Môže si nevidiaci vycvičiť vlastného psa?

Sem píšte to čo neviete nikam zaradiť.
Pravidlá fóra
Pravidlá pre sekciu Ostatné :

1. Nezamieňajte si túto sekciu s voľnou diskusiou. Sekcia ostatné slúži ako poradňa pre vaše problémy. Nepridávajte sem príspevky typu ,,Aké psie mená sa vám páčia ??" to patrí do voľnej diskusie.

2. Zakladajte tu témy ktoré už neviete kam máte pridať tak ich dáte sem a ak sa hodia inam moderátori ich prenesú.

Re: Môže si nevidiaci vycvičiť vlastného psa?

Poslaťod Mackie » Sob 16.05.2009 22:00

no v tomto pripade je myslim dost velky rozdiel, ci sa jedna o cloveka, ktory sa vycviku venuje "profesionalne" a popri tom je aj nevidiaci, alebo "bezneho" nevidiaceho, ktory by si mal sam pre seba vycvicit psa :no:
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Môže si nevidiaci vycvičiť vlastného psa?

Poslaťod janas » Ned 17.05.2009 12:57

Je to na dlhu debatu. Neda sa to vysvetlit jednou vetou. Pan, ktory je spominany v clanku tiez zacinal ako "obycajny nevidiaci" a prave vdaka tomu sa stal profesionalom.

Samozrejme, ze su potrebni cvicitelia, lebo tych nevidiacich je naozaj malo, ktori by si vedeli vycvicit psa.

Co sa tyka toho, ze naco si cvici nevidiaci pre seba psa, je uplne mimo. Skuste si zaviazat oci len na pol dna a chodit vo vlastnom byte, o ktorom si myslite, ze ho poznate dokonale. Stoji to zato. Treba pochopit nevidiaceho. Pes je nauceny na povely, ktore mu dava nevidiaci /predtym samozrejme nauceny cvicitelom moze byt aj nevidiaci/ S takto vycvicenym psom ma omnoho lahsi zivot, nemusi byt zavisli na pribuznych, alebo inych ludi. Je vela nevidiacich, ktori az so psom zazili, co je to tkzv. sloboda ist sam von. Ak je pes dobre vycviceny, tak sa na neho moze nevidiaci spolahnut.
My vidiaci ked prideme napr. do cudzieho mesta a to vidime, tiez mavame niekedy problem dostat sa na urcene miesto a zaberie nam to dost casu. To je priklad. Tym chcem povedat, ze aj ked nevidiaci pozna napr. svoje okolie pes mu to vo vela veciach ulahcuje. Ulicu, ktorou dennodenne prechadza rozkopu, bez psa by mu to trvalo dlhsie, nemusel by o tej rozkopavke vediet a takto ho pes pekne prevedie okolo rozkopavky aj bez ujmy na zdravi. /Orbi uz nieco take spominal/
Toto je len miliontina z toho ako pomaha a naco je nevidiacemu vodiaci pes.
Tija iste so mnou suhlasi :yes:

Ale su aj taki nevidiaci, ktori by psa nechceli. Ti ale maju svoje osobne dovody preco psa nie.
Obrázok
janas
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3575

Re: Môže si nevidiaci vycvičiť vlastného psa?

