Uhryznutie hadom - vretenica

Sem píšte ako dávať prvú pomoc pre hafana.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Uhryznutie hadom - vretenica

Poslaťod Bee House » Uto 28.06.2011 17:27

Teraz som niekde citala, ze sa odporuca psovi podavat obycajna kava. Moze byt na tom nieco pravdy? Druha vec je, ze rozmyslam, ako by som tu kavu do mojho psa dostala :ach:
Bee House
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1968
Bydlisko: Tatry/Bratislava

Re: Uhryznutie hadom - vretenica

Poslaťod Margita » Pia 01.07.2011 12:17

kavu?kava obsahuje kofein,zvysi tlak tym padom rozpumpuje srdce a rychlejsie sa jed dostane kam nema,aspon si ja myslim :nwm:
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Uhryznutie hadom - vretenica

Poslaťod andy64 » Ned 24.07.2011 18:00

My máme zo včera nepríjemnú skúsenosť.Máme 5 ročného orecha,zobrala som ho včera na bylinky.Chodíme každý rok.A zrejme ho včera uštipol had,ináč si to neviem vysvetliť.Eštže sme šťastlivo došli domov,lebo som zbadala že nejak pokrivkáva a začal mi aj polihovať.Akonáhle sme prišli domov,sa vyvalil a ležal bez pohnutia asi 2 hod.Ku veterinárovi sme nešli,čakali sme čo sa bude diať.Dnes sa má oveľa lepšie.Labku má síce opuchnutú,ale už na nu stúpi.Je síce ešte smutný,ale verím že do zajtra to bude zasa oveľa lepšie.Len som sa chcela podeliť o skúsenosti,ako to prebieha bez pomoci veterinára.Je to dosť veľký pes a myslím si že príroda si s takýmito vecami u zvierat poradí aj sama.
andy64
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Re: Uhryznutie hadom - vretenica

Poslaťod Sunny » Uto 17.07.2012 12:24

Moja čerstvá skúsenosť, možno niekomu do budúcna pomôže.
6kg teriérka, v sobotu pred obedom ju rafla vretenica zboku do papule. Gili priamo na kusnutie nezareagovala zapišťaním, ale bolo vidieť, že niečo nie je OK, chvost stiahnutý, uši zvesené. Za cca 10 minút začal byť viditelný opuch na papulke, našla som aj vpich od zubu. Okamžite naštartovať auto a smer vet. Kým sme naňho čakali (nebol doma), dostala 1 tbl Dithiadenu ako prvú pomoc. Veterinár ju videl cca hodinu po uštipnutí. Gili už mala napuchnutú celú papulku z oboch strán, aj pod krkom, celkovo bola veľmi apatická a sem tam ju napínalo na vracanie. Dostala injekčne kofeín a kortikoidy - bohužiaľ nám nič k tomu nepovedal, ani čo jej pichá, toto som si zistila spätne telefonicky, iba že ak prežila doteraz, tak by už prežiť mala a poslal nás domov s tým, že za 6 hodín jej mám dať ešte jednu tbl. Dithiadenu. Zbytok dňa Gili preležala, opuch síce pretrvával, ale nezväčšoval sa. Večer už mala normálne chuť do jedla, aj sme sa trošku prešli. Na druhý deň väčšina opuchu stiekla dole pod papulku, pes bol čulý až až, celý deň v pohode pobehovala kade tade. Ale tak dobre jej bolo len vďaka tým kortikoidom od veta, tie boli na 2 dni. V pondelok ráno pes opäť veľmi malátny, nereagovala ani na žrádlo, len na môj hlas ako tak, silná triaška a opäť ju napínalo na vracanie. Vetka (už v BA) zobrala krv na vyšetrenie (výsledky celkom OK, až na pečeň a zníženú zrážanlivosť), pichla opäť kortikoidy, ATB a heparín + jej celý deň tiekla infuzka. Večer opäť injekcia heparínu, dnes pokračovanie, ráno zase heparín a ATB, opäť infúzia, Gili zase vyzerá ako by jej nič nebolo, asi vďaka tým kortikoidom. Uvidíme zajtra, keď prestanú účinkovať, ako to bude pokračovať.
Čo som sa naučila:
- vretenica nemusí byť len strieborná s cik cak pásom na chrbte, môže byť aj jednofarebná čierna napríklad, aj hnedé sú... jediné spoľahlivé znamenie je trojuholníková hlava
- viditeľnú stopu kusnutia necháva iba vretenica, užovka má na to moc malé zuby, nezanechá stopy
- vretenica pri obrannom útoku nie vždy vypustí jed, prípadne ho vypustí len trochu. Množstvo jedu ovplyvňuje aj vek vretenice, prípadne ak je po love, tiež má prázdne vačky.
- ak vypustí jed, okamžité príznaky sú opuch, malátnosť, napínanie na vracanie. Neskôr triaška, objavia sa krvavé červené, modré flaky na slizniciach, niečo ako modriny - najviditeľnejšie zvnútra papule, prípadne v očiach a tak. Ak sa tieto flaky objavujú aj na koži, je to už naozaj veľmi vážny stav.
- jed vretenice spôsobuje rozpad červených krviniek a zvyšuje priepustnosť ciev (z toho tie "modriny") - miera poškodenia závisí od množstva jedu, veľkosti psa a jeho zdravotnej kondície
- liečba kortikoidy, heparín na zrážanlivosť krvi a širokospektrálne ATB, prípadne infúzna terapia.
No a nejaká fotodokumentácia:
Opuch v deň uštipnutia (kusanec mala na prevej strane papule kúsok od čumáku - medzi hmatovými chlpmi)
Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Opuch na druhý deň:
Obrázok Obrázok Obrázok

