Pohryznuty pes inym psom

Sem píšte ako dávať prvú pomoc pre hafana.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Pohryznuty pes inym psom

Poslaťod plus » Ned 31.07.2016 21:41

Zaujimalo by ma, ci ste niekto niekedy rieili nieco podobne. Dvaja psi, cca rovnaky vzrast, jeden pudel, dalsi neviem plemeno, ale nieco polovnicke. Ten druhy napadol mojho, bleskovo, vysledok 2 bodne zranenia od zubov, ktorymi mojho trepal. Isiel som na veterinu, medzi ranami mal podkozne bubliny, resp dali mu tam hadicku na odvedenie hnisu.. Dve hodiny bol uspaty-utlmeny (nie narkoza), 3 dni liecba.. Kozu mal odtrhnutu od tkkaniva priamo medzi a cez cele tieto dve rany. Snad je to pochopitelne popisane..
Zaujimalo by ma, co robit v tomto pripade, kedze veterinarna pomoc je dnes luxusom radovo v stovkach eur. Obaja psi boli navolno, priblizili sa k sebe na 5-10cm, klasika onuchavanie, nikto naokolo, bez akehokolvek varovania ako napr vrcanie sa do seba pustili, majitel protistrany hovoril, ze jeho nikdy nic take neurobil, moj tiez nie (okrem vrcania, bez ublizenia). je mozne, ze sa predtym videli, nepamatam sa ze by bolo vrcanie/incident.
Ten jeho schmatol mojho do hlavy (cca temeno a medzi uchom a tlamou), triasol nim, a ked sa majitel snazil ich oddelit (bol blizsie), zdvihol toho svojho, a ten stale drzal mojho, tj. bol vo vzduchu, potom pustil. Moj sa spraval statocne, okrem toho, ze reval samozrejme, neodpadol, kracal dalej - nevsimol som si nic, aj ked som ho prehliadol podrobne, ziadnu krv, to az po 10 minutach, ked som ho obhliadol znovu. Krv okolo rany, podla toho som to spoznal, no nie vela v podobe nezastavitelneho krvacania, cca 3mm rana v priemere.
Ten pes je z okolia, no majitela, ani jeho meno nepoznam, vizualne ano...
Je sanca mu dat cely ucet preplatit, resp polovicu, alebo tu ma zaujimaju vase nazory, alebo skusenosti...
Vdaka :)
plus
Nováčik
 
Príspevky: 36

Re: Pohryznuty pes inym psom

Poslaťod Sunny » Pon 01.08.2016 9:50

Skúsila by som určite majiteľa psa vyhľadať a osloviť s účtom v ruke. Buď svoju chybu uzná a bude ochotný sa na nákladoch aspoň podieľať, alebo neuzná. A to je už na tebe, či budeš chcieť ísť do nejakého vymáhania nákladov, v tom prípade čím skôr nahlásiť incident na polícii (ideálne mať aj nejakých svedkov incidentu).
A do budúcna nedovoliť takýto kontakt s cudzím psom bez kontroly, to si koleduje o prúser :ua:
Čo sa týka zranenia, je úplne typické pre bitku dvoch psov. Dôležité je, aby sa vnútri nezapálilo, čo by mala zabezpečiť tá drenáž a vyplachovanie dezinfekciou plus podávanie ATB. Hojí sa to väčšinou pekne a rýchlo.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Pohryznuty pes inym psom

Poslaťod Elis » Pon 01.08.2016 10:12

se zeptam -kdyby to bylo obracene -tvůj pes napadnul druhého -citil bys povinnost, ucet uhradit?

podle popisu situace to bud nebyla "vina" ani jednoho nebo obou stejne.
byt to muj pes -brala bych o jako neco, co se proste stane :nwm:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Pohryznuty pes inym psom

Poslaťod Margita » Pon 01.08.2016 10:24

ine je ked mas psa na voditku alebo pod kontrolou(co ty si ho nemal) a zrazu od niekial vybehne pes a zautoci. a ine ked mas psa na volno bez kontroly pride k inemu psovi tiez bez kontroly a sa pobiju,tazko urcit kto koho napadol,kto koho vyprovokoval, a mozno sa tamten len branil....mozno tvoj vydaval nejakej provokacne signaly....vyriesit koho to bola vina sa neda,aspon mas ponaucenie ze treba mat svojho psa vzdy pod kontrolou a nedovolit kontaktu s cudzimi psami
ale zajdi za tym chlapikom.a zisti ci bude ochotny sa spolupodielat na nakladoch
lebo zas,keby tvoj pes sposobil zranenie inemu psovi,ktory by k nemu prisiel bol by si ochotny mu tie naklady preplatit?
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Pohryznuty pes inym psom

