Útulok Trnava

Sem píšte všetko ohľadne útulkov.

Re: Útulok v Trnave

Poslaťod camon » Pon 07.06.2010 11:53

jane982 píše:a čo psy, ktoré sú samé? stanú sa z nich nesocializované psiská, ktoré im tam potom vrátia, lebo ich nebudú zvládať? :ach: neviem, no proste mi to príde také, nie celkom rozumné....

no tak toto som riesila s mojou Medy, bola dlho v utulku, s fenami sa nezniesla, zo psami ako kedy, v koterci bola stale sama, vychadzky tiez...ked som si ju brala nejak som to neriesila...po case mi zacala skakat do psov, nie nejak sama, ale ked sa k nej priblizili..ona za psami ani teraz nejak velmi nechodi...zo zaciatku som sa ostatnym psom vyhybala, ale len sa to zhorsovalo, tak som ju zacala vlacit po vselijakych psich akciach a po 3 rokoch ju konecne mozem medzi psov kludne pustit navolno, jasne ze ju treba stale sledovat, ale myslim ze je na tom uz celkom fajn :no:
camon
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1613
Bydlisko: blizky vychod

Re: Útulok v Trnave

Poslaťod jane982 » Pon 07.06.2010 12:27

je jasne, že keď tam majú nejakého nesocializovaného psa, tak aby povedali, že sa s inými neznesie- O.K. to beriem, ale keď už sú nejaké psy spolu v koterci, tak sa asi znesú aj s inými......
jane982
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 145
Bydlisko: Čadca- Trnava

Re: Útulok v Trnave

Poslaťod Silwuska » Uto 22.06.2010 11:49

Ja plne respektujem pracu ludi v utulkoch, a sklanam klobuk pred ich zanietenim...ale niekedy uz je toho asi naozaj dost...chciet aby isli vsetky psi do bytov a ani za boha na dvor :nwm: ani ak niekto povie ze pes bude mat 100% starostlivost, len jednoducho vecsinu roka ma ubytko vonku ...

Nechcem nikoho ohovarat, ale niekedy by bolo dobre si premysliet ci je lepsi zivot psa v utulku, alebo na dvore kde ma svoju rodinu :ach:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Útulok v Trnave

Poslaťod Nella1 » Pia 25.06.2010 21:52

Dievčence, boli ste už niekedy v trnavskom útulku pomáhať. Nie venčiť, ale pomáhať - ale nie jednorázovo. Pravidelne. Skúste to a budete sa pozerať na veci úplne inak. Mne sa to tiež stalo. Z vonku to vyzerá úplne inak. Ľudia, čo nevidia útulok z vnútra majú predstavu, že akýkoľvek domov je pre psíka lepší ako pobyt v útulku. Po polroku strávenom v útulku som pochopila, že všetko je inak. Tí psíci si už svoje peklo prežili a zalúžia si už len ten najúžasnejší domov. A vďaka vedúcej trnavského útulku ho aj dostanú. Svoj život zasvetila tomu, že pre každého psíka, ktorého vezme pod svoju ochranu nájde ten najlepší domov.
Keď budete chvíľku pracovať v trnavskom útulku, pochopíte, že psíčkovia sa tu majú vynikajúco. Majú krásne čisté koterce, zateplené búdy, deky, matrace a denne teplé jedlo. Jediné, čo im tu chýba je človek, "vlastný človek" pre každého psíka. Pretože pri množstve 100 - 120 psíkov majú ošetrovatelia veľmi málo času na "mojkanie". Toto jediné tým psíkom chýba. Človek, rodina - vlastná svorka, kde budú môcť cítiť neustále ich prítomnosť. Trnavský útulok sa nepotrebuje psíkov čo najrýchlejšie zbaviť. Chce im dopriať ten úžasný pocit, že môžu byť nablízku ľuďom. Nehnevajte sa, ale na dvore sa to nedá.
Vidím to tu všade okolo seba na dedine. Má pes, ktorého vidím v susednej záhrade lepší život ako pes v útulku?! Ten susedov pes je cca 23 hodín denne zavretý v koterci. Možno ho zhruba 1 hodinu venčia. Celý deň skučí v koterci a domáha sa ľudskej pritomnosti. Svoju rodinu nevidí, pretože je až na konci záhrady a koterec je ešte celý obložený, aby nekazil dojem z krásnej záhrady. Vidí len cez bránku na koterci do našej záhrady. Smutne pozerá na mojich psov, s ktorými sa jaším v záhrade a oni potom so mnou odcupkajú dovnútra, aby sme sa mohli mojkať.
Každý, kto má psa vnútri vám potvrdí, že ten vzťah je úplne iný. Pred pár dňami si jedna milá rodinka zobrala z nášho útulku vlčiačku - samozrejme aj na stráženie. Kým boli s ňou vonku tak bola v pohode, keď zašli donútra tak strašne plakala a túžila ísť za nimi, že doškrabala celé dvere. Pani sa na to nemohla pozerať a keď sú doma, tak ju berú dovnútra, keď odchádzajú preč, tak pekne stráži vonku. A všetci sú šťastni.
Prosím doprajte psíkom z útulku dobrý domov, možno budú o chvíľku dlhšie v útulku, ale bude to stáť za to.
Nella1
Okoloidúci
 
