Doprava zdarma na Barfer.sk MATTPHOTO fotograf Večerné venčenie na Hafshope

Rady pri fotení, s fotením, s fototechnikou

Sem môžete písať aj to čo sa netýka psov.

Rady pri fotení, s fotením, s fototechnikou

Poslaťod Monika & Parsonky » Uto 08.04.2014 11:23

Keďže som tu takúto tému nenašla a veľa z vás tu ozaj pekne fotí, tak myslím, že by sme si vedeli navzájom poradiť.
Mňa teraz napr. veľmi fascinujú fotky, kde sa docieli tmavé pozadie a vynikne len fotený objekt. Neviem však nikde nájsť ako by som to mohla odfotiť, čo si nastaviť na foťáku, ako sa postaviť, či si niečo nasvietiť a pod.
Celkovo nie som moc technicky zdatná, takže by mi isto každá rada prišla vhod. :no:
http://nellyandadri.webnode.sk/

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.

"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa

Barfer.sk

Re: Rady pri fotení, s fotením, s fototechnikou

Poslaťod clupko » Uto 08.04.2014 11:56

to asi nasvietenim, externym bleskom, odrazkou alebo tak.

ja teda nie som moc dobry fotograf, ale bavi ma to a snazim sa experimentovat s tym, co mam (fotak, stativ, par objektivov). cize pre mna je toto super tema :jop:

momentalne sa snazim prist na optimalne nastavenie casu a clony pri foteni roznych veci. viem, ako kazde z nich ovplyvnuje fotku, ale proste v tej rychlosti ked nieco idem fotit (vacsinou je to nepremyslene), to nastavim tak, ze ked vidim nakoniec fotky v pocitaci, hovorim si, ze som to mala nastavit inak. napriklad fotim zver a chcem co najviac rozmazat pozadie, tak dam clonu co najnizsiu a potom mam napriklad zaostrene len na 1 oko a cumak je uz rozmazany. alebo fotim nieco v protisvetle a zas dam tu clonu nizku, a potom zistim, ze keby som dala vyssiu, mohli tam byt krasne vidiet luce svetla. a tak dalej..
vlastne hrozne casto davam nizke clonove cislo - zacalo to nadsenim z toho efektu, ked som po najnizsej clone 3.5 dostala objektiv s clonou 1.8 :lol: si musim pripominat, ze aj s clonou mozem pracovat.

a este ma stve, hlavne pri manualnom ostreni, ze ked pozeram do hladaciku, mam dojem, ze som to uplne krasne zaostrila - a vysledna fotka je aj tak rozmazana :pac: ale to uz je asi len mojimi ocami... alebo je na to nejaky trik? :ha:
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
--------
http://avery.wz.sk
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa

Poslaťod Monika & Parsonky » Uto 08.04.2014 12:35

To je mi jasné, že nastavením, nasvietením. Mňa skôr zaujíma akým konkrétne. :lol: Skúšala som oproti oknu, aby teda bol objekt tmavý a ostatok svetlý a nevyšlo. A neviem nikde k tomu nájsť nejaký pokec.

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.

"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa

Poslaťod hmka » Uto 08.04.2014 12:42

Monika nemyslis vinetaciu? Ja ju pouzivam dost casto, je to uprava kde si jemnym prechodom stmavis pozadie - tu myslim otazku z tvojho prveho prispevku.
hmka
Okoloidúci

Poslaťod clupko » Uto 08.04.2014 12:47

teraz nerozumiem na co sa pytas... objekt tmavy a ostatok svetly, oproti oknu? tam mas strasne vysoky kontrast svetla, to ano, ale teda bud budes mat (skoro)siluetu, alebo dodatocnym nasvietenim foteneho objektu dodas svetlo aj jemu. taketo nieco:
Obrázok

ja som myslela ze myslis nieco skor taketo, cize tmave pozadie a len ten foteny objekt je svetly:
Obrázok

neskusala som take este fotit, ale tipla by som nizke ISO, kratky cas uzavierky, a taku stredne vyssiu clonu (8,10..?) a samozrejme jemne nasvietit len to, co chceme, aby bolo vidiet.
skusenejsi by mohli poradit :smile:
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
--------
http://avery.wz.sk
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa

Poslaťod vavrena » Uto 08.04.2014 13:34

Monika & Parsonky píše:To je mi jasné, že nastavením, nasvietením. Mňa skôr zaujíma akým konkrétne. :lol: Skúšala som oproti oknu, aby teda bol objekt tmavý a ostatok svetlý a nevyšlo. A neviem nikde k tomu nájsť nejaký pokec.

na tento konkrétny príklad, ak chceš docieliť tmavý objekt, svetlé pozadie - čiže siluetu (ano?), tak veľká clona. Ak to myslíš opačne, aby bol aj objekt svetlý, aj pozadie vidno, tak nasvietenie objektu.