Poslaťod plus » Pon 01.08.2016 10:42

tak moj pes zaplatil uz svoj podiel - bolest, obmedzenie, nespavost, a aj cela domacnost, plus nemozem (nechcem) ist prec do roboty, aby nebol sam, predsa len.. 3 dni by mal mat ten kosik-tanier, to si mozem dovolit zostat doma..

a na otazku, ci by som to ja hradil, lahko sa mi odpoveda, ked je to len hypoteticky.. ano, liecbu by som im uhradil, taka suma by ma z mojej viny nezrujnovala, ale stve ma, aby som ja financne trpel pre chybu ineho, ked ja sam sa snazim zit ekonomicky a zodpovedne, pride niekto (ano, zivot je uz raz taky a zotrie moju robotu)

a ci je to chyba na oboch alebo nie.. nuz.. rozmylam nad tym 14 hodin a myslim si, ze nie, vzdy je to chyba toho, co nevie niekoho zbit bez nasledkov.. neviem, nepamatam si, ktory pes zavrcal prvy, ktory zautocil prvy, je mozne, ze moj, len mu to nevyslo - ale zatial taky incident nemal.. resp, neviem o tom..

tiez si myslim, ze jemna bitka u psov nic, ale drenaz je pomerne dost.. raz mal repichnute ucho, to len vydezinfikovali a OK, neriesil som.. ale toto mi pride vaznejsie..

ale tak, zivot je uz raz taky, som rad, ze som ho obzrel este aj doma pre istotu (isiel som ho polutovat) a vsimol som si (20-25mm srst) ranku... a hovorim si, it, ci neist k vetovi.. potom nahodou som si vsimol aj druhu a bolo jasne.. ist a ak nie je vazne, mam pokoj na dusi a ak je to vazne, aspon bude v dobrych rukach..

len ma zaujimalo, aka je percentualna sanca, dnes som dotycneho stretol rano a povedal "no pardon este raz" - zatial som mu nepovedal ze by to malo byt 100 pardonov, lebo neviem vyslednu sumu za liecbu.. ale tak, normalny je, byva v BA, cize majetok by mal mat.. len na jednej strane je mi trapne ist si pre nahradu skody, ale zas, preco prenasat zodpovednost za inych na seba (a to nielen v tejto veci, kopec veci s ludmi je taka, sluzby celkovo, odflaknute roboty celkovo).

ale tu to velmi nevyriesim, vsak ze :D ale drzi sa psik velmi dobre, sice vzdy dava tesnotky a zavadi o roh, stlp a tak, nevie sa nasmerovat, ale trpi statocne.. len rozmyslam, ako ho psychicky podporit, mozno ho zoberiem k babke, rodine a tak.. nech ma aspon z toho radost..

na jeho pech, pred 2 tyzdnami zacal vracat - nieco s travenim pravdepodobne, len co sa doliecil na ATB injekciach, styri v prvy den, tak toto.. (inak to tiez stalo tak 70-80 eur, mozno aj viac o nieco, len tak medzi nami :D ale co neurobi clovek pre svojho najlepsieho priatela) - osobne uz mam z toho nocne mory, ze nas napadaju klieste a tie dorastaju do obludnych rozmerov, asi ako jablko az cuketa... bleee...

skusim ho oslovit, zrejme ho stretnem castejsie, najskor som tiez myslel, ze 50 na 50, ale tu bolest znasa moj pes na 100%, co je nefer.. hold, po takmer 6 rokoch bez vaznejsieho zranenia prisla smola, resp na psa mraz, obycajna matematika, zivot je uz raz taky, ale nastve to.

aspon ma chut do jedla, tak verim ze naberie energiu a vylieci sa do par dni, a ako ho poznam, velmi traumu z toho mat nebude, skoda ze je nemoralne ho ucit trhat na prikaz :) skor ma zaujima povaha toho druheho psa, ked trhal tak intenzivne, aky mal na to dovod, teraz to bol maly pes, otazne je, ci to bude niekedy male dieta... uz sa tesim, ked vypadneme z bytu, pes bude mat svoj dvor, svoje kralostvo a von pojde tiez, len nie nutene stale, cize mozno aj sance na kludnejsi zivot budu vyssie..

