Základné know-how po prinesení šteniatka

Sem píšte to čo neviete nikam zaradiť.
Pravidlá fóra
Pravidlá pre sekciu Ostatné :

1. Nezamieňajte si túto sekciu s voľnou diskusiou. Sekcia ostatné slúži ako poradňa pre vaše problémy. Nepridávajte sem príspevky typu ,,Aké psie mená sa vám páčia ??" to patrí do voľnej diskusie.

2. Zakladajte tu témy ktoré už neviete kam máte pridať tak ich dáte sem a ak sa hodia inam moderátori ich prenesú.

Re: Základné know-how po prinesení šteniatka

Poslaťod raky » Uto 06.05.2014 13:43

Elfinka - tak ako s malým dieťaťom, na všetko treba pomaly a treba dať čas...
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Základné know-how po prinesení šteniatka

Poslaťod Vikiki22 » Uto 06.05.2014 14:07

Také šteňa ešte dosť spí, najlepšie je nebudiť ho. No môžeš pekne postupne šteňa privykať na istý denný režim, ktorý tebe sadne. Ja neviem, jeden deň nastolíš čas kŕmenia, ktorý budeš dodržiavať, pár dní na to si vyberieš čas prechádzky apod. Postupne, zľahka. :smile:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Základné know-how po prinesení šteniatka

Poslaťod Lepki » Pon 25.08.2014 23:28

Dnes sme priniesli domov šteniatko a chová sa uplne inak ako som myslel. Povestná zvedavosť je na bode mrazu. bojí sa vyliezť z peliešku v ktorom cestovalo. stále na nás pozerá a je očividne že chce byť snami ale skrátka nevylezie von z pelechu.
neviem či ho vybral nasilu alebo ho tam nechať. ono si nedôjde ani pre vodu ktorá je od neho meter ďaleko a radšej nepije. a necikať veru vydrží veľmi dlho...
Lepki
Nováčik
 
Príspevky: 32

Re: Základné know-how po prinesení šteniatka

Poslaťod Vikiki22 » Uto 26.08.2014 7:22

Šteňa teda u chovateľa asi socializované nebolo - veľmi smutné. :ach: Vybrať šteňa von a všade ho brať so sebou, samozrejme s tým, že sa nebude nosiť na rukách, teda zoberiem z pelechu, položím v kuchyni, dám mu nejakú mňamku a nechám ho tam. A toto spraviť v každej izbe, príp. na dvore. Všetko s citom, ale žiadne ľutovanie šteniatka!
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Základné know-how po prinesení šteniatka

Poslaťod Lepki » Uto 26.08.2014 8:03

naša 3 mesačná stafíčka bola podľa toho čo sme videli výborne socializovaná.
aktívne sa hrala so svojím bratom a mamou, kopec ludí z pôvodnej rodiny okolo. šteniatko bolo zvedave a hneď pribehlo knám a hrali sme sa.
vonku behá bez problémov aj sa vyciká, pomaly reaguje na meno.
avšak doma?
kam ju položíme tam sa "rozpučí" na zem a nehne sa, prípadne sa skryje do najbližšieho rohu, alebo pod stôl.
kým nieje vo svojom pelechu tak ani NEPIJE a NEJE, za miskou ktorú ma meter od pelechu sa nepohne. odkedy sme ju zobrali včera o 15tej ani nekakala iba 3x cikala.
doslova ma toto chovanie šokovalo, pretože som čakal malého demolátora.

pomaly sa začína dosť aktívne brániť toho aby som ju zobral na ruky, pretože asi cíti že ju idem zobrať mimo pelech. von ju musím vyniesť inak nieje šanca
Lepki
Nováčik
 
Príspevky: 32

Re: Základné know-how po prinesení šteniatka

Poslaťod Lindchen » Uto 26.08.2014 8:07

Skús vyzistiť, či sa v byte niečoho nebojí, lebo evidentne je problém vo vnútri. Nejaký pach/vôňa, nejaký zvuk, vibrácia, možno predmet. Čo urobí, keď prídete z prechádzky? Myslím sekundu po tom, čo vkročíte do bytu. Pozrie na niečo? Zarazí sa? Zastrihá ušami? Podľa prvej reakcie na vstup do bytu, resp. ak sa správanie prejaví neskôr, skús identifikovať, čo je problém. Aký má pelech? Otvorený alebo "búdičkový"? Môžeš tam vliezť, sadnúť si s ňou?
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Základné know-how po prinesení šteniatka

