Základné know-how po prinesení šteniatka

Sem píšte to čo neviete nikam zaradiť.
Pravidlá fóra
Pravidlá pre sekciu Ostatné :

1. Nezamieňajte si túto sekciu s voľnou diskusiou. Sekcia ostatné slúži ako poradňa pre vaše problémy. Nepridávajte sem príspevky typu ,,Aké psie mená sa vám páčia ??" to patrí do voľnej diskusie.

2. Zakladajte tu témy ktoré už neviete kam máte pridať tak ich dáte sem a ak sa hodia inam moderátori ich prenesú.

Základné know-how po prinesení šteniatka

Poslaťod jackieR » Ned 15.11.2009 12:28

Ahojte, vcera vecer sme doviezli 8 tyzdnoveho Jacka Russela a v noci nemohol spat. Behal po byte a knucal. vzdy som ho zaniesol do pelecha, pockal pri nom a ked zaspal, odisiel som do spalne. Lenze o nejaku hodinu znovu. Zopakovalo sa to asi 3 krat a potom som uz zaspal tak tvrdo, ze som ho nepocul. Rano viem, ze spal medzi 5-7 a potom sa zobudil a bral som ho von. Vonku asi nic, neskor to spravil v byte. Ma velmi plytky spanok. Kazde suchnutie ho zobudi.
Ako ho naucit, aby lezal v pelechu? Mam k nemu v noci ist, alebo ho nechat knucat? Jedni mi radia, ze nejaky tyzden si ustlat pri jeho pelechu, dalsi, ze si ho nevsimat celu noc, doknca ho zavriet do klietky - to mi pride drasticke.

Este jeden problem - cely den je bud pri mne alebo manzelke. Nevie si najst hracku, nevie sa utiahnut niekde a spat. Vzdy zadrieme pri jej alebo mojich nohach. Viem, ze steniatko potrebuje tu svorku, ale nemame ho ucit samostatnosti aby neskor nebol len maznacik?

Budem vdacny za kazdu pomoc!
jackieR
Okoloidúci
 
Príspevky: 8
Bydlisko: Zvolen-západ (Džungľa)

Re: steniatko prvy den doma- ako dalej?

Poslaťod Kača » Ned 15.11.2009 12:33

Ma velmi plytky spanok. Kazde suchnutie ho zobudi.

Nečuduj sa, keď je prvý krát v živote v cudzom prostredí s cudzími ľuďmi bez súrodencov a matky, s ktorou bol 24 hodín denne. Máte ho jeden deň, netreba čakať hneď zázraky:))

Este jeden problem - cely den je bud pri mne alebo manzelke. Nevie si najst hracku, nevie sa utiahnut niekde a spat.

Aj to je celkom pochopiteľné. Chce byť s vami. Chce sa hrať s vami a aj spať pri vás:) Keď zanesieš prvýkrát malé dieťa k babičke na spanie, myslíš že pôjde samo do izbičky a bude tam samo spať? A cez deň sa posadí na koberec a zahrá sa s kockami? Buď si istý že nie, celý čas bude babke za pätami :no:
Kača
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2501
Bydlisko: Žilina

Re: steniatko prvy den doma- ako dalej?

Poslaťod Ijsbéérka » Ned 15.11.2009 12:43

Myslím si, že psí musí získat jistotu. teprve se vším seznamuje. I s hračkami. ne každý si hned hraje. Ale nemyslite si, že si bude hrát sám :smile: Je to jak malé dítě. vy si s ním musíte hrát. to Není kočka, která se bude honit za kuličkou. je to na vás jak a čím ho zaujmete. Takže vy musíte se naučit psíka zaujmout a pohrát si.

Já bych šla si lehnout pár nocí k jeho pelíšku ať má jsitotu a tím se naučí mít i svůj pelíšek rádo. Vše je na vás a vy ho musíte učit a najít si k němu cestu. Ne naopak. co bych ještě poradila. dělejte jak to cítíte. Uslyšíte spoustu rad a názorů. Ale vy znáte svého psa nejlíp, takže se řiďte svým rozumem. A neznamená, že někomu funguje něco, tak vám to bude fungovat taky.
My s prvním štěníkem spali 3 noci a pak šel do své boudičky a pohoda. S druhým jsme spali opravdu dlouho :smile: :lol:
A na nikom to nezanechalo nějaké následky, že teď by se domáhali atd.....
Přeji hodně radosti se štěníčkem :smile:
Ijsbéérka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1019
Bydlisko: Spešov kůsok od Brna (Jižní Morava)

Re: steniatko prvy den doma- ako dalej?