tak ono... kontrolovane nekontrolovane, poznam 1-2 psov, co sa s nim fakt nemusia, len neviem, ci moj s nimi, ale oni s mojim, cize neviem ktory je agresor v jednotivych pripadoch, vyhybame sa sebe, cize OK.. tohto sem tam stretol, boli spolu OK, a zrazu toto - keby pristupujem podla teorie, kontrola vzdy a vsade, asi by ma porazil, kedze za 1 den stretne cca 20-30 psov (tych istych) a 2-3 novych.. 6 rokov to fungovalo, 1 pride a kolizia je na svete... je pravdepodobne, ze vela krat mal tiez na male, len sa uhol... niekedy sa zas boji pre nic za nic (velkych psov), niekedy sa neboji.. cize neviem, ci je 100% mozne sa vzdy vyhnut stretu, mam psa prilis kratko na to, aby som to tvrdil... voditkovat ho nechcem - ani na dlhom (som odporca z principu, v domacom prostredi, ma obmedzeni az az, nuz len moj nazor sialeny), posluchat poslucha, a zas nikdy som ho nebral na ruky, aby som ho chranil, mnoho ludi to neodporuca.. tak ako poucenie to je, len nie som si isty, ci zmozem nieco proti tomuto v budocnosti na inom mieste s inym psom... kedze to bol tak bleskovy moment - pridu k sebe a z nicoho nic v sebe, 1 sekunda kym si uveodmim co sa deje a dalsia sekunda kym ich ddelujem rukami, ale ta druha sekunda uz postaci na to aby jeden druheho alebo druhy prveho mal v zuboch.. hmm, no mohlo to dopadnut horsie, 3cm inde a ma po oku napriklad... toto sa zahoji, preboli, cize teoreticky zivot je uz raz taky, pobil sa, prehral...
plus
Nováčik
 
Príspevky: 36

Re: Pohryznuty pes inym psom

Poslaťod Margita » Pon 01.08.2016 10:51

plus píše:, byva v BA, cize majetok by mal mat.. ..

mna zaujalo len toto :haha: :haha: :haha:
aj ja byvam v BA a majetok nemam,ziadny,vlastnim len svojich psov :plac: :plac: ja nemam ani televizor,len psy,mobil a notebook,to je vsetko co mam :lol:

no kazdopadne,mat psa radsej na voditku a zamedzit kontaktu s cudzimi psami,k stastiu ich vobec nepotrebuje a predides aj takymto negativnym stretom,sa ti moze lahko stat,ze sa ti bude pes preventivne branit uz pred kazdym,aa este nieco signal k nejakej bitke alebo co nie je len vrcanie,pes ma dost bohatu "slovnu" a hlavn "neslovnu" zasobu
a vela zdaru nech sa z toho co najskor bez nasledkov dostane


ahaaaa cize ty ho mas len na volno a nechas ho obtazovat kazdeho jedneho psicka?no tak s apootm nediv,ze to takto dopadne :no: s 20-30 psami sa moji psy nekontaktovali hadam za cely zivot :heh: naco
ja nemusim takychto obtazovacov otravnych ,takych odhanam,zopar ich malo aj stret s mojou nohou
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Pohryznuty pes inym psom

Poslaťod clupko » Pon 01.08.2016 10:56

tiez sa priklanam k tomu nazoru, ze sa neda urcit, koho to bola vina (resp. to bola vina oboch majitelov). ja by som teda urcite nesla pytat peniaze, to by som sa vyslovene hanbila - dva psy sa pobiju a jeden z majitelov si povie, ze "ale to bola jeho vina, tak nech mi to preplati"? :nwm: ako si na to prisiel? sam si pisal, ze si nie si isty, ktory z psov zacal, a navyse je to jedno: keby zacal pes 1, ale pes 2 by ho dokusal, bol by vinny ten, co zacal, alebo ten, co sposobil ranu? :ach:
najskor som tiez myslel, ze 50 na 50, ale tu bolest znasa moj pes na 100%, co je nefer - nechapem, v com je to nefer? keby aj jeho pes mal ranu, konzultovali by ste, ktora rana boli viac? tato je velka, ta boli na 75%, tato len mala, tak ta len na 25%, tak mi prosim preplatte 75% nakladov? :lol:
inak obaja ste mali psov navolno - bolo to v danej oblasti povolene?
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

Re: Pohryznuty pes inym psom

Poslaťod elfinka » Pon 01.08.2016 11:03

Stalo sa mi cosi velmi podobne, na cvicaku sme pustili psy, dostali sa k sebe moj a este jeden pes ked bola okolo aj fena, a dvaja chalosi co sa predtym normalne bavili aj zahrali si skocili do chlpov. Moj mal kos, ten druhy nemal, moj pes skoncil tiez s dierkou na krku a potrhanym podkozim - hojilo sa to asi mesiac.

