Lekárnička a PRVÁ POMOC

Sem píšte ako dávať prvú pomoc pre hafana.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Lekárnička a PRVÁ POMOC

Poslaťod Ulfheiðr » Pon 29.10.2007 16:44

V tejto téme by sme mohli hromadit navody a nase skusenosti, ako pomoct psikovy. cize ak ste nieco take zazili, napiste co sa stalo a ako ste postupovali a co urobil veterinar a tak. Mozno to niekomu pomoze.
Silvus tu uz co to napisala, tak skuste pridat.

Tak ja zacnem porezanym vankusikom. Povedzme, ze prednej labky.
Pes to nesmie lyzat a rana sa nesmie dostat so kontaktu zo zemou, takze je dobre, ak ju objavite co najskor.
Ranu vyplachneme cajom z repika lekarskeho (vlaznym). Nohu zaviazeme. Potrebujeme vatu (skladanu, obvazovu), obvaz, leukoplast, gazu, noznice. Z vaty utrhneme 4 mensie kusky, kazdy zastrcime medzi prsty labky, aby ho netlacily. Na ranu prilozime gazu. Potom dlhy kus vaty prilozime od lakta, otocime okolo labky cez pazuriky a zas po laket. Toto dalsim dlhym kusom pripevnime k nohe tak, ze nohu aj s tym co tam uz je tymto dlhym kusom vaty omotame, tento fac siaha az nad laket (ten laket je prakticky najma u kratkonohych, u dlhonohych postaci, niekde na pol cesty). Toto vsetko pevne previazeme obvazom, zafixujeme leukoplastom. Leukoplastom taktiez tuto bandaz prilepime normalne o chlpy, inak padne dole. Takto je noha pekne zafixovana a v makkom, takze pes moze doslapovat a ak sa uraz stane cez vikend, noha takto kludne vydrzi do pondelka. Ak je vonku mokro, prevlecieme cez to igelit, ktory tiez prilepime.
A vydame sa k veterinarovy. Ten to zastrieka antibiotickym zasypom, zaviaze to asi o nieco krajsie ako vy. Doporucujem sa pozerat, ako to bude robit.
Labku budete musiet prevazvat kazde dva dni. Odporucany pripravok na hojenie je potom peruansky balzam, da vam ho veterinar. ten pri prevaze budete natierat na gazu. ja by som bola za to, aby sa masticka kazdy druhy prevaz nedavala, nech to tkanivo stihne aj schnut.
toto moze platit aj pre strhnuty vankusik, popripade nacaty nechcet.
Naposledy upravil Ulfheiðr dňa Uto 30.10.2007 8:30, celkovo upravené 3
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Poslaťod Ulfheiðr » Pon 29.10.2007 16:53

Moja lekarnicka, pridajte aj vy a zostrojime megalekarnicku pre psov:
-nechtikova mast s peruanskym balzamom
-repik lekarsky, salvia, skorocel (utrhnite ho tam, kde ste si isty ze necuraju ine psiky)
-obvaz siroky (10 cm) 4ks, uzky 6 cm, 4 ks
-kilometer leukoplastu :smile:
-n-septonex (suchy zasyp na drobne rany)
-zivocisne uhlie, oba druhy (hnacka, brucho)
-alu folia (vyzera to ako alobal, zabalite do toho psika, aj cloveka, v soku, udrziava teplo)
-lekarske palicky na kukanie sa do ust (toto pre malych havinov ako dlaha)
-trojroha satka
- noznice !!! (bez nich ste strateny, najlepsie su ostre a nie s gulatym koncom, s nim sa pod obvaz nedostanete)
- davka odcervovadiel (mam ju stale po ruke, ked sa mi stane tak ko minule, ze mi vykadil skrkavku a ja som letela na pohotovost o jedenastej v noci)

ak idete ne vylet, vezmite urcite alufoliu, leukoplast, noznice, zasyp, obvaz a vzdy sa hodi obycajna satka, to je superuniverzalna vec.