Poslaťod wasaabi » Ned 15.11.2009 12:48

ja ked som doniesla svojho druheho psa,byvame v RD a psov mam vonku(voliera a budu zabezpecene ),tak som ju doniesla,mala 3 mesiace,co znamenalo,ze budem muset byt s nou dlhsie,ako keby som si ju doniesla,ked by mala 2mesiace a prvy den som s nou chodila ,blaznila sa,hrala a ked bola unavena,tak som sa s nou zavrela do voliery,ona spala,bola spokojna-kludna,ze som tam pri nej,ja som si pri nej aspon precitala knihu :lol: ,v noci som nebola,cez den sa vyplakala a v noci bola na moje prekvapenie ticho :smile:
suhlasim s 8kaca8 :no:
jednoducho je to male babo,ono sa zacne postupne hrat,teraz ide o to,aby vam hafanik zacal doverovat a aby ste sa stali tymi najlepsimi kamosmi :no:
Najlepsimi psychologmi su moji pesani a moji kocuri. :))
wasaabi
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1194
Bydlisko: Nitra

Re: steniatko prvy den doma- ako dalej?

Poslaťod jackieR » Ned 15.11.2009 13:21

to: 8kaca8
vsetko mi je jasné, všetko chápem. Chcel som vediet radu ako prezit tie noci....na nete som nasiel tieto sposoby:

- spat par dni pri nom, pri pelechu
- nevsimat si ho a nechat ho knucat
- zavriet ho do klietky
vyzadovat stale. Vase rady?
naozaj neviem ako....prvu noc som k nemu 3x isiel a chlacholil ho. Ale vraj to nie je spravne, ze to bude
jackieR
Okoloidúci
 
Príspevky: 8
Bydlisko: Zvolen-západ (Džungľa)

Re: steniatko prvy den doma- ako dalej?

Poslaťod jackieR » Ned 15.11.2009 13:24

To: Ijsbéérka
dakujem za rady, budem ho prve noci podporovat svojou pritomnostou pri pelechu. Do postele ho nezoberiem, na gauc nepustim, uz sa aj oboznamil s tym, ze do spalne chdit nebude. Ta bude pre neho tabu.
jackieR
Okoloidúci
 
Príspevky: 8
Bydlisko: Zvolen-západ (Džungľa)

Re: steniatko prvy den doma- ako dalej?

Poslaťod pixie.in.red » Ned 15.11.2009 14:00

Ahoj jackieR, my sme to mali doma so zaspávaním podobné, a to bol náš basenjík už o nejaký týždeň starší od vášho jacka, keď sme si ho priviezli. Hoci mal pelech vždy priamo pri niekoho posteli na dosah ruky, aj tak neustále kňučal a nechcel spať sám. Na začiatku sme sa kvôli blbým poučkám z knižiek :pac: a "radám" od skúsených psíčkarov tiež obávali, že ak podľahneme jeho náreku, bude z neho neurotický rozmaznanec a nesamostatný závislák.
Našťastie, veľmi rýchlo sme sa na všetky tie kraviny vyprdli, malého sme vzali pod perinu a odvtedy bol doma kľud. :jop: Psík vstával až ráno, kľudný, spokojný, dobre vybúvaný, sebaistý, a náš vzťah a vzájomná dôvera a pochopenie veľmi rýchlo napredovali. Postupne, keď pochopil, že toto je jeho domov a že on je našou rodinou milovaný, a na tom sa nikdy nič nezmení, sám od seba si začal líhať viac do pelechu a iba občas vyskočí k nám na posteľ trochu sa zohriať (nie je nič krajšie, ako keď sa vám celým telom pritisne do náručia :hi: ). Dnes máme mladého, psychicky zdravého, vyrovnaného psa, ktorý vie, kde je jeho pelech a nemá najmenší problém spať v ňom sám.
Ergo, myslím, že na učenie samostatnosti budete mať ešte kopu času, dajte tomu voľný priebeh a netlačte na neho. Naopak, chápte ho vo všetkom a pomáhajte mu maximálne ako len dokážete zvyknúť si na vás, na nový domov, na nový režim. Všetko len vľúdne, trpezlivo, priateľsky a veselo :yes: Čo najviac sa ho dotýkajte, milo na neho hovorte a buďte s ním, maznajte sa, hladkajte ho, hrajte sa s ním, keď nechce ešte hračky, dovoľte mu, nech sa hrá na hryzaciu hru s vašimi prstami, zamestnávajte ho jednoduchou hrou, alebo proste len svojou prívetivou prítomnosťou, aby nemal čas myslieť na to, že je sám u nejakých cudzích, zmätených, ustaraných a zamračených ľudí, ktorí mu nedokážu poriadne prejaviť lásku a náklonnosť a vlastne nevedia čo s ním majú robiť a ako sa k nemu správať. Jednoducho venujte sa teraz v prvom rade jemu a vy si tento čas hlavne riadne užívajte a vychutnávajte, kým je ešte šteniatko. Raz vám za týmto krásnym obdobím bude aj ľúto, hoci tie prvé mesiace, kým si ho vypiplete, sú isteže aj náročné. Držím palce! :ahoj:
pixie.in.red
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 35
Bydlisko: BB

Re: steniatko prvy den doma- ako dalej?