Príspevky: 4

Re: Útulok v Trnave

Poslaťod Nella1 » Pia 25.06.2010 22:11

Len pre ilustráciu, že psi sa majú v trnavskom útulku výborne - viete koľko psov sa vrátilo samých do útulku? Ukážkový príklad bol Daxo, ktorý bol adoptovaný do Brestovian na dvor a do rána bol naspäť v útulku. Keby bol vnútri s ľuďmi, mal by šancu zistiť, že ho majú radi a bude mu tam dobre. Akonáhle zostal na dvore sám, našiel prvú cestičku, aby sa dostal "domov" - do útulku.
Toto bol prípad adoptovaného psíka, čo nás netešilo, mysleli sme si, že bude už šťastný v novom domove - našťastie takto sa vrátili aj ukradnutí psi - Ridžo - prekrásny kríženec ridgebacka a tiež ukradnutá fenka NO, ktorá bola v útulku len krátko a predsa sa tam vrátila - prečo asi? Ušli zlodejom a ráno sedeli pred bránou a čakali na toho, kto prvý príde a pustí ich dnu.
A tých prípadov bolo viac.
Nella1
Okoloidúci
 
Príspevky: 4

Re: Útulok v Trnave

Poslaťod jane982 » Ned 27.06.2010 17:19

ale ja si vážim, čo tam ľudia pre tie psi robia, vážim si, že sú tam celé dni, a viem, že by pre ne zniesli možno aj modré z neba, keby sa dalo...viem, že je pre nich ťažké dávať preč psy, po všetkých tých zlých skúsenostiach, ale byť apriory proti psovi na dvore sa mi nezdá byť veľmi logické- proste to, že pes je na dvore, ešte nemusí znamenať, že sa o neho nebudú starať...
a tiež sa mi niekedy nepáči ich prístup k ľuďom, ale to sa tiež z časti nečudujem...
ale myslím si, že všade, kde pracujú ľudia, sa nájdu nezhody, alebo si niekto s niekým nesadne-vždy to bolo a bude...ale mne osobne sa trnavský útulok veľmi páči, aj o psy je dobre postarané
a len tak mimochodom, do útulku som chodievala dosť často, bývala som tam aj celé dni..a Daxo bol jeden úžasný psík, a som veľmi rada, že si našiel rodinu-tak ako mnoho ďalších a dúfam, že sa majú dobre.....
jane982
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 145
Bydlisko: Čadca- Trnava

Re: Útulok v Trnave

Poslaťod Silwuska » Str 30.06.2010 8:04

Nella1 píše: Ľudia, čo nevidia útulok z vnútra majú predstavu, že akýkoľvek domov je pre psíka lepší ako pobyt v útulku. Po polroku strávenom v útulku som pochopila, že všetko je inak. Tí psíci si už svoje peklo prežili a zalúžia si už len ten najúžasnejší domov. A vďaka vedúcej trnavského útulku ho aj dostanú. Svoj život zasvetila tomu, že pre každého psíka, ktorého vezme pod svoju ochranu nájde ten najlepší domov.

