Výber správneho plemena pre mňa

Témy netýkajúce sa konkrétneho plemena

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Slausa » Ned 23.09.2018 17:13

Pri pp psovi nie su podmienkou vystavy ani nic ine. A 300€ za bpp stena? Nikdy. A tu ti to nikto nepodpori. Pes s pp sa da zohnat za 500 (samo, zavisi od plemena). A mas k nemu viacero zaruk, minimalne to, ze si si na 100 percent isty, ze jeho rodicia boli rovnakeho plemena a netrpeli istymi chorobami.
Z tych inzeratov sa mi nepaci ani jeden. Co ja viem, neposobia na mna doveryhodne. Na jednom maju rie steniatka nejak divne vykrutene labky dovnutra. Pokukaj stranky chs, nielen u nas, ale mozno aj CR. Neviem, skadial si, ale so cr daleko nie je
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod wer » Ned 23.09.2018 17:30

:bum: :bum: :bum:
1. stafordsirsky bulterier a americky stafordsirsky terier su dve odlisne plemena!!!
2. tymi inzeratmi si to zabil. Nic si nepochopil. Daj kludne 300 eur za cosi, co mozno bude krypel, vyzerat ako weimar a bude to agresivne... gratulujem.
Ciste sklamanie tvoj posledny prispevok. A znel si tak rozumne.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod kellee » Ned 23.09.2018 17:37

iba tak mimo videla som dnes americkeho stafordsirskeho teriera s PP za tu istu ako si ty hodil bez PP.
Inak nejde len o zdravie. vacsinou su tie bez PP psy velmi nevyrovnanych povah, su tam rozne rizika. pre nieco tie psy PP nemaju ci uz je to zdravie, alebo povaha. v bez PP chove sa nekladie doraz ani na jedno, proste mozes byt velmi nemilo prekvapeny co nakoniec doma budes mat
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Pepo_svk » Ned 23.09.2018 17:58

Tie inzeraty som prihodil prave preto, aby som sa utvrdil v tom co ste mi radili. Ci sa mam teda vyhnut ponukam krizencov alebo - aj udajne cistokrvnym plemenam. Pisali ste totiz, ze "cistokrvne stena bez PP nie". Ci mam najst nejaku chovnu stanicu alebo brat aj krizenca, to je otazka. Netusim aka je u takehoto plemena cena odpovedajuca. Neviem kto ponuka steniatko pod cenu alebo kto pyta privela. Ci uz ide o psika s PP alebo bez. Chcel som nejaky nazory a rady od tych, co v tom maju prehlad. A ako som napisal, toto plemeno som nezvazoval doteraz az tak velmi, iba som to hodil do googla. Takze predsa ak su tu ludia skuseni v tomto, tak sa poradim v com sa da co najviac.

Nikde som taktiez nenapisal, ze otvorim nejaky bazar a prve najlacnejsie stena, ktore tam najdem si aj kupim. Takze neviem, ale wer, skor tvoju reakciu vnimam ako sklamanie. Ale na druhej strane, radsej sa opytam aj blbost a nech v tom mam jasno, nez konat unahlene. V kazdom pripade dakujem vsetkym aj tak za reakcie, aj tieto mi pomahaju.
Pepo_svk
Okoloidúci
 
Príspevky: 16

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Pepo_svk » Ned 23.09.2018 18:02

kellee píše:iba tak mimo videla som dnes americkeho stafordsirskeho teriera s PP za tu istu ako si ty hodil bez PP.
Inak nejde len o zdravie. vacsinou su tie bez PP psy velmi nevyrovnanych povah, su tam rozne rizika. pre nieco tie psy PP nemaju ci uz je to zdravie, alebo povaha. v bez PP chove sa nekladie doraz ani na jedno, proste mozes byt velmi nemilo prekvapeny co nakoniec doma budes mat


Dakujem pekne za rady. :smile: Odporucali mi, ze mat psika s PP je predsa len vyhodnejsie, hoci drahsie. No padli aj nazory, ze moze byt aj nejaky krizenec, iba nie cistokrvny. Aspon tak som to vtedy z tych komentarov pochopil.

