Zákon a strážny pes.

Sem píšte to čo neviete nikam zaradiť.
Pravidlá fóra
Pravidlá pre sekciu Ostatné :

1. Nezamieňajte si túto sekciu s voľnou diskusiou. Sekcia ostatné slúži ako poradňa pre vaše problémy. Nepridávajte sem príspevky typu ,,Aké psie mená sa vám páčia ??" to patrí do voľnej diskusie.

2. Zakladajte tu témy ktoré už neviete kam máte pridať tak ich dáte sem a ak sa hodia inam moderátori ich prenesú.

Zákon a strážny pes.

Poslaťod NemesiS » Str 20.08.2008 15:22

hmm..už dlhšie mi to vŕta v hlave...
neviete niekto, ako je to so zákonom v tomto smere?
imaginárna situácia
idem preč...dom aj dvor ostáva prázdny....
vypustím moju sherry, aby strážila pozemok, no blbý sused si zmyslí, že mu chýba nejaké to železo z môjho dvora.
prelezie môj plot, moja sherry ho napadne, ťažko zraní či zabije.

ako pokračovať?
kto je v práve a kto nie?
myslím, že právo je na mojej strane, lebo je to neoprávnený vstup na môj pozemok, no ako je to s tým ublížením, resp. zabitím?
ako sa k tomu stavia zákon?

dúfam, že som to napísal zrozumiteľne, uff.
Najhoršie je to mučivé čakanie na niečo, čo nikdy nepríde.
NemesiS
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 875
Bydlisko: Sobrance(19)

Re: Zákon a strážny pes.

Poslaťod LadyTrixiKe » Str 20.08.2008 18:52

zdá sa mi že ak ho pes nenapadne mimo tvojho pozemku si v práve ty
Obrázok
LadyTrixiKe
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 575
Bydlisko: Košice

Re: Zákon a strážny pes.

Poslaťod NemesiS » Str 20.08.2008 20:44

hmm..no pochopila si..
samozrejme, pes sa z dvora nedostane, mimo by ani nenapadol, lebo to už nie je jeho strážne územie...
no potrebujem to presne vedieť...zdravý rozum mi hovorí, že som v práve ja, nemá sa mi čo trepať do dvora...
nakoľko tu u nás máme dlhoprstého, tak to potrebujem vedieť.
moja sherry si naňho už brúsi zuby.
Najhoršie je to mučivé čakanie na niečo, čo nikdy nepríde.
NemesiS
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 875
Bydlisko: Sobrance(19)

Re: Zákon a strážny pes.

Poslaťod Mackie » Str 20.08.2008 21:33

otazka je v akom prave.. ze sa ti vlupal na pozemok, to si v prave ty, ale ze tvoja nezabezpecena zbran niekomu ublizila, si podla mna v prdeli, aj ked to bolo u teba doma.. ak ta zazaluje na nahradu skody, nemyslim, ze uspejes..
neviem ako je to u nas s tzv. farmarskym zakonom, ze na vlastnom pozemku mozes votrelca aj zastrelit, nieco podobne to bude aj so psom
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10435
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Zákon a strážny pes.

Poslaťod Mishelka7 » Štv 21.08.2008 10:12

ahoj, prepac, ze sa miesam do tvojej temy, ale pride mi to dost podobne a asi je zbytocne zakladat kvoli tomu novu...
chcem sa aj teba aj ostatnych spytat, ze ako riesite ochranu vlastneho domu a pozemku. u mna to este aktualne nie je, kedze byvam zatial v byte, ale staviame dom a takto o rok by to uz aktualne malo byt. kedze ho budeme mat v mestskej casti, nie na dedine a je dost preskleneny, uvazujeme ako ho ochranit pred zlodejmi. alarm asi neprichadza do uvahy, kedze bude v dome moja civava, ktora by ho svojim pohybom zapinala. co sa tyka strazneho psika, sa bojim, ze to dostacujuce nie je, kedze dnes si kazdy moze zaobstarat plynovu pistol, ci ako sa to vola a streli mi do psa, paralizuje ho a hotovo... tohto sa nebojis?
Mishelka7
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 663
Bydlisko: Nitra

Re: Zákon a strážny pes.

Poslaťod Zilla » Štv 21.08.2008 11:13

Ten neoprávnený vstup na súkromný pozemok je jasný, tam nie je o čom. A teraz ten pes. Samozrejme musíš mať ten pozemok :vykricnik: :vykricnik: :vykricnik: dostatočne zabezpečený :vykricnik: :vykricnik: :vykricnik: aby ti pes nemohol újsť t.j. ako vlastník psa si splníš povinnosť vykonávať nad psom náležitý dohľad. Pozor aby sa pes nemohol napr. podhrat pod plot, prehríst pletivo, plot atd.
Treba rozmiestniť na viacerých miestach pozemku upozornenie, že sa tam nachádza pes (nie jen na vstupnú bránu, radšej na viacerých miestach na plote).
V takom prípade ak osoba vstúpi na pozemok tak s vedomím, že je cudzí a zároveň je tam pes - poškodený (v tomto prípade ten, ktorého napadol pes) škodu na svojom zdraví spôsobí výlučne svojím vlastným zavinením a tak nesie zodpovednosť on sám.
Aspoň taký je môj názor.
Ešte by som dodala, že každý vlastník psa si však musí uvedomiť, že do domu by počas jeho neprítomnosti mohli vniknúť aj nevinné osoby.
Zilla
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 288
Bydlisko: Brno/NMnV

Re: Zákon a strážny pes.

