Zviera nie je vec (návrh zákona)

Sem píšte to čo neviete nikam zaradiť.
Pravidlá fóra
Pravidlá pre sekciu Ostatné :

1. Nezamieňajte si túto sekciu s voľnou diskusiou. Sekcia ostatné slúži ako poradňa pre vaše problémy. Nepridávajte sem príspevky typu ,,Aké psie mená sa vám páčia ??" to patrí do voľnej diskusie.

2. Zakladajte tu témy ktoré už neviete kam máte pridať tak ich dáte sem a ak sa hodia inam moderátori ich prenesú.

Re: Zviera nie je vec

Poslaťod MisheliQ » Str 19.10.2016 13:57

Offtopic: Rovnako tak v chove psov s PP je všetko pekné na papieri, no prax nie je vždy taká aká by mala byť. Zrušme teraz chov psov s PP, lebo nefunguje rovnako, vždy a na každého?
Taktiež povinnosť vakcinovať psy (a iné domáce zvieratá) proti besnote nedodržiavajú všetci - zrušme teraz zákon nariaďujúci túto povinnosť?
Vždy to bude na zodpovednosti jednotlivcov a kontrolných orgánov.


1. Súčasnou právnou úpravou sa živé zviera považuje za vec hnuteľnú a ako živý organizmus citiaci bolesť a utrpenie je chránený len zvláštnymi predpismi verejného práva (zákon o vet. starostlivosti 39/2007 a zákon o poľovníctve 274/2009)
Novou právnou úpravou sa bude živé zviera považovať za zmyslami nadaného živého tvora a ustanovenia o veciach (vlastnícke právo atď) sa na živé zviera použijú len v rozsahu, v ktorom to neodporuje jeho povahe.

2. Registrované chovy hospodárskych zvierat existujú, rovnako by tak mali existovať registrované chovy spoločenských zvierat (neviem prečo by to malo byť inak)

3. Povinnosť registrácie chovov, identifikácie zvierat existuje u hospodárskych zvierat (v takom rozsahu v akom je určené u jednotlivých druhov zvierat), rovnako by to malo existovať aj u spoločenských zvierat (s výnimkami či bez, kontrolným orgánom by bola Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky a RVPSky so súčinnosťou polície Slovenskej republiky)
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Zviera nie je vec

Poslaťod ivana1 » Str 19.10.2016 17:00

MisheliQ píše:Martin_s aspoň mám predstavu, čo si mal na mysli, lebo som si nevedela vybaviť nejakú takú situáciu. Ale je rozdiel pýtať si dobrovoľný príspevok za tlačivo, ktoré nevyhnutne potrebuješ do práce, a pýtať si ho za šteňa, ktoré môžeš mať zadarmo
Príklad z ľudskej oblasti. Máš možnosť umiestniť nevládneho starého človeka na 21 dní do sanatória. Pobyt hradí poisťovňa. Pri dohadovaní Ti povedia, že dáš dobrovoľný príspevok sociálnemu zariadeniu vo výške 300 eur. A je to. Nedáš? Nenájdu voľný termín... Mohla si to mať zadarmo, ale... Mám doma takú potvrdenku o takomto dare... :joint:

Možeš mať zadarmo šteňa - ale Ty si si ho už vyhliadla, zamilovala si sa doň, chovateľ je pekne poruke - a zrazu sa dozvieš, že ako dobrovoľný príspevok "môžeš" venovať 300 eur z vďačnosti... :joint:
ivana1
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2176
Bydlisko: Bratislava - Dlhé Diely

Re: Zviera nie je vec

Poslaťod gandalf » Str 26.10.2016 19:13

výsledky hlasovania:

Zviera ostáva stále VECOU! Do druhého čítania prešiel aspoň protimnožiteľský zákon.

TU je zoznam poslancov, ktorí hlasovali za Antimnožiteľský zákon.

TU je zoznam poslancov, ktorí hlasovali o tom či ZVIERA JE VEC.

(pamätajme koho NEVOLIŤ v budúcoročných voľbách)
Naposledy upravil gandalf dňa Štv 27.10.2016 16:05, celkovo upravené 1
gandalf
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 24
Bydlisko: Bratislava

Re: Zviera nie je vec

Poslaťod Vikiki22 » Str 26.10.2016 20:07

Píše mi to chybu v odkaze.
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Zviera nie je vec

Poslaťod Slausa » Str 26.10.2016 21:25

I mne :ua:
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1487

Re: Zviera nie je vec

Poslaťod gandalf » Štv 27.10.2016 16:06

Vikiki22 píše:Píše mi to chybu v odkaze.