Kedze vsak nemam v tychto veciach zatial taky prehlad, tak sa radsej poradim. Inzeraty som sem nepridal s tym, ze niektoreho z tych psikov beriem. Bolo to prakticky to prve co mi na google vyskocilo. Kedze tu bola diskusia o PP a bez PP. No a zaroven sa budem opakovat, ale nemam prehlad ani o cenach, takze teraz aspon viem ake veci si kde vsimat. :smile:
Pepo_svk
Okoloidúci
 
Príspevky: 16

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod kellee » Ned 23.09.2018 18:05

je sice tazsie, ale da sa najst pes s PP v pet kvalite, cize nevhodny na vystavy, pretoze ma nejaku vadu- napriklad farba alebo skus.
krizenec bol skor mysleny pes z utulku, nie tieto pochyne inzeraty. tam mas naozaj velmi vlku sancu na choreho jedinca a aj povahovo nie celkom ok.
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod MisheliQ » Ned 23.09.2018 19:15

Americky stafordsirsky bulterier neexistuje ako pisala wer v bode c.1. Su to 2 velkostne rozdielne plemena. Bud chces amstafa alebo stafbulla.

A tie inzeraty, na zaplakanie :ua: ale chapem, ze clovek, ktory nevie co si vsimat a co hladat, to nevidi.
Labradori, amstafi aj stafbulli patria medzi oblubene plemena mnozitelov. Nesla by som do toho risku a uz vonkoncom by som nedala 250 - 300 €, to ako za co?? Za predkov, zdravie, standard? Lebo ak je to len za to, ze sa ten pes podoba na plemeno, tak to je riadne cez. Za ocividneho krizenca by clovek nikdy tolko penazi nedal, a pritom je to rovnaky pes ako pes bez PP (krizenec, co sa podoba na plemeno)
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Pepo_svk » Ned 23.09.2018 20:11

Samozrejme rozumiem. Ako som pisal, "iba tak som hodil do googla". Skusenosti nemam a prehlad v cenach a detailoch v charakteristike tak isto nie. :D Preto som sa pytal na tieto veci, pretoze sa pisalo, ze najlepsie s PP, ale moze aj bez, no nie cistokrvne. Hoci je tiez pravda, ze to bolo pisane este skor pod tou temou k labradorom, kde som pisal najskor. Ono tiez je otazka ci to zalezi od plemena alebo je to vseobecne. Napriklad ja neviem, ci taky nemecky boxer za dajme tomu 150 eur je privela. Pokial ide o potomka matky aj otca nemeckeho boxera. Ci je to privelky risk, aj za tu cenu alebo radsej zobrat s PP. Preto co sa tyka vyberu plemena a pripadne aj rady k vyberu chovnej stanice a podobne, si rad necham poradit.
Pepo_svk
Okoloidúci
 
Príspevky: 16

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod wer » Ned 23.09.2018 20:12

Pepe, ja sa sama skopirujem z inej temy (rec bola o inom plemene, plati vseobecne), mozno si z toho nieco vezmes. Kludne si tu mrkni danu temu, ak ta to zaujima viewtopic.php?f=30&t=1923&p=1424496&hilit=Psy+bez#p1424496
wer píše: plemeno robi plemenom subor urcitych vlastnosti - tzv standard. bPP psy nemaju ziadny standard - tzn NIE SU plemeno. pre ziskanie preukazu pre stence musia rodicia splnit urcite podmienky - ci uz zdravotne - vysetrenia - maju bezpapieraci vysetrenia povinne???, dalej musia splnat vzhladove kriteria - objektivne posudene rozhodcom - vedia bezni ludia, ako vlastne vyzera yorksir??? ty vies, ze neexistuje ziadna mini, ani maxi verzia...? kolko sprznenych "plemien" beha po svete... a tiez musia splnat povahu danu standardom. napr u niektorych plemien je nutny povahovy test, skuska do chovu - ci pes zdedil vlohy a ma vlastnosti daneho plemena. toto bPP nemaju! mozu "mnozit" na comkolvek. pre kazdeho jedneho je jeho pes naj... ale to neznamena, ze je naj aj objektivne. :no: a o to kraci. ked niekto sa nedokaze odosobnit, tak by mal nastupit klub - a stanovit dake podmienky a nepripustat do chovu halabala... u bPP netusis, akych mali predkov, ake dedicne ochorenia sa vyskytovali. v PP chove je to transparentne, vies si dohladat pribuznych, vsetky odchovy, vady na ktore trpeli.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod wer » Ned 23.09.2018 20:17