Ale ma nenapadlo ziadat to preplacat od majitelky druheho psa :nwm: moj bol navolno, druhy bol navolno, keby si svojho zavolam pri prvom skaredom pohlade, nic by sa nestalo. Sa stalo, nabuduce si dame pozor obe.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Pohryznuty pes inym psom

Poslaťod Sunny » Pon 01.08.2016 11:05

Nuž keď to berieš takto "zivot je uz raz taky, pobil sa, prehral", tak zaplať veterinára a ďalej nerieš :nwm: Oháňať sa tým, že tvojho psa to bolí a on má určite peniaze, takže je vlastne jedno ktorý začal, je, ehm, divné.
Ak budeš psa nechávať voľne sa kontaktovať s inými psami, občas si povrčať, občas ujsť a podobne, tak skôr alebo neskôr ho nejaký zas drapne. A ver mi, že dve dierky a odtrhnuté podkožie pod nimi nie je žiadne zúrivé trhanie... A už vôbec neprenosné na nejaké trhanie detí :ach: Videla som malého psa, ktorého drapol veľký do papule, bola to sekunda, zatriasol, zahodil a malý pes neprežil. Veľa šťastia tvojmu psovi, aby sa mu niečo takéto vďaka tvojmu "neobmedzovaniu" nestalo. :ua:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Pohryznuty pes inym psom

Poslaťod hriva » Pon 01.08.2016 11:19

Nehadzala by som vinu na nikoho
Akurát ten majiteľ nemusel svojho psa dvíhať do vzduchu- nemuselo by byt to zranenie take ake je
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4816

Re: Pohryznuty pes inym psom

Poslaťod plus » Pon 01.08.2016 11:42

inak obaja ste mali psov navolno - bolo to v danej oblasti povolene?

to povolenie nie je snad nikde :) toleruje sa to.. na danom mieste volny vybeh nebol.

....
lenze potom si mozem kupit velkeho psa, a kazdy pes, ktory bude navolno a on ho roztrha, bude niest naklady ten kto utrpel ujmu ? ved ma byt nejaka zodpovednost, nie ? aj ked sa dvaja ludia pobiju, je to sranda, az kym jeden neublizi druhemu - to uz sranda nie je. tam su nasledky a dost brutalne, ale toto bol pes verzus pes.
to potom aj ja budem musiet prehodnotit svoj postoj, ked moj niekomu ublizi, ci sa starat o ublizeneho, alebo nie.
aj moj pes, ked niekomu ublizi, rep urobi skodu (vybehne na ulicu, auto narazi do ineho auta), technicky som na vine ja a poistovna bude sudit mna ako skodcu.. preto si myslim, ze ten co vyhral blbu bitku, by mal hradit skody... inak by to bolo "silnejsi prezije" a to je velmi lahko zneuzitelne..

volno, alebo voditko - keby som striktne len na voditko, pes by nikdy nemal moznost vybehu, tj. hra s inymi psami (kamaratmi).. lebo aj tam by ho mohol zdrapit z nicoho nic.. a to potom naozaj neviem o com by bol taky psi zivot :) ale tak, len moj nazor...

no nic, popytam sa susedov na povahu psa/majitela a uvidim ako na neho pojdem..

a ohanat sa ze ma byt a ma penaize - nuz, viem ze sme na Slovensku a vacsina ludi podnika pod sro s imanim 5000eur, cize ak narobia skodu milion, su bez trestu, ale moralne je to ine.. ked nieco rozbijem, platim, ked moje dieta nieco rozbije, logicky, platim a ked moj pes nieco urobi, je to moj pes, podla zakona moja "vec" cize teiz by som mal platit.. pretoze potom do buducna naozaj kupim 100kg ozrutu a budem sa kazdemu smiat, ze ved ten Vas provokoval :D podla mna takto by to fungovat nemalo... a teoreticky, keby nemam peniaze na veterinara, co necham ho skapat ?
plus
Nováčik
 
Príspevky: 36

Re: Pohryznuty pes inym psom

Poslaťod Margita » Pon 01.08.2016 11:45

plus píše:ved ma byt nejaka zodpovednost, nie ?.

ano ma,mat psa na voditku,a duplom ak je tam vony pohyb psa zakazany,aj to je zodpovednost
plus,sam nie si zodpovedny a si dost netolerantny a cakas to od inych?


