Výber správneho plemena pre mňa

Témy netýkajúce sa konkrétneho plemena

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Priscilla » Uto 30.06.2020 8:27

Krátkosrsté kólie pĺznu celkom hodne teda. S tým temperamentom je to také rôzne, niektoré sú fakt kludné a niektoré dosť akčné. Ochranársky inštinkt je dosť otázny tiež, zaštekať vedia samozrejme za plotom (ale ja som napríklad moje vždy cielene od mala učila, že ľudia sú kamoši a netreba na nich štekať za žiadnych okolností) a lovecký inštinkt je tiež jedinec od jedinca. Nie sú to teda dáki zabijaci - ak, tak skôr naháňajú mačky, zajace a tak pre radosť z behania a po stope nejdú vôbec, iba utekajú, keď to pred nimi uteká.
Priscilla
V.I.P.
Obrázok užívateľa

Barfer.sk

Poslaťod terbie » Uto 30.06.2020 8:51

Tervueren? Uff, pri belgických ovčiakoch vždy rátam s tým, že to sú veľmi energické plemená, či to je len malinois? :D

Ale pripisujem si do zoznamu:
-dalmatínec
-tervueren
-hladkosrstá kólia

Čo ten tibetský teriér, toho tu niekto nemá/nepozná?

Inak zatiaľ ďakujem všetkým, čo sa vyjadrili, predsa len čítaním článkov na internete a kníh sa človek nedozvie skúsenosti z praxe a tak :)
terbie
Okoloidúci
Obrázok užívateľa

Poslaťod wer » Uto 30.06.2020 9:05

tervueren je kludnejsi, resp primerane aktivny. to len malinaky su prepnute. :lol:

a na toho dalmatinca by som si dala bacha. ono zas moc sa tomu robit nechce a nie je to uplne z kategorie bezproblemovych psov... aj ked sucky este budiz.

tibetsky terier ok, len tiez nejaka ochota cvicit tam nie je.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa

Poslaťod terbie » Uto 30.06.2020 9:46

a laekenois?
terbie
Okoloidúci
Obrázok užívateľa

Poslaťod Shel-chan » Uto 30.06.2020 10:01

viki, sorry, ale v porovnaní s ostatnými prepnutými plemenami si budem stáť za flatom :heh: a odkedy som videla freyu šteknúť za plotom, ešte aj ten ochranársky bod spĺňa.
furt lepšie než pudel z tohto hľadiska afaik.

dalmatíny pokiaľ viem majú komplikovanú povahu a musíš ich presvedčiť, aby urobili to, čo by chceš. možno nie sú také premýšľavé, ako ridgeback, ale nebude to žiť pre to, aby ti to urobilo, čo ti na očiach vidí. (kedysi v KE na agi cvičáku mala pani 3, mne sa dalmatíny ľúbi tak som sa veľa pýtala, toto som si z toho odniesla.)

kraťandy pĺznu ako vianočný stromček :heh: ale podľa mňa je to ešte celkom fajn srsť. choďák aj tervík budú pĺznuť podobne, len majú ešte dlhšiu srsť a ešte bohatšiu podsadu.
inak sú fajn. ale teda dosť vrieskajú, upozorňujem :joint: ale zas, to aj pudle.

tibetského teriéra som zažila týždeň na tábore asi, ale... mne to príde nemastné-neslané. ono to nemá nejakú moc potrebu s človekom spolupracovať, ani nejaký prepnutý drive. vie to byť asi taký pohodový spoločník... netuším, či stráži alebo je prítulný.

inak ten nemecký pinč je podľa mňa malý na teba :nwm: ale kedysi chcela poradiť mamina kolegyňa a namiesto bPP jazveca (výzor sa im strašne páčil) sa mi ju podarilo presvedčiť na pinča a milujú ho, akurát sa mi zdá, že je to fakt ostré. musím sa spýtať mamy, ako sa im žije.

a český strakáč (veľký) podľa mňa sedí v snáď všetkých ohľadoch. plus teda si môžeš vybrať, či dlhosrstý alebo krátkosrstý. krátko- by mal mať takú srsť ako k. kólia, dlhosrstý mne osobne príde lepší. ale osobnú skúsenosť nemám. (ale mám jeden kontakt, keby si chcela :heh: )

edit: laekenois bude mať podľa mňa pre teba najlepšiu srsť, ale mne sa zdá, že oni sú strašne ostré. a ťažko sa zháňajú.

ja by som na tvojom mieste asi ostala pri pudlovi :heh: len nebude asi strážiť, treba ho furt upravovať, a býva mrte aktívny.
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa

Poslaťod elfinka » Uto 30.06.2020 10:09

Mne z toho vychadza naj bradac (stredny), aj co sa tyka srsti, je to sice svojim sposobom tvrdohlave ale zas je to povodne pracovne plemeno takze urcite lepsie nez dalmatin. A mal by aj postrazit.
Teda, keby sa podaril taky, aka povaha ma byt standardna - ci realne sa chovaju take alebo je to plemeno v kybli povahami povedat neviem :lol:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa

Poslaťod clupko » Uto 30.06.2020 10:16

mne pride, ze aj svajciar by mohol byt, akurat ze teda vedia riadne plznut. ale inak srst nepotrebuje ziadnu starostlivost, a je samocistiaci. z mojej skusenosti su prisposobivi, aj ked sa nic nerobi, nezozerie ma od nudy, pripadne sa da lahko zabavit aj nenarocne a doma. co sa tyka lovenia, tak to asi bude dost individualne, ale moj napriklad nelovi - v lese v pohode navolno. aj postrazi. aj cvicit sa mu chce. v podstate cokolvek vymyslis, akukolvek aktivitu, bude za :smile:
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
--------
http://avery.wz.sk
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa

Poslaťod Ulf » Uto 30.06.2020 19:05

A pikardsky ovciak?
Ulf
Snoopy
Obrázok užívateľa

Poslaťod Liana » Uto 30.06.2020 23:13

Portugalsky vodny pes spĺňa vacsinu, akurát lovecký pud je vraj u nich tak individualne, niektorí vôbec a niektorí naháňajú. :smile:
Liana
Big Dog
Obrázok užívateľa

Poslaťod Lindchen » Str 01.07.2020 7:57

Dalmatínca by som podľa tvojich požiadaviek úplne vylúčila. Ja ho síce plánujem v ďalekej budúcnosti, je to super pes, ale je to taký väčší bígl. :heh:
!NOVÁ UDALOSŤ! -->> Den plný praxe podle návodů Franty Šusty
this too shall pass
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa

Poslaťod Tiaali » Str 01.07.2020 9:44

Portugal je aktivitou väčšinou trošku vyššie, to sú čistí klauni a šteňa portíka je skôr trest :heh: ale čo sa týka loveckého pudu tak väčšina funguje na voľno úplne v pohode. Veľmi málo ich je takých čo naozaj musia nonstop vodítkovať.
Španielsky vodný pes alebo lagotto by sedeli možno viac, sú robustnejší, povahovo podobní, ale o niečo menej šialení. Zároveň stále ochotne pôjdu do akejkoľvek aktivity, zopár šikovných sa nájde, čo aj agi robia, ale dovolím si tvrdiť, že drvivá väčšina sú gaučáci (to platí asi pre celú sekciu vodných psov)
Tiaali
Junior

Poslaťod borocka » Str 01.07.2020 10:46

Lagotto som počula od majiteľky, že všeobecne lovia. Záleží od jedinca. Teraz je inak dosť boom s tými kraľovakmi. Treba aj dávať bacha na chovku a povahy. Niekedy si tiež radi ponaháňajú v lese. :ach:
borocka
Okoloidúci
Obrázok užívateľa

Poslaťod Ulf » Str 01.07.2020 11:06

Ak sa dá jeden pudel považovať za skúsenosť, tak presne u nás je jeden kráľovák a loví jak nepríčetný, všetko, aj lode na Dunaji. :pac: Bycikle, zver samozrejme, no všetko. Neviem či to je voláke psycho, ale mne to na pudla štandardné chovanie nepríde. Ale tak skúsenosť to je.
Ulf
Snoopy
Obrázok užívateľa

Poslaťod wer » Str 01.07.2020 11:12

No ja si myslim, ze to maju vsetky akcne psy. S tym rozdielom, ze s lahko motivovatelnymi psami sa da pracovat a okresat to. :nwm: napr prave s pudlom to ist musi...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa

Poslaťod Ulf » Str 01.07.2020 11:36

No veď práve mne príde smerovanie pudlej aktivity správnym smerom pomerne jednoduché, ale možno som len naivná. Panička sa snaží, chodia na cvičisko, pracuje s nim, ale naozaj neviem, čo tam nefunguje :nwm: Či to ten pes má ozaj poškrkané v hlave, alebo len ona teraz napráva nejaké výchovné oné z minulosti. Ale tvrdila, že on je taký odjakživa.. možno len ona s tým nevedela odjakživa pracovať, fakt neviem. Nie je to jej prvý pes. :nwm:
Ulf
Snoopy
Obrázok užívateľa

PredchádzajúciĎalší

Späť na Všeobecne o plemenách