To ze akykolvek domov je pre psa lepsi ako utulok netvrdi NIKTO!! A takisto nepoviem na pani ingu kriveho slova lebo to co robi je uzasne a strasne to obdivujem, ja by som to nikdy nedokazala...to vsak nieje dovod, aby som nemohla vytknut ich pristup k umiestnovaniu psov...



Nella1 píše:Keď budete chvíľku pracovať v trnavskom útulku, pochopíte, že psíčkovia sa tu majú vynikajúco. Majú krásne čisté koterce, zateplené búdy, deky, matrace a denne teplé jedlo.

Chvilu som tam pracovala aj zo sestrou, kamoskou a jej dcerou...toto vsetko je pravda a velmi ma to tesi...ALE!!

Nella1 píše:Jediné, čo im tu chýba je človek, "vlastný človek" pre každého psíka. Pretože pri množstve 100 - 120 psíkov majú ošetrovatelia veľmi málo času na "mojkanie". Toto jediné tým psíkom chýba. Človek, rodina - vlastná svorka, kde budú môcť cítiť neustále ich prítomnosť.

Prave toto!! Toto je pre psa a vzdy bude to najdolezitejsie...myslis ze pre psa je dolezitejsie to ci bude spat v noci vonku v koterci, alebo to, ci ho cez den panko zoberie na prechadzku do lesa, sadne si s nim na dvor a vypije kavicku, hodi mu lopticku, potlapka po hlavine...Jasne ze ten panko!!!to ci spava vonku, alebo vnutri je psovi uplny salamik...moji psi somnou spavaju casto v posteli, ak nie maju pelechy na chodbe, ale ak by museli spavat vonku ich vztah ku mne by sa nijak nezmenil...ani moj k nim...a pritom, AKY je rozdiel ci pes spi v utulku v bude a v koterci, raz za den sa dostane na dvor pobehat, sem tam ho niekto vyvenci, aj to len na pol hodinu po jednej cesticke, alebo je v rodine, v svojej svorke, v noci spava v koterci v bude, cez den ma k dispozicii cely dvor, moze ho strazit, ma vlastne teritorium, pomaha na zahrade pankom, griluje s nimi na dvore a pod??? co si pes radsej podla teba vyberie???? :otaznik:

Nella1 píše: Trnavský útulok sa nepotrebuje psíkov čo najrýchlejšie zbaviť. Chce im dopriať ten úžasný pocit, že môžu byť nablízku ľuďom. Nehnevajte sa, ale na dvore sa to nedá.

Da...uplne normalne...vies kolko ludi tu s dogfora ma psov na dvore?? A tie psi nijakovsky nestradaju...maju vsetko co im treba, dobru stravu, vychadzky, tury, vycvik, lasku, pohladenie...preco takto skatulkujes??

Nella1 píše: Prosím doprajte psíkom z útulku dobrý domov, možno budú o chvíľku dlhšie v útulku, ale bude to stáť za to.

