Pomoc s prekladom

Sem môžete písať aj to čo sa netýka psov.

Angličtina

Poslaťod Aris » Pon 08.06.2009 17:58

Obraciam sa na vás s jednom prosbou. Som totálne v koncoch. Dostali sme projekt s AJ, že si máme vybrať dáku krajinu a niečo o nej napísať. Tak som sa pokúšala, ale ide o to, že ja tú AJ fakt neovládam, pomáhala som si slovníčkom, čiže ten preklad je taký aký je. Prosím vás, nemohol by mi to niekto trošku pozrieť? Sú to fakt jednoduché vety, som len siedmačka. A nesmejte sa, je to akokedy madar písal po slovensky :haha:

Alaska has area 1 717 854 square kilometres. Alaska is the largest state in the United States, much larger than Texas, the next largest state.
It has a population of only 60000. Alaska call too The Last Frontier" or The Land of the Midnight Sun". The capital city is Juneau, but the largest city is Anchorage. Most of Anchorage´s people are the immigrants: 5.8% are Negros, 5,5% from Asia, 72,2% white persons. Alaska is the largest state in the United States, much larger than Texas, the next largest state.

The first European contact with Alaska occurred in the year 1741 when Vitus Bering led an expedition for the Russian Navy aboard the St. Peter. Of the year 1896 George Carmack reivented gold. Upwards of 10000 peoples here arrive of gold. In years 1901-1910 here mine 126 682,21 kilograms gold.

Alaska is only states in the U.S who povoľuje legal possesion marihuana.
The inhabitans Alaska love food. National food is jelenie sausages with eggs, zapečenou vegetables and potatoes.
Live here British, but the original inhabitants is Iniut, Indians and Aleuti.
National sports is Dogs Mushing.
Weather is premenlivé. V lete je tu aj 30C, v zime len –52C.
leží na polárnom kruhu.
Je jedným s dvoch štátov ktoré priamo nesusedia s USA.
There are more than three million lakes in Alaska. Alaska has 80 percent of all the active volcanoes in the U.S.

Niektoré slová al.vety som nevedela, tak kedyže je niekto taký láskavy. Vopred moc, moc dakujem
Všichni se můžou přetrhnout, aby zachránili Hitlerův mozek, ale když ho člověk voperuje žraloku lidožravému, tak to najednou zašel příliš daleko!
Pazuzu, you ungrateful gargoyle!
Aris
Šampión
Obrázok užívateľa

Barfer.sk

Re: Angličtina

Poslaťod Vikiki22 » Pon 08.06.2009 18:13

Aris píše:Obraciam sa na vás s jednom prosbou. Som totálne v koncoch. Dostali sme projekt s AJ, že si máme vybrať dáku krajinu a niečo o nej napísať. Tak som sa pokúšala, ale ide o to, že ja tú AJ fakt neovládam, pomáhala som si slovníčkom, čiže ten preklad je taký aký je. Prosím vás, nemohol by mi to niekto trošku pozrieť? Sú to fakt jednoduché vety, som len siedmačka. A nesmejte sa, je to akokedy madar písal po slovensky :haha:

The Alaskan area measured1 717 854 square kilometres. Alaska is the largest state in the United States, much larger than Texas.
The population is only 60000 people. Alaska is called The Last Frontier" or The Land of the Midnight Sun", too. The capital city is Juneau, but the largest city is Anchorage. Most of Anchorage´s people are immigrants: 5.8% are Negros, 5,5% is from Asia, 72,2% is white.

The first European contacted with Alaska in the year 1741 when Vitus Bering ledded an expedition for the Russian Navy aboard the St. Peter. Of the year 1896 George Carmack reivented the gold. Upwards of 10000 peoples here arrived for searching gold. In years 1901-1910 were here mine 126 682,21 kilograms of gold.

Alaska is the only state in the U.S , which legalized possesion of marihuana.
Alaskan people love food. National food is the deer sausages with eggs, roast vegetables and potatoes.
The original inhabitants are Inuits, Indians and Aleutis, but there are British people, too.
The national sport is Mushing.
Weather is variable. In summer, there is 30°C, in winter only –52°C.
It lies on the North Pole.
Alaska is one of the two states wich doesn´t neighbour with USA.
There are more than three million lakes in Alaska. Alaska has 80 percent of all the active volcanoes in the U.S.

Opravila som ti to. :smile: Síce je obsah trošku pomiešaný, gramaticky som sa to pokúsila opraviť správne. :ahoj:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa

Poslaťod calwen » Pon 08.06.2009 18:24

Alaska has the area of 1 717 854 square kilometres. Alaska is the largest state in the United States, much larger than Texas, the second largest state.
It has a population of only 60000 people. Alaska is also called „The Last Frontier" or „The Land of the Midnight Sun". It´s capital city is Juneau, but the largest city is Anchorage. Most of Anchorage´s people are immigrants: 5.8% are Negros, 5,5% are from Asia, 72,2% are white persons.

