Využívanie psa podľa vlôh

Sem píšte to čo neviete nikam zaradiť.
Pravidlá fóra
Pravidlá pre sekciu Ostatné :

1. Nezamieňajte si túto sekciu s voľnou diskusiou. Sekcia ostatné slúži ako poradňa pre vaše problémy. Nepridávajte sem príspevky typu ,,Aké psie mená sa vám páčia ??" to patrí do voľnej diskusie.

2. Zakladajte tu témy ktoré už neviete kam máte pridať tak ich dáte sem a ak sa hodia inam moderátori ich prenesú.

Využívanie psa podľa vlôh

Poslaťod Fraga » Štv 19.06.2008 8:29

Na čo si ľudia berú plemeno keď s nim potom nerobia to, na čo bolo vyšlachtené ? :ach: snažia sa ho preonačiť :pac: a potom je z toho magor pes a aj majitel, ktorý navyše tvrdí akého má nevychovaného, hlúpeho, neučenlivého, dominantného, problémového a ešte neviem akého psa! Každý by si mal veľmi dobre rozmyslieť, aké plemeno psa si kúpi a čo s ním chce robiť a hlavne nevyberať len podľa vzhľadu, bolo by vhodné si trošku naštudovať históriu, pochodit chovateľov a povypytovať sa na vlastnosti daného plemena, na jeho psychické aj fyzické danosti a či je vhodné s ním robiť aj iné veci ako tie, na ktoré má vlohy, lebo potom to končí v tom lepšom prípade sklamaním, v horšom sa pes dostane do útulku, alebo novým majiteľom, čo rôzne psy môžu rôzne znášať. (skôr by som povedala neznášať a trpieť). Pre ľudí, ktorí sa chystajú zadovážiť si svojho prvého psa to platí dvojnásob!

Príklad? Trabant je auto aj formula je auto. Ale tiež nebudete trabantom jazdiť rally, pretože hoci je to auto a ma motor stále to bude len trabant. To iste je so psami čivava je pes tak isto ako NO, ale nebudem s čivavou robiť obranu hoci má zuby, lebo stále je to len čivava a nie je na to stavaná ako trabant nie je stavaný na závodenie. Človek predíde sklamaniu a pes stresu, a napokon tiež sklamaniu, že nedokáže majiteľovi splniť jeho požiadavku. Ak už chcem so psom robiť niečo na čo nebol vyšlachtený malo by ho to baviť a cviky robiť s radosťou a sám od seba. A ked to nejde, tak to nejde, ale pes za to nemôže.
Jediný psík, ktorý má o sebe ešte vyššiu mienku, než jeho pyšný majiteľ, je jazvečíček ;o)
Obrázok
Keď ti život ponúka citrón, vypýtaj si tiež soľ a tequillu...
Fraga
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4437
Bydlisko: BA

Re: Skúšky- ZMMP, SMP1, SMP2

Poslaťod Poca » Štv 19.06.2008 8:38

Sorry že sa pýtam, ale ty s jazvečíkmi poľuješ? Ja si myslím, že je dobré, že s Biggy niečo robí, aj keď na to nebola šľachtená, je to lepšie ako väčšina bíglov čo sedia doma v paneláku a idú sa prejsť von tak na 5 minút. Myslím že Biggy to baví (teda ak si písala o nej, ak o niekom inom tak uz som ticho)
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