Poslaťod Lepki » Uto 26.08.2014 8:25

bohužial ju sa nedá priviezť do bytu dokonca ani len do bytovky. ak sme vonku a ideme už domov, vybehne 2 malé schodíky ktoré vedú k bráne a tam sa zastaví. buď nejde ďalej alebo sa snaží utiecť opačným smerom. nato aby som ju tam dostal by som ju asi musel ťahať po zemi.
teda vlastne jediná šanca ako ju dostať domov je odniesť na rukách. keď ju položíme do chodby v byte tak sa rozpučí na zem a po chvílu sa rozbehne aby sa skryla pod postelou alebo zalezie do pelechu a odtial sa nepohne.
teraz sme ju položili na gauč a kam sme ju položili tam je a nepohne sa odtial ani za svet.
akoby ju desila celá bytovka, náš byt a uplne všetko
Lepki
Nováčik
 
Príspevky: 32

Re: Základné know-how po prinesení šteniatka

Poslaťod Lindchen » Uto 26.08.2014 8:32

V akom prostredí žila predtým? Ako vyzeral jej domov, okolie? Napísal si, že tam sa správala normálne.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Základné know-how po prinesení šteniatka

Poslaťod Margita » Uto 26.08.2014 8:32

odkial ju mate?kde vyrastala?ako sa spravala jej matka?

joj,Linda :lol:
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Základné know-how po prinesení šteniatka

Poslaťod Lepki » Uto 26.08.2014 8:41

Lindchen píše:V akom prostredí žila predtým? Ako vyzeral jej domov, okolie? Napísal si, že tam sa správala normálne.


rodinný dom, boli vnútri aj vonku. mali tam pekne čisto a keď sme prišli veľmi sa chcela hrať.

Margita píše:odkial ju mate?kde vyrastala?ako sa spravala jej matka?

joj,Linda :lol:


matka boli strašne hravá, hneď pribehla oňuchala nás, skákala a chcela sa hrať. skrátka všetko napovedalo tomu že budeme mať doma malé hravé trdlo.
Lepki
Nováčik
 
Príspevky: 32

Re: Základné know-how po prinesení šteniatka

Poslaťod Lindchen » Uto 26.08.2014 8:45

Ak predtým bývala na dedine, v tichom prostredí a mala dvor, je pravdepodobné, že ak žije na sídlisku v byte, má strach. Nebola dobre socializovaná, asi nebola nikdy v mestskom prostredí. Žiaľ, to je chyba chovateľa. Môžete urobiť to, že ju budete postupne zvykať na prostredie. V rámci jej možností ju vonku unaviť, brávať ju aj do rušného mesta, správajte sa k nej empaticky, citlivo, ale nie ľútostivo. Časom si zvykne. Na internete je dostatok postupov a aj videí ako to zvládnuť, vyberieš si podľa tvojho šteňata, lebo ty ho vidíš denne a pozorujše jeho reakcie.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Základné know-how po prinesení šteniatka

Poslaťod Margita » Uto 26.08.2014 8:51

Lindchen píše:Ak predtým bývala na dedine, v tichom prostredí a mala dvor, je pravdepodobné, že ak žije na sídlisku v byte, má strach. Nebola dobre socializovaná, asi nebola nikdy v mestskom prostredí..

to ci bolo stena v meste alebo nie na jeho strach to nijako nevplyva,aspon podla mna,normalne vyrovnane stena taketo hluposti neriesi
mam teraz doma dvojrocnu suku,co zila v koterci pri lese,a v meste ,na sidlisku v byte sa sprava ukazkovo,neriesi psov,mestsky hluk ,ludi ani dopravne prostriedky
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Základné know-how po prinesení šteniatka

Poslaťod Lindchen » Uto 26.08.2014 8:55

Margita píše:normalne vyrovnane stena taketo hluposti neriesi

Ja si myslím, že vplýva, ale normálne to nie je.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Základné know-how po prinesení šteniatka

Poslaťod Lepki » Uto 26.08.2014 9:00

najradšej by som jej povedal že snami bude bez prestávky len do konca budúceho týždna a potom ideme do práca tak nech si to užije.
nadruhú stranu teraz keby som ju položil do pelechu tak tam ostane aj 10hodín.
keby ste niekto narazil na také video alebo mi aspoň poradil čo "googliť" bude rád. mi ju veľmi lúbime a sme pripravený urobiť čokolvek. akurat sme obaja začiatočníci a nechceme nič pokaziť...
Lepki
Nováčik
 
Príspevky: 32

Re: Základné know-how po prinesení šteniatka

Poslaťod hruska » Uto 26.08.2014 9:04

Offtopic: ja mam teraz tiez doma psa z osady nejakej a ona sa neboji takychto hluposti akymi su auta, kanaly, etc, nad ktorymi hystercila napriklad moja sisina dedinska, ona sa boji realnych veci. Toho, co jej zjavne ublizovalo. Ludia a psi.
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

PredchádzajúciĎalší

Späť na Ostatné