The first European contact with Alaska occurred in 1741 when Vitus Bering led an expedition for the Russian Navy ?aboard? the St. Peter. In 1896 George Carmack ?reivented? gold. More than 10000 people arrived here because of gold. In years 1901-1910 they mined here 126 682,21 kilograms of gold.

Alaska is the only state in the U.S where the legal possesion of marihuana occurs.
The inhabitans of Alaska love food. National food are dear sausages with eggs, baked? vegetable and potatoes.
British live here, but the original inhabitants are Iniuts, Indians and Aleutis.
The national sports is Dog Mushing.
Weather is premenlivé??. In summer there can be even 30 degrees, in winter only -52 degrees.
Alaska lies in the North Pole.
It is one of only two US states that does not border on the USA.
There are more than three million lakes in Alaska. It has 80 percent of all active volcanoes in the U.S.

Paci sa verziu aj odo mna, je to na rychlo cize chyby sa stopro najdu. Kde je otaznik som bud nevedela alebo nechapala co tym chce basnik povedat :ahoj:
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa

Poslaťod Aris » Pon 08.06.2009 19:26

Joj baby dakujem, ste veľmi zlaté :poklona: :poklona:
reivented- som našla v slovníčku ako objaviť(zlato)
premenlivé- malo byť skôr niečo ako rozmanité
aboard- som myslela ako na palube lode St.Peter
:dakujem: :dakujem: :dakujem:
Všichni se můžou přetrhnout, aby zachránili Hitlerův mozek, ale když ho člověk voperuje žraloku lidožravému, tak to najednou zašel příliš daleko!
Aris
Šampión
Obrázok užívateľa

Poslaťod mika » Pon 08.06.2009 19:33

Ja by som odporucila zmenit slovo "Negro" na "Afro-American", coz je politicky korektne (pokial nevymysleli este nieco korektnejsie. :ach: )

Ak ti mozem poradit s obsahom, tak ti tam chyba info o kupe Aljasky od Ruska (Alaska was bought from Russia in 1867) a v roku 1959 sa stala 49.statom USA (In 1959 was Alaska officially proclaimed a state of USA)

A kludne sa rozpis o mushingu a vzniku Iditarodu, ved ta to zaujima, nie :no:
mika
Veterinár

Poslaťod Sana » Pon 08.06.2009 20:07

Alaska has the area of 1 717 854 square kilometres. It is the largest state in the United States, much larger than Texas, the second largest state. vylucuje sa
There is population of only 60000 people. Alaska is also called „The Last Frontier" or „The Land of the Midnight Sun". Its capital city is Juneau, but the largest city is Anchorage. Most of Anchorage´s people are immigrants: 5.8% are Black people, 5,5% are from Asia, 72,2% are whites.

The first European contact with Alaska occurred in 1741 when Vitus Bering led an expedition for the Russian Navy ?aboard? the St. Peter. In 1896 George Carmack ?reivented? gold. There arrived more than 10000 people here just because of gold. There weren 126 682,21 kilograms of gold mined here in years 1901-1910.

Alaska is the only state in the U.S where is the legal possesion of marihuana allowed.
The inhabitans of Alaska love food. National food is dear sausage with eggs, baked vegetable and potatoes.
British live here, but the original inhabitants are Iniuts, Indians and Aleutis.
Weather is variable, there can be even 30 degrees in the summer only -52 degrees in the winter.
Alaska is situated in the North Pole.
It is one of only two US states which is not bound to the USA.
There are more than three million lakes in Alaska. There are 80 percent of all U.S. active volcanoes there.

Prepač nedalo mi, ale bolo tam veľa chyb, neber ako buzeráciu ale ako snahu pomocť.
Prečítam si pravidlá pre podpis!
Sana
BANNED
Obrázok užívateľa

Poslaťod mika » Pon 08.06.2009 20:33

Sana píše:Alaska has the area of 1 717 854 square kilometres. It is the largest state in the United States, much larger than Texas, the second largest state. vylucuje sa
There is population of only 60000 people. Alaska is also called „The Last Frontier" or „The Land of the Midnight Sun". Its capital city is Juneau, but the largest city is Anchorage. Most of Anchorage´s people are immigrants: 5.8% are Black people, 5,5% are from Asia, 72,2% are whites.

The first European contact with Alaska occurred in 1741 when Vitus Bering led an expedition for the Russian Navy ?aboard? the St. Peter. In 1896 George Carmack ?reivented? gold. There arrived more than 10000 people here just because of gold. There weren 126 682,21 kilograms of gold mined here in years 1901-1910.

Alaska is the only state in the U.S where is the legal possesion of marihuana allowed.
The inhabitans of Alaska love food. National food is dear sausage with eggs, baked vegetable and potatoes.
Weather is variable, there can be even 30 degrees in the summer only -52 degrees in the winter.
Alaska is situated in the North Pole.
It is one of only two US states which is not bound to the USA.
There are more than three million lakes in Alaska. There are 80 percent of all U.S. active volcanoes there.

Prepač nedalo mi, ale bolo tam veľa chyb, neber ako buzeráciu ale ako snahu pomocť.