Re: Skúšky- ZMMP, SMP1, SMP2

Poslaťod Fraga » Štv 19.06.2008 8:50

Poca ano obaja majú skúšku polovnej upotrebiteľnosti :no: to je prvoradé. Teraz buď skúsime iné skúšky, alebo aspon treningy čo sa polovníctva týka, pretože ich to baví. A so psom neskôr chcem robit canisterapiu ak sa podarí. Pretože pes ludí miluje a baví ho to. Skúšky na canis nie sú o cvikoch, ale o povahe, takže tam ho dáko nútit do niečoho čo nechce nebudem. Suka ne ta sa na to vôbec nehodí akurat by tak niekoho zakusla, tak ju nemienim nútiť s tou ak sa nam podarí najsť dobrý cvičák, tak agility pretože ju zase baví takto sa vyšantiť. Ale prvoradá je chovnost a polovné skúšky a tie keďže majú a nechcem aby sa nudili budem s nimi robiť čo ich baví. Ak to nepôjde nebudem ich nútiť a už vôbec ne ich preonačovať. A ak mam polovného psa tak tlmiť mu vlohy na zver je hlupe. Nech si kupia spoločenské plemeno, ktoré o zveri nemá šajnu, nemusia nič tlmiť ani byť nešťastní ak im pes za zverou zdrha. Veď plemien je kopa, stačí si vybrať. Tu nešlo o Riku, ale všeobecne nech najskôr premýšlajú a potom si berú plemeno.
Jediný psík, ktorý má o sebe ešte vyššiu mienku, než jeho pyšný majiteľ, je jazvečíček ;o)
Obrázok
Keď ti život ponúka citrón, vypýtaj si tiež soľ a tequillu...
Fraga
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4437
Bydlisko: BA

Re: Skúšky- ZMMP, SMP1, SMP2

Poslaťod Poca » Štv 19.06.2008 9:05

jj, lenze moja briardka (o ich povahe sa pise ze maju uplne potlacene lovecke pudy) zboznuje zver a aj ovce by najradsej zozrala.. uz ich parkrat drhla..
Keď nejde o Riku ale všeobecne, tak s tebou úplne súhlasím :no:
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

Re: Skúšky- ZMMP, SMP1, SMP2

Poslaťod Silwuska » Štv 19.06.2008 9:09

Fraga nechcem ti brat iluzie, ale predstav si ze by kazdy mal robit zo psom to, na co bol povodne vyslachteny...asi by tazko barakovy ludia chodili s yorkami na skusky lovenia potkanov, ze?? alebo majitelia borderiek na zapadnom slovensku budu tazko zhanat stado ovci a robit s nimi skusky...myslim ze toto tvoje rozculovanie je neopodstatnene :no:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Skúšky- ZMMP, SMP1, SMP2

Poslaťod Ulfheiðr » Štv 19.06.2008 9:11

Myslím, že špeciálne Rike netreba vysvetľovať, na čo je bígel, keďže sú poľovníci. Mám ten dojem, že chce využiť bíglove stopárske zručnosti, ale na iné stopy. Keby s ňou robila obranu a potápačskú záchranu, tak by sa dalo hovoriť o preonáčení plemena...
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Skúšky- ZMMP, SMP1, SMP2

Poslaťod Poca » Štv 19.06.2008 9:13

Ved sa nerozculuje. Ja chapem co tym mysli, niekedy je to fakt extrem co chcu ludia robit so psami (napr. obedience s kaukazakom :pac: ) ale na druhej strane lepsie nieco ako nic. Je lepsie ked robia so psom to na co bol vyslachteny, ale zase keby mali mat sportovy vycvik len NO a BO bolo (teda je) to nudne.. Dako som sa zamotala do svojich reci, tak koncim
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

Re: Skúšky- ZMMP, SMP1, SMP2

Poslaťod Silwuska » Štv 19.06.2008 9:27

Samozrejme ze nehadze v kancli stolicky o stenu, myslela som to obrazne, ze nad tymto je tak trocha zbytocne sa pozastavovat z dvoch veci...prvak pes ma robit to co ho bavi...preco nie kavkazak obedience keby bolo vidiet ze to zere a robi s radostou?? :lol: druhak nie kazdy si bere psa na sportove vykony a kusky a pod...maju (mame) ich ako milaskov, ako spolocnikou do prirody, ako partakov, kamosov do nepohody, ale proste nas (ani psov :lol: ) vycvik na skusky nebavi... :smile:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Skúšky- ZMMP, SMP1, SMP2

Poslaťod Fraga » Štv 19.06.2008 9:50

Poca zaujímavé moja briardka si zver absolútne nevšímala. Ale v každom psovi je niečo iné. Hlavné je s ním robiť to na čo bol šlachtený, ale ak má aj na iné prečo nie. Ale nie za každú cenu ho tlačiť do niečoho čo nechce.

