úraz neviem aký (názov zmením keď budem vedieť)

Sem píšte ako dávať prvú pomoc pre hafana.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

úraz neviem aký (názov zmením keď budem vedieť)

Poslaťod Poca » Pia 28.10.2011 11:07

Minulú sobotu sm bola na pretekoch psích záprahov. Po odbehaní prvého kola som bola venčiť psy a tie sa naháňali. Jeden pes si nevšimol napínací drôt a vrazil doňho hrdlom / hruďou, otočiloho, spadol, zakňučal. Potom ale fungoval ďalej normálne, naháňal sa so psami atď. Druhý deň odbehol kolo, ale bolo vidieť, že nieje v poriadku, lebo neťahal ani kus. Ďalšie venčenie - naháňali sa so psami, zrazu začal skučať jedna noha vo vzduchu, hrbil sa a hrozne ziapal od bolesti.
Šli sme za veterinarom, on ho prehmatal, vraj kosti, aj kĺby sú v poriadku, možno nejaká modrina alebo natrhnuté šľachy po náraze. Dal mu lieky proti bolesti, ktoré ale nezaberali. Od vtedy, keď žerie, preruší jedenie a strašne ziape (neviem ako inak to nazvať), po chvíli hladkania sa ukľudní a ide jesť ďalej. Skúšala som mu dať misku vyššie, ak by to súviselo so zohýnaním sa k nej, ale nepomáha. Keď ho chytí "záchvat, drží pravú nohu hore, ale noha ho nebolí, lebo vôbec nekríva a naháňa sa so psami.
Nejaké nápady/skúsenosti?
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

Re: úraz neviem aký (názov zmením keď budem vedieť)

Poslaťod calwen » Pia 28.10.2011 11:14

Podla mna nieco s krcnou chrbticou. Chcelo by to riadneho veta :no:
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: úraz neviem aký (názov zmením keď budem vedieť)

Poslaťod Poca » Pia 28.10.2011 11:27

Chcelo, lenže v našom ani susedných okresoch taký nieje :-/ Navyše teraz nemám peniaze na kliniky :-(((
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

Re: úraz neviem aký (názov zmením keď budem vedieť)

Poslaťod pigie » Pia 28.10.2011 11:33

Aj ja myslim, ze krcna. Minimum pohybu, klud na lozku, tot vsio...
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: úraz neviem aký (názov zmením keď budem vedieť)

Poslaťod Poca » Pia 28.10.2011 11:38

ako zistim ci je to krcna chrbtica? Da sa to uplne vyliecit?
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

Re: úraz neviem aký (názov zmením keď budem vedieť)

Poslaťod irwin » Pia 28.10.2011 11:40

ak si niekde z okolia BB tak dobry je http://www.banby-vet.sk/kontakt.html , aj ja ked som mala nejaku otazku ohladom psika tak mi na mail odpisali do hodinky...su velmi ochotní a majú super prístup :ahoj:
irwin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 552

Re: úraz neviem aký (názov zmením keď budem vedieť)

Poslaťod pigie » Pia 28.10.2011 11:41

Zistis to tak, ze zatlacis dolu na krku na nerv myslim pri siedmom stavci. Aspon nam to tak diagnostikovali. Liecit sa to da len tym kludom... Dostavali sme aj lieky od bolesti, keby sa nechcel ani pohnut. My sme totiz furt skackali o troch asi tak tyzden a to pri minime pohybu. Velmi pomaly sa to zlepsovalo. Dalsie razy to bolo menej seknute, takze sa to rychlejsie napravilo. Dost mozne, ze ak ma svojvolny pohyb, tak sa mu bolest vzdy znova a znova prebudi pri jedinom nespravnom pohybe. A ano, vylieci sa to samo, ale u nas sa to obcas vrati - pri nevhodnom pohybe - staci aby pes mykol hlavou napr. ked po nom niekto cvakne :ua:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: úraz neviem aký (názov zmením keď budem vedieť)

Poslaťod Poca » Pia 28.10.2011 11:45

Takže so záprahmi tým pádom končí, keďže tam je o druhého psa pripnutý krčákom.. No idem skúsiť. Díík Pigie.
Irwin, práve som tam napísala, vďaka aj tebe.
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

Re: úraz neviem aký (názov zmením keď budem vedieť)

Poslaťod irwin » Pia 28.10.2011 11:49

Ja som akurat včera s nimi niečo konzultovala :yes: stareho pana Paulinyho poznam, ale mlady je ešte lepší a Magic mi včera odpisoval :yes: napisal mi čo by mu mohlo byť, že si to mam vygoogliť a dať mu vedieť na čo sa to podoba :yes: Ak náš vet na nič dnes nepride som rozhodnutá ísť do BB k nim
irwin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 552

Re: úraz neviem aký (názov zmením keď budem vedieť)