ak sa viac zaujimate o pouzitie bylin, tak toto nieje na zahodenie: http://www.byliny.sk/rastliny/rastliny.php
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Poslaťod Silwuska » Uto 30.10.2007 7:26

No ja mam v lekarnicke:

-Ajatin sprej na male ranky a odreniny
- kvapky do oci (velmi prakticke pri ceste autom v lete...pes vytrci hlavu do okna a hned ma zapal)
- Pratel odcervovačky
- taky gumoobvez..je to velmi pevne, siroke asi 15 cm
- Betadine na vyplachovanie vecsich ran
- pinzeta
- noznicky
- Ibalgin (ten je pre mna ked ma s toho blbecka boli hlava :heh: )
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Poslaťod Ulfheiðr » Uto 30.10.2007 8:28

ten gumoobvaz to je taky farebny lepivy fixacny obvaz? ak hej, tak kde si to kupila? ako sa to vola?

vidis, heureka, kvapky do oci pridam aj ja
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Poslaťod Silwuska » Uto 30.10.2007 9:01

Neny farebny...strukturu to ma skoro jak normal obvaz akurat ze taku gumovejsiu...a je k tomu aj to pripinatko....a je tusim vodeodolny...ale to som si neny ista...
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Poslaťod Ulfheiðr » Uto 30.10.2007 13:13

aha, to co ja myslim, to je to co mavaju veterinary, taky ten fac, co sa sam na seba lepi, tiez je gumovy a ma to rozne farby
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re:

Poslaťod Lucifer » Sob 09.02.2008 16:18

Ulfheiðr píše:aha, to co ja myslim, to je to co mavaju veterinary, taky ten fac, co sa sam na seba lepi, tiez je gumovy a ma to rozne farby


Dostat ho normalne v lekarnach...A ja pridavam do lekarnicky Peroxid 3% :ahoj:
When you bring a dog into your life, don’t just think of what you want from him. Think first of what he needs to make him happy. (Cesar Millan)
Lucifer
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1303
Bydlisko: Dunakiliti - Hungary

Re: lekárnička, prvá pomoc a tak ďalej...

Poslaťod Van » Ned 10.02.2008 20:25

ja mam lekarnicky dve...jednu domacu, kde je vsetko mozne pre ludi aj psa, co som za roky zistila, ze sa doma zide. Tu beriem sebou na dlhsie vylety, vycestovania z domu atd.

No a potom mam pohotovostnu lekarnicku,ktora je v ruksaku vzdy. Sluzi vyslovene na to,aby sme dosli domov alebo k vetovi. Je v nej roztok na vyplachnutie oci, injekcna striekacka (vodu mam vzdy vo flaske, takze na zriedenie betadinu), betadin, leukoplast, noznice, pinzetu na klieste, vatove tycinky do usi (vyberanie necistoty z volneho viecka, pretretie betadinom miesto po kliestoch atd.) aluminiovu "satku", normalny obvaz, jemne elasticky obvaz a vyssie spominany kohenzny obvaz (inak, dostat to v lepsie zasobovanych lekarnach, treba si pytat "samodrziaci farebny elasticky obvaz", tak to vacsinou pochopia).
Van
Hafan
 
Príspevky: 920
Bydlisko: ZM / PP / HE

Re: lekárnička, prvá pomoc a tak ďalej...

Poslaťod Tatiana » Ned 10.02.2008 21:38

v mojej lekarnicke je na dezinfekciu Novolsan,hypermangan ,peroxid,dalej borova voda,opthalmoseptonex,otifree do usi,maste na oderky calciova,zinkova a nechtikova,Baktroban na infekcie koze,Betadine roztok a mast,Obvazy bandazove,vata a satka,tycinky vatove,mast s peruanskym balzamom na rany,framykoin zasyp antibioticky,okrem toho tablety na odcervenie,Frontline,Strongold,pean ,noznicky,vaha a Acutol obvaz v spreji,tot vsjo :smile:
Obrázokwww.tanyastaffs.wbl.sk
www.lacnesteniatka.sk
Tatiana
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2051
Bydlisko: partizanska 89,95617 solcany

Re: lekárnička, prvá pomoc a tak ďalej...

