Doprava zdarma na Barfer.sk MATTPHOTO fotograf Večerné venčenie na Hafshope

Urban gardening a vlastné pestovanie; záhrada a kvety

Sem môžete písať aj to čo sa netýka psov.

Urban gardening a vlastné pestovanie; záhrada a kvety

Poslaťod janajka » Sob 08.02.2014 11:19

Nekvalitne ovocie a zelenina v supermaketoch, predrazene potraviny dotlacili ludi venovat sa vlastnemu pestovaniu. Vysvetlenie niektorych pojmov a ukazky z reality.

Urban gardening - pestovanie vlastnej zeleniny a ovocia v mestskej džungli alebo aj na vidieku na miniatúrnom pozemku, ci uz na streche, terase, vlastnom balkone alebo na "volnom" pozemku formou spolocenstva

komunitná záhrada - obhospodarovanie "voľného" pozemku komunitou - jednotlivcami, ob. združením alebo mestom za účelom dopestovania si chutných a zdravých plodín vlastným pričinením

mobilná záhrada - efektívne využitie pozemkov, ktoré sú opustené,nie sú právne vysporiadané, chystá sa na nich výstavba, prípadne nie je známy ich majiteľ a chátrajú. Premeniť takéto miesto na záhradu vyžaduje nielen veľa úsilia, času, materiálu, ale najmä ústretovosť úradov, desiatky stretnutí s majiteľmi a tony nadšenia. V mobilnej záhrade sa pestuje na vyvýšených záhonoch, v prenosných črepníkoch, pestovateľských veciach, prepravkách, na paletách a s pomocou iných "dočasných" riešení. Vďaka týmto princípom sa môže mobilná záhrada v prípade potreby presunúť na iné miesto.

Komunitné záhrady a ekologické pestovanie k sebe ladia. Pri spoločnom pestovaní sa využíva kompostovanie, recyklujú sa staré a nepotrebné materiály. Do mestskej záhrady patrí aj domček pre užitočný hmyz a uživí sa v nej aj chránený vermikompostér, ktorý zúžitkuje kuchynský odpad.

permakultúra - trvalo udržatelné postupy pestovania

Príklady zo zahraničia
K najznámejším komunitným záhradám patria Prinzessinengärtnen v Nemecku v meste Berlín, ktoré boli viac ako pol storočie nevyužívanou plochou plnou odpadkov. link - http://prinzessinnengarten.net/
Clipboard.jpg

Príklady zo Slovenska - Bratislava, Žilina, Piešťany, Banská Bystrica
Krasňanský zelovoc Rača, link - Rača
o_zelovoc.jpg

mobilná záhrada na Sasinkovej - link Sasinkova
o_sasinkova.jpg

už vytvorená téma na DF, ktorá by sa hádam aj mohla spojiť sem - venuje sa kvetom

A čo vy psíčkari? Záhradkárčíte?
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa

Barfer.sk

Re: Urban gardening a vlastné pestovanie; záhrada a kvety

Poslaťod janajka » Sob 08.02.2014 11:27

Začnem. Som si tu chcela v týchto tatranských končinách zohnať záhradku na také to vlastné pestovanie a i na volný čas so psíkmi ale tu je to ťažké v tomto regióne. Okrem toho vypestovať sa tu toho tiež nedá toľko čo v teplých krajoch pri Dunaji. A teraz, ked predávame dom po babke s veľkou záhradou, tak mi je aj clivo.

Odmalička sme chodili do našej mestskej záhradky na Trnávke. Dnes je tam už jedna z posledných. Ako deti sme tam mali hojdačku, lozili po streche a pozorovali lietadlá z neďalekého letiska, chodili sa kúpať na Zlaté a trhať hrach tam, kde teraz stojí nákupný komplex AVION. Rýpať v hline sa mi veľmi nechcelo, to bola mamina záľuba - ja som akurát tak posadila kvety čo som si kúpila na flóre.

Ale tak, mám nostalgiu a chuť niečo pestovať.

Tu je fotka z našej záhrady z pred dvoch rokov.
Obrázok

A tu je moj balkon terajsi z leta = len kvety.
balkon.jpg
balkon2.jpg

a teraz mám len čosi v okne. Kvitne mi biely cyklamén. Bylinka nesmie chýbať.
IMG_9660.JPG
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa

Poslaťod wer » Sob 08.02.2014 13:33

aaa, aj tu tie vyrazy "urban", "komunitna"... :joint:

k teme. hladam, hladam pozemok s chatkou, ked sa prestahujem, pustim sa do toho. uplne sa tesim na hrabkanie v zemi a na tu krasnu vlastnu zahradku!
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa

Poslaťod Silvuch » Sob 08.02.2014 13:39

este pojem "retro" zahradka chyba.

lebo vlastne to urban zahrada, je tak trochu retro. Nie? navrat k dedine. :joint:

mne tu nevyrastie nic. Minule som vyhodila zemiaky a tie vyklicili, ale prisli daniele a pozrali mi ich.
Inak mam len okrasnu kvetenu a som v testovani, ktora prezije tieto bojove podmienky.
Tohto roku chcem vyskusat bambus. Ten mrazuvzdorny, rastie ako burina. Presneto potrebujem. A presadit dake trnky, sipky okolo domu, len presun v ramci ekosystemu. :joint:
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa

