Dogdancing s hendikepovaným psom

Sem píšte o športe Dogdancing.

Dogdancing s hendikepovaným psom

Poslaťod MisheliQ » Sob 28.01.2012 20:32

Zaujímalo by ma, či by sa dal robiť dogdancing s hendikepovaným psom?
Náš hendikep je ten, že Caesar má problémy so zadnými nohami, ktoré má slabšie a na ktorých sa neudrží, čiže cviky, pri ktorých by musel stáť dlhšie iba na zadných nohách, neprichadzajú do úvahy. Skok do náručia vie, no už nevyskočí. Žiadne preskoky tiež nie sú možné. On by bol schopný vyskočiť, ale snažím sa mu v tom zabraňovať. Ani také otočky už nie sú to pravé orechové. Cuvanie už tiež nebude tip-top. Bolo by z toho nakoniec celkom určite sadnutie...
Ale je veľmi inteligentný a veľmi ľahko sa naučí akúkoľvek somarinu, a to by som rada využila :-)

Tiež by mi pomohlo, ak by ste mi vedeli poradiť nejaké cviky, ktoré by mohol robiť. Môžu to byť aj úplne haluziny :-))
Vie a zvládne robiť "mŕtveho", "zatvoriť dvere", "schovať sa" za mňa, dať jednú aj druhú labku, otočiť sa, prekotúlať sa, slalom pomedzi nohy, osmičku (ja stojím a on mi chodí pomedzi nohy), doniesť predmet, zhovárať sa so mnou (to jeho ham-ham)

Ďakujem
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Dogdancing s hendikepovaným psom

Poslaťod Sim » Sob 28.01.2012 21:04

mňa nateraz napadajú packy na akýkoľvek spôsob- na nohy spredu, zo zadu, úplne samostatne, krížiť packy :smile:
neviem, síce ako je na tom so zadnými packami, ale možno by si ich dobre precvičil pri podávaní zadných labiek :nwm:
Sim
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 664

Re: Dogdancing s hendikepovaným psom

Poslaťod Saarly » Ned 29.01.2012 10:57

V DD je aj trieda pre psov s telesnym handicapom, neviem vsak, do akej miery sa co povazuje za handicap.
Properly trained, a man can be dog's best friend.
Saarly
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 268
Bydlisko: Karlova Ves, Bratislava

Re: Dogdancing s hendikepovaným psom

Poslaťod vavrena » Ned 29.01.2012 11:24

V DDI je aj trieda pre psy s hendikepom, ale Misheliq, myslíš dogdancing alebo len učenie trikov? Chceš ísť na súťaž?

Jednotlivé triky ti asi neporadím, keďže neviem, čo má Ceasar za hendikep, že prečo sú tie nohy slabé a akým spôsobom. Pozri si akékoľvek trikové video a vyberieš si určite, čo ďalej učiť :smile:
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Dogdancing s hendikepovaným psom

Poslaťod MisheliQ » Ned 29.01.2012 18:54

Sim ďakujem za tipy, Katka.labka vďaka za info :smile:
Vavrena rada by som skĺbila triky, ktoré vieme, do choreografie. Či to bude na súťaž ale neviem. :hi: ďakujem, skúsim sa aj tam inšpirovať.

Poznáte niekoho, kto dogdancinguje s hendikepovaným psom??
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Dogdancing s hendikepovaným psom

Poslaťod Rehssi » Ned 29.01.2012 19:24

MisheliQ píše:Sim ďakujem za tipy, Katka.labka vďaka za info :smile:
Vavrena rada by som skĺbila triky, ktoré vieme, do choreografie. Či to bude na súťaž ale neviem. :hi: ďakujem, skúsim sa aj tam inšpirovať.

Poznáte niekoho, kto dogdancinguje s hendikepovaným psom??