Poslaťod hapci » Ned 15.11.2009 16:59

Nasa ma uz skoro 5 mesiacov a este stale nespava celu noc. Uz sice nechodime v noci vencit, ale hore som s nou kazdu noc. Priblizne okolo 1-2 ma taky cas, kedy sa prebera. Pride do postele, hryzie mi ruku. Niekedy pri tom zaspi, to je ten lepsi pripad, niekedy nie. Idu jej zuby, asi ju to boli a musi nam to dostatocne dat najavo. Ma aj svoj pelech, aj klietku, ale spava tam iba vynimocne. Top miesta su balkon a nasa postel.
Ked bola tak mala ako vas Jack, tak sme byvali hore aj 3-krat za noc. Nevedela sa nikde ulozit, knurala, do vsetkeho hryzla. Vtedy sme este nemali klietku. Po skusenostiach, by som tu klietku pouzila od zaciatku. Ten pes si casom zvykne na to, ze je to jeho buda. Nasa tam sice nespava, ked sme doma, ale dovlieka si tam vsetky poklady, bezi tam, ked sa chce schovat. Ked klietku skladame, prostestne do nej vlezie a nechce vyliezt. A zase naopak, ked ju niekde vybalime, je spokojna a vie, ze tam je "doma". Takze s klietka s tyranim nema nic spolocne, pokial v nej pes nie je zavrety 24 hodin denne.
Celsea - cierna fenka hovawarta.
Lessie - fenka NO - najdusik
http://www.celsealessie.estranky.sk
hapci
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 274
Bydlisko: Bratislava - Cierna Voda

Re: steniatko prvy den doma- ako dalej?

Poslaťod BinLadin » Ned 15.11.2009 17:02

Ijsbéérka píše:Já bych šla si lehnout pár nocí k jeho pelíšku ať má jsitotu a tím se naučí mít i svůj pelíšek rádo. Vše je na vás a vy ho musíte učit a najít si k němu cestu. Ne naopak. co bych ještě poradila. dělejte jak to cítíte. Uslyšíte spoustu rad a názorů. Ale vy znáte svého psa nejlíp, takže se řiďte svým rozumem. A neznamená, že někomu funguje něco, tak vám to bude fungovat taky.
My s prvním štěníkem spali 3 noci a pak šel do své boudičky a pohoda. S druhým jsme spali opravdu dlouho :smile: :lol:
A na nikom to nezanechalo nějaké následky, že teď by se domáhali atd.....
Přeji hodně radosti se štěníčkem :smile:

Ijsbeerka
mozna tohle fungovalo u Tveho stenete,ale obecne je tohle daano predevsim pristupem majitele kdy svym chovanim a jednoznacnosti je citelny a srozumitelny pro psa,stejne tak citlivym pristupem ke stendu.K tomu staci zapojit selsky rozum a trosku premyslet..
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Re: steniatko prvy den doma- ako dalej?

Poslaťod Ijsbéérka » Ned 15.11.2009 17:13

pixie.in.red píše: (nie je nič krajšie, ako keď sa vám celým telom pritisne do náručia :hi: )


S pixiiem souhlasím a tahle věta mě dostala a má úplnou pravdu :no: :smile:
Ijsbéérka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1019
Bydlisko: Spešov kůsok od Brna (Jižní Morava)

Re: steniatko prvy den doma- ako dalej?

Poslaťod Peťka » Uto 17.11.2009 12:15

Toto isté sme mali aj my snaším, ked sme si ho doniesli, dokonca mal len 7 týždňov.
Ustlať si priňom by som ti veľmi nedoporučila, lebo potom za 7 nocí ked sa rozhodneš že už uňho nebudeš to bude ešte horšie. Mne tu na fore doporučili nechať mu aspoň prvé noci peliešok za dverami spálne aby na nás videl, že tam sme a že sme ho nenecháli samého v cudzom prostredí a do dverí daj napr. sušiak na prádlo aby zavami nemohol ísť. A to chodenie k postielke vnoci si musíš asi prejsť......my sme tak intenzívne chodili asi týždeň aj 4 krát za noc, a potom sa to začalo znižovať. Postupne sme mu oddalovali pelech od tých dverí až tak po 14 nociach nezakňučal v noci ani raz....držím ti palce a prajem veľa trpezlivosti ale zistíš že to stálo zato :jop:
Peťka
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 512
Bydlisko: Skalica

Re: steniatko prvy den doma- ako dalej?