Silwik to nie sú ilúzie to je holý fakt. :no: Prečo by som si mala predstavit? Nech si zoberú plemeno, ktoré nie je polovné a majú po probléme :no: a dnešní yorkovia pokial viem sú viac spoločenské ako polovne plemeno a netuším či sa vôbec ešte niekde polovne využívajú. Ale tu mám pocit, akoby niekto chcel spraviť zo všetkých plemien spoločenské lebo mu to tak vyhovuje. Nemusí so psom cvičiť nemusí s ním na skúšky a myslí si že ked je to malý york stačí mu sedieť na gauči. A potom ked s ním ide von už vo výťahu yorko vyťahuje árie a hučí kym sa nevráti do bytu, je nervný na iné psy a podobne... :no:

No a čo sa borderiek týka tak neviem Silwik o čom hovoríš stačí sa spýtať Laury! Kto chce tak si nájde. Aj Laura hladala a našla si kde môže s Casey pocvičiť ovečky a pokial viem veľmi ju to baví. Takže nie je o čom. VYHOVORKY VYHOVORKY...bla bla... :no:
Jediný psík, ktorý má o sebe ešte vyššiu mienku, než jeho pyšný majiteľ, je jazvečíček ;o)
Obrázok
Keď ti život ponúka citrón, vypýtaj si tiež soľ a tequillu...
Fraga
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4437
Bydlisko: BA

Re: Skúšky- ZMMP, SMP1, SMP2

Poslaťod Silwuska » Štv 19.06.2008 10:10

Co su vyhovorky na tom, ze niekto proste nema ambicie robit zo psom nieco(a to nehovorim len o polovnictve)...vsetci psy su na nieco slachteny, kazdy jeden...keby mal kazdy zakonite robit to naco je pes slachteny tak by to nebavilo minimalne polku psov, a ta druha polka by boli ludia... :lol:

Ale stale neviem co tym konkretne myslis to potlacanie...ja sa tiez snazim potlacat v chalanoch stopovanie na roli alebo v parku, nechcem ich mat permanent na stopkach, lebo si budu labrit kade sa im zachce...doma nech si hrabu a kopu kolko chcu...to podla mna nieje obmedzovanie ale len prisposobenie sa potrebam :smile:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Skúšky- ZMMP, SMP1, SMP2

Poslaťod Fraga » Štv 19.06.2008 10:20

Silwííííík ale ty maš hava bez PP a tam je jasne že aj keby si čo robila, tak nevieš ktoré sú to tie pravé vlohy :lol: bavíme sa vo všeobecnej rovine. Ak chcem psa maznáka a kúpim si vyžlu s PP, po pracovne vedených rodičoch a chcem od neho aby mi nepreháňal zver a zakazujem mu to, alebo ked mi doma zadrhne mačku dostane za to výprask, tak je to trápenie psa. Maslím, že ajteraz to vysedávanie psa na gauči ich nebaví. (Aspon moji ked ich pustím dnu hned sa zase hrabu von lebo tam maju rôzne zvuky, a môžu sledovat kto ide po ulici kade tade čuchať a valať sa na slnku a to ich baví.) Tak to bolo myslené. Aby si pred kúpou ľudia uvážili na čo toho psa chcu a podla toho prispôsobili výber. :no:
Jediný psík, ktorý má o sebe ešte vyššiu mienku, než jeho pyšný majiteľ, je jazvečíček ;o)
Obrázok
Keď ti život ponúka citrón, vypýtaj si tiež soľ a tequillu...
Fraga
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4437
Bydlisko: BA

Využívanie psa podľa vlôh

Poslaťod Silwuska » Štv 19.06.2008 10:32

Sak ale to ja nerikam ze nemaju brat ohlad na povahy urcitych plemien...len mi stale pride scestne tvrdit ze kazdy by mal zo psom robit na co bol vyslachteny...to ze mam psov bez PP na tom nic nemeni...aj keby som mala papieroveho jazvecika tak na tie skusky nechodim, pretoze ma taketo veci nembavia...nemala by som problem keby si hrabal aj dvojmetrove kratery v zemi, ale skusky a pod to ne...ale rovnako by som mu zakazovala stopovat a sliedit v terene, to by pak neboli prechajdy ale cihanie na psa kedy co zaciti a kam sa rozbehne... :nwm:

Kolko ludi ma haskov a netahaju s nimi, tiahnutie im zakazuju, lebo psov zabavaju inak a vyuzitie maju...kolko ludi ma bradacov a zakazuje im lovit potkany a mysy...mohli by sme pokracovat...
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Skúšky- ZMMP, SMP1, SMP2