Poslaťod janajka » Sob 08.02.2014 14:19

Offtopic: (wer, že. Verejny priestor, urban, market, hipster, retro, dobry trh, komunita, konsenzus, diskurz, paradigma. Je to vsade, ja tiez neznasam tieto slova, doteraz ich nik nepouzival a zrazu ho inym slovom nahradit nevedia, hlavne ked maju v radiu hosta a venuju sa teme mesto - slovo verejny priestor v kazdej druhej vete, skoro som cez ten radioprijimac facku dala). Len na vysvetlenie, slovne spojenie mestske záhradkárčenie na mi uz nezmestilo do nadpisu, aj druhu cast za bodkociarkou som musela zredukovat z povodneho nazvu. A tieto slova v hovorovej reci nepouzijem, slubujem. :lol:

Silvuch, studujem zahradkara (oct2013) a nasla som tam tip na zahon do tiena. Funkia (2), Veternica hupehenská (3), Prilbica(4), Hakonechloa macra(1) a je to modrej farby 2x1m. Len potom dalej pisu, ze polotien a vlhka dobre priepustna poda s dostatkom humusu.
Rozlozenie
untitled.JPG

A inak, bacha na neprirodzene druhy, ktore sa tu uchytia a vytlacia povodne - tzv. invazne rastliny ako krídlatka japonská. To su také tie velké lopuchovite listy vyssie ako clovek a je to riadne odolna burina. Napriklad v mlynskej doline okolo intrakov je toho na mraky.
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa

Poslaťod pigie » Sob 08.02.2014 14:28

Aj ja tesim, ze bude zahradka (par m2, kedze cele to tu ma par m2 :heh: ), pustim sa do toho hned na jar. V BA som tiez pestovala na balkone vselico, aj paradajky, boli mnamozne, inak este kaktusy. Teraz pestujem aspon za oknom par byliniek. Tieto mestske zahrady ma strasne fascinuju, stale som nad tym uvazovala - v Petrzalke pri Vetpointe byvali zahradky kedysi, ale ma odradzalo bezdomovecke doupe :ua: Ja by som pestovala a iny by jedol :heh:
A co sa mi nepaci - tu su male pozemky, vacsina ludi aj tak pestuje na par m2 zeleninu, co sa mi ale naozaj nepaci, posekam travu, na jesen rusim hriadky, vsetko doveziem na furiku za posledny dom a hocikde "odhodim". Ble, blavacke prasce
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa

Poslaťod wer » Sob 08.02.2014 14:35

ja mam aj teraz predzahradku, ale nehrozi, ze by som pripadne vypestovane zjedla, kedze to je pri frekventovanej ceste. :( aj ked otvorim okno, vsade mam cierny hnusny prach, blee. :(
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa

Poslaťod janajka » Sob 08.02.2014 14:40

paradajky na balkone ma nezaujali. Kamos v BB mal tak osem vysokych rastlin na balkone a iba dve rajčiny na nich.
Ja si tu chcem zasadit malinu (malin je tu kopec ale takych tych lesnych), len sa trosku obavam, ze mi na nu budu chodit medvede.
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa

Poslaťod Silvuch » Sob 08.02.2014 14:47

jo,musim davat pozor, ale ten babmus sa doziva iba 30 rokov. Teraz sa to stalo v botanickej, Dozije sa tridsat rokov a bum. Koniec. (hovorim len o urcitom druhu).
mam nasadenu cucoriedku, uvidim, ci vyrasi na jar. Zatial sa drzi zemolez. Sranda, lebo u vas v tatrach okolo domu je toho na mraky. A ja to kupujem v zahradnictve. Aj brectan.
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa

Poslaťod pigie » Sob 08.02.2014 14:53

Toto su moje paradajky
Obrázok
A bolo ich niekolko hrsti :heh: Na balkon by som velke paradajky nedala ale cherry zboznujem a vlastne ine ani pestovat moc nechcem.
A nasla som foto tych paradajok v zeleni, ked este kvitli.
Obrázok
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa

Poslaťod Silvuch » Sob 08.02.2014 22:42

tie kaktusiky. :lol:
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa

Poslaťod pigie » Sob 08.02.2014 22:58

Moje lasky... Tento rok mi vsetky zahubil moj chlap... V lete ich polial v nasej novostavbe... Splesneli... To len on dokaze. Krasne kvitli vsetky este na jar, aby ma potesili...
Obrázok Obrázok ObrázokObrázok
Kdesi v mobile by som mala mat ich posledne foto v kvete, vsetky pokope = na tej istej miske :heh:
Aha, tot su, niektore uz boli odkvitnute. Kvitli VSETKY :plac:
Obrázok
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa

Poslaťod Silvuch » Ned 09.02.2014 20:49

staras sa o ne nejak specialne? ci len ziju v domacnosti a vystacia si.
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa

Poslaťod pigie » Ned 09.02.2014 21:20

Nerobim s nimi vobec nic. Ale to som mala dokonale podmienky. V zime zaskleneny juzny balkon, cez leto ten isty balkon a priame slnko... Tu ich nebudem mat kde zimovat, tak neviem, ci nejake kaktusy este budu a uz vobec nedufam, zeby aj kvitli.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa

Poslaťod Buchťa » Ned 09.02.2014 22:23

Pigie, nechceš do zahrady kanu? A kaktusíky :jop: .

P1017201.JPG

P1017419.JPG

P1017201.JPG
Prílohy
P1017148.JPG
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa

Ďalší

Späť na Voľná Diskusia