Uhryznutie hadom - vretenica

Sem píšte ako dávať prvú pomoc pre hafana.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Uhryznutie hadom - vretenica

Poslaťod jurco » Štv 23.07.2009 14:28

Moja Julča pri prechádzkach sem tam natrafí na hada, vätšinou to je "vreťka" (vretenica ), a dobiedza do nej, ona je stočená v útočnej pozícii hlava hore a syčí, Julča sa nič nebojí a vždy dobiedza. Zatiaľ sa mi ju podarilo vždy odtiahnuť, ale čo v prípade že ju vreťka chvatí ??? Je potrebné s ňou utekať za zverolokárom alebo to "rozdícha".
Prosím o radu lebo fakt neviem čo mám robiť v takom prípade, viem že pokiaľ je to malá vreťka nie je až tak jedovatá, no jed má, síce menej ako veľká ale má. Pri ľuďoch to nie je až také nebezpečné ale človek má napr. ja 80kg a pes 30kg.
Dobre labku dajak okrútim, ale čo napr. ňufák????
jurco
Okoloidúci
 
Príspevky: 13

Re: Uhryznutie hadom - vretenica

Poslaťod Monica » Štv 23.07.2009 14:34

Podla mna urcite k veterinarovi. Ved aj clovek musi ist do nemocnice , nie? :nwm: Je to jediny jedovaty had na Slovensku..
Ja by som psa hned rychlo brala a utekala .. Sice bojim sa hadov, takze neviem ako by som si psa odtiahla od neho...
A ten nufak ?? Uff, tak to sa asi neda riesit... :nie:
Monica
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 171
Bydlisko: Banská Bystrica / Zvolen

Re: Uhryznutie hadom - vretenica

Poslaťod Efa » Štv 23.07.2009 14:57

najideálnejším riešením je psa naučiť hady ignorovať ...
http://kkdogsport.webnode.sk/

Obrázok
... moje okolie mi každý deň dokazuje, že život bez mozgu je predsa len možný ....
Efa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2948

Re: Uhryznutie hadom - vretenica

Poslaťod jurco » Štv 23.07.2009 15:09

Efa píše:najideálnejším riešením je psa naučiť hady ignorovať ...


ok ako?
Ale keď bude som nou behať po lese, a napr. sľiapne na hada ktorý je z točený v tráve keď ho nezbadá ?
jurco
Okoloidúci
 
Príspevky: 13

Re: Uhryznutie hadom - vretenica

Poslaťod Amaguk » Štv 23.07.2009 15:13

ale ved pises, ze do hadov dobiedza :ach: tak ju nauc, aby do nich nedobiedzala, ked bude dobiedzat, koleduje si o ustipnutie :no:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Uhryznutie hadom - vretenica

Poslaťod Ulfheiðr » Štv 23.07.2009 16:14

Ano, je dobré psa dopraviť na veterinu, otázka skôr stojí tak, či mu tam pomôžu. Myslím tým či majú sérum.
Jazvečíka našich známich kusla vretenica, nerzchodil to. Bohužial vôbec neviem ako postupovli.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Uhryznutie hadom - vretenica

Poslaťod Amaguk » Štv 23.07.2009 16:22

"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Uhryznutie hadom - vretenica

Poslaťod Basha » Štv 23.07.2009 20:30

Radcej ratat s horsou moznostou. Ja co si teda matne pamatam z toxikologie (musim kuknut do knihy obnovit v pamati :lol: ) tak nam zdoraznila, ze je dobre nehybat s koncatinou a hlavne sa snazit aby pes ostal v klude. Ako sa jed siri krvnym obehom povedzme z koncatiny, kde by mohol byt pokusany od hada, tak NIE JE vraj dobre prikladat skrtiace obvazy na koncatinu aby sa spomalilo sirenie hadieho jedu do inych dolezitych organov, lebo mozu nastat podmienky ktore stav zhorsia, ked sa noha neprekrvuje riadne. Takisto sa neodporuca vysavanie a chladenie rany. No a samozrejme serum. Kedze je tam riziko soku, tak sa robi protisokova terapia.
Inak verim tomu, ze to moze byt individualne a mozu byt psy, ktori sa z toho sami vylizu. Ale na to by som sa urcite nespoliehala a URCITE by som sla k vetosovi. A psa podla moznosti preniest k vetovi v co najvacsom klude a minimalne s nim hybala.
"život se nepočítá na množství nádechů a výdechů, ale na chvíle, které berou dech!"
Basha
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2063
Bydlisko: Bratislava

Re: Uhryznutie hadom - vretenica

Poslaťod vero69 » Pon 31.08.2009 13:24

ahojte môjho fešáka toto leto uštipla zmija v potoku. On je taký ancijáš, že keď vidí vodu no koniec - on je do vody ako had. Takže boli sme na prechádzke a on samozrejme rovno do potoka, no a tam ho uštipla. Boli sme dosť ďaleko, takže som musela volať rýchlo auto.
Najväčší problém bolo zohnať veterinára lebo ako na tú potvoru všetci boli niekde na poli - nikto nebol v ambulancii. V tej chvíli som ani neriešila, či ísť k veterinárovi alebo nie - jednoducho sa išlo. A musím povedať, že to bolo hrozné, :plac: :plac: :plac: móje zlato mi skoro zaspalo na rukácha,ale to nesmelo. Skúšala som dať packu do zimnej vody aj uviazať no nič nepomáhalo. Labka mu veľmi rýchlo puchla, veterinára sme zohnali asi až po 3/4 hodiny, čo už bolo tak tak. Dal mu dve inekcie proti otrave - také silné že chúďatko tak plakalo (30kg choďák) a ešte antibiotiká po ktorých bol veľmi dehydrovaný. Po doužívaní dosť výrazne schudol. Teraz sa snažíme dostať na bývalú váhu, snáď to pôjde.
Takže všetkým odporúčam neriešte to či sa z toho havino sám vystrábi, ale bežte k veterinárovi :ahoj:
vero69
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 90
Bydlisko: Námestovo

