Peruánsky naháč / Perro Sin Pelo Del Perú (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Peruánsky naháč / Perro Sin Pelo Del Perú (FCI)

Poslaťod Vikiki22 » Uto 07.12.2010 16:52

Peruánsky naháč, FCI č. 310
skupina 5 (špice a primitívne plemená), sekcia 6 (primitívne plemená)

Po anglicky sa volá Peruvian Hairless Dog. V minulosti bol peruánsky a incký naháč jediné plemeno, ktoré slúžilo ako zdroj potravy. Od inckého naháča sa líši predovšetkým farbou kože, ktorá je jednotne tmavá, nie škvrnitá. Vďaka tomu je lepšie chránený pred slnkom a mohol cez deň vychádzať von. Z tohto dôvodu boli obe formy známe medzi miestnymi Indiánmi ako ,,denný pes´´ a ,,nočný pes´´.
V minulosti na týchto psoch záležalo len ako na zdroji potravy, ich farba bola všetkým ľahostajná. Zmenilo sa to, až keď si psy obľúbila incká šľachta. Vtedy sa asi oba typy začali meniť na samostatné plemená.
Peruánsky naháč je podobný naháčovi mexickému, ale nie je jasné, či sú blízko príbuzné alebo či sa príslušný gén objavil nezávisle.