Ina moznost, ako PP pes, je len ujat sa najducha. Z utulku. Z docasky. V ziadnom pripade nepodporovat mnozitelov = kazdy jeden, kto odchovava vrh po "cistokrvnych rodicoch" bez PP. Ci uz psiky vznikli z akoze "velkej lasky", alebo "sucka musi mat steniatka" a podobne blaboly.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Shel-chan » Ned 23.09.2018 20:25

pepo, super príklady. poviem ti, prečo by som ja nad psami z nich ani neuvažovala:
  1. bez PP. pri psovi bez PP nemáš záruku, že je čistokrvný, a dať 300€ za kríženca je fakt veľa
  2. chýbajú fotky rodičov
  3. chýbajú vyšetrenia

dám ti príklady inzerátov psov s PP:
https://zvierata.bazos.sk/inzerat/89679512/Americky-stafordsirsky-terier-s-PP--k-rezervaci-TOP-COMBIN.php
pridávam aj screenshoty, keď sa inzerát stiahne, aby bola téma stále pozerateľná:
Screenshot_20180923-195906.png

Screenshot_20180923-195918.png


https://zvierata.bazos.sk/inzerat/89364415/Staffordshire-Bull-Terrier-s-PP-staffbull.php
Screenshot_20180923-200309.png

Screenshot_20180923-200318.png


takže. pri prvom inzeráte na americké stafordšírske teriéry sú pre mňa dôležité nasledovné body:
  1. psy sú vychovavané v rodine, v spoločnosti detí (pre mňa nedôležité, pre teba však hej)
  2. vidím, že inzerát je napísaný trochu pochybným štýlom, ale dovtípim sa, že ide o poľskú chovateľskú stanicu a preto asi použili google translator
  3. vidím, že psy absolvovali nejaké výstavy, tak asi budú vyzerať ako stafordy, ale inak pre mňa tituly nie sú dôležité, to len prejdem pohľadom a preskočím
  4. zaujíma ma to pod tým: "HD A, ataxia clear". to sú totiž dve dedičné ochorenia, na ktoré toto plemeno trpí.
    "HD" je dysplázia bedrových kĺbov, ktorá je pre psa veľmi bolestivá a značne mu zníži kvalitu života, a manažment, prípadne liečba je veľmi drahá plus pes sa trápi. "A" (na stupnici od A po E) znamená, že rodičom boli urobené kontrolné RTG snímky, ktoré veterinár vyhodnotil ako negatívne, teda kĺby sú bez známok dysplázie, teda zdravé.
    cerebelárna ataxia je dedičná neurologická choroba typická pre amstafy. nechcem riskovať, že mi pes medzi 3 - 5 rokom stratí osvalenie, rovnováhu, zrak aj rozum, a že ho takého mladého budem musieť čoskoro nechať utratiť, po mesiacoch trápenia. "clear" znamená, že DNA rodičov bola testovaná v genetickom laboratóriu a ani jeden túto chorobu neprenáša, teda šteniatka ju nemôžu zdediť.
  5. navyše šteniatka sú len za 200€... to by som sa asi spýtala, prečo, aj keď možno v Poľsku majú proste iné ceny.