čiste teoreticky ja s pudlíkom, ale my dogdancingujeme naozaj len pre tú srandu, nemáme žiadne ciele. Má zložené dve skúšky na V a VD, jednu disknutú (moja neschopnosť) a už štartoval aj na súťaži, čo pokašlal (výnimočne jeho a klasicky aj moja chyba :heh: ).
handicap má v tom, že si nevie sadnúť ani ľahnúť, čo zužuje výber cvikov, hlavne statických póz, ale aj kríženie paciek, panáčik, sudy, plazenie a pod. Výskok do náruče alebo na chrbát by som s ním neriskovala, ale cez ruky spojené do kruhu skáče rád a s istotou.
Občas má blbé obdobie ako práve teraz- chodí len po troch nohách, čo je blbé, pretože jeho bolia nohy dve a aj chrbát :ua: Dogdancing mu jednoznačne pomáha. Nepláva si len tak bezcieľne životom, naopak sa cíti užitočný :pusa: cvičí naozaj hrozne rád. A aj teraz keď ho všetko bolí tak s ním nejak pracujem a on je v siedmom nebi.
Na súťažiach, ak sa trafíme do dní, kedy nekríva, tak je úplne jedno, že niektoré prvky nemôže robiť. Súťažnú zostavu si skladá každý sám takže nie je o čom, no a skúškové cviky sú presne dané, ale sú vyberané tak aby sedeli drvivej väčšine psov- aj mikro čivave, aj doge, takže aj nejak handicapované psy majú veľkú šance.
Rehssi
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1032
Bydlisko: Bratislava

Re: Dogdancing s hendikepovaným psom

Poslaťod margot » Pon 30.01.2012 19:06

pár rokov dozadu som sa nesúťažne venovala dogdancingu s hendikepovaným jorkom. Tiež slabé nohy + slabý chrbát. Myslím, že dogdance a "trikovanie" ako také bolo pre neho prospešné. Kým sme denno-denne cvičili, tak bol na tom, čo sa kondície týka, veľmi dobre, dokonca zvládal aj skoky a podobne. Keď som s tréningom (na radu veterinára) prestala, išlo to prudko dolu vodou....
Čo sa týka trikov, máš veľa možností. Slalomy, otočky, práca labiek a samozrejme aj nejaké špecialitky (bežné triky prispôsobené pre hendikepovaného psíka - môj Alex napr. dokázal cúvať iba v ľahu a hneď bol z toho originálny prvok :smile: ). Na súťaž si prvky podľa potreby bez problémov poskladáš, dokonca by mohla vzniknúť aj veľmi zaujímavá choreografia.
margot
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 898

Re: Dogdancing s hendikepovaným psom

Poslaťod Saarly » Pon 30.01.2012 22:44

vavrena, a co sa uz u psika povazuje za handicap? keby ze chcem sutazit povedzme. posudzuje sa to individualne? moze to byt pourazovy stav alebo slabe nozicky, pripadne krivanie, proste ze psik oproti inym nemoze/nedokaze nejake cviky vykonat, ale nie preto, ze by ich nevedel - ale ze ich nemoze kvoli "handicapu", alebo je to nejako presne definovane, napr. dysplazka, amputovana nozicka. rozlisuje sa medzi tym, ze pes dokaze napr. skocit, ale nemal by, a medzi tym, ze psik skocit kvoli slabym nozickam nedokaze? ak sa rataju aj pourazove stavy napr. je potrebny doklad od veterinara, ze pes nemoze taky a taky pohyb? prepac, ze sa tolko pytam, mna by to len velmi zaujimalo :yes: :smile: a posudzovalo by sa nejak negativne, keby napr. moja fenka sutazila v kategorii s inymi psikmi, ale proste by nemala ani jednu skocku?
Properly trained, a man can be dog's best friend.
Saarly
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 268
Bydlisko: Karlova Ves, Bratislava

Re: Dogdancing s hendikepovaným psom

Poslaťod vavrena » Uto 31.01.2012 9:31

Skôr si myslím, že za hendikep sa považuje zjavný hendikep psa alebo nejaká jasná diagnóza, nielen "slabé zadné labky," ale nejaká porucha, ktorá to spôsobuje. Zaujímavá choreo vôbec nemusí obsahovať skočky napríklad, ani plazenie, a pes sa môže zúčastňovať aj normálnej súťaže, ak má chuť pracovať. Skôr by bolo hrozné, keby sa psovi nechcelo, necítil by sa vo svojej koži, nechcel by cvičiť a majiteľ by ho napriek tomu ťahal na plochu. Pod hendikepovaným psom sa podľa mňa myslí skôr takéto niečo:
http://www.youtube.com/watch?v=74wb0VQAOEw
http://www.youtube.com/watch?v=QptjwDuXhHU
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Dogdancing s hendikepovaným psom

Poslaťod Saarly » Uto 31.01.2012 22:05

Jeej, dakujem, aj som si to tak nejak predstavovala. Moc si pomohla. A tie videa :jop:
Properly trained, a man can be dog's best friend.
Saarly
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 268
Bydlisko: Karlova Ves, Bratislava


Späť na Dogdancing