03.2011 14:42

Offtopic: To je krásna dobová fotografia! :jop:

A sú samci-westíci rovnako hustí aj na iných samcov-westíkov, či sa to týka hlavne iných plemien alebo naopak práve na iných samcov-westíkov sú skôr zlí?

Napadlo ma to v súvislosti s tou svorkou westíkov na tej fotke, že akého sú asi pohlavia a ako s k sebe asi správali mimo tej fotky :-)). Ale vedel by si aj westík zvyknúť na svorkový život s iným psím samcom alebo samcami, hlavne od šteniatka keby spolu boli, že?
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod MisheliQ » Štv 03.03.2011 14:52

Sunny píše:všeobecne teriér nemá k bitke nikdy ďaleko, sú to ľahko vzrušivé psi. Dá sa to výchovou od malička ako tak zvládnuť, ale nikdy to nie je na 100%. ....aj keď dospela, sama od seba bitky nezačínala, ale stačilo, že do nej vrkol iný pes a nebolo jej treba dvakrát hovoriť.

To dôverne poznám :ach:
Usagi :yes: a ešte keď si ich niekto nevšíma, tak zvyknú štekať a bez prestania
Offtopic: Starr, tí samci-westíci sú hlavne takí medzi sebou. Predsa len obaja majú guráž a tvária sa ako majstri sveta Neraz sa v kruhu práve kvôli tomu udržiava dostatočná vzdialenosť medzi psami-samcami.
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod Sunny » Štv 03.03.2011 14:59

Myslím že by to bolo rovnaké aj voči samcom iných teriérov, nie len westíkov. V smečke vedia žiť a fungovať, aj mne doma žijú 4 suky a vychádzajú spolu. Ale občas sa vedia aj riadne posekať. Predpokladám že v tých loviacich smečkách to fungovalo rovnako - utriasli si pozície a fungovali. A sem tam sa porvali, ak si k tomu našli dôvod.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8296
Bydlisko: Morava

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod starr » Štv 03.03.2011 15:01

Offtopic: Nájsť dôvod na bitku asi nie je také zložité :ha:.
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod Sunny » Štv 03.03.2011 15:06

Offtopic: :heh: Giline niekedy stačí len nahromadený adrenalín - z toho bývajú mely najhoršie.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8296
Bydlisko: Morava

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod Rendy05 » Štv 03.03.2011 21:33

Nemám už prvého psa a je paradoxom že povahy aj vlastnosti sú odlišné. Ratlík ma roščuľoval tým že bez hanby sa pustil do vlčiaka a potom hľadal ochranu u mňa a vôbec ho netrápilo, že ja som mohol byť dohryzeným...
Malamut bol dobre vycvyčený, ale tým že potrebuje veľa pohybu predsa sa dostane mimo kontroly a lovecký inštinkt je tam na vysokej úrovni a tlmí sa ťaško. Malamut je tichý lovec, ktorý dokáže preseknúť zubom miechu akéhokoľvek vtáka s presnosťou chirurga.Dokáže za tmi a podľa čuchu uloviť hraboša, hodiny číhať na vtáka a vytrhnúť pažerák psovi, bez toho aby bol nabudený agresivitou. Má to v sebe. Je absolutne neutočný na človeka a tak sa nedokáže použíť ako strážny pes. Dokáže odradiť votrelca len výzorom. V snehu je schopný bežať odlišne ako vlčiak a tak napríklad uloviť srnu v snehu. Zle však znáša zaťaženie v teplom počasí a prehrieva sa. Takže v lete potrebuje pohyb ráno a večer. Čo je dosť naročné na čas. Malamut sa učí ťažko a pamätá si potom naučené veci celý život. Pri návštevy mu skočil Westík pri zohnutí po uchu a natrhol mu ho. Kresba papuľe sa vystrčením zubov zmení, podobne ako bojové maľovanie indianov a pes jasne dal na javo, urob to ešte raz a zabijem ťa. Bez kompromisu by to aj urobil...
Bernsky Salašnicky pes je zas nedôverčivým psom a nemusí cudzích a dáva najavo mňa nehladkaj, nepribližuj sa a ustupuje ak to nechápeš cvakne. Môjho som chcel trochu utlmiť a socializoval som ho do tej miery že má všetkých ľudi rád a neviem či bude dobre strážiť. Asi som nemal ísť proti jeho vrodeným vlastnostiam.
Malamut je veľmi citlivý na potravu aj jej zmenu. Nové granule treba postupne primiešavať do potravy. Kocky mäsa podľa Barfu objednané z Čiech mi vybral z misky a vyhodil do trávy. Nikdy sa ich nedotkol a myslel som že to mu bude chutiť. Podľa mňa ani tie kocky mäsa nie su uplne "košer". Pľuca, čerstve mäso, varené, surové nerobilo problém...
Bernský salašnicky pes zas nie je lovec, zožerie čo mu dám.A ani zmena stravy mu neubližuje, výborne znáša cestovanie v aute, menej čistotný a oči mu treba pravidelne pretierať Borovou vodou. Učí sa ľahko, ale opakovanie je nutné...
Rendy
Rendy05
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 34

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod starr » Pia 04.03.2011 10:28

Nádherné čítanie :poklona:! Neviem, či sa dajú aplikovať vlastnosti Tvojich psov na väčšinu zástupcov plemien ratlík (TP), aljašsky malamut a bernský salašnícky pes, lebo tieto plemená povahovo ja osobne vôbec nepoznám, ale každopádne si to napísal veľmi pekne, pútavo, malo to dej.

Budem rada, keď napíše aj niekto iný, kto má alebo mal či už ratlíka, malamuta alebo berňáka, že či to tak zhruba sedí aj na ich psov.

?
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

PredchádzajúciĎalší

Späť na Všeobecne o plemenách