Slausa píše:I mne :ua:

prepáčte, už to ide, opravil som link
gandalf
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 24
Bydlisko: Bratislava

Re: Zviera nie je vec

Poslaťod Lindchen » Štv 27.10.2016 16:09

Offtopic: Ja nejako stále nechápem tú možnosť zdržania sa, vidím, že sa to vo veľkom využíva. Načo niekto sedí v parlamente, keď sa furt zdrží? To je fakt ako hm, neviem veru, neviem, pošlite mi prosím mzdu na č.ú. ...
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Zviera nie je vec

Poslaťod Vikiki22 » Štv 27.10.2016 16:37

Bola by som zvedavá na argumenty "proti". :ach: No aspoň "protimnožiteľský" prešiel. Aj keď teda neviem, či to bude mať nejaký efekt. :ua:
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Zviera nie je vec

Poslaťod Zenei » Štv 27.10.2016 16:46

Zenei píše:A neviete náhodou niekto bližšie niečo o tom, čo znamená vznik tých registrovaných chovov? Aké budú podmienky toho, aby niekto mohol chov zaregistrovať? Budú to len chovy PP psov? Alebo je tam nejaká iná podmienka?

Takže práve som sa dočítala, že registrované chovy budú práveže len chovy psov bez PP :/ Len s potvrdením od veterinárnej správy, že spĺňajú vhodné podmienky. To je naozaj veľmi malá úprava. Aj keď aspoň niečo. Ale zredukovať počty psov v útulkoch to podľa mňa nepomôže.

http://www.dobrenoviny.sk/c/84483/kontr ... hom-citani
Zenei
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 378
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Zviera nie je vec

Poslaťod Vikiki22 » Štv 27.10.2016 16:59

Ako všetky ostatné, aj tento zákon sa bude dať obísť, bohužiaľ... :ua:
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Zviera nie je vec

Poslaťod Shel-chan » Pia 28.10.2016 0:53

No mňa porazí. Čítali ste niekto vlastne ten zákon???

1. § 2 sa dopĺňa písmenom d), ktoré znie:
„f) registrovaný chov psov je chov jedného a viacerých psov v chovných zariadeniach5a) na účely ich rozmnožovania a predaja okrem chovných zariadení registrovaných chovateľskými zväzmi.“.“.

2. Za § 3 sa vkladá nový §3a, ktorý vrátane nadpisu znie:
㤠3a
Registrovaný chov psov
(1) Registrovaný chov psov môže byť realizovaný iba v chovných zariadeniach spĺňajúcich podmienky podľa osobitného predpisu5b).
(2) Zriaďovateľ registrovaného chovu psov (ďalej len „zriaďovateľ“) je osoba, ktorá je majiteľom alebo držiteľom jedného alebo viacerých psov určených na rozmnožovanie a predaj.
(3) Zriaďovateľ je povinný ohlásiť zriadenie registrovaného chovu psov príslušnému orgánu podľa osobitného predpisu2) do 30 dní odo dňa kedy nadobudol jedného alebo viacerých psov určených na rozmnožovanie a predaj.
(4) Zriaďovateľ je povinný psa určeného na rozmnožovanie držaného v registrovanom chove psov nezameniteľne označiť a identifikovať podľa osobitného predpisu5c).
(5) Chov psov v registrovanom chove psov musí spĺňať všetky požiadavky na ochranu spoločenských zvierat a psov stanovené osobitným predpisom5d) .
(6) Zriaďovateľ registrovaného chovu zvierat je povinný zabezpečiť, aby psy držané za účelom rozmnožovania boli veterinárne ošetrené aspoň jedenkrát za rok a po každej ukončenej gravidite. Zriaďovateľ registrovaného chovu zvierat je ďalej povinný zabezpečiť, aby k prvému spáreniu psa držaného za účelom rozmnožovania smerujúcemu k narodeniu novej generácie psov nedošlo skôr ako v druhom roku veku tohto psa a aby spárenie smerujúce k narodeniu novej generácie zvierat u jednej samice psa bolo realizované maximálne trikrát v priebehu dvoch rokov.“.

Poznámky pod čiarou k odkazom 5b, 5c a 5d znejú:
„5b) § 2 ods. 2 písm. d) vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva SR č. 123/2007 Z. z. o podrobnostiach o ochrane spoločenských zvierat a o požiadavkách na karanténne stanice a útulky pre zvieratá.
5c) § 19 zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov.
5d) § 22 zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov a § 3 a § 4 vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva SR č. 123/2007 Z. z. o podrobnostiach o ochrane spoločenských zvierat a o požiadavkách na karanténne stanice a útulky pre zvieratá.“.