Poslaťod Lucifer » Pia 02.05.2008 20:12

Takze vypisujem uzitocny obsah kufrika prvej pomoci (domacej lekarnicky) pre psa z knihy "Prva pomoc nasim psom"
digitalny teplomer, pinzeta, noznice na obvazy, podavac tabliet, jednorazova striekacka, plocha lopatka z plastu alebo z dreva (to su tie na "AAAAAAAA" u pana doktora), ceruzkova lampicka, zachranarska podlozka (alufolia), chladivy obklad, jednorazove rukavice, skladana gaza, kompresivne obvazy, vankusikovy ocny obklad, obvazova satka, obvazy v balicku, elasticke fixacne obvazy, skladana vata, kohezivne (sudrzne obvazy), cievka naplaste, sterilny fyziologicky roztok, antisepticka mast (sulfatiazolova alebo framykoinova mast), hojiva mast na rany (infadolan alebo kalciova mast), medicinalne aktivne uhlie...Ja som dokupila repikovy a harmancekovy sypany caj, betadine, borovu vodu, peruansky balzam a gelaspon (sterilna, vstrebatelna zelatinova huba na zastavenie krvacania a osetrenie ran)...

No jooo :oo: a chcem byt taka duchaplna a v pripade potreby (co dufam, ze sa nestane) zvolit tu vhodnu kombinaciu vsetkych tychto pomocok :pac:
When you bring a dog into your life, don’t just think of what you want from him. Think first of what he needs to make him happy. (Cesar Millan)
Lucifer
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1303
Bydlisko: Dunakiliti - Hungary

Re: lekárnička, prvá pomoc a tak ďalej...

Poslaťod NemesiS » Pia 02.05.2008 20:32

ako na to tak pozerám... :pac:
to by som musel zo sebou nosiť vrece.
mohla by mi nejaká dobrá duša spraviť zoznamček základných vecí, ktoré potrebujem?
určite nejaké mastičky, niečo na dezinfekciu a na obviazanie a fixáciu končatín.
asi zaradím aj odčervováky, na tráviaci trakt čo ešte potrebujem?
ešte podotázka?
kde to všetko spalším a na koľko ma to orientačne vyjde?
vďaka tej dobrej duši, čo mi pomôže. :pusa:

ešte berte ohľad na to že som chlap...trocha nešikovný a tak...
takže niečo na štýl "wrap, snap and go" :heh:
Najhoršie je to mučivé čakanie na niečo, čo nikdy nepríde.
NemesiS
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 875
Bydlisko: Sobrance(19)

Re: lekárnička, prvá pomoc a tak ďalej...

Poslaťod Jannka » Sob 03.05.2008 10:25

No kedze ja som taky strategicko planovaci typ, tak som sa rozhodla, ze zostrojim navod na domacu lekarnicku pre psa. Je to taka nudzova lekarnicka, teda uplne zakladne veci. Zvysok je uz na dobrovolnosti, kreativite a penazenke majitela :)

:vpravo: hojiva mast:
napr.
/nechtikova mast s peruanskym balzamom
/repikova mast
/propolisova mast...

Obrázok

:vpravo: repik lekarsky alebo ina lieciva bylina (suseny - na odvar)

Obrázok

:vpravo: rozne obvazy
/klasicky
/elasticky
/vytuningovany elasticky :jazyk:

Obrázok Obrázok Obrázok

:vpravo: leukoplast

Obrázok

:vpravo: dezinfekcia:
napr:
/septonex
/betadine
/ajatin...