Hmm, obavam sa, ze ani Black people neni korektne. A tie degrees by som bud doplnila o Celsia alebo prepocitala na fahrenheita, myslim, ze degrees v americkej anglictine znamenaju stupne Fahrenheita.
mika
Veterinár

Poslaťod Tobin » Pon 08.06.2009 22:55

Ten opraveny preklad od Sany sa mi zdal najlepsi, taxomsi dovolil ho este trosicku upravit. Ci je ta uprava aj zdokonalenim, neviem... (namiesto modreho cervene)
Alaska has the area of 1 717 854 square kilometres kilometers (alebo sq. km). It is the largest state in of the United States, much larger than Texas, the second largest state. vylucuje sa
There is population of only 60000 people inhabitants. Alaska is also called „The Last Frontier" or „The Land of the Midnight Sun". The capital of Alaska is Its capital city is Juneau, but the largest city is Anchorage. The majority of the Anchorage's inhabitantsMost of Anchorage´s people are immigrants: 5.8% are Negroes Black people, 5,5% are from Asia Asians, 72,2% are whites.

The first European contact with Alaska was established occurred in 1741 when Vitus Bering led an expedition for the Russian Navy aboard of the St. Peter (to je nazov lode?). In 1896 George Carmack ?reivented? ( co to je?) found gold. There arrived More than 10000 people gold diggers arrived here to Alaska just because of gold. There weren 126 682,21 kilograms of gold mined here in years 1901-1910. In 1901-1910, over 126 thousands kilograms of gold were mined.
Alaska is the only state in the U.S USA where is the legal possesion of marihuana is allowed.
The inhabitans of Alaska Alaskans love food. National food dish is dear sausage with eggs, baked vegetable and potatoes.
British Mostly Englishmen live here, but the original inhabitants natives are Iniuts, Indians and Aleutis.
Weather is variable varies from, there can be even 30 degrees centigrade in the summer only through -52 degrees in the winter.
Alaska is situated in the lies near North Pole and. It is one of only two US states which is are not bound to the territory of the USA.
There are more than three million lakes in Alaska . There and are 80 percent of all U.S. active volcanoes there are here. [/quote]
Obrázok
Tobin
Šampión
Obrázok užívateľa

Poslaťod Amaguk » Uto 09.06.2009 0:11

V principe, az na nejake veci su Tobinove opravy najlepsie -
ale oprav si: the North Pole sa vzdy pise s urcitym clenom the
a jeden zasadny termin: urcite nepouzivaj na ciernych Americanov termin Negroes ale bud blacks alebo este lepsie- African Americans :vykricnik:
Termin Negro je v sucasnom chapani na urovni nadavky
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa

Poslaťod Tobin » Uto 09.06.2009 6:27

Vidis, a ja som mal za nadavku vzdy iba Nigger... aj v slovniku americkych a anglickych kolokvializmov je ako nadvka iba nigger... no pravda, ten slovnik ma 50 rokov...
Africans je very good
Obrázok
Tobin
Šampión
Obrázok užívateľa

Poslaťod Sana » Uto 09.06.2009 8:43

ja som to robila na rychlo , nedavala som vsade cleny a nemenila som cele vety, z casoveho dovodu....
black people je spravny a korektny vyraz kt pouzivam a pouzivaju amici pri styku so mnou
Prečítam si pravidlá pre podpis!
Sana
BANNED
Obrázok užívateľa

Poslaťod Aris » Uto 09.06.2009 18:56

Dakujem Vám všetkým :poklona: :poklona:
Zas ja tie členy dáko moc nepotrebujem, to by hned učitelka zistila, že som to nerobial sama :hi:
Aris
Šampión
Obrázok užívateľa

Pomoc s prekladom

Poslaťod renqa » Štv 25.03.2010 16:06

Asi troška blbá téma, ale keďže viem, že tu viacerí ovládate dosť dobre angličtinu, tak som sa prišla opýtať sem. :smile: Ako by ste nejako spisovne preložili vetu: "V ten deň, keď si prišiel, nevedela som, že navždy zmeníš môj život." Tie časy mi v angličtine nikdy nešli... :pac: :hi:
A vlastne by táto téma mohla slúžiť aj pre ostatných, ktorí by potrebovali niečo preložiť. Alebo potom zmazať. Ďakujem. :ahoj:
renqa
Šampión
Obrázok užívateľa

Re: Pomoc s prekladom

Poslaťod Amaguk » Štv 25.03.2010 16:17

On the day when you arrived (alebo len: The day you arrived) I didn't know you were going to change my life forever. alebo You would change my life forever (to zavisi, ako mu/jej ten zivot menil, ci nejakym cielenym zasahom alebo proste len tak) - pre univerzalnejsie pouzitie by som volila asi tu druhu moznost - t.j. would change

imho tam ide normalny simple past tense :no:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa

Re: Pomoc s prekladom

Poslaťod renqa » Štv 25.03.2010 16:19

jeeej, ďakujem veľmi pekne... :poklona: :dakujem:
renqa
Šampión
Obrázok užívateľa

Ďalší

Späť na Voľná Diskusia