Poslaťod NemesiS » Štv 21.08.2008 20:30

áno, jasné, okolie je zabezpečné, útek neprichádza do úvahy.
ide mi len a len o situáciu, keď nejaký exot prelezie plot aj s vedomím, že je tam pes.
taže nakúpim tabuľky, a budem mať z mojej strany splnené maximum...
nevinné osoby...ak tam mám zavesenú tabuľku, pozor pes a niekto príde k nám počas našej neprítomnosti, nie je slepý a vidí tabuľku ako aj psa, ktorý behá po dvore a breše...
takže aj tu nie je problém...
možno to píšem pokrytecky, no viem, aká je tu situácia.

mishelka...s plynovou pištoľou som sa ešte nestretol..čo to robí? :)
potrebuješ veľkého psa na stráženie.
no aby si ho zvládla...čo ja viem, NO by bolo vhodné....alebo hocičo priemernej výšky..okolo tých 50-60 cm, aby budil rešpekt...
ak by to predsa len niekto spravil, v mojom prípade je len jediná možnosť, kto, na druhý deň by dostal takú nakladačku že by ho do dvora len dotiahli za nohy.
no prdsa len, ak je zlodej neznámy, čo aj väčšinou je, tak pes vie urobiť veľa....
Najhoršie je to mučivé čakanie na niečo, čo nikdy nepríde.
NemesiS
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 875
Bydlisko: Sobrance(19)

Re: Zákon a strážny pes.

Poslaťod Baarbora » Štv 21.08.2008 20:36

Mishelka7 píše: alarm asi neprichadza do uvahy, kedze bude v dome moja civava,

neviem ako to funguje, ale kamaratka ma v dome nejaky alarm- nieco na system, ze Ti pride sms a zavola to policajtov pri vlamani a maju doma maju normalne dalmatina. Takze by som sa skusila poinformovat "v obchode s alarmami" ako to funguje :no:
Baarbora
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1496
Bydlisko: skoro Levice

Re: Zákon a strážny pes.

Poslaťod Mackie » Štv 21.08.2008 21:03

nedavno bolo na wolfdogu, ze sa k jednej holke vlamali a fenu zabili
pocitat treba so vsetkym, a aj ked je pes velky, nie je vsemohuci, a ked sa na neho pripravia, je to mozno horsie, akoby ich prekvapil
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10435
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Zákon a strážny pes.

Poslaťod Mishelka7 » Štv 21.08.2008 22:11

ved to, ze mat hafana na strazenie este neznamena, ze chudacik aj postrazi. plynova pistol alebo ako sa tomu nadava, tam nemas normalne naboje, ale take, co ta sice nezabiju, ale paralizuju...v podstate nieco ako slzak do oci, len toto je do celeho tela :lol: dnes uz to kupis bezproblemov, tak aj ako slzak, aj kamos ma 2. predavaju to v podstate na "ochranu", lenze ludia-napr. zlodeji to vyuzivaju napr. na psa. podla mna, dnes ten, co chce ist vykradnut niekomu dom, tak sa na to nachysta a urcite si zisti, ze tam dotycny ma psa...dnes si myslim, ze uz pes moc respekt nevzbudzuje u zlodejov, lahko sa ho zbavia...myslim takych profikov...

a co sa alarmu tyka, neviem, zistovala som a taky co sme chceli najlepsi je ten, co v kazdej miestnosti ma nejaky senzor, ktory reaguje na pohyb v dome, nielen na prienik do domu...tak ten by rusila civava :ua: potom su aj take, ktore su len na dverach a pod oknami, ale tie zas zvyknu reagovat aj na obycajny blesk v blizkosti domu. v nasej nepritomnosti keby to tak zacne hucat pocas burky, tak sa zblazni aj civava aj susedia a zbytocny vyjazd SBS... no co, budem sa musiet este povypytovat na nejake lepsejsie alarmy, ktore by splnali nase poziadavky, hadam taky vyrabaju niekde :jupi:
Mishelka7
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 663
Bydlisko: Nitra

Re: Zákon a strážny pes.