čo sa týka inzerátu na stafordšírske bulteriéry:
  1. rodičia vyzerajú ok, majú aj nejaké výstavy...
  2. ALE nemajú žiadne vyšetrenia! vo vrhu D ani jeden rodič, vo vrhu C len otec... predpokladám, že to je osvedčený krycí pes a preto má urobené aj klinické vyšetrenia kĺbov aj očí, aj genetické vyšetrenia "stafbulích" chorôb, lenže ani jedna z chovateľových súk nemá vyšetrenia uvedené.
  3. asi by som chovateľovi napísala, aká je cena šteniat a či sú sučky vyšetrené. a ak nie, ruky preč, darmo inzerát vyzerá dobre a psy sú s PP! a je mi jedno, či tie suky majú všetky šampionáty, čo sa dajú na výstavách "vybehať". toto pre mňa nie je seriózny chovateľ. plus čím viac záujemcov sa bude zaujímať o preventívne vyšetrenia, tým väčšiu motiváciu budú mať chovatelia, aby ich robili.
každé plemeno má pár chorôb, ktoré sa uňho vyskytujú častejšie než u iných psov. v PP chove je preto dobrým zvykom budúcich rodičov vyšetriť, či už klinicky (kĺby, chrbtica, oči), alebo geneticky, ak je to možné. genetické vyšetrenia umožňujú vybrať taký pár rodičov, aby šteniatka určite neboli choré (a podľa možností ani aby neboli prenášači).
v bez PP "chove" sa toto nerobí, a preto máš veľkú šancu, že "vychytáš" psa, ktorý bude trpieť práve chorobou typickou pre jeho plemeno, aj keď v PP chove už táto choroba vôbec nemusí byť problém.

a ešte jeden detail - kto sú tí chovatelia? pri bez PP psoch existuje možnosť, že ten človek ti predá choré šteňa na pumpe a následne akoby sa po ňom zem zľahla. pri PP psoch sa ti toto nestane, pretože v PP máš napísané meno človeka, adresu, a keď ťa "okašle", vždy sa môžeš sťažovať na klub. aj keď v podstate môže klub max. dať tomu človeku upozornenie, alebo zákaz chovu... ale v tom prípade taký človek už psy s PP chovať nebude môcť. aj keď bez PP mu nik chovať nezakáže... a to je ďalší možný dôvod, prečo niektoré "zaručene čistokrvné šteňatá po psoch s PP" nemajú PP.

inak ako kellee hovorila, tiež by som sa popýtala chovateľov po šteňati v "pet kvalite". aj keď to sa niekedy ťažko určuje u takého malého šteňaťa (či mu vyšli všetky zuby alebo je príliš veľké/malé sa nedá predpovedať u 8 týždňového šteňaťa, ale najskôr v takých 7 mesiacoch), niekedy sa dá (napríklad keď má neštandardnú farbu). v prvom prípade je logické, že bude chcieť chovateľ za 8-týždňové šteňa plnú sumu, lebo to môže byť v dospelosti typický predstaviteľ plemena, ktorého potenciál v chove nikdy nebude využitý, a on radšej dá sľubné šteňa niekomu, kto má chovateľské ambície, a "škaredšie" šteňa do rodiny, kde vie, že ho na výstavu nikdy nezoberú. (inak v zahraničí bežná prax, že si šteňa nevyberá záujemca, ale chovateľ vyberá, ktorému záujemcovi predá ktoré šteňa.)
Naposledy upravil Shel-chan dňa Ned 23.09.2018 20:32, celkovo upravené 1
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod kellee » Ned 23.09.2018 20:32

Shel ty to vies vzdy tak dobre napisat, toto tu malo byt na zaciatku a zbytocne rypanie okolo tu nemuselo byt.

co sa tyka skusu- mame na cvicaku labrosa a bol kupovany v pet kvalite lebo bol podkus a brala si ho baba v 7 tyzdnoch, takze take nieco asi uz ide skor vidiet, alebo ho mal taky velky, ze to bolo velmi vidiet? neviem, ja som ho videla ako stena a mne sa to zdalo dost, no z pohladu na psovi to vobec nevidno
alebo u Indyho vrhu bola jedna fenecka mensia, ako ostatne a ta tiez sla v pet kvalite, chovatelka uz vedela, co a ako
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod wer » Ned 23.09.2018 20:35

Staci, ze gulky chybaju, tak sa uz casto predava ako pet... Aj ked este mozu zostupit, ale do 8 tyzdnov by uz mali
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Shel-chan » Ned 23.09.2018 20:37

podkus by malo byť vidno už u šteňaťa :yes: to je také ideálne, lebo psovi to v normálnom živote nijak nebráni, ale do chovu to nie je vhodné, takže chovateľ bude rád, že psa zadal do dobrého domova, a majiteľ bude rád, že má v podstate zdravého a čistokrvného psa, len s kozmetickom vadou.
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod lenli » Ned 23.09.2018 23:28

Ja k tomu este 2 veci.