Najnovsia skusenost...volala mi velmi dobra kamaratka ze jej znama by si chcela s tt utulku adoptovat steniatko...maju doma uz jednu fenecku cistokrvnu a chceli by k nej mensiu kamaratku...fenecka ma na dvore obrovsky priestranny koterec, ale ten ma na situaciu ak je na dvore navsteva...spava vonku, to si vybrala sama, aj ked ma pristup dovnutra, vzdy sa na noc stahuje do budy...dievcina chodieva zo svojou suckou pravidelne na prechadzky, chodievaju sa kupat, chodievaju na tury, do mesta, na cvicak....utulku bolo ozrejmene ze steniatko by bolo spociatku urcite vnutri a casom by ho nastahovali k fenecke...v utulku im bolo povedane ze nie...je toto podla teba spravne konanie??
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Útulok v Trnave

Poslaťod Ivanka.P » Str 30.06.2010 8:33

Dosiahnete týmto akurát to, že vám budú ludia klamať :ua: Ako zistíte, že psík chodieva na noc do domu?

Ja osobne mám celoročne psa vonku a mám s ňou ovela lepší vzťah ako niekto, kto má psa v byte a len vedla seba vylihujú. Ja so psom trávim aktívny čas..... Teraz mám ešte yorka a niekedy aj ju nechám celý deň vonku na dvore lebo nechce byť vnútri keď je vonku krásne. A to aj ak sme v robote. Jedine spať teraz chodí dnu inak je vonku s druhým psom.
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: Útulok v Trnave

Poslaťod čierna oliva » Str 30.06.2010 12:37

súhlasím s babami, niet čo dodať :yes:
Prečo by mal človek očakávať, že jeho modlitby o milosť budú vypočuté tým čo je nad ním, keď on sám nemá žiadne zľutovanie nad tým čo je pod ním?
čierna oliva
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 489
Bydlisko: TT

Re: Útulok v Trnave

Poslaťod Lenka.Buddy » Str 30.06.2010 14:26

nie je dvor ako dvor.niekto má psy na reťazi,v koterci a niekto pustené. aj ja som na dedine a psy spávajú aj vonku. a to už ako sa o nich nestarám?? Buddynko je radšej vonku ako vnútri a malí sa radšej nacpú na chodbu do pelíšku aj keby tu bolo 40 stupňov :ha: dni však strávia vyvaľovaním na dvore. majú veľmi aktívnu paničku,ktorá ich vláči všade (cvičák,kúpať sa,bicyklovanie,korčulovanie,túry,každodenné vychádzky,...) mali by sa teda niekde v útulku lepšie? vzťahy máme si myslím veľmi dobré,už len preto,že decká sa od paničky nehnú ... takisto mi pred 2 rokmi šteňa dať odmietli,pretože ho nemôžem mať v posteli kvôli bratovej alergii. myslím si,že krpatá by sa nemala určite u nás zle,ale tak už nič.kto vie v akej rodinke nakoniec skončila :smile:
www.bafbaf.webnode.sk tu nájdete všetko o nás :)
Lenka.Buddy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2429
Bydlisko: Dolné Orešany

Re: Útulok v Trnave

Poslaťod Darma » Štv 01.07.2010 10:01

tiez suhlasim s babami, uz som tu aj mala napisany prispevok ale pred odoslanim som ho zmazala...
bol v podstate o tom istom ako pise Silwuska, uplne sa snou stotoznujem.
Len kvoli tomu, ze Vas nejaky sused ma psa stale v koterci na dvore, tak kvoli tomu nedavate psov do RD?
v zime som bola v BA u rodicov na navsteve, a skoro som odpadla, ked som videla ako vencili niektori ludia psov,
jedna chuderka vlciacka, chlapik s nou vysiel v pyzame a v papuciach pred branu, drzal ju za voditko, kym ona chudinka asi 2 minuty cikala, po 5tich minutach sup sup spat...
tak teraz neviem, predpokladam, ze ma taketo vencenie tri krat do dna, ak sa vycika v nutri caka ju poriadni mazec...
vyzerala tak smutne.., mala som chlapovi 100chudi nakopat zadok.. kreten..
ked som to hovorila kamoske v BS, ta len povedala, no ved a u nas na sidlisku, to je to iste..
prejdu za 5 minut okolo nasho baraku a sup spat..