A že som to ja, tak musím vypichnúť toto:
3. Za § 8 sa vkladá nový §8a, ktorý vrátane nadpisu znie:

㤠8a
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2016
Zriaďovateľ registrovaného chovu psov, ktorý ku dňu účinnosti tohto zákona vlastní jedného alebo viacerých psov určených na rozmnožovanie a predaj je povinný ohlásiť takýchto chov psov príslušnému orgánu do 1. septembra 2015.“.

Whoops, do 1. januára 2016 a 1. septembra 2015 to už asi nestíhajú... :hi:

To čo za dementov sedia v tých laviciach?

Komu sa nechce čítať - ako Zenei poznamenala, zákon sa vôbec netýka psov registrovaných v chovateľských organizáciach. V preklade - dekriminalizovali sme množenie bez papierov :pac: pokiaľ psa aspoň raz ročne uvidí veterinár :pac: :pac: :pac:
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5363
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Zviera nie je vec

Poslaťod jakut » Pia 28.10.2016 1:28

"parádzina" :/

Odoslané z SM-J510FN pomocou Tapatalku
16 labiek, 8 ušiek a 4 ňufáčiky....
jakut
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 911
Bydlisko: košice-okolie

Re: Zviera nie je vec

Poslaťod Margita » Pia 28.10.2016 6:48

:pac: toto uz ozuaj
takze paradicka,mnoziarne tu vyyrastu ako huby po dazdi

registrovaný chov psov je chov jedného a viacerých psov v chovných zariadeniach5a) na účely ich rozmnožovania a predaja okrem chovných zariadení registrovaných chovateľskými zväzmi.“.“.

ak tomu dobre rozumiem,registrovany chov je vlastne mnoziaren ano? a riadny chovatel s "registrovanymi" psa je kto?
spim ci bdiem?
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Zviera nie je vec

Poslaťod MisheliQ » Pia 28.10.2016 8:10

Shel chan áno, čítali sme to niektorí. Tie roky mohli aktualizovať.
Áno, ide o zlegalizovanie chovu psov bez PP (nieže by bol teraz nelegálny, ale chápeme sa) (chovu psov s PP sa to netýka, ten sa bude aj naďalej vykonávať pod dohľadom príslušných chovateľských organizácii) - chovateľ bude musieť mať registrovaný chov, psy a sučky na chov budú označené a identifikované, psy budú môcť kryť od 2 rokov, chýba mi tam minimálny vek na prvé a maximálny vek na posledné pripustenie sučky, sučky budú môcť byť pripustené 3x za 2 roky, chýba mi tam kontrola vrhu šteniat, chýba mi povinnosť označenia a identifikácie všetkých šteniat vo vrhu (povinné označenie a identifikácia sa týka iba psov určených na chov), aspoň bude možná aká taká evidencia a kontrola chovu.
Chovateľ bude môcť odchovávať šteniatka bez PP a vydávať ich ešte aj za plemeno - len teraz už ako registrovaný chov (,,predám čistokrvné šteniatka westíkov bez PP z registrovaného chovu").
Počet psov na chov nie je limitovaný (ten nie je ani v chove psov s PP). Nebráni to vzniku veľkomnožiarni.

Na tento osobitný predpis som zabudla
,,(5) Chov psov v registrovanom chove psov musí spĺňať všetky požiadavky na ochranu spoločenských zvierat a psov stanovené osobitným predpisom 5d)."
Kde 5d) odkazuje na vyhlášku č. 123/2008 Z. z. (v návrhu je uvedený nesprávny rok 2007) o podrobnostiach o ochrane spoločenských zvierat a o požiadavkách na karanténne stanice a útulky pre zvieratá (www)

edit: ,,(6) Zriaďovateľ registrovaného chovu zvierat je povinný zabezpečiť, aby psy držané za účelom rozmnožovania boli veterinárne ošetrené aspoň jedenkrát za rok a po každej ukončenej gravidite......“.
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Zviera nie je vec

Poslaťod Vikiki22 » Pia 28.10.2016 8:44

:prd: ...idem sa spláchnuť. Však toto bude ešte horšie ako terajšia situácia.
Toto nie ja antimnožiteľský zákon, ale zlegalizovanie množenia!
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

PredchádzajúciĎalší

Späť na Ostatné