Naklady - moj pes ma 35 kg, t.j. labrador bude na tom podobne. Na stravu das minimalne 40 Eur a to neni ziadna luxusna strava, ale taky ten slusny zaklad + pamlsky dajme tomu 10 Eur (realne dam viac, treba kosti na kusanie, pamlsky na cvicenie). K tomu si rataj veterinara - jasne idealne len ockovanie co ta vyjde tak na 20 Eur rocne, ale zas taka drobnost ako porezana packa ta vyjde na 100 - prispatie, sitie, antibiotika. A od jari po jesen potrebujes osetrenie proti kliestom - lacnejsie riesit obojkom cca 30 Eur na sezonu alebo spoton - to mas 9 Eur na mesiac. A to som nespomenula hracky, vyzivve doplnky na klby a ratam, ze pes nema citlive travenie, nie je alergicky na kura (lebo alergia na kura ti zvysi narok na stravu). To jest ak ma pes vyjde priemerne na 100 Eur a nie som scopna nasetrit 500 Eur na stena, tak to nejako nesedi. Radsej rok setrit, pockat a mat rezervu ak by sa psovi nieco stalo.

Druha vec bez PP - napriklad u svajciarov je problem s pribuzenskou plemenitbou, pri bez PP neviem ci to nahodou nie je brat so sestrou. Dalsie je na to aby bol pes uchovneny, tak absolvovali sme vysetrenie na dysplaziu bedrovych a laktovych klbov, geneticke na MDR a DM, vysetrenie oci na dedicne ochorenia (cca 16 roznyc ochoreni) - nejde o uplne lacne vysetrenia (toto si treba uvedomit pri cene stenata, testy ma matka aj otec, poctivy chovatel odvedie vela prace so stenatom - vsak pockaj ked ho budete mat doma a vtedy si spomen, ze co to znamena mat takych 5 kusov naraz, kolko veci v dome ti odide a treba nahradit, kolko casu stravis starostlivostou). Pokial kupis bez PP po rodicoch s PP - tak je otazka ak ma PP, preco neuchovnili? Zeby zdravotne nieco nesadlo alebo len neboli dat ochotny tie peniaze (ako im teda zalezi na zdravi)? Pri PP mas zmluvu, byva aj casto aj klauzula, ze pokial zdravie nevyjde vratia cas sumy. Pri krizencovi ratam, ze proste stane sa, neustrazi sa fena, ale viac ako 20 Eur ako prispevok za ockovanie by som nedala - nedali si pozor - a nemam ziadne zaruky, ale tych 500 Eur za PP stena mi ostava na veterinara. Asi takto by som sa na to pozerala. Dat domov najduchovi alebo proste steniatku, ktore bolo neplanovane je ok, ale dat zarobit spekulantovi, ktoremu je zdravie steniat ukradnute a chce len zarobit - to je to co tu ludi hneva. Ze stenata skoncia v utulku ak sa nepredaju, ano je to mozne, ale pokial sa mu podari vsetky predat, tak o pol roka to zopakuje - vsak fajn job - kde je dopyt je aj ponuka. Klucove slovo je poctivy lebo aj u chovatelov su cierne ovce - treba ist pozriet na vystavu, najlepsie klubovu, spoznas chovatelov aj ich psov a uvidis ci si sadnete a bude sa ti pozdavat - niet na osobnu skusenost ako len nejaky inzerat. Pocitvy chovatel nema problem ani s navstevou ked zrovna stenata nema, vacsina sa rada zoznami osobne s potencionalnymi majitelmi, lebo osud steniatok ich zaujima.
lenli
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 591
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúciĎalší

Späť na Všeobecne o plemenách