tak teraz neviem, asi by ste podla Vasej teorie nemali davat psov ani do bytu, ...to sa da este horsie skontrolovat..
na dvore, sa mozte popytat aj susedov, ist okolo a zistit si.
pes v byte je inkognito..
Darma
Okoloidúci
 
Príspevky: 21

Re: Útulok v Trnave

Poslaťod Nella1 » Štv 01.07.2010 13:43

Super dievčatká, je vidieť, že si myslíte, že všetci, čo majú alebo chcú mať psa, sú takí ako vy. Aktívni psíčkari, ktorí sa svojmu psovi venujú a potom je naozaj jedno, či je vnútri alebo vonku. Preboha, veď sa pozrite okolo seba. Hlavne na dedinách. Vy nevidíte ako tí psi žijú?! Veď 90 % psov je v kotercoch, na reťaziach alebo v "zadných" dvoroch, bez kontaktu alebo s minimálnym kontaktom s ľuďmi. Títo psi sú braní ako vec, tých ľudí nezaujíma, čo cítia.
Vy sa, prosím, pozrite sem-tam aj na iné stránky okrem DOG FÓRA. Tu sa stretávajú a vyjadrujú len milovníci psov, ktorí sa svojim psom venujú. Ale pozrite sa na Bazoš, na Psiu dušu, Psy SOS - čo sú ľudia schopní urobiť vlastným psom, prečítajte si príbehy tých psov, ktorí nemali také šťastie ako vaši. Potom možno pochopíte tú veľkú dilemu pri umiestňovaní psíkov. Alebo možno aj nie ... Lebo tu vôbec nejde o to či dovnútra alebo von, ale ku KOMU pôjde psík ...
P.S. Podotýkam, že to je môj osobný názor, to nie je vyjadrenie vedúcej útulku, pretože tá sa predsa nikdy nevyjadrila, že nedá žiadneho psa na dvor. Vždy je to individuálne posúdenie každého záujemcu.
Keby ste zažili toľko tragických osudov psíkov, čo sa denno-denne riešia v útulku, tak by ste si (samozrejme ak by vám na tých psoch záležalo), taktiež dávali veľký pozor, aby sa znovu nedostali do zlých rúk.
Môžete ma znovu roznosiť na kopytách, mne je to jedno, lebo ja neriešim vašich psov, ktorí sa majú dobre, ale pomáham psom, ktorí takýchto ľudí hľadajú.
Nella1
Okoloidúci
 
Príspevky: 4

Re: Útulok v Trnave

Poslaťod Ulfheiðr » Štv 01.07.2010 14:10

Dovolím si citovať Silwušku:
Najnovsia skusenost...volala mi velmi dobra kamaratka ze jej znama by si chcela s tt utulku adoptovat steniatko...maju doma uz jednu fenecku cistokrvnu a chceli by k nej mensiu kamaratku...fenecka ma na dvore obrovsky priestranny koterec, ale ten ma na situaciu ak je na dvore navsteva...spava vonku, to si vybrala sama, aj ked ma pristup dovnutra, vzdy sa na noc stahuje do budy...dievcina chodieva zo svojou suckou pravidelne na prechadzky, chodievaju sa kupat, chodievaju na tury, do mesta, na cvicak....utulku bolo ozrejmene ze steniatko by bolo spociatku urcite vnutri a casom by ho nastahovali k fenecke...v utulku im bolo povedane ze nie...je toto podla teba spravne konanie??

