Fyzická príprava na DD

Sem píšte o športe Dogdancing.

Fyzická príprava na DD

Poslaťod Cathie » Pon 25.06.2012 13:44

Kedze sa objavili diskusie k tejto teme popri inych prispevkoch v DD temach a otazka fyzickej pripravy psika pre dogdancing je dolezita (tak ako aj v inych sportoch), zakladam osobitnu temu :smile:

Pod fyzickou pripravou nie je chapana iba kondicia a vydrz psika, ale aj jeho rovnomerne osvalenie a zapajanie celeho tela do cvicenia. Niektore triky nie su fyzicky narocne (napriklad podavanie prednej labky), ine su zas nielen fyzicky narocne, ale tiez tazke na koordinaciu pohybov (napr cuvanie) a preto im musi predchadzat urcita priprava na cvicenie.

Co patri do tejto temy...?
- ako fyzicky pripravujete psika vy - comu sa venujete, aby ste zlepsili jeho fyzicku?
- co su jeho silne a slabe stranky v tomto ohlade - co mu ide a co nie?
- s akymi trikmi maju vase psiky problemy alebo ste mali (po fyzickej stranke) a ako ste ich vyriesili? Co u vasho psika fungovalo a co zas nie?
- plus samozrejme ak mate problem, pytajte sa, dame hlavy dokopy a vymyslime :no:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Fyzická príprava na DD

Poslaťod Wickyy & Classy » Pon 25.06.2012 14:15

ja by som normálne nereagovala, v podstate som aj trochu OT, ale :heh: . Môj pes mal poprvý krát svalovicu z cvičania a to zároveň aj poslednú, keď som neodhadla, kedy má dosť... a to na prednej nohe (tak, že až kríval), paradoxom je, že to bolo z cvičenia pri podávaní labky (čo si označila ako nenáročný) :ha: , keď som sa snažila naučiť vysokú chôdzu :prd: .

Teoreticky fyzicky nenáročne, ale keď je to intezívne samozrejme, tak to má dopad na všetko a je jedno aké sú to cviky :no: .Offtopic: A podávanie labiek je naša slabá stránka a zostalo to aj problémovým prvkom, zvláštne že krívanie môj pes vníma celkom inak :ha:
Wickyy & Classy
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1841

Re: Fyzická príprava na DD

Poslaťod Shorty » Pon 25.06.2012 16:41

My sme zacali chodit na dogfitness. Paci sa mi a Shortikovi tiez. Vobec mu nevadilo byt na lopte a cakat, kedy to skonci a bolo mu uplne fuk, ze sa s nim nieco deje, nemal problem ani sediet ani lezat a to sme tam boli prvy krat :) Potrebujem, aby sa dobre osvalil a spevnel.. Namerali mi ho do kategorie Medium na agility a do small mu chyba centimeter, tak robim vsetko pre to, aby to pre neho nebola az taka zataz.. A toto bolo fajn .. aj to pretahovanie svalov a cvicenie.. moc dobre, budeme pretahovat svaly pre treningami a som rada, ze viem, ake su na to najvhodnejsie cviky.
Inak ma problemy s panackom - sediet na zadnych packach a zvysok tela vo vzduchu.. Ma dlhsi chrbatik a kratsie packy, takze nam ukazali cviky, ako posilnit svaly na chrbte, aby to neskor v buducnosti zvladol.
A inak ma problemy este s trikmi, kde musi zapojit zadne nohy.. To mu vobec nejde, pretoze si pri nacviku trikov neuvedomuje, ze mu klikam za pohyb zadnych noh a ponuka mi vsetko mozne, len nic s tymi zadnymi hnatmi :pac: takze sa chcem zacat venovat viac tamtej strane jeho tela :))
Angelika...

I'm not anti-social; I'm just not user friendly.
Shorty
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 101
Bydlisko: Praha

Re: Fyzická príprava na DD

Poslaťod Cathie » Pon 25.06.2012 19:13

Shorty to je uplne bezne, psy su vseobecne viac zvyknute pouzivat prednu cast tela a zadok az tak neregistruju :lol: Osobne si myslim, ze naucit psa cokolvek so zadnymi nohami je takmer nemozne cez ciste klikanie bez navadzania, musi sa mu nejak upriamit pozornost na to, co nimi robi. Idealny je na to hocijaky druh targetu.