Poslaťod Federika » Uto 17.11.2009 17:09

Ja by som pri nom nespala, lebo ked si zvykne, uz ho neodnaucis. Aj moj ked bol steniatko a bol u nas prve dve noci, tak knucal a zavyjal, ale nechala som ho v jeho predsienke a potom s nim nikdy nebol probem. Proste si musi zvyknut, ze je sam, a nie je pri nom mamina ani surodenci. Je to mozno niekomu drasticke, ale aj mne bolo, a aj ja som chcela ist za nim, ale radej som ho nechala sameho a teraz je vsetko OK.
Federika
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 508
Bydlisko: Košice

Re: steniatko prvy den doma- ako dalej?

Poslaťod renqa » Uto 17.11.2009 17:21

Tak ja pridám moju skúsenosť. Keď som môjho doniesla domov, mal necelých 8 týždňov. Samozrejme chýbala mu mamina a súrodenci, celý deň bol taký nesvoj, ukľudnil sa len vtedy, keď cítil, že som pri ňom. Prvú noc som mu skúsila dať pelech vedľa postele, ale nemalo to žiaden efekt. Malý sa stále škriabal na postel a kňučkal. Tak som ho zobrala, len z vlastného inštiktu som si ho pritúlila a hneď bolo dobre. Aj mne, aj jemu. Takto to išlo - deň za dňom a malý spával s nami v posteli. Aj napriek tomu bol však dostatočne samostatný, keď sme ho nechali neskôr samého doma, nemal s tým žiadny problém. Samozrejme, keď sme prišli domov, veľmi sa nám tešil a stále sa motal pri nás ako taký chvost... :lol: Síce spáva s nami v posteli, ale myslím si, že so samostatnosťou nemá nejaký problém. Ja si myslím, že máme medzi sebou taký silný vzťah, že keď ho aj nechám samého, tak vie, že sa vždy vrátim a všetko bude zas ok.
renqa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3300

Re: steniatko prvy den doma- ako dalej?

Poslaťod jackieR » Uto 17.11.2009 23:12

takze druhu noc uz spal v pelechu, ktory sme dali do deckej. Vzhladom nato, ze sme ho cez den riadne unavili, prespal celu noc. Odvtedy je v noci pokoj. Horsie je to s hygienou. Vonku nechce cikat ani ine....doma to spravi vdacne. Sice si nasiel jedno miesto v predizbe na dlazbe, kde su noviny a koberce su usetrene, ale i tak by sme uz boli radi, keby zacal vonku.
jackieR
Okoloidúci
 
Príspevky: 8
Bydlisko: Zvolen-západ (Džungľa)

Re: steniatko prvy den doma- ako dalej?

Poslaťod elienka » Str 18.11.2009 7:55

Na to aby začal vonku iste ešte dobre potrápi vaše nervy. Dobre preštudujte témy o nácviku čistotnosti, kde sa dozvieš ako na to, že treba s ním preventívne každú hodinu von a ešte okrem toho po každom zobudení, napapaní, napití, keď sa začne niekde schovávať a podobne. Tiež sa dozvieš že ak sa pociká do veku cca 5 - 6 mesiacov občas doma, je to normálne. A ešte, že ak sa ti stále bude pocikávať doma, tak je to len tvoja vlastná chyba a nešikovnosť a nemáš za to psa trestať.
toto všetko hovorím zo svojej skúsenosti, teraz sú to už skoro 2 roky, kedy som si toto absolvovala s mojimi 2 šteniatkami skoro naraz. Nič iné som nerobila, len im za zadkom chodila a dávala pozor, čo hryzú, kde cikajú a podobne. Aj tak som urobila chybu, hlavne s tým cikaním a trestaním, moja citlivá borderka sa ma dokonca začala aj báť. Ale na základe Reiných rád sa to napravilo. Ale priznám sa, že keď sme už mali nácvik čistotnosti viac ako mesiac zvládnutý, bordera mala viac ako 5 mesiacov a pocikala sa doma, tak dostala aj po zadku. Odvtedy chodí striktne von. ale pozor mala 5 mesiacov!
Ale inak všetko čo teraz do svojho šteniatka vložíš, všetok čas a trpezlivosť sa ti stonásobne vráti. Teraz mám psíkov, ktorých všetci milujú
elienka
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 264
Bydlisko: Senica

Ďalší

Späť na Ostatné