Krvné výrony v papuli na štvrtý deň:
Obrázok Obrázok
Škoda, že ma to skôr nenapadlo, toto je už stav po druhej dávke liekov)
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Uhryznutie hadom - vretenica

Poslaťod Mackie » Uto 17.07.2012 13:11

ten dithiaden v akom mnozstve, jednu tabletku? menej?
hmm kortikoidy, ma vyznam ako prvu pomoc dat tabletky?
a este ked budes mat moznost, spytas sa, naco ten kofein? zeby podpora obehu, aby sa krv co najskor ocistila? aby sa ten jed zriedil?

jedna krasavica z nedavna z Oravy, v lese uprostred cesty, skoro sme na nu stupili :ach: ale mala len nejakych 30 cm, asi este mlada
Obrázok

drzime palce, nech bude vsetko ok a uspesne preliecene
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Uhryznutie hadom - vretenica

Poslaťod Sunny » Uto 17.07.2012 13:18

Giline som na radu vetky mala dať 1 tabletku. Na to ostatné sa opýtam, keď si pôjdem pre ňu na veterinu.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Uhryznutie hadom - vretenica

Poslaťod pigie » Uto 17.07.2012 13:19

Ja sa spytam na to uhryznutie - priatela naozaj pokusala uzovka - a teda viditelne zranenie to bolo :heh: Tak neviem, ci to plati pausalne.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Uhryznutie hadom - vretenica

Poslaťod Sunny » Uto 17.07.2012 13:35

Mne to včera hovorila vetka, že užovky majú menšie zuby a keď kusnú, u človeka to nechá 2 minidieročky, jak od ihly (niekoľkonásobné vlastné skúsenosti :heh: ) takže psiu kožu to viac menej nevie prepichnúť.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Uhryznutie hadom - vretenica

Poslaťod pigie » Uto 17.07.2012 13:38

Aha, cize cloveka to sice kusne, ale psa nie - ok, ale aj tak tomu nejak nemozem uverit. Hlavne ked chyti nieco do nosa. Ale tak po uzovke by puchnut nemal, po zmiji verim, ze opuch pride...
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Uhryznutie hadom - vretenica

Poslaťod Margita » Uto 17.07.2012 13:41

Offtopic: uzovka ani nie je jedovata,zabija skrtenim,takze ani velke zuby nepotrebuje mat,mna kusol akurat tak mensi pyton tmavy albin
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Uhryznutie hadom - vretenica

Poslaťod CraObs » Uto 17.07.2012 13:46

a je teda nejaká odporúčaná prvá pomoc pri psovi? napr aspoň "pohotovostná" tabletka?
havran k papagájovi sadá..
".... challenge accepted !!! " D - 15122014 0025 3770 51 A - 20062017 1430 3650 50 Obrázok
CraObs
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1385
Bydlisko: Dolné Orešany

Re: Uhryznutie hadom - vretenica

Poslaťod Sunny » Uto 17.07.2012 13:56

Mne to bolo povedané doslova tak, že ak je tam viditeľná dzúrka, tak to nemohla byť užovka, lebo tá takú veľkú viditeľnú dierku nespraví, nemá na to "vybavenie". Samozrejme, že ak sa trafí zrovna niekam do tenkej psej kože, tak ju prepichnúť môže, ale bude to jak špendlíkom, len taká ďobka.
CraObs - popýtam sa poobede, písnem to sem potom.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Uhryznutie hadom - vretenica

Poslaťod Sunny » Uto 17.07.2012 20:58

Takže Dithiaden v množstve 1tbl na 10kg, ale ešte lepšie sú Fenistilové kvapky, dávka pol kubíka - kubík na 10kg (dúfam, že som to nepomotala).
Kortikoidy určite pomôžu, tie by aj tak dal vet ako prvú pomoc, Prednison napr. dávka 1mg na 1kg (tiež dúfam, že som si to dobre zapamätala).
A ten kofeín rovnako ako si ho dávajú ľudia - na celkové povzbudenie organizmu, na zvýšenie tlaku, takže dávať hlavne v prípadoch evidentne malátneho psa, ale nie je to nevyhnutné.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Uhryznutie hadom - vretenica

Poslaťod CraObs » Uto 17.07.2012 22:35

a tie veci sú na predpis alebo sa dajú volne zohnať? lebo byť niekde 10km od auta, 5km od najbližšej dediny teda žiadna sranda dostať sa k vetovi..
havran k papagájovi sadá..
".... challenge accepted !!! " D - 15122014 0025 3770 51 A - 20062017 1430 3650 50 Obrázok
CraObs
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1385
Bydlisko: Dolné Orešany

Re: Uhryznutie hadom - vretenica

Poslaťod Sunny » Str 18.07.2012 8:21

Fenistil kvapky by mali byť voľne predajné. Dithiaden by ti mohol vet predpísať, ak si vypýtaš - ja ho nosím so sebou aj kvôli prípadným uštipnutiam včelou, osou a tak. Korťase neviem, či ti nejaký vet dá len tak.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

PredchádzajúciĎalší

Späť na Úrazy