A akým nasvietením dosiahneš konkrétneho efektu - nuž, difúznym svetlom, odrazným, priamym, jedným zdrojom, dvomi, tromi... Záleží od konkrétneho prípadu.
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa

Poslaťod Monika & Parsonky » Uto 08.04.2014 21:50

Myslela som tú druhú fotku s tým psom, teda čierne pozadie a objekt je nasvietený. Skúšala som to, ale teda nie je to stále ono, ja neviem robiť s tým svetlom, do kelu. :ua:
Je mi jasné, že to je všetko len o cviku, len keby to šlo rýchlejšie. :lol:
A ešte taká blbá otázka, dá sa docieliť také tmavé pozadie, ak ho aj nemám? Teda nemám možnosť tmavej steny, clony, plachty, niečoho.

Dežo Ursíny.

Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa

Poslaťod vavrena » Uto 08.04.2014 22:19

Tak vieš ho vyrobiť, ale ak nemáš grafické zručnosti, tak to nemusí dopadnúť dobre.
Ideálne je správne nasvietiť objekt, ktorý sa už nachádza v nejakom tmavšom prostredí. Zacloníš viac a zachytíš tak len svetlé oblasti. Ale bacha, potrebuješ ostré, tvrdé svetlo, jednobodové! Nie difúzne, ktoré sa ti rozptýli. Ako ostré svetlo môže poslúžiť aj slnko - ak pes povedzme vykúka z dverí von, vtedy sa tiež dajú parádne fotky robiť.
Neskôr v postprocesingu samozrejme doupravíš potrebné veci.
Tu boli dva zdroje - jedno svetlo, smerujúce dozadu, ktoré vidieť psovi za uchom vo forme svetlejšej škrvny (svetlo sa samozrejme prejavilo aj na väčšej časti v ľavej polke fotky, ale znížila som brightnes), a druhé svetlo smerujúce zboku a osvetľujúce polku tváre.
Obrázok

Tu sú tiež dva zdroje - ostrý, veľký smerujúci na psa spredu, a ďalší, difúzne svetlo, ktoré dopadalo v podstate na zem, ale keďže bolo difúzne, len prisvietilo psovi zadnú časť tela, podlahu, a nenarušilo hru tieňov hlavného zdroja.
Obrázok
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa

Poslaťod Monika & Parsonky » Uto 08.04.2014 23:46

Isto to vyskúšam. Díky za typy a rady.
Viete ešte poradiť aké osvetlenie je naj.? Myslím teraz také, ktoré využijem aj doma. Mám klasickú stolovú lampu, pri ktorej sa mi dobre číta, tá nasvieti celkom fajn, ale chcelo by to ešte niečo iné.

Dežo Ursíny.

Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa

Poslaťod vavrena » Str 09.04.2014 6:58

Halogén? :nwm: Stolová lampa, neviem, akú máš, ale predpokladám, že nemá dosť silné svetlo, a tá teplota svetla tiež môže kolísať, ale povedzme, že na prisvietenie je to ok, podľa toho teda, čo by si s ňou chcela svietiť. A externý blesk máš?
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa

Poslaťod Silvuch » Str 09.04.2014 7:24

vavrenaa, ta drevenna podlaha s vlcakom. :aaa:
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa

Poslaťod Vikiki22 » Str 09.04.2014 7:54

Myslím, že k tejto téme veľa pomôže aj táto stránka: http://www.jakfotitpsy.cz/
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa

Poslaťod Monika & Parsonky » Str 09.04.2014 15:16

Nie, externáč nemám. Chcela som už dávnejšie kúpiť, ale keď som sa dozvedala, že to je ďalšie, čo by som musela vedieť ovládať a naštudovať a nie len dať na foťák a cvakať, tak som sa na to vykašlala. :lol:
Ja nechcem fotiť psi, to teda radšej píšem teraz, lebo sa stále len o nich bavíme. :lol:

Dežo Ursíny.

Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa

Poslaťod vavrena » Str 09.04.2014 15:58

Objekty ako objekty, čo sa týka nasvietenia, postupy sú tie isté.
nuž a áno, študovať treba, a potom tráviť veľa, veľa hodín za kompom... keby nebolo treba, každý by bol skvelý fotograf.
Len čo sa svietenia týka, tak pár tisíc snímkov som dala čisto skúšobných, ktoré mohli ísť do koša, veď len práca s jedným externým bleskom priamo na foťáku ponúka celé more možností, potom diaľkové odpaľovanie toho jednému blesku, potom práca master-slave a už sa dostávame zase k úplne iným veciam...
takže ak ostaneme pritom, že svietiť stolovou lampou na niekoho, kto stojí pri okne, tak sa to dá zhrnúť do jedného príspevku že ako na to. Spravíme si postup? :lol:
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa

Poslaťod Monika & Parsonky » Str 09.04.2014 19:54

Verím, že táto téma neslúži len a len mne a mojej otázke. :lol: Externáč si kupovať momentálne neplánujem, takže ho preto ani neriešim. Včera som nejaké zábery spravila, niečo som odfotila aj dnes, je to noooo - treba cvičiť. :no: Pre mňa každá rada dobrá, aj keď nemám v pláne tomu venovať všetok svoj voľný čas. Keď sa však niečo podarí som vždy tomu rada. Ono veľa záleží aj od toho čím človek disponuje, takže zatiaľ sa musím uskromniť, ale verím, že ten nový foťák si tento rok kúpim, len jaksi je tu stále čosi dôležitejšie. :ua:

Dežo Ursíny.

Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa

Ďalší

Späť na Voľná Diskusia