Poslaťod Zilla » Pia 22.08.2008 9:21

NemesiS píše:áno, jasné, okolie je zabezpečné, útek neprichádza do úvahy.
ide mi len a len o situáciu, keď nejaký exot prelezie plot aj s vedomím, že je tam pes.
taže nakúpim tabuľky, a budem mať z mojej strany splnené maximum...
nevinné osoby...ak tam mám zavesenú tabuľku, pozor pes a niekto príde k nám počas našej neprítomnosti, nie je slepý a vidí tabuľku ako aj psa, ktorý behá po dvore a breše...
takže aj tu nie je problém...možno to píšem pokrytecky, no viem, aká je tu situácia.


Neviem ti presne povedať či budeš mať splnené maximum, ale v situácii kedy je pes na súkromnom pozemku, z ktorého nemôže újsť a okolie je s jeho prítomnosťou oboznámené mám za to, že "neželaný návštevník" tam vlezie na svoje vlastné riziko.
Tými nevinnými osobami som myslela napr. hasičov atd. (nechcem maľovať čerta na stenu, dúfam, že nič také nebude treba)
Zilla
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 288
Bydlisko: Brno/NMnV

Re: Zákon a strážny pes.

Poslaťod Bára » Pia 22.08.2008 10:24

Ja to logicky vidím tak, že ak v mojej neprítomnosti niekto vstúpi na môj súkromný pozemok, na ktorého bráne je upozornenie !Pozor pes!" a pes ho zraní, nedajbože zabije, tak ja by som z toho problém mať nemala... Pes je tam predsa preto, aby strážil a nie pózoval na jednom mieste a tváril sa, že stráži. Je to predsa zviera, nemôžem od neho chcieť, aby zlodejovi povedal, vypadni, lebo ťa kusnem:pac: Bohužiaľ v zákone niekedy tá logika chýba... Skúsim sa na to spýtať oca, potom snáď budem múdrejšia... :no:
My na dome alarm máme...senzory v každej miestnosti... Raz sa nám to spustilo, keď po senzore liezol chrobák. Keď bola fenečka vo vnútri, bolo to tiež zapnuté, lebo ona mala ohrádku v kuchyni a tam senzor nie je. Takže ozaj sa treba len poinformovať aký alarm ako funguje :no:
Bára
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1938
Bydlisko: Bratislava

Re: Zákon a strážny pes.

Poslaťod Silwuska » Pia 22.08.2008 10:34

Presne su aj take co reaguju vyhradne na otvorenie okna, dveri a nie na pohyb... :no:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Zákon a strážny pes.

Poslaťod Zilla » Pia 22.08.2008 10:40

Bára píše:Ja to logicky vidím tak, že ak v mojej neprítomnosti niekto vstúpi na môj súkromný pozemok, na ktorého bráne je upozornenie !Pozor pes!" a pes ho zraní, nedajbože zabije, tak ja by som z toho problém mať nemala... Pes je tam predsa preto, aby strážil a nie pózoval na jednom mieste a tváril sa, že stráži. Je to predsa zviera, nemôžem od neho chcieť, aby zlodejovi povedal, vypadni, lebo ťa kusnem:pac: Bohužiaľ v zákone niekedy tá logika chýba... Skúsim sa na to spýtať oca, potom snáď budem múdrejšia... :no:

Vieš ono to vôbec nie je také jednoduché. Tam ide skôr o problém či on ako vlastník nezanedbá svoju povinnosť vykonávať nad psom náležitý dohľad nakoľko za jednanie psa majiteľ nesie zodpovednosť práve preto, že pes nemôže posúdiť následky svojho konania. Posudzuje sa to vždy individuálne.
Ale skús sa teda spýtať a potom to sem prosím daj.
Zilla
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 288
Bydlisko: Brno/NMnV

Re: Zákon a strážny pes.

Poslaťod Efa » Pia 22.08.2008 10:52

obavam sa ze v kazdom pripade by bol trestne zodpovedny majitel psa a priestoru v ktorom sa pes nachadzal, zial ale nase zakony su v tomto nedokonale, pretoze na prvom mieste chrania zivot a zdravie cloveka pred majetkovymi pravami inych osob. Ved tusim pred dvoma ci troma rokmi bol pripad kedy nasi romsky spoluobcania isli kradnut do nejakej firmy - liezli tam v noci a cez plot, boli tam strazne psy a dokusali ich no a napriek tomu ze sa jednalo o neopravneny vstup a o pokus o kradez bol sankcionovany majitel firmy zato ze nemal dostatocne zabezpecene psy! skratka na slovensku je to tak! :hmm:
alebo ved ako to je aj zo sebaobranou, ked pojde zena v noci po ulici a prepadne ju nejaky uchylak a pocas toho ako ju on bude znasilnovat ona vytiahne na neho napriklad noznicky z ktorymi mu vydlabne oko tak co si myslite ze ako to dopadne? ako neprimerana sebaobrana, pretoze mily uchylak mal "hole ruce" ....
http://kkdogsport.webnode.sk/

Obrázok
... moje okolie mi každý deň dokazuje, že život bez mozgu je predsa len možný ....
Efa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2948

Ďalší

Späť na Ostatné