Poslaťod Tija » Ned 17.05.2009 13:35

Bývam s kamarátkou ktorá je úplne nevidiaca a má vodiaceho psa-labrošku Orku a ona vždy vraví,že keby ju nemala tak by jej všetko dlho trvalo kým by niekam došla-ja mám problémy na trasách iba ak svieti slnko,alebo keď mi zasvietia svetlá áut rovno do očí-trvá mi dosť hodnú chvíľu než znovu vidím niečo okolo seba-takže viem aké to je nič nevidieť...
Niekedy sa ľudia pýtajú či naozaj pes rozumie niektorým povelom ktoré používame a akosi nevedie pochopiť,že áno.Ak sa ide na nové miesto z vodiacim psom-tak stačí nevidiacemu iba povedať všetko o trase keď pôjde so psom a čo ho kde čaká aby vedel kam má ísť-ak má popísanú trasu dostane sa všade,ale ak by mala ísť iba s paličkou-nikde nevie čo by sa jej mohlo prihodiť a preto vo všetkom verí Orke.Viem,že ak by nevidiacemu zostarol jeho vodiaci psík a musel sa s ním rozlúčiť tak má problém znovu začať chodiť s paličkou.Ak Orka vidí,že jej panička sa začína obliekať-hneď už chodí okolo nej a čaká kam pôjdu...ak povie,že idú do obchodu-tak mám pocit,že to chápe a veľmi rýchlo dôjdu tam aj späť...na začiatku vždy trochu trvá než sa zohraje nevidiaci s vodiacim psom...
Iba by som ešte chcela napísať,že väčšina nevidiacich sa postupne začnú viacej zaujímať o kynológiu,lebo tým,že majú takéhoto psa tak chcú pre neho iba to najlepšie-tak zisťujú rôzne informácie... :smile:
Najoddanejší priatelia sú ako psy-ak im budete neustále ubližovať,nakoniec vás pohryzú.(Tristan Bernard)

http://pespomocnik.wbl.sk/
Tija
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 147
Bydlisko: Hriňová

Re: Môže si nevidiaci vycvičiť vlastného psa?

Poslaťod janas » Ned 17.05.2009 13:41

Tija píše:Bývam s kamarátkou ktorá je úplne nevidiaca a má vodiaceho psa-labrošku Orku a ona vždy vraví,že keby ju nemala tak by jej všetko dlho trvalo kým by niekam došla-ja mám problémy na trasách iba ak svieti slnko,alebo keď mi zasvietia svetlá áut rovno do očí-trvá mi dosť hodnú chvíľu než znovu vidím niečo okolo seba-takže viem aké to je nič nevidieť...
Niekedy sa ľudia pýtajú či naozaj pes rozumie niektorým povelom ktoré používame a akosi nevedie pochopiť,že áno.Ak sa ide na nové miesto z vodiacim psom-tak stačí nevidiacemu iba povedať všetko o trase keď pôjde so psom a čo ho kde čaká aby vedel kam má ísť-ak má popísanú trasu dostane sa všade,ale ak by mala ísť iba s paličkou-nikde nevie čo by sa jej mohlo prihodiť a preto vo všetkom verí Orke.Viem,že ak by nevidiacemu zostarol jeho vodiaci psík a musel sa s ním rozlúčiť tak má problém znovu začať chodiť s paličkou.Ak Orka vidí,že jej panička sa začína obliekať-hneď už chodí okolo nej a čaká kam pôjdu...ak povie,že idú do obchodu-tak mám pocit,že to chápe a veľmi rýchlo dôjdu tam aj späť...na začiatku vždy trochu trvá než sa zohraje nevidiaci s vodiacim psom...
Iba by som ešte chcela napísať,že väčšina nevidiacich sa postupne začnú viacej zaujímať o kynológiu,lebo tým,že majú takéhoto psa tak chcú pre neho iba to najlepšie-tak zisťujú rôzne informácie... :smile:


Presne napísané :jop: a od správnej osoby, dúfam, že to aspoň väčšima vidiaci ch pochopí :yes:
Obrázok
janas
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3575

Re: Môže si nevidiaci vycvičiť vlastného psa?

Poslaťod max » Ned 17.05.2009 22:14

janas píše:Je to na dlhu debatu. Neda sa to vysvetlit jednou vetou. Pan, ktory je spominany v clanku tiez zacinal ako "obycajny nevidiaci" a prave vdaka tomu sa stal profesionalom.

Samozrejme, ze su potrebni cvicitelia, lebo tych nevidiacich je naozaj malo, ktori by si vedeli vycvicit psa.