Re: Uhryznutie hadom - vretenica

Poslaťod VikThor » Uto 01.09.2009 21:01

No tak to nezávidím. Veterinára ste zohnali po trištvrte hodine. No ja len dúfam, že toto nezažijem, lebo u nás je veterinár iba jeden aj ten je ďaleko a potom už široko ďaleko žiadny.
VikThor
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 282

Re: Uhryznutie hadom - vretenica

Poslaťod vero69 » Uto 01.09.2009 21:17

To teda neprajem zažiť nikomu. Hrozný pocit, keď chcete pomôcť a nie je nikto kto by pomohol. Naštastie to dopadlo dobre aj keďˇpo preliečení je chúďatko moje vychudnuté! :ahoj:
vero69
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 90
Bydlisko: Námestovo

Re: Uhryznutie hadom - vretenica

Poslaťod sjuzi » Pia 21.05.2010 9:46

Nasho psika (9-rocny madarsky stavac) tiez ustipla vretenica. Vsimla som si, ze ma pod uskom malicku ranu (take dva zubky), ale myslela som si,ze sa pri hre poranil. Prisli sme na to az mozno po 2 dnoch. Pri mieste ustipnutia (pod uskom) mu to navrelo, opuchlo, zacalo to skaredo hnisat (vyzeralo to ako kozna infekcia) a pod krkom sa mu nieco nahromadilo, sli sme k veterinarovi, kazdy den sme chodili na injekcie (este chodime) a uz sa to zlepsuje. Psikovi by sa nemalo nic vazne stat, psy maju v sebe nejaku latku proti jedu, uhynut mozu len slabe alebo starucke jedince. Ale samozrejme treba navstivit veterinara co najskor. My sme to zial zistili az po dvoch dnoch, ale Snoopko sa uz zotavuje, len po injekciach bol taky dehydrovany a taky unavenejsi. Inak je uz ok a to je starsi pan! :5: Nebojte sa, psiky reaguju inak na ustipnutie hadom. Samozrejme nie je to nic prijemne a aj ich to boli, ale narozdiel od nas sa ich telo proti tomu jedu vie branit.
sjuzi
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 19

Re: Uhryznutie hadom - vretenica

Poslaťod Bee House » Ned 30.05.2010 13:45

Nas vretenica este nestipla (vdakabohu). Ak by po ustipnuti u nas vznikla nejaka silna reakcia, asi by sme ani nestihli dojst k vetovi, pretoze ho mame pol hodiny cesty od nas( minimalne)- a to bezne doma nemam sofera. Ale tiez sme sa ucili, ze jed vretenice nie je pre vacsieho psa smrtelne nebezpecny. Dolezite je po ustipnuti obmedzit pohyb psa (tak ako aj cloveka po ustipnuti) na minimum, dbat na dostatocnu hydrataciu a malo by to prejst bez nasledkov.
Ale minule leto sme u nas na dome mali hosti s jazvecikom, pes vraj miloval behanie po lukach, poliach. U nas mame jednu obrovsku luku, kde sa vsak vretenice nachadzaju. Pani som vystrihala, ale ta na to akosi zabudla a maleho vretenica ustipla. 2-3 hodiny na to uz nemohol chodit, nozicku mal brutalne napuchnutu a celu modru. Volali veta, celu noc pri nom bdeli, este aj nasledujuci den mal maly problem s pohybom. Teta si to velmi vycitala.
Takze treba naozaj davat pozor, lebo nikdy nie je iste, ci pes zrazu nevyrusi, a ta odrazu utoci :yes:
Bee House
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1968
Bydlisko: Tatry/Bratislava

Re: Uhryznutie hadom - vretenica

Poslaťod sharpay » Pon 13.06.2011 15:20

jednoznacne kuvetovi...vretenica ked ustipne je to vysoko rizikove pre deti, dochodcov a zvierata...
sharpay
Okoloidúci
 
Príspevky: 5

Re: Uhryznutie hadom - vretenica

Poslaťod Margita » Pon 13.06.2011 16:53

sjuzi píše:Nasho psika (9-rocny madarsky stavac) tiez ustipla vretenica. Vsimla som si, ze ma pod uskom malicku ranu (take dva zubky), ale myslela som si,ze sa pri hre poranil. Prisli sme na to az mozno po 2 dnoch. Samozrejme nie je to nic prijemne a aj ich to boli, ale narozdiel od nas sa ich telo proti tomu jedu vie branit.

priatelovu labrosku tiez ustipla vretenica do cumaku ,ale ze mala na male ,hned sa rutili k veterinarovi a ze keby to bol mensi pes to uz nerozchodi...a nespominal im nic o tom ze sa pes vie sam proti tomu branit :nwm: ona bola na infuzkach serum pre psy nie je,to ako keby vretenica stipla 10kg psa a bez pomoci to ako v pohode rozchodi? dost o tom pochybujem...
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Ďalší

Späť na Úrazy