Panacik sa da zlepsit tym, ze sa bude zo zaciatku opierat - nie dopredu o ruky, ale tak, ze si stanes za neho a ked sa zdvihne do panacika, oprie sa ti spredu o nohy chrbtom, tak sa ani nemusi bat, ze prepadne dozadu. Ake cviky vam poradili na posilnenie chrbta?

K natahovaniu svalov - ja coraz castejsie nielen u psov, ale hlavne u ludi pocuvam o tom, ze natahovanie svalov skor skodi pred cvicenim, pretoze svaly su neprimerane natiahnute a lahsie tak moze dojst k zraneniu :nwm: Ze lepsie je iba zahriat pohybov a svaly uvolnovat a natahovat bud kratko po velkej fyzickej aktivite (proti svalovici) alebo v klude napriklad vecer doma (proti skracovaniu svalov).
Offtopic: Btw kam chodis na ten dogfitnes? Resp ku komu?
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Fyzická príprava na DD

Poslaťod Shorty » Pon 25.06.2012 19:36

Cathie - jo to som si všimla, že cez shaping sa nikde nedostaneme, takže mu tie nohy proste chytám a hádam to bude mať nejaké výsledky :))

Panáčka mi odporučila presne ako píšeš ty - oprieť o nohy, cvičiť častejšie, aby sa osvalil najprv chrbáť, pretože vďaka tomu, že má dlhšie zádička / zbožňujem ten český výraz :))) / , tak mu to hold nejde dobre ako kratším psíkom. Hlavne to nebudem siliť, nie je to pre mňa cvik, ktorý chcem, aby robil, ale cvičiť to budeme práve kvôli tým svalom na chrbte.

Inak naťahovanie svalov mi tiež nedoporučila robiť len tak, kedy si spomeniem.. najprv sa treba poriadne zahriať, rozbehať a potom cvičiť len veľmi opatre a len kým psík drží dobrovoľne. V momente ako sa cukne alebo cítim, že by som mala robiť niečo nasilu, tak to robiť nemám. Kažopádne sme na začiatku, takže toto posilovanie chcem robiť nejaký čas pod dohľadom skúseného trenéra, aby som nenarobila viac škody ako úžitku.
Inak potom na ten chrbát je rôzne naťahovanie za pamlskom s tým, že mu fixuješ rukou hrudnú kosť, pamlsok dáš ďalej od neho a in si tým naťahuje aj chrbticu a krk..Ale znova len veľmi opatrne a nie dlho, až si svaly nenatiahne.
Zvyšok cvičenia potom prebieha na rôznych gymnastickýh loptách, kde si pes tým, že musí udržať rovnováhu, prirodzene posilní svaly..

Na DF chodím tu v Prahe k holčine, čo s nami trénuje aj agility, tak Shortíka pozná a tak vie, ako na neho.. Ja som spokojná, za hodinu platím 150 CZK a sú to vlastne individuálky :)
http://www.hafbafagility.tym.cz/akce.htm
Angelika...

I'm not anti-social; I'm just not user friendly.
Shorty
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 101
Bydlisko: Praha

Re: Fyzická príprava na DD

Poslaťod Nanda » Štv 12.07.2012 10:18

My máme problém tiež s zadnou časťou tela. To cúvanie som skúšala tiež no žiaden výsledok, on sa posune trocha dozadu a spraví otočku. :nwm: A panáčik tie nám robí problémy - raz spraví pekného panáčika ale inokedy sa celý postaví a ide a bum, dopadne na všetky 4.

Neviem či to bude patriť do tejto témy ale ako som si všimla tak ostatné témy o trikoch pomaly nemajú nič nové tak to dám sem. - Keď robíme odrazy a pes sa má odrážať od brucha alebo noh? Lebo Miky on sa odrazí mne až kdesi pri krku a strašne tvrdo dopadá. :ua:

Rovnováhu trénujem ( vlastne začali sme trénovať ), napr. dám ho postaviť na kýbel, chodiť po tenkej lavičke alebo po niečom tenkom ale nie zas úplne.
Nanda
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1540

Re: Fyzická príprava na DD

Poslaťod Cathie » Štv 12.07.2012 13:14

Pri tych odrazoch musis ratat aj s tym, ze on je vyssi, takze ti proste doskoci vyssie. Nie je ziadna norma, ako maju odrazy vyzerat, ale pekne vyzera, ked sa pes odraza vysoko - nie vysoko na tvojom tele, ale ze sa od tela odrazi smerom hore.