Co sa tyka toho, ze naco si cvici nevidiaci pre seba psa, je uplne mimo. Skuste si zaviazat oci len na pol dna a chodit vo vlastnom byte, o ktorom si myslite, ze ho poznate dokonale. Stoji to zato. Treba pochopit nevidiaceho. Pes je nauceny na povely, ktore mu dava nevidiaci /predtym samozrejme nauceny cvicitelom moze byt aj nevidiaci/ S takto vycvicenym psom ma omnoho lahsi zivot, nemusi byt zavisli na pribuznych, alebo inych ludi. Je vela nevidiacich, ktori az so psom zazili, co je to tkzv. sloboda ist sam von. Ak je pes dobre vycviceny, tak sa na neho moze nevidiaci spolahnut.
My vidiaci ked prideme napr. do cudzieho mesta a to vidime, tiez mavame niekedy problem dostat sa na urcene miesto a zaberie nam to dost casu. To je priklad. Tym chcem povedat, ze aj ked nevidiaci pozna napr. svoje okolie pes mu to vo vela veciach ulahcuje. Ulicu, ktorou dennodenne prechadza rozkopu, bez psa by mu to trvalo dlhsie, nemusel by o tej rozkopavke vediet a takto ho pes pekne prevedie okolo rozkopavky aj bez ujmy na zdravi. /Orbi uz nieco take spominal/
Toto je len miliontina z toho ako pomaha a naco je nevidiacemu vodiaci pes.
Tija iste so mnou suhlasi :yes:
Ale su aj taki nevidiaci, ktori by psa nechceli. Ti ale maju svoje osobne dovody preco psa nie.


Janas pekne napisane :jop:

Otazka znela ci je mozne aby si nevidiaci mohol vycvicit vodiaceho psa...ja myslim, ze ano a je o tom dost dokladov ako uviedla Janas, nezavisle na dobe, v ktorej to bolo. Veci sa vzdy s pribudajucimi poznatkami zdokonalovali.

Tija, mozno sa pise aj ludom s nejakymi zvyskami zraku, ze su nevidiaci ale ver, ze statisticky je velmi malo skutocne nevidiacich ludi a hlavne tych, ktory maju vrodenu poruchu.
„Priľnutie človeka ku zvieraťu je obdobou ľudskej potreby vyjadrenej pocitmi lásky a priateľstva v najčistejšom a v najušľachtilejšom zmysle slova.“ Konrad Lorenz
max
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 720

Re: Môže si nevidiaci vycvičiť vlastného psa?

Poslaťod Tija » Pon 18.05.2009 14:25

Osobne poznám dosť veľa nevidiacich,ktorý sa pôvodne nenarodili ako nevidiaci,ale ak sa narodili predčasne v inkubátore prišli o zrak-takže týchto je naozaj dosť veľa...

Ak nevidiaci chce vycvičiť psa-tak už by musel mať dosť veľa skúsenosti ohľadne psov-určite bez toho by to vôbec nešlo-je pravda,že ja svojho psa tiež doťahujeme sama ohľadne niektorých asistenčných prvkov,ale vždy mi radí cvičiteľ ako mám čo robiť aby to pes chápal-totižto Timi pre mňa je ochotný urobiť všetko čo mi len na očiach vidím a preto to takto riešime spolu s cvičiteľom-ja ho cvičím on iba vraví čo a ako...ale určite bez nejakých skúseností to nejde...si myslím...
Najoddanejší priatelia sú ako psy-ak im budete neustále ubližovať,nakoniec vás pohryzú.(Tristan Bernard)

http://pespomocnik.wbl.sk/
Tija
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 147
Bydlisko: Hriňová

Re: Môže si nevidiaci vycvičiť vlastného psa?

Poslaťod janas » Uto 19.05.2009 6:36

Skúsenosti vždy treba :no:
Obrázok
janas
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3575

Predchádzajúci

Späť na Ostatné