Takže ako v tomto prípade? Aj toto je majiteľ, ktorý svojho psa šuchne na reťaz "do zadu"? Ako bol tento prípad posúdený, že nedostali psa?
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Útulok v Trnave

Poslaťod mairi » Štv 01.07.2010 16:47

Nella1 píše:Super dievčatká, je vidieť, že si myslíte, že všetci, čo majú alebo chcú mať psa, sú takí ako vy. Aktívni psíčkari, ktorí sa svojmu psovi venujú a potom je naozaj jedno, či je vnútri alebo vonku. Preboha, veď sa pozrite okolo seba. Hlavne na dedinách. Vy nevidíte ako tí psi žijú?! Veď 90 % psov je v kotercoch, na reťaziach alebo v "zadných" dvoroch, bez kontaktu alebo s minimálnym kontaktom s ľuďmi. Títo psi sú braní ako vec, tých ľudí nezaujíma, čo cítia.
Vy sa, prosím, pozrite sem-tam aj na iné stránky okrem DOG FÓRA. Tu sa stretávajú a vyjadrujú len milovníci psov, ktorí sa svojim psom venujú. Ale pozrite sa na Bazoš, na Psiu dušu, Psy SOS - čo sú ľudia schopní urobiť vlastným psom, prečítajte si príbehy tých psov, ktorí nemali také šťastie ako vaši. Potom možno pochopíte tú veľkú dilemu pri umiestňovaní psíkov. Alebo možno aj nie ... Lebo tu vôbec nejde o to či dovnútra alebo von, ale ku KOMU pôjde psík ...
P.S. Podotýkam, že to je môj osobný názor, to nie je vyjadrenie vedúcej útulku, pretože tá sa predsa nikdy nevyjadrila, že nedá žiadneho psa na dvor. Vždy je to individuálne posúdenie každého záujemcu.
Keby ste zažili toľko tragických osudov psíkov, čo sa denno-denne riešia v útulku, tak by ste si (samozrejme ak by vám na tých psoch záležalo), taktiež dávali veľký pozor, aby sa znovu nedostali do zlých rúk.
Môžete ma znovu roznosiť na kopytách, mne je to jedno, lebo ja neriešim vašich psov, ktorí sa majú dobre, ale pomáham psom, ktorí takýchto ľudí hľadajú.

ak je to tak ze neposudzujete podla toho kam pes ide ale ku komu, ako to ze nedostala psa napr lenka.buddy?
alebo pripad popisany silwuskou, na zaklade coho im bola adopcia zamietnuta?
ja osobne dost cumim a nechapem, lebo umiestovat psov len do bytu, prip. domu dovnutra mi pripada dost chore.
hadam to neni zaruka ze ten pes sa bude mat dobre, existuju uplne ine kriteria ktore podla mna musi splnat majitel psa aby sa mal pes dobre, a verim tomu, ze kazdy znaly clovek dokaze v rozhovore pri spravne kladenych otazkach ohodnotit cloveka ako schopneho/ci neschopneho spravne sa postarat o psa. na takych 80-90 %, jasne ze vzdy sa moze clovek seknut. ale je tam velka pravdepodobnost ak dokaze citat medzi vetami a spravne sa pytat. ludia sa prezradia sami.
len to kriteriu pes spi na dvore :ach: divne
The best friendships are built on a solid foundation of alcohol, sarcasm, laughter and a dislike of the same people. :D
mairi
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2639
Bydlisko: DNV

Re: Útulok v Trnave

Poslaťod Lindchen » Štv 01.07.2010 17:38

Myslim si, ze Nella este nevidela psa, ktory je v byte zavrety v klietke ako nejaky kanarik, cika na macaci zachodik, prip. raz za cas ide mooozno na polhodinku von s deckami, ktore ho doslova tyranizuju na flexine. Nella, nech sa paci, ty by si zas mala vyjst obcas aj za brany utulku a navstivit sidlisko napr. v DNV a budes aj ty kukat takto :oo: Podla mna je to chore, takto posudzovat, je to skatulkovanie. Kto ma psa na dvore (bez prihliadnuti na kvalitu jeho zivota), je apriorne zly tyran a kto tyra svojho psa v byte je svatec.

btw, tiez mam psa v byte a na dvore sa mi u babky paci len cez den, takze sa neohajujem ako majitel dvoroveho psa, ale toto je uz a na mna - odporcu dvora - privela.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

PredchádzajúciĎalší

Späť na Útulky