Obrázok Obrázok

:vpravo: zivocisne uhlie

Obrázok

:vpravo: noznice, teplomer

Obrázok Obrázok

:vpravo: trojroha satka

Obrázok

:vpravo: palicky,drievko,nieco pre pripad dlahy

:vpravo: pinzeta
/pinzetka OTOM :)

Obrázok Obrázok

:vpravo:kvapky do oci

Obrázok

:vpravo: odcervovanie

Obrázok

:vpravo: gaza, vata

Obrázok

:vpravo:drobnosti, ktore mozu pomoct
napr: gumicky,pripinaciky, sacok, alufolia...

Obrázok Obrázok Obrázok


----------tak snad som to vymyslela dobre :dancing:
♥ Chovateľská stanica "YALESS BLUE" ...domov aktívnych kólií.
Tipy na turistiku so psom pre všetkých psíčkarov, odporúčané 16 z 16 labiek našich turistických kólií ;)
Jannka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3152
Bydlisko: Košice

Re: lekárnička, prvá pomoc a tak ďalej...

Poslaťod Van » Sob 03.05.2008 10:47

Lucifer píše:No jooo :oo: a chcem byt taka duchaplna a v pripade potreby (co dufam, ze sa nestane) zvolit tu vhodnu kombinaciu vsetkych tychto pomocok :pac:

Luci...u nas sa natazsie urazy stali najblizsie k domu, ked som nemala lekarnicku sebou (no zoberies ju na pole za dedinu, ked ides na lahko, len s jednym aportom v ruke?) a teda zo skusenosti mozem povedat, ze lekarnicka je fajn vec, ak ides dalej od domu, resp. mat doma jednu "velku" lekarnicku, ale priamo na mieste riesis veci tak automaticky, ze casto na lekarnicku ani nepomyslis. Ked si Ron roztal stehno az po kost, padlo na to jedno moje tricko na zastavenie krvacania. Doma potom trochu odbornejsia prva pomoc a zvysok riesil veterinar. Znamej si zas pes pretrhol brucho, preskocil cez odhodeny ostnaty drot, opat sa na lekarnicku ani nedostalo, prve co bolo po ruke bola mikina, no a potom uz len rychlo na veterinu.
Takze sa nestresuj, ak to bude zivot ohrozujuce, velmi ju aj tak nevyuzijes, ak to zivot ohrozujuce nebude, budes mat dost casu si v klude premysliet, co a ako pouzijes :ahoj:
Van
Hafan
 
Príspevky: 920
Bydlisko: ZM / PP / HE

Re: lekárnička, prvá pomoc a tak ďalej...

Poslaťod NemesiS » Sob 03.05.2008 18:53

Perfektné Janka :jupi: :jupi: :pusa: :pusa:
ešte dve otázočky...
na koľko ma vyjde asi medicína? približné ceny neviete niekto?
a druhá? čo z toho sa dá vybrať na predpis? lebo teta je lekárka, tak ušetrím nejaké $$ keď sa bude dať.
no a ešte jedna otázka: všetko kúpim v lekárni?
Najhoršie je to mučivé čakanie na niečo, čo nikdy nepríde.
NemesiS
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 875
Bydlisko: Sobrance(19)

Re: lekárnička, prvá pomoc a tak ďalej...

Poslaťod Lucifer » Sob 03.05.2008 21:20

Diky Vandi za povzbudenie :jop: Mala by som si aspon prestudovat zakladne kroky prvej pomoci pri zakladnych nehodach...Ja len dufam, ako som uz spominala, ze tu lekarnicku nebudem musiet ani pouzit... :lol: Ked tak, radsej na svoje potreby :heh: Ako napr. vcera vecer som ju hned vyskusala na sebe... :joint: Jasne, teraz si budete mysliet, ze som sa cela obalila do obvazov ako "Mumia sa vracia" :haha:
When you bring a dog into your life, don’t just think of what you want from him. Think first of what he needs to make him happy. (Cesar Millan)
Lucifer
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1303
Bydlisko: Dunakiliti - Hungary

Ďalší

Späť na Úrazy