Poslaťod Fraga » Štv 19.06.2008 11:42

Mne sa zda zase tento nazor scestný. Ak raz bol husky šlachtený na ťahanie a niekto ho to odnaúča je to choré. Mal si zobrat psa, ktorý prirodzene neťahá. Pretože zase niekto nerozmýšlal a bral psa podla vzhľadu. A dalšia vec je ine s nim nerobit to na čo bol šlachtený a ine robiť s ním to na čo šlachtený nebol. Takže aj keby si mala jazveca a by si s nim polovne sk nerobila je to iné ako keby si ho mala začala by si s ním cvičiť obranu, kde by pes vzhladom na svoju velkost a proporcie mal problémy. Toto je však vidieť, ale sú plemená, ktoré sa na isté veci nehodia a vidno to nie je. Napr. po psych. stránke psa. A potom sa ľudia čudujú akých majú psov sprostých čo sa nevedia nič naučit. Ak si niekto berie psa mal by si odpovedať na ot. čo s ním vlastne zamýšla a na čo, alebo k čomu ho bude alebo nebude používať = vybrať psa, ktorý sa na danú prácu hodí a nie že mam psa a budem ho preonačovať len aby vykonal mam v pláne a je jedno ako to dosiahnem :no: to je všetko.
Jediný psík, ktorý má o sebe ešte vyššiu mienku, než jeho pyšný majiteľ, je jazvečíček ;o)
Obrázok
Keď ti život ponúka citrón, vypýtaj si tiež soľ a tequillu...
Fraga
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4437
Bydlisko: BA

Re: Skúšky- ZMMP, SMP1, SMP2

Poslaťod Amaguk » Štv 19.06.2008 11:45

no jo, tak som asi chora :ha:

ale nie, vazne...ak som spravne pochopila podstatu tejto debaty, tak nejde o to, nutit psa, aby sa vzdal svojej prirodzenosti (oducat ho od jeho vloh), ale o to, ze hoci boli plemena na nieco vyslachtene, tak to este neznamena, ze ked mam doma LR musim s nim nevyhnutne robit lovecinu alebo s borderkou pasenie.
Ide skor o to, najst psovi alternmativnu a adekvatnu nahradu a vediet vyuzit jeho prirodzene danosti aj v inom smere. Resp. vediet, ze ked mam doma napr. foxteriera, tak od neho musim ocakavat nieco ine ako do pekineza.
ja napr. presne viem, co mam doma a musim najst cestu ako toho psa zamestnat primerane jeho prirodzenosti, vloham, temperamentu, hoci nemusi kazdy den makat tak , ako by makal u Cukcov pred 100 rokmi.
a musim tiez vediet najst cestu, ako ho naucit prisposobit sa zmenenym zivotnym podmienkam...a medzi ne patri aj to netahanie - za istych okolonosti, ako je napr. chodza na voditku. Su proste situacie kedy sa taha a zase take, kedy sa netaha. ten pes nie je ziadny hlupak, vie to presne rozoznat a nebol ziadny problem ho to naucit. nie ja na to nic zvlastne a uz vobec nie chore. Tahaju aj ine psi :no:
Ono, ani u tych Cukcov ti psi neboli len na tahanie, teda netahali furt a za kazdych okolnosti - boli vyuzivani aj na ine cinnosti ba dokonca aj na babysittovanie :no: :smile:
Naposledy upravil Amaguk dňa Štv 19.06.2008 11:54, celkovo upravené 1
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Skúšky- ZMMP, SMP1, SMP2

Poslaťod Fraga » Štv 19.06.2008 11:46

Amaguk pozor ja sa síce v severanoch moc nevyznám, ale nie je to náhodou tak, že pes ak ide na obojku tak ťahať nemá a ked sa mu založí postroj ma hodiť jedničku a záber?
Jediný psík, ktorý má o sebe ešte vyššiu mienku, než jeho pyšný majiteľ, je jazvečíček ;o)
Obrázok
Keď ti život ponúka citrón, vypýtaj si tiež soľ a tequillu...
Fraga
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4437
Bydlisko: BA

Ďalší

Späť na Ostatné