Poškodený, zranený pazúr

Sem píšte ako dávať prvú pomoc pre hafana.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Poškodený, zranený pazúr

Poslaťod zuzka:) » Uto 17.06.2014 8:31

presne to si mysleli niektorí veti, že má aj moj pes. tiež sme plánovali robiť biopsiu pazura, ale v tom čase, kedy mu ošetrovala vet pazuriky, sa bála, že by sa to zle hojilo, tak sme to potom nechali tak. brali sa iba vzorky na mikrobiologiu. čo som čítala o lupoidnej onychodystrofii, vraj sa to pootm zvykne vracať a opakovane treba preliečovať ATB. denymu sa to do teraz nevrátilo (aj ked nemáme žiadnu diagnozu). držím palce

kam ste posielali vzorku pazura? a kolko to stálo? dakujem
zuzka:)
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1951

Re: Poškodený, zranený pazúr

Poslaťod phuture » Uto 17.06.2014 18:22

ako som sa pri vzdelávaní dočítal o tomto ochorení, tak je natoľko špecifické, že skúsený histológ by ho vedel posúdiť aj bez tak invazívneho zákroku, ako je biopsia celého pazúra a je teda lepšie sa jej vyhnúť. napriek tomu je to bežný postup. škoda, že som nevedel o tomto ochorení a jeho názve trochu skôr :( inak by som s biopsiou nesúhlasil.

pretože sa jedná o imunosprostredkované ochorenie, tak je to ochorenie na celý život, nedá sa liečiť. myslela si asi, že sa zvyknú vracať priznaky, teda vypadávanie, oddeľovanie prípadne hnisanie pazúrov. dočítal som sa, že bývajú sezónne a hlavne v lete sa príznaky zvyknú zhoršovať.

pri liečbe a potom celoživotne v kúrach sú dobré skúsenosti s kombináciu: nenasýtené mastné kyseliny (10mg/kg 2x denne), vit E, vit B3 (niacín), biotín. toto si ešte chcem prekonzultovať s histológom, resp. veterinárom.

histológiu robil p.Rybníček v Brne, cena ktorú mi účtoval môj vet bola 70EUR.
phuture
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 389

Re: Poškodený, zranený pazúr

Poslaťod zuzka:) » Uto 17.06.2014 18:30

ano, myslela som tie príznaky. a ked je tam bakt infekcia, tak preliečiť ATB...
a ak sa nerobí biopsia celého pazura, tak z akej vzorky sa robí histologia? ja som o tom čítala ešte skor, myslím, že sa tam spomínalo, že je potrebné zhodnotiť to ložko, odkial vyrastá pazur, preto sa berie celý pazur...
zuzka:)
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1951

Re: Poškodený, zranený pazúr

Poslaťod phuture » Uto 17.06.2014 19:56

pri SLO je mikrobiológia a hľadanie plesňovej infekcie negatívne. ten zápal drápového lôžka je práve prejav imunitnej reakcie a ATB prekrýva tento zápal + doxycyklín má aj mierne imunosupresívne účinky, takže synergia.

ako som už písal, SLO je natoľko špecifické ochorenie s viditeľnými príznakmi, že invazívna biopsia pazúra s celým lôžkom na jeho potvrdenie nie je nevyhnutné. histopatológ/veterinár môže byť schopný len na základe vizuálnej kontroly posúdiť, či sa jedná o toto ochorenie, hlavne ak už je poškodenie pazúrov viditeľné. je viditeľná depigmentácia pazúrov, zhoršená kvalita, štiepivosť, atď. výrazným prejavom je to, že postihuje pazúre na všetkých 4 končatinách, kdežto plesňová infekcie spravidla iba jednu.
phuture
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 389

Re: Poškodený, zranený pazúr

Poslaťod zuzka:) » Uto 17.06.2014 20:13

aha, som myslela, že sa tam nejaka sekundárna bakt infekcia potom vyvinie. u nás bola mikrobiologia pozitívna, plesne sa nenašli, ale v stere bolo niečo ako hýf, tak preto pre istotu ten imaverol. depigmentácia u nás vôbec, ale zle mu rastú do teraz. a tiež mal poškodené komplet všetky pazuriky
zuzka:)
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1951