Štandard:
Všeobecný vzhľad: ide o elegantného a štíhleho psa, ktorého výzor vyžaruje rýchlosť, silu a harmóniu, nikdy nesmie pôsobiť hrubo. Hlavným znakom plemena je chýbajúca srsť na celom tele. Ďalšou zvláštnosťou je takmer vždy sa vyskytujúci neúplný chrup. Naháč má ušľachtilú povahu, k členom rodiny je prítulný, voči cudzím rezervovaný, je živý, pozorný, dobrý strážca.
Dôležité proporcie: výška v kohútiku k dĺžke tela 1:1, sučky môžu byť o niečo dlhšie ako psy.
Správanie/charakter (povaha): naháč má ušľachtilú povahu, k členom rodiny je prítulný, živý, pozorný, voči cudzím nedôverčivý a ostražitý.
Hlava: lupoidná forma.
Lebka: stredných proporcií, orthoidná (horné línie temena a papule sú paralelné), mierna divergencia je prípustná, pri pohľade zhora je lebka široká, hlava sa smerom k nosnej hube zužuje, jarmové oblúky sú stredne vyvinuté, výbežok medzitemennej kosti je málo výrazný.
Čelový sklon: málo výrazný (asi 140°).
Nosná huba: farba musí harmonizovať s jednotlivými odtieňmi srsti.
Papuľa: pri pohľade zboku je horná línia rovná.
Pysky: čo najviac napnuté, priliehajú k ďasnám.
Čeľuste/zuby: rezáky tvoria nožnicový zhryz a očné zuby sú normálne vyvinuté, chýbanie jedného aj všetkých premolárov alebo molárov je prípustné. Spodná čeľusť je málo vyvinutá.
Líca: normálne vyvinuté.
Oči: pozorný a inteligentný výraz. Sú stredne veľké, mierne mandľového tvaru, nie sú uložené hlboko ani nevystupujú, majú byť umiestnené normálne a rovnomerne, teda ani príliš blízko pri sebe ani príliš ďaleko, farba musí harmonizovať s farbou kože, môže byť rôzna, od čiernej, cez všetky odtiene hnedej až po žltú, v každom prípade musia mať obe oči rovnakú farbu. Viečka môžu byť od čiernej až po ružovú pri psoch so svetlou tvárou, svetlé farby a ružová sú prípustné, ale nie žiaduce.
Uši: keď je pes pozorný, uši musia byť vztýčené, v pokoji sú zložené dozadu, sú stredne dlhé, v nasadení sú široké, postupne sa zužujú až takmer do špičky, sú nasadené v hornej časti lebky, končia šikmo po bokoch, keď sú postavené, ich osi tvoria variabilný uhol asi 90°.
Krk
Horná línia: klenutá (konvexná).
Dĺžka: rovnaká ako dĺžka hlavy.
Tvar: skoro ako zrezaný kužel, pružný, dobre osvalený.
Koža: tenká, hladká a elastická, dobre prilieha, bez laloka.
Telo: stredných proporcií.
Horná línia: rovná, hoci niektoré jedince majú konvexné klenutie v oblasti chrbáta/bedier, ktoré sa stráca na úrovni krížovej kosti.
Kohútik: málo výrazný.
Chrbát: horná línia rovná, dobre vyvinuté svalstvo často na oboch stranách konvexne vystupuje až po bedrá.
Bedrá: silné, svalnaté, dĺžka predstavuje asi 1/5 výšky v kohútiku.
Krížová kosť: horná línia je mierne konvexná, sklon k horizontále asi 40°, pevná a svalnatá stavba zaručuje dobrý záber zo zadných končatín.
Hrudník: pri pohľade spredu je dostatočne, ale nie prehnane široký. Siaha takmer po lakte, rebrá sú mierne klenuté, nikdy nie ploché, za rebrami musí mať obvod asi o 18% viac ako je výška v kohútiku.
Spodná línia a brucho: spodná línia tvorí elegantnú a jasne vyznačenú krivku, ktorá vychádza zo spodnej časti hrudníka a stúpa k dobre, ale nie prehnane vtiahnutému bruchu.
Chvost: je nízko nasadený, v koreni hrubý, ku špičke sa zužuje, vo vzrušení môže pes zodvihnúť chvost nad línia chrbáta, nesmie ho však skrútiť, v pokoji chvost klesne a na konci vytvára jemný, nahor zahnutý hák, niekedy ho pes vtiahne pod brucho. Chvost siaha takmer po päty, musí byť nekupírovaný.
Končatiny
Predok:
končatiny sú dobre postavené pod telom, pri pohľade spredu sú úplne kolmé, lakte nesmú byť vytočené. Uhol lopatky a ramena je asi 100–120°, pri pohľade zboku je uhol, ktorý tvorí predlaktie s vertikálou 15–20°.
Predné labky: stredne dlhé, zajačie, vankúšiky sú mocné, dobre odolávajú horúčave, koža medzi prstami je dobre vyvinutá, čierne psy majú podľa možnosti čierne pazúriky, svetlejšie psy svetlé pazúriky.
Zadok: svaly sú oblé a pružné, krivka sedacích svalov je výrazná, uhol bedrá - stehno 120–130°, uhol stehno – podkolenie 140°, pri pohľade zozadu sú zadné končatiny zvislé, vlčie pazúriky sa odstraňujú.
Zadné labky: ako predné.
Pohyb: vďaka popísanému zauhleniu a štruktúre končatín sa tieto psy pohybujú skôr krátkym, ale rýchlym krokom, ktorý je ale súčasne pružný a vláčny.
Koža: na celom tele hladká a elastická, na hlave a okolo očí a na lícach môže tvoriť oblé, takmer koncentrické línie. Zistilo sa, že vnútorná aj vonkajšia teplota naháča plne zodpovedá teplote iných plemien, chýbajúca srsť vedie k okamžitému a priamemu výdaju tepla, naopak pri osrstených plemenách je teplo odvádzané srsťou pomocou prirodzenej výmeny vzduchu.
Srsť: aby bol názov naháč opodstatnený, musí srsť chýbať, povolené sú zvyšky srsti na hlave a koncoch končatín a chvosta, prípadne ojedinelé chlpy na chrbte.
Farba: variuje od čiernej, bridlicovej, slonej sivej, modročiernej, všetkých ďalších odtieňov sivej až po hnedú od tmavej až po svetlý blond. Všetky farby môžu byť samostatné alebo kombinované s ružovými fľakmi kdekoľvek na tele.
Výška v kohútiku: pri psoch a sučkách sa vyskytujú 3 veľkosti:
malý: 25–40 cm (9 3/4–15 3/4 palca)
stredný: 40–50 cm (15 3/4–19 3/4 palca)
veľký: 50–65 cm (19 3/4–25 3/4 palca).
Hmotnosť: je v pomere k veľkosti
malý: 4–8 kg (8,8–17,6 funta)
stredný: 8–12 kg (17,6–26,4 funta)
veľký: 12–25 kg (26,4–55,1 funta).

Obrázok
Obrázok
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Peruánsky naháč / Perro Sin Pelo Del Perú (FCI)

Poslaťod katkariinka » Uto 07.12.2010 17:17

Krasne psy, zdaju sa mi byt take elegantnejsie nez "mexicania".

Povahu mi popisala jedna chovatelka, s ktorou sme sa stretli na vystave, velmi podobne - naviazany na rodinu, inak nedovercivy.
O to viac som si utvrdila spravnost nasho vyberu.Ale nic to nemeni na mojom obdive k tomuto plemenu, su to krasne psiska.
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Peruánsky naháč / Perro Sin Pelo Del Perú (FCI)

Poslaťod ariel » Uto 07.12.2010 18:36

je to krasne plemeno! v par ceskych staniciach maju prave steniatka, kazdy den sa na ne pozeram :smile: vyzeraju ako mimozemstania :lol:
ariel
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1014
Bydlisko: Žilina

Re: Peruánsky naháč / Perro Sin Pelo Del Perú (FCI)