fuuu,ja tam nemam rada takychto pseudopsickarov :ach: nechat psa obtazovat a otravovat ostatnych a potom byt obet ked sa nieco stane...moj najstarsi pes ma 15 rokov nikdy sa nepobil tak,ze by mali niekoho sit,dalsi ma 4 roky a tiez sa nikdy s nikym nepobil,byt zodpovedny znamena aj predvidat,a ked sa stretnu zoci voci dvaja psy samci,tak je vysoka pravdepodobnost ze sa pobiju
Naposledy upravil Margita dňa Pon 01.08.2016 11:49, celkovo upravené 1
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Pohryznuty pes inym psom

Poslaťod plus » Pon 01.08.2016 11:48

v com som netolerantny? ako pisem, za zivot, 6 rokov, pes stretava 20-30 psov denne, vencim ho 1-2 hod denne, NIKDY nesposobil skodu, nikto sa na mna nikdy nestazoval, ludia si ho mojkaju, neskace na ludi, a SLOVNE ho drzim od tela ludi, pokial ludia nezavolaju mojho psa vyslovene k sebe ho pomojkat. co je na tomto nezodpovedne a netolerantne? to, ze ignorujem fasisticky zakon volny pohyb psa zakazany? dane za psa ano, ale sloboda nie ? zaujimave.
to ho mozem nabuduce rovno dat utratit, kedze volny pohyb psa zakazany - nema zmysel s nim chodit von na vodzku 7metrov dlhu (najdlhsie flexi, alebo 8 metrov?), pretoze to nie je pohyb, to je tyranie.
pisem o okolnosiach, - je tu luka uprostred sidliska, bezne sem chodia ludia so psami navolno, s voditkom by si nikdy nikto nikym nezabehal, zavadzalo by pri behu, najblizsi vybeh pre psov v radiusu 2kilometre neviem kde je.
to je akoze v pohode?

Margita - naozaj veris tomu bludu, ze keby mam psa na voditku, tak mu ho zazracne ochrani? tak ci tak, agresia prila az ked boli 5-10cm od seba, resp menej, onuchavali sa, logicky, keby ma voditko, stale by sa dostali takto blizko k sebe a potom mu nepomoze absolutne zhola nic, ale usudzujem, ze surove trhanie voditka za krk, by mu este viac odtrhlo kozu, cize situacia by bola neriesitelna ci ma voditko, postroj, alebo nema nic, a za tym si stojim, aj keby mam privolat znalca... pretoze ak uz raz zakusne, trhanie nepomoze musel by som predvidat situaciu tak, ze ho utrhnem z miesta skor, nez on zahryzne, co je fyzikalne obzlast pri flexi nemozne, nie je snura dostatocne rychlo napnuta na odrthnutie...
plus
Nováčik
 
Príspevky: 36

Re: Pohryznuty pes inym psom

Poslaťod Margita » Pon 01.08.2016 11:52

si netolerantny voci inym psom a ludom,su ludia ktori sa psov boja, nie je im prijemne aby k nim pes prisiel,nie kazdy pes je nadseny zopsej spolocnosti,su vselijake psy a vselijaki ludia a je netoleratne dovolit svojmu psovi obtazovat a otravovat inych....
a ty inu aktivitu so psom nepoznas?len to ze ist s nim von?zacni s nim behavat,chod na cvicak,venuj sa agility chod si s nim zaplavat,hraj sa s nim....je xy aktivit ako unavit psa, a nemusi pri tom nikoho obtazovat
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Pohryznuty pes inym psom

Poslaťod plus » Pon 01.08.2016 11:54

este raz, kde mate to, odkial mate to, ze moj pes OBTAZUJE okolie?
ci sa bavim s ludmi, co vencia psov na ruke, ked ide niekto okolo ?
nechapem teraz.

kto pisal, odkial mas, Margita, ze s nim nechodim behavat, alebo nerobim ine aktivity? to, ze s nim travim VONKU 1-2hodiny neznamena, ze to je jedine co s nim robim.

vidim, ze tato tema nema zmysel, pretoze tu plati prezumcia viny, tak vam prajem vela stastia a nech vam tych 15 rokov este 3x vydrzi bez ujmy.

obtzovanie je asi to, co robi susedny pes, pride, poskace po nohe, zablateny.. moj toto nikdy nerobil, vzdy sa priblizi na menej ako dva metre len na moj povel, takze si vyprosim taketo osocovanie, reps. je mi to jedno, nebudem s takym niecim stracat cas.
plus
Nováčik
 
Príspevky: 36

Ďalší

Späť na Úrazy