A nevies vobec naucit cuvanie, ci nevies naucit cuvanie na predmety hore?
Na rovnovahu je super, ked niekde hore aj cvici, aby musel pracovat s taziskom - menit polohy (sadni, lahni, vstan), prosit alebo podavat labky, pripadne robit aj otocky. Alebo ho pamlskom iba tahat tak, aby musel hlavu zdvihnut/dat dole, ci sa nou otocit k boku.
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Fyzická príprava na DD

Poslaťod Nanda » Štv 12.07.2012 18:54

A nevies vobec naucit cuvanie, ci nevies naucit cuvanie na predmety hore? - Tomuto nechápem...
Nanda
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1540

Re: Fyzická príprava na DD

Poslaťod Cathie » Štv 12.07.2012 19:59

Chcela si ho naucit normalne cuvat? :smile: Aby proste chodil dozadu, hej? :lol:
Cvic na takom mieste, ktore mu nedovoli iny pohyb, IBA dozadu. Sprav si z nejakych predmetov ulicku, do tej s nim vojdi (stoj pred nim) a kracaj proti nemu - tak nebude moct spravit iny pohyb, len cuvat :smile: Akonahle spravi prvy krok - odmenit. A potom postupne za dalsie a dalsie.
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Fyzická príprava na DD

Poslaťod Sim » Štv 12.07.2012 20:09

Mňa by zaujímalo či skoky do výšky= "huraaa" a z chrbta na zem môžu nejaku vážnejšie ovplyvniť klby?
Sim
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 664

Re: Fyzická príprava na DD

Poslaťod Cathie » Štv 12.07.2012 20:15

Simi zavisi urcite na tom, ako je na tom psik zdravotne, ci ma primeranu vahu, ako je stary a hlavne - na aky povrch skace a ako casto :smile: Vsak sa pozri na to, ake skoky psy robia pri dogfrisbee a zvladaju to.. :lol:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Fyzická príprava na DD

Poslaťod vavrena » Štv 12.07.2012 20:26

Offtopic:
Cathie píše:...ake skoky psy robia pri dogfrisbee a zvladaju to.. :lol:

Pozor, frisbee vie psy odpáliť veľmi vážne, ale to sa nedá porovnávať s týmito skokmi. Pri frisbee je technika skoku nesmierne dôležitá, ale s DD trikmi sa to fakt porovnávať nedá, tu neletí pes niekoľko metrov.


A inak platí zvyšok toho, čo napísala Cathie :smile: Pri týchto cvikoch je navyše veľmi nepravdepododobné, že pes ich bude vykonávať pravidelne a sústavne.
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Fyzická príprava na DD

Poslaťod Nanda » Uto 17.07.2012 17:32

No ja som ho to skúšala učiť tak že bol pri nohe a cúvala som no on spravil jeden krok a hneď keď som ho išla pochváliť tak otočka. Skúsim keď budem mať čas lebo tieto týždne čas nemám vobec. :ach:

Može napr. k príprave patriť aj keď sa mu schovám a on ma hľadá??? Keď sme na prechádzke som to skúšala len jeho zaujímajú čúranice a nie ja....ale chodievam sa mu schovávať do pola pri panelák, tam už sú vysoké klasy tak sa skrčím a kričím "Miky! Miky!". A on ma začne hľadať keď ma nájde tak odmena može to k tomu patriť k tej príprave?? :nwm:
Nanda
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1540

Re: Fyzická príprava na DD

Poslaťod Cathie » Pon 30.07.2012 20:52

Tak to je skor "psychicka priprava", ze si namotavas psa viac na seba (aby si ta sledoval) :lol:

Inak k tomu cuvaniu - nerob ho pri nohe. To je pomerne tazky cvik aj pre psy, ktore cuvaju v inych polohach bez problemov. Pri nohe je to tazke, pretoze pes nevidi za seba a navyse sa snazi pozerat na seba, takze ide cely krivo. Najlahsie je dat si psa do tej ulicky a vykroc proti nemu (kludne aj tak, ze sa ho dotknes a "vytlacis" ho akoby) :smile:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Fyzická príprava na DD

Poslaťod Nanda » Pia 17.08.2012 9:23

Už som zo raz skúšala ale nie s tou uličkou ale len tak vonku, no vykročila som proti nemu a on si sadol, a trošička sa posunul, a toť vše. :smile:
Budem to ešte skúšať inokedy s tou uličkou, no momentálne psa doma nemám...
Nanda
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1540

Ďalší

Späť na Dogdancing