Poslaťod hruska » Uto 07.12.2010 18:53

Minule som jedneho videla v Ziline, musim povedat, ze je to krasne psisko, aj ked som skor na chlpatych :)
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Peruánsky naháč / Perro Sin Pelo Del Perú (FCI)

Poslaťod katkariinka » Uto 07.12.2010 19:01

O tom zilinskom viem, ale nevidela som ho este. :ua:
Vraj je z utulku :oo:
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Peruánsky naháč / Perro Sin Pelo Del Perú (FCI)

Poslaťod hruska » Uto 07.12.2010 19:07

Z utulku? :oo:
Ja som ich stretla iba raz v lete v lesoparku, taky pan v strednych rokoch ho vencil. Fakt nadherny pes.
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Peruánsky naháč / Perro Sin Pelo Del Perú (FCI)

Poslaťod ariel » Uto 07.12.2010 19:26

preboha, neviem si predstavit, ze sa nahac tula a zije v utulku, to je uz co :plac: aj pred par dnami sa v Ba stratila fenka peruanca nadherna, v takych mrazoch chudatko
ariel
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1014
Bydlisko: Žilina

Re: Peruánsky naháč / Perro Sin Pelo Del Perú (FCI)

Poslaťod hruska » Uto 07.12.2010 19:37

Ale ako sa tam dostal? O peruancovi som ani nevedela, ze nejaky na Slovensku je, kym som nestretla toho pana.
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Peruánsky naháč / Perro Sin Pelo Del Perú (FCI)

Poslaťod Sophie » Uto 07.12.2010 21:05

nie je ten žilinský náhodou fenka? lebo ak jo, tak takú som ja stretla asi tak na jar tohoto roku.. mám ju aj kdesi na foto, keď vyhrabem zavesím..
Sophie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1243

Re: Peruánsky naháč / Perro Sin Pelo Del Perú (FCI)

Poslaťod ariel » Uto 07.12.2010 21:08

mna by zaujimalo, ako je to s vencenim nahacov, ci uz peruanskych, alebo ABT, su narocní na pohyb? a cez zimu ako dlho mozu byt vonku, samozrejme oblecení
ariel
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1014
Bydlisko: Žilina

Re: Peruánsky naháč / Perro Sin Pelo Del Perú (FCI)

Poslaťod ZdenulkaM » Uto 07.12.2010 21:32

teraz je ak sa nemylim :hi: toto plemeno v pes a macka :no:
Damian alias Chilli maly biely anjelik od chovatelskej stanice bile tlapky :)
Baletka Safirka von Schnappi Schnapp alias Elis velky pehaty certik :)
ZdenulkaM
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4040
Bydlisko: bratislava,petržalka

Re: Peruánsky naháč / Perro Sin Pelo Del Perú (FCI)

Poslaťod tamik » Uto 07.12.2010 22:46

Co sa tyka vencenia a prechadzok v zime nemaju peruani ziadny problem. Su to aktivne psy ktore miluju pohyb a pokial maju nejaky ten oblecek neni problem ani dlha prechadzka. Niekolkych poznam osobne a su fakt neskutocne uzasny
tamik
Nováčik
 
Príspevky: 40

Re: Peruánsky naháč / Perro Sin Pelo Del Perú (FCI)

Poslaťod tamik » Uto 07.12.2010 22:51

Aj u peruancov sa rodia i cele osrstene jedince ale na rozdiel od cinskych nahacov kde su uznane obe variety,u peruancov tato osrstena forma nieje na vystavach pripustna.
tamik
Nováčik
 
Príspevky: 40

Re: Peruánsky naháč / Perro Sin Pelo Del Perú (FCI)

Poslaťod ZdenulkaM » Uto 07.12.2010 23:12

tamik a tie ojedinele osrstene jedince sa nemozu vyholit ? :nwm:
Damian alias Chilli maly biely anjelik od chovatelskej stanice bile tlapky :)
Baletka Safirka von Schnappi Schnapp alias Elis velky pehaty certik :)
ZdenulkaM
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4040
Bydlisko: bratislava,petržalka

Re: Peruánsky naháč / Perro Sin Pelo Del Perú (FCI)

Poslaťod tamik » Uto 07.12.2010 23:40

Tie osrstene su normalne osrstene ako kratkosrsty pes tak by oholenim ten pes uz nesplnal standard v kt sa pise ze nesmie mat ziadne osrstene plochy na tele. Predpokladam ze po genetickej stranke si tiez nesie nejaky iny gen ako holy pes. A ani nehovorim ake by bolo zlozite a hlavne neprijemne pre psa taketo holenie. Co sa tyka cinskych nahacov ani tam sa osrstena varieta neholy, holy sa len nahy pes kt je medzityp cize na tele ma par chlpov.
tamik
Nováčik
 
Príspevky: 40

Ďalší

Späť na Plemená psov FCI