Poslaťod Renata » Pia 28.10.2011 11:51

inak na ten banby-vet, mozes im skusit aj cinknut, ak je to problem, ktory sa da zistit a odkonzultovat cez telefon, tak ak mas doplnujuce otazky, prip. oni, tak to zistite skor ako cez mail. ja mam s nimi velmi dobre skusenosti aj cez telefon. su to velmi ochotni, sikovni a skuseni veterinari.
Maybe the reason I love animals so much, is because the only time they have ever broken my heart, is when they've crossed that rainbow bridge
Renata
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 932

Re: úraz neviem aký (názov zmením keď budem vedieť)

Poslaťod Sunny » Pia 28.10.2011 11:56

Poce som už písala, ale hodím to aj sem. Po konzultácii sa kamarátkou vetkou to tiež vidí na chrbticu, možno nejaká povyskočená platnička alebo niečo také. Bez riadneho vyšetrenia a RTG ťažko povedať na 100%, ale všetky príznaky tomu nasvedčujú. A teda minimálne 6 týždňový kľud, žiadne lietanie so psami a prípadne marodovi nasadiť stabilizačný golier, že stačí aj z upravenej karimatky alebo také niečo.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: úraz neviem aký (názov zmením keď budem vedieť)

Poslaťod pigie » Pia 28.10.2011 12:03

Jop presne, nam urcili ten nerv pricviknuty preto, lebo RTG bolo ciste (aj NMR :ach: ), takze priame poskodenie platniciek a chrbtice ako takej bolo vylucene... Ale pes citlivo, priam placlivo reagoval prave na to zatlacenie toho nervu. Kedze som to mala uz v oku po druhy a treti krat som len nabehla na kliniku - uz tuto nasu domacu - povedala im, co to je a nech sa nestvu a navalia lieky od bolesti :haha: A kedze ma poznaju, tak mi verili a zauctovali len lieky a bolo zas po 3 dnoch OK... Inak psovi sposobovalo bolest aj chodenie po schodoch, nadnasali sme ho v postroji.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: úraz neviem aký (názov zmením keď budem vedieť)

Poslaťod Poca » Pia 28.10.2011 19:07

Takto vyzerá jeho kŕmenie.. http://www.youtube.com/watch?v=zFTJgdgRw74 Na tom videu som si všimla, že aj nejako kriví zadné nohy, inak ich má pekne rovné a na tom videu.. (ten hudobný podmaz je z obecného rozhlasu)
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

Re: úraz neviem aký (názov zmením keď budem vedieť)

Poslaťod lucik » Pia 28.10.2011 20:38

mne to tiež pripadá niečo s chrbticou - ako keby sa mu pricvikol nerv.. tú misku by som mu dala rozhodne vyššie ale o 10-15 cm, aby mal trošku prirodzenejši polohu krku a nenamáhal si ho tak.. ono to môže aj s tými nôžkami súvisieť - snaží sa všemožne odľahčiť to bolestivé miesto, je akoby v kŕči..
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: úraz neviem aký (názov zmením keď budem vedieť)

Poslaťod pigie » Sob 29.10.2011 6:16

Takto to vypada o hodne inak ako sme to mali my, ale to kvikanie tam je. mne sa vidi, ze ma problem tie granule dokonca hryzt, neskusala si mu ich nechat rozmocit a dat vyssie? U nas to bolo tak, ze sa aj jedlo po leziacky, hentak hlavu - ani nasiroko s nohami - by nedal :ua: Este ma napadlo, ze tu vtedy vet spravil rychly check tak, ze mu jemo zavratil hlavu dohora a pes sice nejacal ako zmyslov zbaveny, ale to svoje pisk si spravil. Aj ten jeho siroky postoj pri zrani tomu krku nasvadcuje podla mna :ua: Inak, jedina poloha bola poloha lezmo a radsej ju ani nemenil. A ked to vonku rozhybal, tak po lezani sa to casto vracalo tam kde to bolo a ovela viac pajdal teda. Ale tym kludom sa to davalo pomalicky doporiadku, kedze nam diagnostikovali jedine pricviknuty nerv, ktory uz nebol pricviknuty - mozno pomohla aj anesteza, lebo az od toho casu sa to zacalo vyrazne zlepsovat, dovtedy sa to len horsilo a ako sa uvolnil pri uspavacke, uvolnil sa aj nerv. Alebo druha moznost bola rast nadoru, ktory vsak musel byt tak maly, ze ho este nevidno :plac: To sa nastastie nepotvrdilo. Dali nam 2 tyzdne na male zlepsenie, ak by sa to horsilo, museli by sme na NMR znova, nastastie po 2 tyzdnoch sme uz boli takmer fit. Najhorsie to bolo prvy tyzden, to sme ho doslova nosili a pri kazdom kroku mal viditelne bolesti, casto so zvukovym prejavom.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Ďalší

Späť na Úrazy