Re: Poškodený, zranený pazúr

Poslaťod renqa » Ned 06.07.2014 12:07

Obrázok
Ja som môjmu dneska objavila toto. To tiež bude treba vytrhnúť? Zachytávajú sa mu tam kadejaké trávy.
renqa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3299

Re: Poškodený, zranený pazúr

Poslaťod zuzka:) » Ned 06.07.2014 12:53

nevidím to velmi dobre, ale to má iba tak zalomený na jednej strane? možno by sa to dalo iba zbrusiť nejakým pilníkom, nech tam nie je ostrá hrana a zárez, kam sa zachytáva bordel. a ešte by som ho asi skrátila, kolko sa dá
zuzka:)
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1951

Re: Poškodený, zranený pazúr

Poslaťod renqa » Ned 06.07.2014 16:14

zuzka - ďakujem za odpoveď. Teraz som si všimla, že ho má aj z druhej strany zlomený. A skrátiť sa aj bojím aby sa mu to úplne nezlomilo. Mala som mu to už skôr skrátiť, ale raz sa mi podarilo do živého, tak som to asi nechala pridlhé, :ua:
renqa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3299

Re: Poškodený, zranený pazúr

Poslaťod Barbor » Ned 26.10.2014 12:48

Auuuuu škaredo zlomeny pazur do živeho :ua:
Mam dezinfikovat??
Ma to tak do polovice cca vytrhnute...aj krvacalo kvalitne...
Barbor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1144

Re: Poškodený, zranený pazúr

Poslaťod Whip it » Ned 26.10.2014 13:51

Určite vydezinfikuj :yes: . Mojej sa stalo to isté, možnosti máš dve - buď utekať na veterinu, sedujú/uspia ju a odstrihnú a ošetria alebo to necháš tak, čas od času skontroluješ, či sa to nezapaluje, vydezinfikuješ a počkáš až sa to zahojí samé tzv. sekundárne tvorbou granulačného tkaniva.
Whip it
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1828

Re: Poškodený, zranený pazúr

Poslaťod Barbor » Ned 26.10.2014 14:12

Dakujem whip :poklona: Dezinfikovane uz je, aj som zapudrovala. Ten 'obal' pazurika sa na tom drzi, to zive akoby vypadlo z toho. Uz to nekrvaca, aj normalne došlapuje. Len dame si pauzu aby sa jej to neotvaralo zbytocne...
Barbor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1144

Re: Poškodený, zranený pazúr

Poslaťod Barbor » Uto 28.10.2014 10:07

Whip nepaci sa mi to :ua:
Nemozem jej tu dren zastrihnut? To bude asi boliet jak šlak ze? :ua:
Kriva, nechce mi stupat na tu nohu, boli ju to. Tymto temtpom sa to bude hojit aj mesiac

Obrázok
Barbor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1144

Re: Poškodený, zranený pazúr

Poslaťod Whip it » Uto 28.10.2014 12:40

Ak uz zacala krivat, tak smer vet. Ono to dost boli a strihat to doma neodporucam, tie pazuriky dost krvacaju :ua: .
Whip it
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1828

Re: Poškodený, zranený pazúr

Poslaťod Barbor » Uto 28.10.2014 12:53

Dakujem. Trošku som odcvakla z jednej strany z toho zlomeneho nechtu, pretoze mam pocit ze ju to boli hlavne kvoli tomu ze ten kusok prasknuty a posunuty ju pri chodzi tlaci a zapara do toho ziveho. Ked chodi po chodniku tak ide normalne, pretoze pazur sa jej nedotyka zeme, ked po trave tak to uz jej nie je velmi prijemne.
Zatial som to 'vyriešila' tym odcaknutim toho co ju tam drazdilo, uvidim ze ako jej to bude vyrastat...
Barbor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1144

Re: Poškodený, zranený pazúr

Poslaťod Whip it » Uto 28.10.2014 13:13

Ok, to by mohlo pomoct :smile: . Ak ale zacne krivat zas a vsade a bude to mat nedajboze opuchnute a zapalene - myslim to lozko okolo, pripadne bude smutna, tak skoc k dr.
Whip it
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1828

PredchádzajúciĎalší

Späť na Úrazy